Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Търся да купя MiniPCI-E to PCI-E и wired print server

Препоръчан отговор

Здравейте, колеги!

Търся да си купя две неща.

1. Адаптер MiniPCI-E to PCI-E. Идеята е да включа Wi-Fi адаптер от лаптоп и да го ползвам на стационарен компютър. Що не си взема една безжична мрежова карта? - Защото адаптерчето от лаптопа е хубаво и мощно, защото ми дава и Bluetooth, който инак трябва да купувам отделно. Става дума за стара машина, в която не си струва да се влагат големи суми.

2. Жичен принт сървър - маршрутизаторът ми няма USB и не мога да споделя принтера на всички машини в дома си, а не искам да го сменям, става дума за Linksys WRT54GL с DD-WRT, нямам причина да съм недоволен. Лесното решение е да му бодна едно сървърче, в което да включа мултифункционалното устройство, за да мога да го ползвам като принтер и скенер от цялата къща.

Въпросът ми е някой знае ли от къде в България мога да ги сдобия. Едното или и двете. Да, в амазон ги има, но доставката излиза почти на цената на устройствата, което е пълен абсурд. Писах на няколко хардуерни фирми, пращах картики на това, което диря, но все откази...

Ще бъда особено благодарен на всеки, който ми даде акъл и ме насочи! :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

....

Въпросът ми е някой знае ли от къде в България мога да ги сдобия. Едното или и двете. Да, в амазон ги има, но доставката излиза почти на цената на устройствата, което е пълен абсурд. Писах на няколко хардуерни фирми, пращах картики на това, което диря, но все откази...

Ще бъда особено благодарен на всеки, който ми даде акъл и ме насочи! :)

Принт сървър може лесно да се намери. Но за отдалечено сканиране се иска доста повече. Трябва МФУ-то да има мрежови възможности или направо да има мрежов контролер

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Принт сървър може лесно да се намери. Но за отдалечено сканиране се иска доста повече. Трябва МФУ-то да има мрежови възможности или направо да има мрежов контролер

МФУ-то е Χerox Workcentre 3119, няма мрежов контролер. Ако имаше, щеше да стане много лесно - включва се директно в маршрутизатора и си решавам проблема. Драмата е в това, че няма. Някога не съм мислил, че ще ми се наложи да го ползвам с повече от един компютър...

Чета из нета, че с принт сървърчета със съответни възможности народът успява и да сканира, без да има проблеми. Затова си отправих и питането тук. Дано да е истина! Не съм се задълбочавал в темата, самият аз не съм го правил, нямам никакъв опит с подобни устройства.

А дали бих могъл в България да намеря MiniPCI-E to PCI-E адаптерче?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За принтера едно такова адаптерче RJ45 Male to USB AF A Female Adapter

Wireless LAN Card + Bluetooth Dongle WLN

За принтера това много силно ме съмнява - искам да го включа в маршрутизатор, а не направо в компютъра. Струва ми се, че с този преходник няма да успея да го подкарам, бидейки включен не директно в компютъра.

А относно предложението за безжичен адаптер - има го наличен, перфектен, затова искам само преходник, с който да го бодна на стационарния компютър. Повечето с USB порт са доста слабички, а машината, за която го търся, е на разстояние от маршрутизатора. Целта ми е да не пробивам стени за жична връзка, а да употребя наличния ресурс максимално.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За принтера това много силно ме съмнява - искам да го включа в маршрутизатор, а не направо в компютъра. Струва ми се, че с този преходник няма да успея да го подкарам, бидейки включен не директно в компютъра.

А относно предложението за безжичен адаптер - има го наличен, перфектен, затова искам само преходник, с който да го бодна на стационарния компютър. Повечето с USB порт са доста слабички, а машината, за която го търся, е на разстояние от маршрутизатора. Целта ми е да не пробивам стени за жична връзка, а да употребя наличния ресурс максимално.

Ето ти един принт сървър: http://www.shopmania.bg/mriezhovi-aksiesoari/p-tp-link-tl-ps110u-single-usb2-0-port-fast-ethernet-print-server-12244229

За принтера бих предложил втора употреба raspberry pi, всеки модел ще стане.

Проблема ми е самият линукс върху тази машинка! :ph34r:

А ти пускал ли си някога принт сървър под линукс?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За принтера едно такова адаптерче RJ45 Male to USB AF A Female Adapter

Wireless LAN Card + Bluetooth Dongle WLN

Съмнителна работа с този RJ45

За принтера бих предложил втора употреба raspberry pi, всеки модел ще стане.

Проблема ми е самият линукс върху тази машинка! :ph34r:

А сега ще е хубаво да обясниш на автора как да си пусне принт сървър под Линукс

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Маршрутизатора ти няма ли поне 4 RJ45 конектора?

От прнтера към женското USB на адаптера и RJ45 порта в рутера от рутера към компютрите с WIFI.

А приемаш с WIFI лан картата включена в усб на компа.

Това е идеята ми, но ти си слагай каквото си искаш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Съмнителна работа с този RJ45

А сега ще е хубаво да обясниш на автора как да си пусне принт сървър под Линукс

Не може ли ? Е, аз мислех че може, защото попринцип мисля че линукс има повече функций, съжелявам, поста е редактиран.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не може ли ? Е, аз мислех че може, защото попринцип мисля че линукс има повече функций, съжелявам, поста е редактиран.

Може, защо да не може. Но това не е point-and-click и за потребител на Windows се иска време  четене

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не просто казвам да обясниш ти на автора, защото предложението бе твое. Иначе то че може си може, ама дали ще е удачно в случая ?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Маршрутизатора ти няма ли поне 4 RJ45 конектора?

От прнтера към женското USB на адаптера и RJ45 порта в рутера от рутера към компютрите с WIFI.

А приемаш с WIFI лан картата включена в усб на компа.

Това е идеята ми, но ти си слагай каквото си искаш.

Има точно толкова, но проблемът е, че ми трябва принт сървър, който не се поддържа от маршрутизатора. Доколкото не е устройство, върху което мога да инсталирам всичко, което ми хрумне, че ми трябва, търся възможност за външен принт сървър. Има такива устройства, целта е да не сменям маршрутизатора, защото е читав.

Може, защо да не може. Но това не е point-and-click и за потребител на Windows се иска време  четене

С четене, мислене и желание всичко става. Още повече - вече всичко е така улеснено, че дори на повечето въпроси из форумите е отговорено. Не ми трябва мигновено, така че известно време дообразоване няма да бъде фатално, даже напротив.

За Raspberry Pi не ми беше хрумнало, признавам. Не съм работил никога с такава машинка. За принт сървър - ще ѝ пусна. Не съм убеден обаче, че ще мога да споделя и скенера под линукс. Конкретния скенер, който е част от Xerox Workcentre 3119. Има драйвери за линукс, но никога не съм опитвал да го подкарам. Да си призная, налагало ми се е да принтирам под линукс с директна връзка между принтера и компютър, там няма драма. Но не ми е идвало на ум да опитам да подкарам и скенера, а той понякога прави проблеми и под уиндоус...

Смятате ли, че с такава джаджа ще успея да подкарам и скенера? - Намерението ми е цялото МФУ да работи, споделена за всички компютри вкъщи, не искам да включвам и изключвам кабели, когато се наложи, или да разнасям на флашки, след като това може да се преодолее.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Има точно толкова, но проблемът е, че ми трябва принт сървър, който не се поддържа от маршрутизатора. Доколкото не е устройство, върху което мога да инсталирам всичко, което ми хрумне, че ми трябва, търся възможност за външен принт сървър. Има такива устройства, целта е да не сменям маршрутизатора, защото е читав.

С четене, мислене и желание всичко става. Още повече - вече всичко е така улеснено, че дори на повечето въпроси из форумите е отговорено. Не ми трябва мигновено, така че известно време дообразоване няма да бъде фатално, даже напротив.

За Raspberry Pi не ми беше хрумнало, признавам. Не съм работил никога с такава машинка. За принт сървър - ще ѝ пусна. Не съм убеден обаче, че ще мога да споделя и скенера под линукс. Конкретния скенер, който е част от Xerox Workcentre 3119. Има драйвери за линукс, но никога не съм опитвал да го подкарам. Да си призная, налагало ми се е да принтирам под линукс с директна връзка между принтера и компютър, там няма драма. Но не ми е идвало на ум да опитам да подкарам и скенера, а той понякога прави проблеми и под уиндоус...

Смятате ли, че с такава джаджа ще успея да подкарам и скенера? - Намерението ми е цялото МФУ да работи, споделена за всички компютри вкъщи, не искам да включвам и изключвам кабели, когато се наложи, или да разнасям на флашки, след като това може да се преодолее.

Хм, имам си аз съмненията за скенера. Съмнявам се че и под линукс ще стане.

А за джаджата - не, 99% съм сигурен че няма да стане и за сканиране, това мисля е само принт сървър

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

С принт сървър ще стане, но трябва да намериш такъв, който поддържа двупосочна връзка. Търси по спецификацията дали поддържа и факс, тези би трябвало да станат. По спомен карам от 2009 г., че на един Линксис подкарвахме многофункционално у-ство.

едит: Одеве не ми остана време да се разровя, но мисля, че едно токова би свършило работа: TL-PS310U, поне по спецификация го дават за МФУ и скенери, което мисля е твоята цел. Ето тук  и на сайта на ТП-Линк малко инфо.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Хм, имам си аз съмненията за скенера. Съмнявам се че и под линукс ще стане.

А за джаджата - не, 99% съм сигурен че няма да стане и за сканиране, това мисля е само принт сървър

На сайта на производителя пише, че поддържа и скенер, и уеб-камера, харддиск и др. Обяснено е, че не може един потребител да ползва скенера, а друг да принтира по това време. И разни други детайли, които не са ми проблемни - идеята е да може да служи на различни компютри в различно време. Ще го поръчам и ще споделя дали бачка по начина, по който ми трябва.

А някой има ли предложение за адаптера за лаптопски Wi-Fi адаптер, с който да го вработя на стационарна машина? Има ги в амазон, но ми искат повече пари за доставка от цената на самата джаджа. Има ли го в България? Търся вече седмица...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

На сайта на производителя пише, че поддържа и скенер, и уеб-камера, харддиск и др. Обяснено е, че не може един потребител да ползва скенера, а друг да принтира по това време. И разни други детайли, които не са ми проблемни - идеята е да може да служи на различни компютри в различно време. Ще го поръчам и ще споделя дали бачка по начина, по който ми трябва.

...

ТО това за едновременната работа е ясно, мисля и МФУ-то не го може, така че не губиш нищо. Иначе е много хубаво че поддържа и сканиране, само се надявам и десктоп приложението за сканиране да може да работи с този сървър (което в някои случаи може да е предизвикателство)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

ТО това за едновременната работа е ясно, мисля и МФУ-то не го може, така че не губиш нищо. Иначе е много хубаво че поддържа и сканиране, само се надявам и десктоп приложението за сканиране да може да работи с този сървър (което в някои случаи може да е предизвикателство)

Декстоп приложението не го инсталирам и не го ползвам изобщо. Слагам само драйвера и ползвам други приложения, през които може да се сканира. Сигурно ще има борба, защото обикновено този клас устройства създават мъчнотии, но все някак трябва да се справя.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Декстоп приложението не го инсталирам и не го ползвам изобщо. Слагам само драйвера и ползвам други приложения, през които може да се сканира. Сигурно ще има борба, защото обикновено този клас устройства създават мъчнотии, но все някак трябва да се справя.

Именно от това се страхувам. Драйвера може да очаква устройството да е закачено на USB и просто да не може да комуникира през мрежата с него. Но пробвай :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Именно от това се страхувам. Драйвера може да очаква устройството да е закачено на USB и просто да не може да комуникира през мрежата с него. Но пробвай :)

За да стане работата и да бъде наистина работещо, това устройство според мен не би следвало да е само принт сървър, а да емулира USB порт. Иначе не виждам как ще закачи каквато и да е джаджа, която няма мрежови възможности. А ако ги има, самото то би било излишно.

Но въпросът е практически. Трябва да опитам и ще споделя.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За да стане работата и да бъде наистина работещо, това устройство според мен не би следвало да е само принт сървър, а да емулира USB порт. Иначе не виждам как ще закачи каквато и да е джаджа, която няма мрежови възможности. А ако ги има, самото то би било излишно.

Но въпросът е практически. Трябва да опитам и ще споделя.

Принт сървъра сам по себе си няма как да емулира USB, трябва да има инсталирани драйвери и на компютъра за тази цел. Но пробвай :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За кой принт сървър говориш?

Мисля,че в моя пост ти обясних какво ти трябва, а capnemo не случайно ти каза, че 99% е сигурен, че няма да стане за сканиране със сървъра, който коментирахте с него.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За кой принт сървър говориш?

Мисля,че в моя пост ти обясних какво ти трябва, а capnemo не случайно ти каза, че 99% е сигурен, че няма да стане за сканиране със сървъра, който коментирахте с него.

За този. Споделя не само принтери, но и скенери, уеб камери, харддискове и т.н. Поддържа даже USB концентратор и включване на до 4 устройства с цел мрежов достъп. Пише дори, че може да се настрои под линукс, видях инструкции за убунту.

Някой има ли идея за адаптер MiniPCI-E to PCI-E - къде мога да сдобия такъв? :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За този. Споделя не само принтери, но и скенери, уеб камери, харддискове и т.н. Поддържа даже USB концентратор и включване на до 4 устройства с цел мрежов достъп. Пише дори, че може да се настрои под линукс, видях инструкции за убунту.

Аха това е друго.

Този става да, за който съм ти пуснал линка, но останах с впечатлението, че говориш за този, който и capnemo ти каза изрично, че няма да стане и за сканиране.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 4 седмици по-късно...

Подновявам питането си - някой има ли идея от къде мога да сдобия miniPCI-E to PCI-E адаптер в България?

Из чуждестранните сайтове е пълно с оферти, но доставката излиза скъпо и неизгодно, а имам наличен лаптопски Wi-Fi, който искам да впрегна да работи на настолния ми компютър.

Предварително благодаря на всички отзовали се! :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване