Премини към съдържанието
DarkEdge

Инсталиране на Windows без външен инсталационен носител на BIOS машини

Препоръчан отговор

Този метод не работи на компютри/ноутбуци с UEFI интерфейс, само с BIOS

Инсталиране на Windows от твърдия диск на компютър с UEFI BIOS

И така – разполагаме с локален твърд диск, програма WinRAR/7ZIP (ако основната система е Windows 7), инструмент EasyBCD и ISO образ на Windows 10, 8.1, или 7.

Стандартният вид на локалния диск: първи дял (C:) системен, втори дял (D: ) за хранилище (музика, снимки, филми и др.). Отделяме с инструментите на Windows (примерно diskmgmt.msc – десен бутон по дял D:, избираме Shrink Volume…, в реда Enter the amount of space to shrink in MB въвеждаме 10240 от дял (D:), за 10GB дял примерно (размерът на дела трябва да е не по-малък от размера на iso  файла). Щракваме бутон Shrink. Като завърши операцията щракваме с десен бутон на освободилото се празно място и избираме New simple volume и щракваме ОК. Следваме съветника. Ще се създаде дял (E:).

sshot-2009-08-27-15-50-21.png

sshot-2009-08-27-15-56-05.png

Или може да се създаде с външен софтуер - Minitools Partition Wizard Free

1453802848_screenshot_2016-01-26_001.jpg

Щракваме с десен бутон по предварително изтегления ISO-образ на Windows (от който смятаме да инсталираме) и избраме Extract files... на програмата WinRAR/7ZIP и извличаме системните файлове на току-що създадения диск (E:).

Забележка: ако сте в Windows 10, 8.1, просто кликнете два пъти по ISO-образа на Windows.

Стартираме EasyBCD за добавяне на зареждащ запис и стартиране инсталацията на системата. 

1. Щракваме бутон "Добави нов запис"
2. Избираме по-долу раздел
WinPE

3. В полето Име: пишем, например, Стартирай инсталация
4. В полето Път избираме файла
boot.wim от папката sources в новосъздадения дял (E:)

5. Натискаме бутон "Добави"

082H2CDnyw.png

Рестартираме системата, при което в зареждащото меню се появява нов запис "Стартирай инсталация". Избираме тази опция и правим стандартна инсталация на  нова операционна система или на втория дял на твърдия диск (но тогава ще бъдат форматирани всички данни), или на системния дял (C:). След като завърши инсталацията дял (E:) може да не се присъединява към дял (D:). Ако решите да инсталирате друга операционна система, форматирате този дял и разопаковате нови файлове. Всичко останало е вече подготвено. Ако не искате при стартиране да виждате в менюто реда Стартирай инсталация натискате клавиши Win+R – вписвате msconfig – раздел Boot и премахвате реда Стартирай инсталация - бутон Delete - Restart.

Забележка: Този метод е неприложим към Windows XP...

Изтегляне на Minitools Partition Wizard Free

Изтегляне на EasyBCD от сайта на автора - изисква регистрация

Изтегляне на EasyBCD от огледало
Изтегляне на Български за EasyBCD

Подобни теми:

Инсталиране на Windows от твърдия диск на компютър с UEFI BIOS

Лесно инсталиране на Windows с помощта на инструментите на Hiren's Boot CD

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
  • Харесва ми 7

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хубаво е да се знаят и владеят алтернативни методи за инсталиране. Които обикновено са и по-бързи и по-сигурни от ползване на флашка/C/DVD.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 52 минути, дръндю написа:

тая тема ми напомня за  малко по стари времена, когато разархивирахме върху вторичен дял и търсехме winnt в папка i386

пп

мисля, че ХР беше така ...ъ-ъ-ъ... не помня вече, остарявам

сега се сещам за какво правихме инсталацията по този начин

пп

често подменяхме някакъв хардуер и непрекъснато искаше инсталационния диск

Казва се Windows 95 и 98 ;)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кой дали може?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, ExaFlop написа:

Кой дали може?

И какво "дали може" ?  :min03:

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Tanner Foost Foust написа:

по мрежа през LAN?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ще се радвам да постнете тема и за PXE технологията позволяваща да се инсталират операционни системи на клиентски машини през мрежова карта . А инсталациите се предоставят от сървър използващ TFTP и DHCP технологии.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Той никак не е труден, ама идеята за ръководството е да е полезно на крайните потребители. Не за системни администратори.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-интересната идея (за мен) е инсталиране от NAS с имплементиран PXE

Пример: https://www.synology.com/en-us/knowledgebase/DSM/tutorial/General/How_to_implement_PXE_with_Synology_NAS

или

http://www.ultimatedeployment.org/win7pxelinux1.html

Ама що не пуснахте една тема, ами промазахме тук?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стана ми любопитно какво прави този софтуер, направих една виртуалка за експерименти и след кратко ровене в нета попаднах на вариант в случай, че някой не иска или няма възможност да използва EasyBCD. Може да се действа просто през command prompt ето така :

1. Създава се малък дял, на който се разархивира .iso файла с инсталацията на Уиндоус. За разархивиране можете да ползвате 7-zip. В примера използвам дял D: - снимка.

2. Стартирате cmd като администратор и просто пишете следните команди :

bcdedit /create {ramdiskoptions} /d "Ramdisk options"
bcdedit /set {ramdiskoptions} ramdisksdidevice partition=D:
bcdedit /set {ramdiskoptions} ramdisksdipath \boot\boot.sdi
bcdedit /create /d "Boot from WIM" /application OSLOADER -
това връща един дълъг ключ, който копирате и вписвате между скобите навсякъде, където виждате {GUID}
bcdedit /set {GUID} device ramdisk=[D:]\sources\boot.wim,{ramdiskoptions}
bcdedit /set {GUID} path \windows\system32\winload.exe
bcdedit /set {GUID} osdevice ramdisk=[D:]\sources\boot.wim,{ramdiskoptions}
bcdedit /set {GUID} systemroot \windows
bcdedit /set {GUID} winpe yes
bcdedit /set {GUID} detecthal yes
bcdedit /displayorder {GUID} /addlast

Ето и визуално :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, точно това прави EasyBCD - графична среда на bcdedit. Икономисва работа с дългите GUID и не само. Подобно поведение има Bootice, с някои добавки.
Конзолата в дрешки

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Мирослав Каменов
      Здравейте, моят проблем е следният лаптопът ми е Guru M67SRU закупих си оригинален диск за Windows 7 от Microsoft с цел да вдигна битовете на моят понеже е 32 Bit а искам 64 Bit така сложих диска във лаптопът пуснах инсталацията започнах да го инсталирам и ми изписа че „Windows не може да се инсталира защото е стартиран безопасен режим натиснете Ok за да продължите натискам и вадя диска и пускам Windows normally излиза ми това натискам ok пак това пробвах да вляза във Safe Mode да го спра не става излиза ми само това на снимката и не ме пуска вътре помощ!!!!

• от Rafaela_k
      Здравейте, 
      Много търсих, но не намерих подходяща тема в която да задам въпроса си. Реших, че ще е добре, да има тема в която да се търси помощ при инсталирането и деинсталирането на различни програми. 
      Моят въпрос е свързан с една програма, която без да искам преди повече от месец качих на служебен лаптоп. 
      Програмата се казва McAfee Safe Connect, марката на лаптопа (ако има значение) е Fujitsu.
      Проблемите ми са следните - понеже инцидентно качих тази програма,  после в паниката си реших да я изтрия. Понеже го правих под носа на шефката (която не разбра и все още не знае за тази ми беля), набързо реших, че трябва да я изтрия от декстопа и от програмният списък в Старт менюто.  Не знам какво съм изтрила и какво не, но малко по-късно, се сетих за стандартното триене от Контролният Панел. Само, че когато дадох изтриване на програмата, ми се появи, а и все още ми появява, следното съобщение:
      "There is a problem, with this Windows Installer package. A program required for this install to complete could not be run. Contact your support personnel or package vendar."
      За да ми е "по-готино" сега всеки ден след включване на лаптопа ми се изписва пък следното съобщение от МcAfee Safe Connect:
      " McAFee Safe Connect has stopped working.
      - Check online for a solution later and close the program.
      - Close the program.
      Problem signature."
      Проблемът ми става особено голям, защото следващата седмица ще изляза в отпуска и шефката ще застане на моето място. Напоследък е особено заядлива и не ми се иска да разбере за този проблем. 
      Може ли да ми помогнете със съвети?
    • от asdfj
      Привет.От доста време насам имам проблем при инсталирането на уиндоус 8 на Lenovog50.Закупен е с 8-цата и след това съм го преинсталирал няколко пъти с уиндоус 7. На диск тръгва и когато се покаже инсталацията да избера език и т.н. отказва и блокира клавиатурата и мишката,а в биоса работи и при 7-цата върви без проблем.Възможно ли е да е заключен към 8? Отчаян съм тъй като тази 7ца не върви добре и искам да си върна предишния.Другия ми въпрос е чрез флашка какви са настройките в биоса с UEFI/Legacy и как да подкарам флашката.
      Багодаря предварително.
    • от Maria Green
      Здравейте, празнуващи и почиващи, и работещи, и разбиращи!

Трябва ли да направя нещо особено във връзка с прикачения файл? Съществува ли проблем, анализирайки данните? 

Странното е, че не разбирам нищо от снимката, а това ми се изписва щом включа лаптопа. 

Ще се зарадвам на подробен съпорт.

• от kafenceto123
      Здравейте!
      Натъкнах се на проблем, докато се опитвах да преинсталирам чисто Windows 10 на лаптопа си Lenovo Legion Y520. Първо доста странно е, че когато включа или рестартирам лаптопа нямам достъп до Setup менюто, което по принцип се отваря с F2. Второ, когато натисна F12 при рестарт и вляза в Boot Manager-а, флашката на която съм свалил Windows-а не е засечена. На екрана се показват само хард дискът, ссд-то, ако не се лъжа имаше още две опции, едната от които беше Network Boot, а другата изобщо не си я спомням. След доста терзания успях да вляза и в Boot Menu-то, като използвах Shift + "Restart" метода, но и там не открих флашката. След още дълги минути на недоумение открих, че все пак флашката ми става видима в Boot Menu-то, ако изляза, съхранявайки промените (F10), независимо дали съм правил такива. След като изляза, натискайки F10, отново лаптопът ме прехвърля в Boot Menu-то и флашката е видима, но когато я кача над всичко останало и изляза, Windows се стартира, както обикновено вместо да ме препраща в инсталационното меню на новия софтуер.
      П.С. Нямам опция Security Boot, появява се единствено, когато се появява и флашката и е "Disabled".
      Ако имате някакви идеи какво се случва, бих бил безкрайно благодарен да ги споделите! 
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.