Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

ivoarch

LiveCD със CentOS-6.6 [GNOME] - Изцяло на български със допълнителен софтуер.

Препоръчан отговор

Remix, custom-build и всякакво каквото ти доиде на ум , за да се различава/означава ще е добре. "Ре"-то е по-авторитетно и по-изискващо (тъй го разбирам, ам дали е тъй...)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре мисля, че новата версия на образът е вече готова!

Правя един последен тест, и ако всичко е ОК, ще кача образът и ще пиша пак, по подробно какво да очаквате ;)

До скоро включване!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да го качиш в Distrowatch :) измисли му някво име .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре мисля, че новата версия на образът е вече готова!

Може да свалите новият образ от уеб страницата за сега замо за 32-бита машини.

Важно! Линковете във първият пост, не се обновени, но вече не ми излиза бутон за редактиране. Така, че от сега на татък ползвайте Уеб страницата - за последен релийз.

Ако вече сте инсталирали, може да използвате този скрипт (LiveCD_Updater.sh) за да ъпдейтнете (работи за 32 и 64 бита).

Важно! Стартирайте един път като нормален потребител, и един път като root!

Новости?

- Добавена е българска подредба, също ALT+TAB за смяна между тях.

- Вече подредбата се показва на десктопа.

- Вече PackageKit проверява за налични актуализации, преди беше изключена тази опция по подразбиране.

- Вече PackageKit инсталира липсващи кодеци.

- Вече Evince се показва във Меню/Графики.

- Добавено е хранилището Elrepo - всички драйвери тук!

- Добавено е хранилището на Chromium - така че, ще може да се инсталира лесно от терминал или от yumex. Да няма Хром, онзи скрипт не може да бъде добавен, пробвах няколко дена, но без успех, също ме отказаха някои коментари за него във нета, един от тях. Благодаря на x444x относно помощта за Chromium. Също избрах да не идва инсталиран по подразбиране, пак сори!

- Премахнато е хранилището на google-earth.

EDIT: -->> - За сега документацията за това, как се инсталира еди какво си, е премахната от плановете.

- Добавен е още софтуер.

Programmable completion for Bash

bash-completion

A log file viewer for the GNOME desktop

gnome-system-log

OpenJDK Runtime Environment

java-1.7.0-openjdk

FUSE-Filesystem to access remote filesystems via SSH

fuse-sshfs

plugin to give priorities to packages from different repos

yum-plugin-priorities

Промените във .diff формат!

Може да го качиш в Distrowatch :) измисли му някво име .

Хехе един Remix някъде във името мисля че стига, иначе трябва да се мисли и лого и други екстри.

Макар че и аз го мислих, тъй като не знам до колко, е правилно както е сега със марката CentOS и логото.

Ако сте добри със фотошоп и гимп, измислете нещо :), хехе за името може би ще трябва да започнем гласуване, както федора за всеки нов релийз :D

Редактирано от ivoarch (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам, един клипборд-мениджър да има "от въздуха" ще е добре. Ама и там предпочитания има.

Добре ще е и едно "how to install, steps" на работния плот или някъде другаде с линк на плота (не всеки знае, и да не стават обърквания с езика за писане, и кой MBR на кой дял е, ако е от флашка, но вече тва са "допълнителни допилявания").

Сега ще гледам как да си инсталирам deadbeef . Жена ми ще е очарована, че ще е с нещо на което е свикнала, понеже с LXDE не се погаждат особенно.

А да, иконките на знаменцата за езика - да го има обяснено как става (по-красиво е и веднага бие на очи при смяна).

Не трябва ли папките да се отварят в същия прозорец, а не в друг. Лесно задаване на автоматично/ръчно влизане.

Редактирано от бат'начо (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам, един клипборд-мениджър да има "от въздуха" ще е добре. Ама и там предпочитания има.

Добре ще е и едно "how to install, steps" на работния плот или някъде другаде с линк на плота (не всеки знае, и да не стават обърквания с езика за писане, и кой MBR на кой дял е, ако е от флашка, но вече тва са "допълнителни допилявания").

Сега ще гледам как да си инсталирам deadbeef . Жена ми ще е очарована, че ще е с нещо на което е свикнала, понеже с LXDE не се погаждат особенно.

А да, иконките на знаменцата за езика - да го има обяснено как става (по-красиво е и веднага бие на очи при смяна).

- клипборд - Да верно преди се бях сетил за това но го забравих, някакви предложения? Също трябда да е на панела.

- how-to-install - мисля че е излишно, не е толкоз трудно от инсталатора който е графичен всепак.

- Това със знаменцата, не мисля че е възможно под Гноме-2, ако греша ме поправете.

...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За знамената си е възможно - в ~/.icons/flags/bg.png & us.png ги поставяш и от конфиг-едитора за клавиатурата  - отметка да се показват флаговете.

Терминала би трябвало да стартира със стандартната клавишна комбинация , но не би - асоциациите не са по реда си. Или така е в Цента - всичко да се конфигурира , не съм запознат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ясно,  но това са излишни елементи, които според мен не са от толкоз голямо значение. Също поставянето им, изисква  добавянето на много линии, например - ето какво ми коства да сложа един аплет - цък.

Същото може да бъде направено и със една линия,

/usr/libexec/gnome-panel-add --applet=OAFIID:GNOME_KeyboardApplet --panel=top_panel --position=760

Но в случая със kickstart файла трябва да вкарваш настройки по подразбиране, и нещата не стават така лесно. 

Изпипването на такива дребни елементи става доста трудно ако го правиш директно от kickstart файла. Ако правех живият образ от някой инструмент като http://en.wikipedia.org/wiki/Remastersysщеше да е лесно, тъй като там може да копираш директно твоите настройки, но тука не е така.

За терминала, мисля че това ще стане лесно, само с добавяне на една линия. Но и това мисля че е излишно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не казвам да го правиш , а да казваш как да го направиш (да го има нейде, да се вижда, да е за улеснение) :) . Ето  за незапознатите .

С бързане, това с което си се захванал, няма да стане. И както е досега е много добре. Винаги ще иска и още.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не казвам да го правиш , а да казваш как да го направиш (да го има нейде, да се вижда, да е за улеснение) :) . Ето  за незапознатите .

С бързане, това с което си се захванал, няма да стане. И както е досега е много добре. Винаги ще иска и още.

Аз не бързам :), само казвам че има работи които според мен са излишни, и не си струват времето което ще им отделиш.

Също за незапознатите :D

gconftool-2 -s -t bool /desktop/gnome/peripherals/keyboard/indicator/showFlags 1

За мен, по важно е да се даде един жив образ, със допълнителен софтуер и хранилища с които човек да започне да работи на неговият език, е по важно от дребните елементи по десктопа. Дори всяко дете знае как да си сложи аплет, или знаменце, също как да смени тапета... това не ми е целта.

Ако ще добавям нещо ново, то ще е от към съпорт за принтери и разни други драйвери... И полезни приложения които биха улеснили работата на един потребител.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Иво знаеш ли или по-точно имаш ли някъкво инфо, как да добавя Java плъгина на Sun в Google Chrome.

Инсталирал съм последната версия свалена от java.com. Под мозила е ок добавил съм приставката ама под хром не знам какъв е чалъма.

Намерих в един сайт инфо да инсталирам приставката във /opt/google/chrome/plugins ама няма никакъв ефект.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Иво знаеш ли или по-точно имаш ли някъкво инфо, как да добавя Java плъгина на Sun в Google Chrome.

Инсталирал съм последната версия свалена от java.com. Под мозила е ок добавил съм приставката ама под хром не знам какъв е чалъма.

Намерих в един сайт инфо да инсталирам приставката във /opt/google/chrome/plugins ама няма никакъв ефект.

Не знам, аз лично винаги съм ползвал Firefox, съжалявам.

Сега видях това -  Firefox is the recommended browser for Java on Linux.

https://java.com/en/download/faq/chrome.xml

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хехе един Remix някъде във името мисля че стига, иначе трябва да се мисли и лого и други екстри.

Макар че и аз го мислих, тъй като не знам до колко, е правилно както е сега със марката CentOS и логото.

Ако сте добри със фотошоп и гимп, измислете нещо :), хехе за името може би ще трябва да започнем гласуване, както федора за всеки нов релийз :D

Хахаха тази идея е добре и би било интересно :)

Ето една глуповата идея от мен :D

787618.jpg

787619.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хахаха тази идея е добре и би било интересно :)

Ето една глуповата идея от мен :D

Хехе, кефи ме :D

Ако помогнеш за арта може да измислим нещо, името е адски Якооооооо!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хехе, кефи ме :D

Ако помогнеш за арта може да измислим нещо, името е адски Якооооооо!

Хахаха, така ми дойде... :D

Принципно съм далеч-далеч от професионализма и не се занимавам с това. Просто аматьорски си цъкам, но каквото е по силите ми ще се опитам да направя. Само кажи каква графика трябва. Ако решиш може и целия облик да се опитаме да променим. Икони, менюта каквото решиш. Дано и други се включат. Би било хубаво да се позанимаваме, но предполагам е доста работа, ама пък зор няма.. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хахаха, така ми дойде... :D

Принципно съм далеч-далеч от професионализма и не се занимавам с това. Просто аматьорски си цъкам, но каквото е по силите ми ще се опитам да направя. Само кажи каква графика трябва. Ако решиш може и целия облик да се опитаме да променим. Икони, менюта каквото решиш. Дано и други се включат. Би било хубаво да се позанимаваме, но предполагам е доста работа, ама пък зор няма.. :)

Аз предлагам да не е чак пък толкоз, само да вкараме лого, както ти ми показа във снимките,  да не се бърка истинския CentOS със този remix.

Също още нямам представа как да вкарам тези логота, има някои спънки за които трябва да измислим решение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз предлагам да не е чак пък толкоз, само да вкараме лого, както ти ми показа във снимките,  да не се бърка истинския CentOS със този remix.

Също още нямам представа как да вкарам тези логота, има някои спънки за които трябва да измислим решение.

Екстра, както решиш, аз просто казах, че съм ок за всякакви варианти.

Само кажи какви изходни файлове ти трябват и ще го мислим. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Момчета само да кажа :)

След като, няколко дена вече има затишие във тази тема да знаете, че проекта не е спрян :).

В момента ние работим усилено върху него, водени главно от идеята да направим един CentOS 6 ремикс , който да бъде по лесен, и възможно най удобен за българската линукс общност. Проекта ще продължи под собствено име, и не само това, очаквайте много подобрения...

За всякак ви идеи, може да продължавате да пишете тук, също ако смятате, че може да сте полезни със вашият опит, и желаете да се включите във нашият екип, пишете ми на лични :).

Поздрави!

- ivo -

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен добавения софтуер и промените, които са направени до момента са напълно достатъчни. Вече допълнителните настройки, софтуер, визия и т.н. са въпрос на лично виждане, вкус, потребност и начин на работа със самата система. 

Иво, мислил ли си по-въпроса подобно нещо да се направи и за CentOS 7? В момента го тествам на една виртуална машина и да ти кажа честно се държи много добре. 

Viber за Линукс се инсталира без грешките за остаряли библиотеки, които ми пищеше при версия 6 и не е нужно да се ползва Wine.

При мен Chrome на 6-та версия се инсталира само и единствено чрез "онзи" скрипт, при опит за инсталиране от хранилището пак ми пищеше за остаряла библиотека. При 7-ма версия се инсталира без проблем и работи безотказно. 

Единствено Nux хранилищата ми правиха чупки в началото при ъпдейт на системата, но след като ги премахнах всичко е 6-ца.

http://195.149.248.189:8080/2015-02-04/103fc90ca2918841fa88e1697fc45dbf

Ето как изглежда Gnome 3, като визия са го докарали като Gnome 2. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей, да мислил съм за centos 7, но ме отказа за сега тази идея. Просто защото, е само за 64-бита машини, и това все още е спънка за много потребители. За сега ще се базираме само на 6-цатa, която е със официален съпорт до 2020, след което ще мигрираме на Centos 7, може би MATE, но това са далечни планове.

Но все пак не отхвърлям идеята, просто за сега сме твърди заети със версия 6.

Смея да твърда, че над това което се работи, и което ще пуснем съвсем скоро, ще ви хареса доста :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте момчета, преди няколко седмици публикувах тази тема, във която ви съобщих за направата на жив образ (Live CD) на CentOS 6.6, изцяло на български език. Да ви кажа честно, доста се по замислих тогава да постна ли темата :), просто не си вярвах. Не вярвах, че това скромно мое начинание, може така да ви зарадва, и да получа вашето положително мнение за него.

Днес искам да благодаря на всички вас, за вашият интерес, за вашите съвети, и най вече за вашата огромна помощ, и желание да помогнете. Страшно много се вълнувам, да ви кажа, че проекта стартира под собствено име "StotinkaOS" (Стотинка Операционна система), и начална версия 6.6. Този проект ще продължава да бъде, насочен ГЛАВНО зa българската Linux общност, защото ние го заслужава ме. Като нашата основна цел е да създадем, една стабилна Linux дистрибуция "ремикс", базирана на CentOS 6, лесна за нови потребители, като в същото време и полезна за експерти.  

Кои за новостите спрямо другите версии?

- Проекта стартира под собствено име "StotinkaOS"
- Променен дизайн :)
- Направели сме някои настройки (тъчпад, терминал, клавишни комбинации, актуализации...), така че дистрибуцията да бъде максимално удобно още като стартирате.  
- Ние създадохме собствено RPM хранилище, което постепенно ще се обогатява от към допълнителен софтуер за дистрибуцията.
- Добавени са нови приложения.
- Вече има добавена, и DVD-поддръжка на възпроизвеждане.
- Kernel-ml се намира във хранилищата, при нужда може да бъде инсталиран след включване на хранилището (elrepo-kernel).
- и още ...  

Bugs/Грешки?

За момента знаем единствено, че има грешка при използването на живият образ от VirtualBox, при което се получава двойна визия на картината. Работи се отстраняване на проблема, и като това бъде направено, ние ще регенерираме нашите образи, за да може те да работят добре, и на VirtuaBox.  

Как да се сдобием със StotinkaOS?

Може да изтеглите официалните ни образи от нашата нова уеб страница - http://stotinkaos.org

Как да продължите да помагате?

Ще се радваме ако, всичко това не приключи до тука, каним ви да посещавате форумите ни. Там ще може да се допитвате ако срещате трудности със дистрибуцията, също так ще може да взимате всякакъв вид участие, да споделяте вашите мнения, идеи как да подобряваме "StotinkaOS linux", така както го правихте и до сега.

Благодарности.

Благодаря на всички писали във тази тема, и на другите които може би не са писали, но са ни подкрепели зад това което правим.

Благодаря на @IPFaN, и на @exwol (StotinkaOS Team-а), които се включиха във този проект, и помогнаха страшно много със техният опит.

Без вашата помощ този проект нямаше да съществува.
Още веднъж, благодаря ви приятели!

Благодарности на CentoS тима и обностa.

- Иво -

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще го пробвам. За пръв път ще се докосна до тази ОС и нямам никаква идея как се работи със CentOS. Любопитно ми е че е български проект.

Хм, при мен има проблем с интернета. Създавам DSL връзка, но network manager - a  ме уведомява, че съм без мрежа. Все едно съм измънал кабела, явно нещо липсва. 

Редактирано от 올드보이 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще го пробвам. За пръв път ще се докосна до тази ОС и нямам никаква идея как се работи със CentOS. Любопитно ми е че е български проект.

Хм, при мен има проблем с интернета. Създавам DSL връзка, но network manager - a  ме уведомява, че съм без мрежа. Все едно съм измънал кабела, явно нещо липсва. 

Здравей,

Би ли дал повече подробности около това как създаваш връзката.

Може да направиш собствена тема в официалния форум, за да не спамим тази тема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

25013117_.png

Kaто си я създавам при всички дистрота. Тук за първи път имам проблем. Утре евентуално ще се пиша в официалния форум, ако мога. Сега отивам на РД.   :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от Camazotz_21
      Искам да попитам, ако си поръчам лаптоп с Ос-Linux мога ли след това да му сложа Windows? Защото ми слага триста лева отгоре с Windows. 
    • от GermanecaBG
      https://getfedora.org/
      https://start.fedoraproject.org/
      Как да активираме хранилището RPM Fusion
      https://docs.fedoraproject.org/en-US/quick-docs/setup_rpmfusion/
      Графична среда Cinnamon
      https://spins.fedoraproject.org/cinnamon/
      Графична среда Xfce
      https://spins.fedoraproject.org/xfce/

• от HollowDemon
      Здравейте, 
      В момента съм бакалавър в техническа специалност свързана с мрежи и искам да се специализирам към системната администрация. Някой компетентен или човек на тази позиция може ли да ми каже от коя OS да започна - Windows или Linux. Aко може да ми препоръча някакви материали - онлайн книги, курсове и т.н. или guide, който да следвам за своето обучение към системната администрация, защото знам че трудно се намира стаж за тази позиция и всичко е self-motivation и ако може да и да ми помогне с избора - например дали да започна с Windows Server 2008 или Windows Server 2016, Hyper-V и други неща, ако е за windows os. Благодаря предварително! 
    • от p4p
      https://wiki.centos.org/Manuals/ReleaseNotes/CentOSStream
      https://www.centos.org/forums/viewforum.php?f=54
      http://mirrors.netix.net/centos/8.0.1905/isos/x86_64/
      http://elrepo.org/tiki/tiki-index.php
      https://rpmfusion.org/Configuration/
      Към CentOS ме запали екипът на StotinkaOS. Благодаря им!
      Дистрибуцията е предназначена основно за сървъри, но все пак може да се използва и за десктоп.
      Защото е стабилна, а и доста бърза:
      https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=windows-linux-creators&num=5
      https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=centos-8-benchmarks&num=4
      Ще проследя във времето развитието на Stream.
      Все още има малко наличен софтуер в EPEL, но се надявам, че това е временно.
      Ще започна с вариантите за инсталиране на Xfce:
         1. Добавя се като втора графична среда към Gnome. 
             Плюс - лесна инсталация.
             Минус - по-тромава система.
         2. Инсталиране на Custom Operating System (избира се по време на инсталацията)  + Xfce.
             2.1. С gdm.  Това е по-лесният начин, но получаваме и 1/2 Gnome.
             2.2. С lightdm:
                  - изтегляме предварително някои rpm пакети от Fedora.  При мен са доста, но исках да имам всичко от Xfce. Сложени са в папка rpm:
                  https://i.imgur.com/Hyc0OBP.png
                  Списък:                              rpm
                 - инсталираме Custom Operating System. След рестарта зареждаме от "жив" диск (аз използвам някоя от другите системи, инсталирани на лаптопа ми) и копираме rpm в домашната папка на CentOS.  А следните команди    ( команди ) поставяме в   .bash_history  като оправяме и правата да са за четене и  запис от потребителя.
                - рестарт и изпълняваме командите в реда от списъка.
      Ползвам и хранилището от:
      https://fr.centos.org/forums/viewtopic.php?f=44&t=4730

• Дарение

• Добави ново...