Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте !

Може ли да ми обясните като на ламер като мене защо и по каква причина са сложени резистори на минусовия изход за колоните на уредба Aiwa NSX-520 ? По схемата и, на минусовите изходи има два броя паралелно 0.47 ома 1 W за всеки канал между маса/средната точка. Защо просто не си е свързано директно ? С тези резистори не се ли губи мощност и не се ли напичат самите те, при по-голямо усилване и по-голям ток ? Ама не разбирам и с каква точно цел и умисъл са сложени. И защо точно на масата ?

Пробвах от любопитство да закача минусовите краища на колоните към средната точка още от трафа, и колоните си свирят без проблем, обаче аз ли съм луд, ама като че ли свирят малко по-различно отколкото през изхода отзад. И не знам защо ?! Какво толкова правят два тъпи резистора, освен да отнемат от мощността на и без това слабото и стъпалце ? Какви промени могат да направят по звука ?

Редактирано от Tanaz_we (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Това ще да е за защитата предполагам.. То има един куп излишни елементи- кондензатори ли не щеш, резистори, транзистори... махай всичко да не пречи на мощността:D

Редактирано от lupis (преглед на промените)
    • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Мда, и аз така малоумно предположих, ама надали. Като да е за защита, що не го турят на "живите" изходи, ами на масите са го турили ? Това ме озадачава. Да правиш некачествена връзка към маса не е инжинерен подход, ама никак. Иначе уредбата си има защита, изходите отиват паралелно и към схема с транзистори, която управлява и едно реле. Колко пъти съм правил късо и то нарочно да я тествам тази защита, и все винаги моментално при допира на жиците се чува едно "ЦЪК" и уредбата гасне. Да не говорим колко пробни говорители са ми давали на късо при претоварване и издъхване. Поне това е доста умно направено и това STK е практически неповредимо, независимо какви глупости се бръщолевят колко много страдали СТК усилватели от това. Със защити са си направо неразрушими.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, lupis написа:

Това ще да е за защитата предполагам.. То има един куп излишни елементи- кондензатори ли не щеш, резистори, транзистори... махай всичко да не пречи на мощността:D

Аха. И какво да оставя за да свири ?

Ти малоумен ли си или на такъв се правиш ?!

Ако си се засегнал, съжалявам. Ама няма по какъв друг начин да се изразя.  Ти разбра ли че имам предвид два спаралелени резистора между извода за минус и масата.? Т.е. излишно съпротивление от 0,22 ома последователно към товара. А с каква цел ? Да може полезна мощност да се превръща в топлинка ? А ти на колко точно усилватели си го виждал това нещо ? Я марш обратно да учиш за съпротивление и ток по физика. И се върни, когато си ги разбрал...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Престанете, за да не последва наказание или затваряне на темата. Изчакай колеги имащи опит и занимаващи се с техника да ти отговорят. Нищо не е сложено случайно.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Значи съюзърите имат право да се заяждат и откровенно да се гаврят, а аз просто да стоя и да им се радвам, просейки за някаква помощ измежду тия неща ? Интересна логика, калдейта. Конгратулейшън !

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Има бутон докладвай, ако някой е нарушил правилата ще си получи наказанието. Няма съюзери или нещо от този сорт. Елементарно е. Има хора, които разбират от техника и ще ти отговорят и помогнат. Изчакай да го направят!!!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Само ти давам отговор на въпроса защо е на минуса - нарича се Low Side Shunt.

Low-Side Shunts като защитна верига

Low_side_current_shunt.gif

Използват се съпротивления с много ниски стойности за да протича много малък ток през "шунтиращата" верига но достатъчна за да намали "пренарежението" в първия момент а и за да може лесно да се сложи по "умната" допълнителна схема за защита отчитайки повишаването на протичащия ток през "шунтираната верига" над нормите и при наличие на такъв един електронен ключ той да изключи "захранването" при пренапрежение или претоварване.

ПС: Първо да поясня не искам(а и не мога) да бъда учител. 

ПС2:Не знам на какъв език да го обясня като за професионалисти или за любители за това малко смесвам термините с обикновени думи за което да ме извинят и двата типа :)  Схемата е дадена само за доказателство защо е вързан минус с "маса" - взета е от https://en.wikipedia.org/wiki/Shunt_(electrical) ако знаеш английски може да се опиташ да вникнеш в цялата теория.

И последно аз не съм запознат точно и дали за твоя случай - тези резистори изгарят при претоварване(обикновен шунт) или усилвателя изключва(има електронен ключ споменат по горе).

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ще ти отговоря като за "чайник", пък ти потърси разликата с "ламер".

Ефективно решение за защита от късо съединение. По принцип усилвател гори не заради самото късо, а заради обратната връзка. Примерно на входа е 1V, а на изхода 20. - коефициент по напрежение 20. При което от изхода трябва да постъпи точно определен сигнал. Като няма обратен сигнал  усилвателя остава без обратна връзка и усилва с коефициента без обратна връзка - няколко хиляди или десетки хиляди и тогава изгаря. Като има някакъв сигнал за обратна връзка от тоя резистор не може да изгори.

Не се прави на по-умен от производителя. След като го е сложил, значи трябва.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Е тогава що към средна точка пак свирят ?

И не, обратната връзка си е съвсем другаде и това не са резистори за ОВ ! Стъпалото е STK4152II и резистора за обратна връзка си го има и не са тия. То просто няма как да го няма, невъзможно е. Това за което говоря са просто излишни резистори които незнайно защо са плеснати. Да, от една страна намалят тока на късо. Все пак различно си е абсолютно късо и 0,22 ома. При първото да речем ще замине СТК-то за 1.5 до 2 секунди, при второто ще му отнеме поне 3-4. Така защитата има повече време да го хване.  Примерно. Друг смисъл не виждам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.