Премини към съдържанието
krasimirson

Вградени батерии - предимства и недостатъци; полезни практики

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Здравейте,

Тъй като голяма част от новите лаптопи вече се правят с вградени батерии, бих искал в тази тема да прочета Вашите мнения относно полезните и вредните практики в използването им. 

Какви са предимствата и недостатъците на вградените батерии спрямо другите? 

Какви са потенциалните главоболия и как да се предпазим от тях?

Редактирано от krasimirson (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Достатъчно е думата вградена. Виж при новите модели телефони какви главоболия създават. Вярно при лаптоп, по рядко се случва, но е същото.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Айде да не са повечето лаптопи? А останалото - вградената батерия единственият й плюс е, че може евентуално да спомогне лаптопът да е по-тънък. Другото са недостатъци само и единствено.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Недостатъците са много: Не можеш да смениш батерията при "износването" й, не можеш да я махнеш, за да издържи по-дълго когато си на зарядно, при евентуален проблем с нея трябва да ходиш до сервиз... Бих приел вградената батерията при лаптоп като Macbook, този от 2015, адски тънкия дето е само с 2 порта - USB Type C и стандартен 3.5мм за слушалки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, niki292002 написа:

Не можеш да смениш батерията при "износването" й,

Защо пък реши така. Сменяш си я по абсолютно същия начин както рамта и диска. 

Главен недостатък - при заливане не можеш да я махнеш бързо и евентуално да спасиш лаптопа. 

Основната причина да ги блъскат вътре е да докарат тънък корпус.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, pconline написа:

Защо пък реши така. Сменяш си я по абсолютно същия начин както рамта и диска.

Вградената батерия не е CRU, а FRU. Ако имаш лаптоп в гаранция, на който батерията му е умряла половин година преди края на гаранцията, не можеш да си разглобиш сам лаптопа и да си смениш батерията. Гаранцията пада и ядеш дървото, ако стане нещо. Мисли!
Другият съществен достатък е, че не можеш да си носиш резервна батерия и да си я смениш лесно, когато първата се изчерпи. Основно ултрабуците идват с подобен недъг.

Редактирано от simtech (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Главния недостатък е че понякога по летищата (и Бг пощи от скоро) изискват да извадиш батерията.............

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 40 минути, П.е.т.ъ.р написа:

Главния недостатък е че понякога по летищата (и Бг пощи от скоро) изискват да извадиш батерията.............

Споко - има си регламентирани ... правила

Цитат
  • За отделно пакетирани литиеви батерии, изпращани като самостоятелни групажни пратки
  • За отделно пакетирани, но изпращани заедно с устройства (напр. мобилни телефони) батерии
  • За литиеви батерии, поставени или вградени в устройства (напр. таблети)

Просто е необходимо (винаги)

Цитат

... изпращачът да уведоми (спедитора) за наличието им в дадената пратка. ...

Редактирано от jhoro (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, simtech написа:

Вградената батерия не е CRU, а FRU. Ако имаш лаптоп в гаранция, на който батерията му е умряла половин година преди края на гаранцията, не можеш да си разглобиш сам лаптопа и да си смениш батерията. Гаранцията пада и ядеш дървото, ако стане нещо. Мисли!

Когато се налага може и да не ми се отдава много много но се пробвам да мисля. А ти ако си загорял не си го изкарвай тука. Ако се напунеш може и да проумееш, че съм коментирал изказване, че батерията НЕ ПОДЛЕЖИ НА СМЯНА, а не частен случай ако се случи в гаранция. Кат се случи в гаранция има гаранционен сервиз. А тия да си носиш втора батерия щот 4-те часа дет издържа тая вътре не ти стигат не мисля и да го коментирам 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, simtech написа:

Айде да не са повечето лаптопи? А останалото - вградената батерия единственият й плюс е, че може евентуално да спомогне лаптопът да е по-тънък. Другото са недостатъци само и единствено.

Има и други - Нещо което е неразглобяемо, може да се направи и обикновено е направено по-здраво.

Редактирано от flare (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това с зареждането не ми е проблем ако имам Macbook 12'' 2015. Може съвсем спокойно да се зарежда от един powerbank с по-голям капацитет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, pconline написа:

А тия да си носиш втора батерия щот 4-те часа дет издържа тая вътре не ти стигат не мисля и да го коментирам 

Има някои хора, които искат повече от 4 часа автономна работа. С разширената си батерия моят Lenovo ThinkPad издържа над 7 часа при средно натоварване с настройки за енергоспестяване. С 2 батерии 9 клетъчни, които са и премахваеми - може над 14 часа да карам на батерии.
Истината е, че вградената батерия е най-голямата тъпотия на света. Защото не можеш да ползваш резервна батерия. Прави устройството много не практично. Също както и ако батерията не удовлетворява вече като време на автономна работа, не можеш толкова лесно да я замениш или не можеш да я замениш, без това да наруши гаранцията.
Като не си работил с лаптопи, моля те - не говори. Имал  съм работа с 1 фирма, където сме ползвали лаптопи по цял работен ден и от съществено значение беше да имаш и резервна батерия, както и същата да е заредена!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още нещо, при устройствата с вградени батерии. Повече се отнася до телефоните, но защо не и за таблети и лаптопи.

При тези ОС-ми без изключване - само с приспиваве и хибернация, когаго "напълно изключено у-во" означава извадена батерия - това не става.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, simtech написа:

Като не си работил с лаптопи, моля те - не говори. Имал  съм работа с 1 фирма, където сме ползвали лаптопи по цял работен ден и от съществено значение беше да имаш и резервна батерия, както и същата да е заредена!

Ама верно кога ли съм виждал аз лаптоп в живота си. 

А тая фирма дет си работил да не сте били некви туристи та за цял ден да нямате достъп до електричество или сте пътували във времето някъде във вековете без ток?

Ходи ги обяснявай на децата в детската градина тия. 

И стига с тая гаранция. Ако беше виждал правилните лаптопи щеше да знаеш че те нямат гаранционен стикер и производителя не те ограничава да бараш където си искаш и това да не вреди на гаранцията!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.