Премини към съдържанието
Black Power

Защита от електрическо поражение при авария на бойлер ?

Препоръчан отговор

Защита от електрическо поражение от бойлер!!!! 

Та, знам за дефектнотоковите защити, но за съжаление те работят само с 3 проводни електрически инсталации! Моята инсталация е двупроводна, та и от там търся еквивалент / модул на дефектнотокова защита за двупроводни инсталации за защита на бойлер. За тези които ще кажат, че няма такова нещо, то веднага ги оборвам, че в електронните управления за бойлери е вградена такава!

Та, по въпроса - моля помагайте с предложения!

Благодаря предварително

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зануляваш си корпуса на бойлера и готово.

Това е направено, но исках и още нещо в +.

Преди време възникна инцидент с работещ бойлер в къщи и добре, че е нямало никой под душа - чист късмет!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съвета ми е да си исключвате бойлера всеки път щом влезете да се къпете нищо не ви пречи освен  ако е проточен бойлера.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е направено, но исках и още нещо в +.

Преди време възникна инцидент с работещ бойлер в къщи и добре, че е нямало никой под душа - чист късмет!

Явно само газов бойлер би ти свършил перфектната работа след такава параноя !

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно само газов бойлер би ти свършил перфектната работа след такава параноя !

Е, още не е приключило газифициравето в моя град.

Инак май не само мен ме гони параноята, но и много други хора, щом измислят и внедряват в производство нови и нови системи за защита от поражения от електрически ток, а някои от тези защити предстои да станат стандартно вградени в определени уреди пр. като бойлери. С ток шега не бива и е добре да те гони параноята от време, на време!!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, още не е приключило газифициравето в моя град.

Инак май не само мен ме гони параноята, но и много други хора, щом измислят и внедряват в производство нови и нови системи за защита от поражения от електрически ток, а някои от тези защити предстои да станат стандартно вградени в определени уреди пр. като бойлери. С ток шега не бива и е добре да те гони параноята от време, на време!!!

До колкото са ми бедните познания в тая област знам едно. Тока търси винаги най малкото съпротивление. Което обаче не е човека под душа на 100%.

Имаш ли статистика колко души са загинали под душа в последните 100 години когато електричеството навлиза в бита ? Не си мисли че твоя бойлер е бил единствения дефектен и че е било късмет че е нямало някой под душа.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А имаш ли такава защита, изключва за 3милисекунди, тряба да ги има сега и в БГ.

Монтира се след предпазител, фазата и нулата минават през него,
Редактирано от balki65 (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А имаш ли такава защита, изключва за 3милисекунди,

Не, нямам такова нещо. Дай техническото наименование! 

Струва ми се обаче, че май е най - прав колегата по горе т.е Няма включен бойлер по време на къпане, та няма и проблем - не би и могло да има!

Все пак ще се радвам да видя предложения като твоето, но все пак дай жокер!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Струва ми се обаче, че май е най - прав колегата по горе т.е Няма включен бойлер по време на къпане, та няма и проблем - не би и могло да има!

А когато женати мие чиниите каква е разликата и тогава ли ще го изключваш ?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не, нямам такова нещо. Дай техническото наименование! 

Все пак ще се радвам да видя предложения като твоето, но все пак дай жокер!

Разгледай тук

Те са за мокри помещеня и в Германия се слагат задължително , аз съм с централна топла вода, но контактите в банята минават през него.

Редактирано от balki65 (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тока търси винаги най малкото съпротивление.

Не е вярно. Ток минава по абсолютно всички пътища. Просто ще бъде различно голям. Представи си например схема на паралелно свързани съпротивления 20Ω и 2МΩ. Ако са вързани към мрежата (220V) през 20те ома ще минава 11А, през 2то мегаома ще минава 110µA. При това забележи че всеки от двата тока няма да се промени, ако премахнем другата верига, т.е. все е тая дали има по-малко съпротивление или не. Единствено би те спасило, ако това доведе до изгаряне/изключване на предпазител.

Това изобщо не изключва ползата от защита.

Разгледай тук

Това пак е дефектнотокова защита
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е вярно. Ток минава по абсолютно всички пътища. Просто ще бъде различно голям. Представи си например схема на паралелно свързани съпротивления 20Ω и 2МΩ. Ако са вързани към мрежата (220V) през 20те ома ще минава 11А, през 2то мегаома ще минава 110µA. При това забележи че всеки от двата тока няма да се промени, ако премахнем другата верига, т.е. все е тая дали има по-малко съпротивление или не. Единствено би те спасило, ако това доведе до изгаряне/изключване на предпазител.

Това е вярно спор няма. Но при твоята логика напълно е излишно тогава зануляването на ел. уредите понеже тока така и така ще мине и през голямото съпротивление ! Обаче колко случая на загинали под душа има питам ? От дефектни бойлери.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е вярно спор няма. Но при твоята логика напълно е излишно тогава зануляването на ел. уредите понеже тока така и така ще мине и през голямото съпротивление ! Обаче колко случая на загинали под душа има питам ? От дефектни бойлери.

Ами доста има, даже не само от бойлери...

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B5%D1%84%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B0_%D0%B7%D0%B0%D1%89%D0%B8%D1%82%D0%B0

Тук пише, ако прочетете внимателно, че е възможно да се направи и с двупроводна линия. Важното е да се осигури допълнителен път за електрическият ток, така че устройството да отчете разликата.

Естествено няма да е толкова добро, колкото с истинско заземяване, но пак ще е много по-добре, отколкото без.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обаче колко случая на загинали под душа има питам ? От дефектни бойлери.

https://bnr.bg/shumen/post/100318024/semeistvo-zagina-zaradi-boiler

Но при твоята логика напълно е излишно тогава зануляването на ел. уредите понеже тока така и така ще мине и през голямото съпротивление !

Примерът ти не е точен, но не мога да измисля как да ти го обясня кратко без да рисувам :) Когато говорим за заземен или занулен корпус, и ако заземяването е с достатъчно ниско съпротивление, обикновено падът на напрежение между точката в която докосваш уреда и тази в която докосваш "земята" е доста малък, съответно и тока. Обаче, ако пипнеш точно там, където е "пробивът", заземяването няма да ти помогне.
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами доста има, даже не само от бойлери...

Аз питам за конкретно под душа а не от допир до битови ел. уреди .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз питам за конкретно под душа а не от допир до битови ел. уреди .

Знам, че в мойто село имаше.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

https://bnr.bg/shumen/post/100318024/semeistvo-zagina-zaradi-boiler

Примерът ти не е точен, но не мога да измисля как да ти го обясня кратко без да рисувам :) Когато говорим за заземен или занулен корпус, и ако заземяването е с достатъчно ниско съпротивление, обикновено падът на напрежение между точката в която докосваш уреда и тази в която докосваш "земята" е доста малък, съответно и тока. Обаче, ако пипнеш точно там, където е "пробивът", заземяването няма да ти помогне.

Гледам най накрая че включваш в дискусията пад на напрежение. Имаме напредък значи. Докато аз мисля че примера ти със двете съпротивления не беше съвсем точен за случая защото там пад може и да няма.

Знам, че в мойто село имаше.

Ясно във вашето село. Други примери ?

Такива със самобръсначки във вани не ги приемам. Искам пример под душа.

Редактирано от BMW Маниак (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ясно във вашето село. Други примери ?

Такива със самобръсначки във вани не ги приемам. Искам пример под душа.

Ей, ама не падаш по гръб! :D :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ей, ама не падаш по гръб! :D :D

Имаме интернет и google. Едва ли някоя ел. медия би пропуснала да го драсне някъде за да си запълни страницата. Google все би открил нещо мисля. Аз лично такъв случай не знам макар че не твърдя и обратното. Просто искам да го видя черно на бяло защото нямам обяснение как би станало. Някакви мили ампери може и да се усетят ама да загине човек под душа ... !!!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

... Просто искам да го видя черно на бяло защото нямам обяснение как би станало. Някакви мили ампери може и да се усетят ама да загине човек под душа ... !!!

В повечето случаи от погрешно свързване.

Ами то може и 50 пъти да бръкнеш в контакта и на 51 вия да има R.I.P.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаме интернет и google. Едва ли някоя ел. медия би пропуснала да го драсне някъде за да си запълни страницата. Google все би открил нещо мисля. Аз лично такъв случай не знам макар че не твърдя и обратното. Просто искам да го видя черно на бяло защото нямам обяснение как би станало. Някакви мили ампери може и да се усетят ама да загине човек под душа ... !!!

http://novini.dir.bg/news.php?id=17876219

Ето ти.

Във ваната, душ слушалка, обгаряния по ръката... Какво мислиш че е станало, имало е сярна киселина във водата ли?

Между другото правиш логическа грешка тук. Никой не е казал, че бойлерите са опасни. Но това че вероятността за летални последствия е много малка, не значи, че трябва да се пренебрегва. И да си монтираш дефектнотокова защита ми се струва дребен разход.

Редактирано от flare (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://novini.dir.bg/news.php?id=17876219

Ето ти.

Във ваната, душ слушалка, обгаряния по ръката... Какво мислиш че е станало, имало е сярна киселина във водата ли?

Между другото правиш логическа грешка тук. Никой не е казал, че бойлерите са опасни. Но това че вероятността за летални последствия е много малка, не значи, че трябва да се пренебрегва. И да си монтираш дефектнотокова защита ми се струва дребен разход.

Ти сигурно си спомняш студентските  кафеварки от две пласмасови чаши с едни доста добре опасни две пластини вътре на която едната задължително е фаза и не е занулена за никъде. Пробвал ли си да си сложиш пръста докато се затопля водата. Аз лично съм пробвал и още пиша във форума. А какво да говорим за бойлер а !

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гледам най накрая че включваш в дискусията пад на напрежение. Имаме напредък значи. Докато аз мисля че примера ти със двете съпротивления не беше съвсем точен за случая защото там пад може и да няма.

Пад на напрежение със сигурност ще има при подходящата авария, както сам признаваш надолу. И "може и да няма" е равно на "може и да не умреш" в този случай. Ама може и обратното нали..

Някакви мили ампери може и да се усетят

Точно милиампери (теоретично всеки ток над 10mA зависи от къде мине) е големината на тока, който може да убие човек.

Ти сигурно си спомняш студентските  кафеварки от две пласмасови чаши с едни доста добре опасни две пластини вътре на която едната задължително е фаза и не е занулена за никъде. Пробвал ли си да си сложиш пръста докато се затопля водата. Аз лично съм пробвал и още пиша във форума. А какво да говорим за бойлер а !

И какво ще стане ако в този момент ти прекъсне нулата? Редактирано от flare (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж хубаво в нет-а и ще се убедиш,че има доста такива случаи. Примерът ти първо е неудачен защото там освен фаза има и нула и второ токов удар не винаги става дори и да пипнеш фазата директно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.