Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

Проблемът е следния:При търсене на станции(независимо от вълновия обхват)е налице силен стържещ звук(пращене).На какво се дължи и мога ли

сам да се справя(ако става въпрос само за почистване).Благодаря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

дължи се на статично напрежение натрупващо се в променливия кондензатор  ...ъ-ъ-ъ,,, някога преди много години се ползваше антистатичен спрей, но не го помня

ако кондензатора е с въздушна изолация, най-вероятно са  изкривени ламели

Редактирано от дръндю (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нищо не можеш да направиш Този приемник http://www.radiopagajiba.lv/VEF/12_206/vef204.htm не поддържа УКВ обхвата в диапазона който се използва сега.

Отдавна няма предаватели на импулсна модулация в България. Всичките ги нарязахме да вземе някой парите щото видиш ли много пречат.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, ice_lion__01 написа:

Отдавна няма предаватели на импулсна модулация в България

не си спомням някога да е имало излъчване с импулсна модулация?!!!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изкривени ламели. Сменят се лесно заедно със- или без графитната пръчка. На моя също са сменяни - имаше същия проблем. И все още тук-там има по някой оцелял ВЕФ, който може да се ползва за части.

Мисълта ми е, че имам работещ ВЕФ 201, който е по-стар от мен. Преди години му смених очуканата кутия с кутия от ВЕФ 206 и изкривената антена (тогава и двете се продаваха навсякъде) и с един звънчев трансформатор, ценеров диод и една по-голяма пила го направих да работи на ток. Все още работи, но вече не хваща нищо - просто вече няма предаватели в тези диапазони, а преди това хващаше само "Хоризонт", "Христо Ботев" и "Знание". Хваща някакви смущения и свиркащи звуци на къси вълни и това е. Май последно миналото лято го мъчих. Така че не се хаби да го възстановяваш - няма никакъв практически смисъл, освен ако не ти е скъп спомен и искаш да му се радваш.

Редактирано от Wankata (преглед на промените)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това нещо от поне 20 години е за гюма. Не може да се ползва на нищо.

За всичките дървени философи: Това въобще няма УКВ диапазон, а на средни вълни не остана работещ предавател.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прекалено морално остаряла машина. Може да си я запазиш като реликва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, дръндю написа:

дължи се на статично напрежение натрупващо се в променливия кондензатиор  ...ъ-ъ-ъ,,, някога преди много години се ползваше антистатичен спрей, но не го помня

Благодаря за съвета.Ще ги огледам ламелите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Емил Костов написа:

Прекалено морално остаряла машина. Може да си я запазиш като реликва.

а може да си направи маломощен предавател с амплитудна модулация и  да го ползва за бебе-подслушвател ,,,ъ-ъ-ъ,,, тъй де, може да го ползва за различни нещица

въпрос на находчивост

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, дръндю написа:

а може да си направи маломощен предавател с амплитудна модулация и  да го ползва за бебе-подслушвател ,,,ъ-ъ-ъ,,, тъй де, може да го ползва за различни нещица

въпрос на находчивост

Той, ако може това няма да пусне тази тема и няма да зададе такъв въпрос.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ice_lion__01 написа:

Нищо не можеш да направиш Този приемник http://www.radiopagajiba.lv/VEF/12_206/vef204.htm не поддържа УКВ обхвата в диапазона който се използва сега.

Отдавна няма предаватели на импулсна модулация в България. Всичките ги нарязахме да вземе някой парите щото видиш ли много пречат.

Модулацията се казва  АМПЛИТУДНА а не импулсна. Независимо от това си имаш  +1 А самият модел  204 никога не е имал какъвто и да било UKV обхват - ни източен, най малкото западен  (66-73 мегахерца  88 - 108 мегахерца)

Редактирано от * СТЕФАН * (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, * СТЕФАН * написа:

А самият модел  204 никога не е имал какъвто и да било UKV обхват...

Объркал съм се. Отдавна не съм ползвал тези термини и не съобразих.

Наскоро оправях един 221. За мой късмет имаше само изгорял предпазител. Той си има УКВ и звука му е супер добър. Има изход за слушалки и букса петица (не знам за какво).

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, ice_lion__01 написа:

Объркал съм се. Отдавна не съм ползвал тези термини и не съобразих.

Наскоро оправях един 221. За мой късмет имаше само изгорял предпазител. Той си има УКВ и звука му е супер добър. Има изход за слушалки и букса петица (не знам за какво).

Няма проблем. На всеки се е случвало. Лека вечер от мен!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ВЕФ-ът от снимката е история, почти няма какво да се слуша на средни и къси вълни, поне в Бълагрия. За разлика от нас западните европейци не са си нарязали предавателите и все още има какво да се чуе. Който иска да слуша на дълги, средни и къси вълни - може да го направи онлайн от някой приемник с широк обхват (wide band receiver) като този в Холандия  http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/

Screenshot from 2016-02-20 21:33:30.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, дръндю написа:

дължи се на статично напрежение натрупващо се в променливия кондензатор  ...ъ-ъ-ъ,,, някога преди много години се ползваше антистатичен спрей, но не го помня

Контокс(чешки,още бащата го е купувал),пръскал съм,ама временна работа,трябваше да се разпробие корпуса на потенциометъра и тъй да се пръска,само тогава имаше ефект.Иначе сега WD40 или спирт...

@vmonev,благодаря ти най сърдечно за линка.Направо ме върна 20-25 години назад(бях ученик),когато КВ ми бяха като хоби и вечер,след като си легна ,въртях променливия кондензатор на радиото INTERNATIONAL(още го пазя и работи),макар и с малко побългарена антена.

Редактирано от DrHAUZ (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.