Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Конфигурация за работна станция - 2000лв

Препоръчан отговор

Здравейте,

Случи се така, че събрах пари за нов компютър малко по-рано от предвиденото. Максималният бюджет е 2000лв

Компютъра ще се ползва за работа в областта на архитектурата, графичния дизайн и 3д моделиране + рендеринг. В превод това включва програми като: AutoCAD 2015, Trimble SketchUp 2014, Photoshop CC, Lumion. По-рядко се ползва 3ds Max и ArchiCAD, но с тенденция за по-често ползване. Artlantis, Blender, Autodesk Revit и Adobe Illustrator, също са програми, които вероятно ще се ползват на по-късен етап. Игри играя в ограничено количество, най-често Pro Evolution Soccer, StarCraft и някой шутър, обикновено старичък като години.

Овърклока не е задължителен, така или иначе не знам за процесор, който се клоква на изгодна цена в момента. 

Желателно е компютъра да е тих, но не и за сметка на производителността. Нещо балансирано - "не прекалено шумно".

Конфигурацията включва компютър + периферия (монитор + мишка, клавиатура и звук).

Конфигурацията трябва да задоволи нуждите на изброените програми. За целта в момента съм набелязал:

Процесор i7 4790k от Плесио или Xeon 1231v3

Някакво дъно, за предпочитане пълноразмерно.

Рам - 2х8гб миниум 2х4гб
Хард диск - минимум 1ТБ - Seagate с 3г. гаранция звучи изгодно
Кутии и захранване - по ваша преценка, само да не е някоя "геймърска" шаренилка с повече лампички от дискотека в студентски град.

Видеокарта: От hl-eshop Gigabye R9 280X за 370лв, като ако изпусна промоцията, минавам на Pallit 750Ti или АМД карта на подобна цена.

Ще се пазарува от sky.bg, като някои от по-скъпите част (както си личи по-горе) може да се вземат и от друго място на територията на София, ако са на промоция. Засега съм решил да спестя от монитор, защото първият, който си заслужава според мен е този Dell . Мисля да спестя и от ССД засега.

Та аз предлагам следният ред за рязане от бюджета (когато се налага): периферия > ssd > монитор > рам > Xeon вместо i7 > видеокарта и т.н.

SSD и качествен монитор, смятам да взема, като имам възвръщаемост на инвестицията. Същото важи за мишката, клавиатурата и звука - като има кинти, сега и най-елементарни вършат работа. Рам памет също мога да добавя след 1,2,3 месеца. 

ПС: Съответно монитора ми се струва удачно да е някакъв втора ръка като временно решение.

ПС2: Ако се сетя нещо, ще допълня довечера. Най-общо казано това са обстоятелствата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ей така ги виждам аз нещата за 5 +  години да не пипаш нищо

GB B85-HD3 /1150
XEON E3-1231V3/QUAD/3.4/8M/B0X
2X8G DDR3 1600 KINGSTON
Samsung 120GB SSD 840 EVO SATA 6Gb/s
CM N400 BLACK/USB3 X 2 /NO PSU
PSU FORTRON RIDER 750 BRONZE
1TB Seagate SV35.5 ST1000VX000 7200 64MB SATA 3
PALIT GTX970 4G D5

Обща стойност - 2 005.28 лв. с ДДС

Ако ти не харесва Палит като марка  може да си вземеш  ASUS STRIX-GTX970-DC2OC-4GD5

Монитора който си харесал е идеален за твойте нужди.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ей така ги виждам аз нещата за 5 +  години да не пипаш нищо

GB B85-HD3 /1150

2X8G DDR3 1600 KINGSTON

Samsung 120GB SSD 840 EVO SATA 6Gb/s

CM N400 BLACK/USB3 X 2 /NO PSU

1TB Seagate SV35.5 ST1000VX000 7200 64MB SATA 3

PALIT GTX970 4G D5

Обща стойност - 2 005.28 лв. с ДДС

Ако ти не харесва Палит като марка  може да си вземеш  ASUS STRIX-GTX970-DC2OC-4GD5

Монитора който си харесал е идеален за твойте нужди.

А монитор ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

ganio

Райдъра ще клекне на тая 290- ка  защото като я напъне и тя изеде 300 вата ток  като стой та гледай. Правете сметка като давате карти защото голата 280-ка е 250 вата и да не започнат рестарти от  липса на ток  и  да подскачат линиите като  кардиограма. И си задайте въпроса защо  посочената от теб карта е  с тази ниска цена на фона на същата карта от други марки.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не ми става ясно за какво му е на Игнатов геймърска видеокарта.Някоя вградена ще свърши достатъчно работа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

290-ката е добра,точно този модел става,с три вентилатора е,горе-долу е хладна... да дигне един 65-70 градуса под товар максимум...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не ми става ясно за какво му е на Игнатов геймърска видеокарта.Някоя вградена ще свърши достатъчно работа.

Нужна е видеокарта с бърза памет и широка шина - в процеса на 3д моделиране вградено видео или такова видео с тясна шина и бавна и по-малко като количество памет не може да визуализира всички полигони с добро качество. Изключително много затруднява работата това. Възможен е проблем и с 2д чертежи, когато съдържат над 100 000 елемента, но това ми се е случвало само при един проект до момента.

Второ - при рендериране в Лумион се ползва каква да е видеокарта (АМД - Интел). Затова гледах някаква по-производителна в съответствие с изискванията на програмата - тъй като тя е основната ми програма за финален рендеринг.

Като се прибера вкъщи ще пиша подробно :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

ganio

Райдъра ще клекне на тая 290- ка  защото като я напъне и тя изеде 300 вата ток  като стой та гледай. Правете сметка като давате карти защото голата 280-ка е 250 вата и да не започнат рестарти от  липса на ток  и  да подскачат линиите като  кардиограма. И си задайте въпроса защо  посочената от теб карта е  с тази ниска цена на фона на същата карта от други марки.

Тази карта на максимално натоварване може да достигне 340 вата. Пак ще стигне захранването.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Много благодаря за предложенията до момента, карат ме да се замисля за някои неща. Няколко неща, които искам да отбележа:

1/ Не ми се пада до i5, Xeon-a е минимум.

2/ В тия 2000лв трябва да влезе все пак и монитор. Този дето съм си харесал не мога да си го позволя (ще трябва да орежа всичко друго), затова ми се ще да мина с нещо втора ръка 150лв максимум, за да си имам як процесор и достатъчно рам + видео което да покрива нуждите и т.н. Пък следващата Коледа ще ъпгрейдвам, каквото остане да се ъпгрейдва след тази Коледа.

3/ Досегашна щайга няма, има лаптоп, но не ми се разделя с него на тоя етап. Често ми се налага да мръдна за по няколко часа нанякъде.

4/ Един колега има кутия Сайленсио, доста кофти температури има по време на рендериране.

5/ R9 280X - харесах я само защото е на промоция и е близко до максималния бюджет който мога да отделя.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Обща стойност - 2 067.70 лв. с ДДС
770-ката е,защото е по-тиха и по-хладна от 290,иначе е по-бавна,но цената й пак не е лоша.
Препоръчвам ти по-голям монитор 3 инча са си 7.6-7.7 сантиметра по-широк монитор...
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За рендъринг му трябва много vram и голяма шина ,както и висока честота на ядрото затова по-добре някое firepro на amd :)

Е 290-ката трябва да му стигне с 4 гигабайта видео рам тогава ??? Все пак иска и някоя игричка да разиграе от време на време,няма да я играе на минималните с тази професионална карта...Една 290 не може да я затрудни абсолютно всяка игра или програма,при игрите според настройките...А тези старите игри,които иска да ги играе ще са на ултра с 24АА и 1080p...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ми щом  ще цепим стотинката на две и няма  повече пари  може да направиш комбинация  от Никем от HLSHOP+EMAG

GB B85-HD3 /1150
1TB SEAGATE 6G/7200/64M SATA
23 LG 23MP75HM-P IPS HD
CM N300 BLACK /USB3 /NO PSU
LOGITECH MK120 DESKTOP
2X4G DDR3 1866 GEIL BL DRAGON

Обща стойност - 1 423.99 лв. с ДДС

Видеото да е от поста на ganio  290-ката

Диска да е  от Емаг Intel 530 Series, 2.5" 120GB, SATA3 че до 30  е на примоция   и минаваш на 23 инча  IPS . Още рам ще сложиш когато можеш .

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Игнатов, за първи и последен път се включвам в темата ти. Нали ти споменах по-рано, че ще удариш на камък ако ме разбираш. Търси мнения от специалисти в тази сфера, а не тук. GPU Rendering е все още далече от целта. Търсиш як процесор с качествено дъно, много RAM, качествено захранване(ясно е, че ще е тихо), компактна и добре вентилирана кутия, колкото се може по-голям на обем SSD и някаква графична карта за цвят.

Поздрави!

П.П. Не знам защо пренебрегваш монитора като можеш да си позволиш едно такова бебче: хоп и да се кефиш на работата си!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Засега се оформят няколко идеики, като разглеждам идеите в темата:

1/ Икономичен вариант
    - от sky.bg      2x4gb ram; Gigabyte b85 d3h; Xeon 1231v3; seagate 1tb hdd, n300, Fortron Raider 550w/650w

- видеокарта от hl- eshop       R9 280X или някоя по-евтина радеонка/750ti

до тук 1350-1420лв остават 580лв за монитор, периферия и ссд

2/ Някакъв междинен номер 1

- от sky.bg  2x4gb ram, Gigabyte b85 d3h; seagate 1tb hdd, n300, Fortron Raider 550w/650w

- от plesio i7 4790k

до тук 1490-1560лв остават 440лв за монитор, периферия и ссд

3/ Някакъв междинен номер 2

- от sky.bg  2x8gb ram, Gigabyte b85 d3h; seagate 1tb hdd, n300, Fortron Raider 550w/650w

- от plesio i7 4790k

до тук 1630-1700лв остават 300лв за монитор, периферия и ссд

Ще ми се да взема по-силният процесор и да наглася останалото по него. Non Z OC възможен ли е с някое дъно и 4790k? Не че и без клока тоя процесор, не е с 600мхц отгоре на Ксеона.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Засега се оформят няколко идеики, като разглеждам идеите в темата:

1/ Икономичен вариант

- от sky.bg      2x4gb ram; Gigabyte b85 d3h; Xeon 1231v3; seagate 1tb hdd, n300, Fortron Raider 550w/650w

до тук 1350-1420лв остават 580лв за монитор, периферия и ссд

2/ Някакъв междинен номер 1

- от sky.bg  2x4gb ram, Gigabyte b85 d3h; seagate 1tb hdd, n300, Fortron Raider 550w/650w

- от plesio i7 4790k

до тук 1490-1560лв остават 440лв за монитор, периферия и ссд

3/ Някакъв междинен номер 2

- от sky.bg  2x8gb ram, Gigabyte b85 d3h; seagate 1tb hdd, n300, Fortron Raider 550w/650w

- от plesio i7 4790k

до тук 1630-1700лв остават 300лв за монитор, периферия и ссд

Ще ми се да взема по-силният процесор и да наглася останалото по него. Non Z OC възможен ли е с някое дъно и 4790k? Не че и без клока тоя процесор, не е с 600мхц отгоре на Ксеона.

Те дори не са и 600,а 1000,но това е друг въпрос...То можеш да клокнеш ксеона малко някъде от 3.4 до 3.65 или 3.7 по шина нещо такова...По-високите честоти са си предимство,но не очаквай разлика "от небето до земята",по-добре ги вложи тези пари в хубав монитор,ссд,по-читава карта като 280х с три вентилатора в изпълнение на Гигабайт,един добър избор...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ето друг вариант:

Обща стойност - 1 596.02 лв. с ДДС

И караш на вграденото видео, докато събереш пари за VC. Къде я намираш на промоция тая карта R9 280X ?
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодарение на 1-2 намаления успях да взема следното:

Cooler Master N300;

Fractal Design Integra 650W;

Asrock Z97 Extreme 4

Intel Core i7 4790k

2x8gb Kingston HyperX Savage 1600mhz

1TB Toshiba hdd

Intel 530 120gb SSD

Pallit GeForce 750Ti StormX Dual

Монитор взех някакъв временен с IPS дисплей, не много високо качество, но ще свърши работа.

Благодаря на всички включили се в темата ;)
На по-късен етап ще пиша впечатления (предимно от гледна точка на професионалните програми), защото смятам, че ще има полза за в бъдеще, когато хора питат във форума за подобни билдове.
Ако ви е интересно мога да кача 1-2 снимки по-късно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Честито!

пс. Захранването също ли си го намерил с намаление?

От sky.bg, за тия пари нямаше алтернатива. Опитах да намеря на няколко места бронзов сийсоник 620 вата, никъде нямаше. На едно място само ми казаха, че могат да ми го намерят за 2-3 седмици.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Лично на мен това повече ми допада а ако беше на промоция накъде щях и аз да си купя. Не бих дал повече пари за бронза на Сиисоник. 

Всъщност още чакам да внесат EDISON модела на FD та да видя колко ще им е разликата в парите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване