Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Купувате ли си български стоки и продукти? За и против българското!

-------------

21 гласували потребители

1. 1. Купувате ли / предпочитате ли българските стоки и продукти?

• Да. Предпочитам българските стоки и продукти.
      11
    • Не. Предпочитам вносните стоки и продукти.
      2
    • Избирам според качеството и цената
      9

Препоръчан отговор

От известно време тече акция в подкрепа на нашето родно производство, неговото популяризиране и налагане на пазара! 

Та, купувате ли си български стоки и продукти?

Вашето обосновано за и против?

Аз лично за сега избягвам да купувам наши родни стоки и продукти защото техните цени са в пъти по голями от цените на сродни вносни продукти, а често качеството не отговаря на цената! Отдава за мен лично е разбит мита, че Българското е качествено!

Вашето мнение обаче какво е ???

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• Отговори 50
  • Създадено
  • Последен отговор

Зависи от стоката. Обувки и техника - не,но има стоки като например дисковете за ъглошлайф - българските са по-добри от на Bosch. Износват се по-бавно и са достатъчно здрави(поне за моите нужди).

Както казах, зависи от стоката - за някои стоки си оставам скептичен,когато са български и имам едно на ум,че може да стане нещо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да уточним че понятието родно отдавна не е това, което беше.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Да уточним че понятието родно отдавна не е това, което беше.

Така, де!

Сещам се за простичък пример. Реших да си купя прехвалени домати произведени тук, в България. Цента беше в пъти по голяма от тази на вносните, но вкуса еднакво "гумен" с този на вносните, които в последствие започнах да купувам

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Какво разбираш под "родно" и "български стоки"?

Преди две-три седмици си купих два анцуга ("българско" произодство!). След няколко дни носене и двата(правех ремонт в момента) бяха изпрани. Направи ми впечатление неприятната миризма, която се носеше от тях дори след второто изпиране (нормално купена дреха първо се изпира и тогава се носи) - най-близо е миризмата на дизелово гориво, След още няколко дни вече бях на лекар, а понеже производителят живее няколко етажа над мен, и у тях на гости. Оказа се, че "българските" анцузи са произведени с китайски материали, а аз трябва да гълтам антихистамини, понеже благодарение на тях се сдобих с обрив по цялото тяло. Доброто в цялата история: никога повече няма да си купя нещо, миришещо по подобен начин, и вече си имам цял куп чудесни парцали за бърсане - на колата и вкъщи.

От доста време предпочитам да си пкупувам вносни храни от една определена верига - просто са в пъти по-качествени от българските, макара да са с произвход основно Полша, по-рядко Германия или Австрия.

Като заключение: занимавал съм се близо две години с транспорт. Като знам какви продукти за кои фирми сме карали, не ми се ще да ползвам продукти на същите...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

когато имам възможност да избирам-винаги българско!!!пред нашия блок идва един кравар да е жив и здрав,отядох се на кашкавал!има сирене,яйца,мляко,прясно и кисело,масло,извара,боб,леща и още много неща!цяло лято когато пътувам си купувах зеленчуци,домати от бабички,които продават от градината!няма по вкусно от българското!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

когато имам възможност да избирам-винаги българско!!!пред нашия блок идва един кравар да е жив и здрав,отядох се на кашкавал!има сирене,яйца,мляко,прясно и кисело,масло,извара,боб,леща и още много неща!цяло лято когато пътувам си купувах зеленчуци,домати от бабички,които продават от градината!няма по вкусно от българското!

Е, да, ако си купиш нещо, за чийто произход си сигурен - да. И аз купувам мляко от улични търговци, и то от години, но мине ли през нашите "бизнесмени", за да влезе в магазина... Макра че има и качествени продукти, но трябва първо да си ги намерил по метофа проба-грешка, и второ да си сигурен, че и следващата партида ще е със същото качество.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Така, де!

Сещам се за простичък пример. Реших да си купя прехвалени домати произведени тук, в България. Цента беше в пъти по голяма от тази на вносните, но вкуса еднакво "гумен" с този на вносните, които в последствие започнах да купувам

да вземем например шоколадите, сладкишите - вафлата Мура наша ли е или на Нестле

:P

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Честно казано аз не намирам разлика във вкуса на българското яйце и пр френското, полското. Това важи и за картофите, боба, лещата! Разликата е само в цената.

Когато пък цената е по - голяма, то се очаква тя не само да е спекулативна , а да носи и някакво качество, което пък днес не е гарантирано по никакъв начин!

Нека обаче да преминем и в друга тема пр. темата за бигтовите уреди.

Съвсем скоро си купих бойлер "Елдом" воден от максимата - Българското е качествено.

Съжалявам за тази си покупка защото си купих боклук, а за същата цена можех да си взема и вносен съпроводен с добри отзиви!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Съвсем скоро си купих бойлер "Елдом" воден от максимата - Българското е качествено.

Съжалявам за тази си покупка защото си купих боклук, а за същата цена можех да си взема и вносен съпроводен с добри отзиви!

и какво му стана

:ohmy: 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Честно казано аз не намирам разлика във вкуса на българското яйце и пр френското, полското. Това важи и за картофите, боба, лещата! Разликата е само в цената.

Когато пък цената е по - голяма, то се очаква тя не само да е спекулативна , а да носи и някакво качество, което пък днес не е гарантирано по никакъв начин!

Нека обаче да преминем и в друга тема пр. темата за бигтовите уреди.

винаги е било така.

аз лично не помня някога да е имало нещо нашенско, което да е с едно и също качество всяка партида и обикновено промяната е била към по-лошо.

Като бяхме малки, по соца, "българско" беше синоним на нещо, което не става за употреба и търсехме само вносни, и то "по второ направление" .

За примера ти - Елдоминвест (Дипломат) живеят и произвеждат все едно са през 80-сетте години.Никога не бих си купил нищо от тях.

Доматите, боба , лещата и т.н. са по-скъпи не защото са по-качествени, а защото нашите производители надуват цените и искат с един сезон да си купят мерцедес и да се возят из селото.

е, няма как да стане.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

и какво му стана

:ohmy:

Като за начало още първата седмица му "изкука " термостата.  Вписаните пък технически параметри като пр. време за подгрев и пр. нямат нищо общо с изписаното в указанието за употреба!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Напоследък даже и вино спях да си купувам.

Е, няма такива фирми като нашите - от една и съща реколта, една и съща година, един и същ етикет , а вкусът да е коренно различен, като едното "н-та промивка".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Напоследък даже и вино спях да си купувам.

Е, няма такива фирми като нашите - от една и съща реколта, една и съща година, един и същ етикет , а вкусът да е коренно различен, като едното "н-та промивка".

А, да. Това с виното е уникално!

Чудесен пример!!!

Обаче да си дойдем на думата.

Българското правителство смята да предприеме мерки за стимулиране на нашето, родно производство - нищо лошо няма в това!

Българското правителство обаче обмисля и мерки за рестриктиране на вноса и прилагане на натиск върху големите търговски вериги!

Това няма ли да е опит за тъничко вдигане на цените и ограничаване до някъде на достъпа до вносни стоки с равно или по - добро качество, но предлагани на по - ниски цени????

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Като за начало още първата седмица му "изкука " термостата.  Вписаните пък технически параметри като пр. време за подгрев и пр. нямат нищо общо с изписаното в указанието за употреба!

А предишният ви бойлер "елдом" , колко време издържа?

При избора на хранителни продукти предпочитам българските. :)

Като почнете така, ама това е лошо, онова е лошо...

Има много качествени български стоки и продукти. 

Не си мислете, че само в България се продават некачествени продукти.

Разбира се, че няма нищо лошо да се развива производството в страната ни, нали казвате, че няма работа, това си е предоставяне на още работни места.

Да не би едно кисело мляко внесено от чужбина да е по-добро от българското???

А за доматите, има си различни сортове...  

С  разширяване и увеличаване на производството се развива по-добре икономиката, германците отдавна са разбрали това...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ключовата дума тук е "ниво". Ясно ми е, че причините за това не са една и две, но само за пример: на няколко пъти си купувам български хранителни продукти от "Кауфланд" и "Карфур"... които после дори котките пред блока не искат да ядат. Веднъж ми се случи и в "Лидл", и то с румънски продукт - някаква шунка с вкус на автомобилна гума. Що се отнася до виното - напълно споделям. Изба "Карнобат" доставя и продава различни продукти с една марка и един етикет.

Та "ниво"-то - тго все повече клони към нула. Лошото е, че български фирми започнаха да купуват качествени чужди компании заради марката - "Барони", например, от известно време е собственост на "Белла", "Сачи", "Леки", "Дъга", "Фреш Лоджик", "Орехите", "Фермата", "Соларис". "Народен", "Перелик" и прочие марки, собственост на холдинга "Белла". Същото важи и за "Hochland".

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Истината е, че парите развалиха всичко, което сте обичали като малки. Икономиката, която така се стараем да развиваме ни съсипва.

Метода на българските фирми да просъществуват е много прост прост.

От малко суровина се прави много стока. Всичко това е свързано с занижено качество и надута цена с цел повече печалби и без да им пука за здравето на хората и дали ще им хареса вкуса.

В супермаркетите голяма част от храните са тъпкани с вещества, които не им е мястото там. Практиката е взаимствана от другите държави, само че тук няма контрол.

Мислите ли, че в кебапче от 30 стотинки българско производство има месо?

Вносно 20-годишно месо направено на кайма и с надпис "промоция" на витрината....

Качествени продукти се намират все още и то все от родни малки производители, които си държат на името и на марката.

Няма да давам примери с имена да не става реклама, а и всеки си има различно мнение и различен вкус.

За бойлерите дето ги обсъждахте само да вметна, че всички варненски бойлери да внесени от Китай и са сглобени тук. Това не ги прави българско производство. Старите български изкарваха между 15 и 20 години. Новите китайски средно около 4.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

....

С  разширяване и увеличаване на производството се развива по-добре икономиката, германците отдавна са разбрали това...

то добре, ама нали не очакваш да купуваме боклуци само и само за да пълним джоба на някой, който не си мърда и пръста да предложи качествен продукт ?

или хайде, ще преглътнем ниското качество, но поне цената също да е ниска и да отговаря на качеството

А то какво ? - в момента цената е същата като вносния продукт, а качеството в пъти по-ниско.

...

За бойлерите дето ги обсъждахте само да вметна, че всички варненски бойлери да внесени от Китай и са сглобени тук. Това не ги прави българско производство. Старите български изкарваха между 15 и 20 години. Новите китайски средно около 4.

Моят е "теси", прозиведен е в Шумен и работи без да спира от 2000-та година насам.

както и да го смятам е малко повече от 4 години, не ли ?

"Елодомски" имах преди това, произведен в края на 80-десетте и с удоволствие го изхвърлих на боклука :)

Просто фирмата не струва, що се отнася до бойлерите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Истината е, че парите развалиха всичко, което сте обичали като малки. Икономиката, която така се стараем да развиваме ни съсипва.

Метода на българските фирми да просъществуват е много прост прост.

От малко суровина се прави много стока. Всичко това е свързано с занижено качество и надута цена с цел повече печалби и без да им пука за здравето на хората и дали ще им хареса вкуса.

В супермаркетите голяма част от храните са тъпкани с вещества, които не им е мястото там. Практиката е взаимствана от другите държави, само че тук няма контрол.

Мислите ли, че в кебапче от 30 стотинки българско производство има месо?

Вносно 20-годишно месо направено на кайма и с надпис "промоция" на витрината....

Качествени продукти се намират все още и то все от родни малки производители, които си държат на името и на марката.

Няма да давам примери с имена да не става реклама, а и всеки си има различно мнение и различен вкус.

Важи обаче и обратното - имам си на село печка "Мечта", произведена и сглобена във Варна, 1:1 със старата "Мечта", която помня още от детските си години там, но с марката "Crown". и кафява, не бяла. Купих я от някакъв склад, в който въпросната печка се предлагаше като "Дипломат", KFN (марката, с която "Елдом продава в Македония) и "Crown". Уловката: склад за техника с козметични дефекти. Моята има едно откъртено ъгълче отзад вдясно, горе-долу 2 х 2 милиметра. В магазина обаче цената ѝ е 340 лв., а аз я взех за 180.

ПП.

20-годишно... оптимист...

Говорим за резерви - "Неприкосновен запас"! Лично съм карал такива от Австрия, Португалия, Испания и Германия! Т.е. отиваме на 40+!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Пишете за внасяне, но имаме и изнасяне на български продукти.

Например козметика, мебели, пшеница, фармацевтични продукти и т.н.  Значи не са чак толкова лоши. :rolleyes:

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Например козметика, мебели, пшеница, фармацевтични продукти и т.н.  Значи не са чак толкова лоши. :rolleyes:

Да.

През 2007-ма имах възможността да вляза във фабриката на първата фирма, която спечели квота за износ на филе "Елена" за Белгия. Та, влизаш в нея, и.... наляво - продукция за Европа, надясно - продукция за българските магазини, Дори се правеха от различни суровини.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

пшеницата е стока, която се купува в цял свят.

хляб всеки яде.

там няма две мнения - посял ли си я, ожънал ли си я -ще я продадеш и то с добра печалба.

НО пшеницата е суровина, не е готов продукт.Защо никой не ни купува готовия хляб на Запад или Изток ?

Виж до другите стоки, дето спомена - ти самата кога за последно си си купила българска козметика ?

Ами мебелите ?

Като изключим дребните производители, с малки поръчки които правят наистина качествени неща, мебелите на големите фирми са под всякаква критика.Лично аз използвам услугите само на майстори от Троян, за да ми правят каквото имам нужда за дома, защото като вляза в някой магазин се хващам за главата. По родопите масово се секат горите , а материалът се изнася за Гърция и Италия -мебелите да се правят там, а не у нас.Защо ? Защото са много качествени ли ?

А фармацевтичните продукти - там е .....

няма да говоря по въпроса, но мафията  ряпа да яде.

Парален внос и износ, регистриране на "кухи" обороти", прибиране на ДДС и т.н. са само част от игрите вдигащи цифрите на износа.

А субстанциите, от които се правят лекарствата не се произвеждат отдавна  в България - внос са от Индия обикновено и тук само се таблетират и пакетират.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Преди време карахме от Турция телове за гуми Michelin в завода на Barum в Чехия. Тези гуми се връщаха обратно на нашия пазар и не се допускаха на западния.

Скоро беше излязло и официално словашко изследване, според което колкото по на изток отиваш, толкова повече качеството на продуктите пада поради различните влагани в тях суровини. Същото чух и от завод, произвеждащ гуми "Yokohama" в Грац, Австрия. Ония гуми там нямат нищо общо с гумите със същата марка тук. Иначе стават непродаваеми.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

През 2007-ма имах възможността да вляза във фабриката на първата фирма, която спечели квота за износ на филе "Елена" за Белгия. Та, влизаш в нея, и.... наляво - продукция за Европа, надясно - продукция за българските магазини, Дори се правеха от различни суровини.

Същото като при соц-а.

Първо направление - за СССР и СИВ, второ направление -за Запада, а каквото оставаше - за вътрешния пазар.

Още помня каква радост беше в къщи, ако се доберяхме до нещо предназначено за износ.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване