Премини към съдържанието
Lazlow

Еднократно прегряване на процесора

Препоръчан отговор

Здравейте!

Преди няколко дни усетих странен мирис (като от пластмаса), освен това кутията на компютъра беше доста по-топла от обикновено, затова направих справка за температурите с Everest/Aida64. Веднага ми направи впечатление, че температурата на процесора е 90 градуса, а на останалите компоненти - между 42 и 50. Изключих компютъра, като най-странното е, че в онзи момент въобще не беше натоварван с игри или тежки програми - около 1 час беше включен и около 30 мин. работа в интернет. Компютъра си го поддържам - чистя го редовно, прах няма, всички вентилатори работят и са почистени. По-късно го сканирах с Malwarebytes и антивирусна за вируси - също няма, чист е.

Конфигурацията е следната: процесор Intel Pentium E6600 dual core (2x 3.06 GHz), видео AMD Radeon HD6450, дъно Asus P5KPL SE, ос Win 7.

По принцип температурите, които поддържат повечето компоненти през лятото (дъно, видеокарта) са в диапазона 38-55 градуса. Затова имам два въпроса: температури в този диапазон на компонентите нормални ли са и по-специално на процесора в режим на натоварване (приложения, игри) каква е максималната допустима температура?

Най-странното е, че през последните дни повече от 55-60 градуса не вдига, дори в режим на натоварване. Загряването до 90 градуса се случи само веднъж (при едни и същи външни условия, лятно време, всеки ден) и затова питам за мнения и съвети за причината и има ли нещо притеснително.

Редактирано от Lazlow (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен няма от какво да се притесняваш засега . Intel Базираните процесори нямат проблем с температурата на работа . Според мен причината може да е от самия охлаждащ блок , по някакъв начин да е спрял за момент . С какво охлаждане си ? Според мен ако направи отново същия проблем охлаждащият ти блок е за смяна 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След като е замирисало на изгоряло и процесора е стигнал до 90 градуса, че и кутията е била топла нещо е спряло да работи. Хубаво е да се направи профилактика на компютъра, защото ако се случи втори път може нещо да изгори или да се повреди. За каквито и процесори да говорим температури от 90 градуса са убийствени за целия хардуер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Те всички процесори от серията Intel Core i стигат към 90-100 градуса при натоварване над 70% без хубаво охлаждане, но за Pentium не знам да вдигат толкова. Възможно е и нещо да е товарило процесора на високи нива временно, след това да е спряло и поради това температурите да са останали такива и постепенно да са намели. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Термо паста сложил ли си я виж охладителя ти да не увисне леко щом го чистиш постояно явно си вчупил едно от крачетата който се закрепват за дъното :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето нещо интересно при мен:

8323445C.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това не е интересно е предстоящо бедствие за компютъра ти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Те всички процесори от серията Intel Core i стигат към 90-100 градуса при натоварване над 70% без хубаво охлаждане, но за Pentium не знам да вдигат толкова. Възможно е и нещо да е товарило процесора на високи нива временно, след това да е спряло и поради това температурите да са останали такива и постепенно да са намели. 

E6600 ?? Няма нищо общо с i серията :).

Имах навремето такъв, и беше доста хладен, над 60 градуса никога не съм го виждал, дори и под натоварване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това не е интересно е предстоящо бедствие за компютъра ти.

Компютъра и процесора са нови на няколко дни... Само захранването и кутията не са, но те са на няколко месеца. Охлаждането е оригиналното с, което си върви процесора без никакво допълнително. Имам тук някакъв 200мм. вентилатор, но е от охлаждаща подложка и няма къде да се побере в кутия на настолен компютър. Мисля си дали ако кутията е отворена ще бъде по-добре или просто повече прах?

Редактирано от The Brain (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Задължително да се провери охлаждането за този процесор. Дали е сложено добре и има ли термопаста. Ако се наложи може да се смени и с ново. Отварянето на кутията няма да ти реши проблема с процесора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мислех си за захранване и се обърках... Охлаждането имах предвид.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стигна към 110 и компютъра се изключи... След това го включих няколко пъти, но спикъра издаваше няколко звука и гаснеше... Така и не визуализира нищо... Изключих го от захранването, свалих охлаждането на процесора, самия процесор беше много горещ и най-вероятно температурите са реални. Огледах охлаждането работеше си напълно нормално монтирах го отново изчаках малко да се охлади включих компютъра и видях съобщение от биоса, че има нов процесор... Реално процесора си беше същия и дори не беше ваден, но... В биоса с включването на компютъра се показваха температури от 60 градуса за процесора. След като стартирах Windows AIDA 64 и Speccy показваха отново 90... Сега е добре с температури от 73 градуса, които отново ми се струват високи за натоварване на процесора 6%... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стигна към 110 и компютъра се изключи... След това го включих няколко пъти, но спикъра издаваше няколко звука и гаснеше... Така и не визуализира нищо... Изключих го от захранването, свалих охлаждането на процесора, самия процесор беше много горещ и най-вероятно температурите са реални. Огледах охлаждането работеше си напълно нормално монтирах го отново изчаках малко да се охлади включих компютъра и видях съобщение от биоса, че има нов процесор... Реално процесора си беше същия и дори не беше ваден, но... В биоса с включването на компютъра се показваха температури от 60 градуса за процесора. След като стартирах Windows AIDA 64 и Speccy показваха отново 90... Сега е добре с температури от 73 градуса, които отново ми се струват високи за натоварване на процесора 6%... 

Провери ли как е монтирано охлаждането ?Боксовия охладител не е върха на сладоледа,но не би следвало да има толкова високи температури.Сканиран ли е компютъра за зловреден софтуер и вируси с различни програми ?Разгледай от мениджъра какво товари процесора.Емо боксовото охлаждане има нанесена термопаста,която не е от най-качествените но върши работа.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гледах го, проверявах го, но според мен е добре монтирано и няма проблеми с него. В момента съм под Zorin OS (live cd) и аз предположих, че може да е от зловреден софтуер или Windows. Ето и резултатите:

8323738B.png

За това ниско натоварване отново температурите ми се виждат критични. Вчера и сутринта не беше така. От тогава не съм променял нищо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А самият радиатор на охлаждането топъл ли е ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След малко отново ще махна охлаждането и ще проверя. В момента температурите може да се каже, че са нормални (65 градуса)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пробвай докато работи, и го пипни в горната част на охлаждането.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

destruk7or2, от всичко описано до тук, вероятно термопастата вече е станала за смяна, защото повече от 2 години не е сменяна.

The Brain, освен това ми прави впечатление някаква програма напоследък, която обаче не е вирус, но често се случва да товари процесора на почти 100% - svchost.exe. Странно, защото същия процес го има на няколко места в диспечера на задачи, но от всичките само 1 създава проблеми, при това невинаги, но когато го усетя трябва да го спирам ръчно.

konfistador, охлаждането е оригиналното, нищо не съм сменял.

Редактирано от Lazlow (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

То си е ясно че бокса е предварително пастиран, но от толкова махане и слагане, тая паста ще е станала на гняс. Така че по-добре да пробва с нова паста. Ако няма, да слага за проба Лакалут Актив. При мене от всичките пасти за зъби тя върши най-добра работа. И не е потвърдено само от мен.

11.png

http://www.overclockers.ru/lab/32457.shtml

Само три пъти е махан/слаган вентилатора. Термо пастата си изглежда сравнително доста добре. Пасти за зъби съм мазал преди, различни на други по-стари процесори, но на този не мисля да мажа подобни... 

Пробвай докато работи, и го пипни в горната част на охлаждането.

Преди беше топъл, но в момента не е.

Хубавото е, че в момента при същото натоварване температурите са към 50 градуса, което си е много хубаво. Не знам дали съм поставил охлаждането този път по-хубаво или от дългата почивка, която му дадох. Ще следя температурите в следващите дни и ще споделям резултата. Много се надявам повече подобно нещо да не се повтаря. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чак пък на всяко махане... Но няма проблем да я сменя... Имах някъде под ръка подобна обикновена, но не знам дали вече не е твърде стара (3 години са минали минимум), ако ми се вижда негодна ще сложа паста за зъби... Минуса при нея е, че когато се спече от високите температури трудно се чисти, образуваната повърхност от нея се разделя на малки парчета и се разпръсва на всякъде...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На 50 градуса, трябва радиатора да е топъл.

Смени си пастата както те бяха посъветвали.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чак пък на всяко махане... Но няма проблем да я сменя... Имах някъде под ръка подобна обикновена, но не знам дали вече не е твърде стара (3 години са минали минимум), ако ми се вижда негодна ще сложа паста за зъби... Минуса при нея е, че когато се спече от високите температури трудно се чисти, образуваната повърхност от нея се разделя на малки парчета и се разпръсва на всякъде...

Никаква паста за зъби. Това е временно решение и то ако ще се прави тест дали процесора работи. Утре отиваш и си купуваш една термопаста. Много ми е странно как се дават луди пари за компютър, а се прави проблем за термопаста за 5 лв. 

Просто компютъра си иска профилактика и консумативи. Без това се поврежда.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип аз си поддържам хардуера. Въпроса е, че няма от къде да купя наблизо... Освен от интернет друго решение нямам, а най-вероятно за малката покупка ще трябва да се заплаща и доставка и съответно и да чакам продължително докато се достави самата паста. Компютъра си е съвсем нормален в бюджетния клас и чак пък луди пари... По принцип когато правя поръчка на няколко неща купувам с тях термопаста и други евтини консумативи и дребни неща... Идеално съм запознат, че всичко различно от термопаста използвано, за да я замести си е временно решение и напълно компромисен вариант. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.