Премини към съдържанието
bmvtooo

Разтрогване на църковен брак?

Препоръчан отговор

Не знам дали мястото на темата е тук, но ако не е моля да бъде преместена където трябва.

Въпроса ми е в заглавието. Гражданския развод се случи преди няколко месеца по взаимно съгласие. Чак сега обаче бившата иска да се оправят документациите и по църковния брак. От сайта на църквата прочетох това:

Цитат

3. Как се получава църковен развод?

Отговор: Подавате молба в съответната митрополия, към която принадлежи енорията/храмът, където сте се венчал(а). Към молбата се прилага копие от съдебното решение за разтрогване на гражданския брак. Предоставя се и Свидетелството за св. тайнство Брак, за да бъде то анулирано след разтрогването на църковния брак.

Обаче никъде не се споменава дали трябва и двамата да подадем молбата или може само единия да отиде с необходимите документи и да подаде молбата. За това и пуснах темата, а и никъде не намерих инфо по този въпрос през гугъля :D
    Проблема е, че бившата не е от моя град и е на 250-300 километра. Ако трябва и тя да присъства ще е доста сложна ситуацията щото сега е почнала там работа и няма право на отпуск. А и не знам има ли срок за тия работи или когато се вземе решение от наша страна? Надявам се някой запознат с църковните канони да каже каква е точната процедура!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Всяка Митрополия си има сайт. Пишете лично съобщение в секцията за Контакт, в сайта на вашата Епархия, задайте въпросите си, и вероятно ще ви отговорят.

Епархии

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

На мен ми е интересно дали някой който е кръстен и не желае повече да изповядва тази религия, трябва по същия начин да иска разрешително за отписване или нещо подобно?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 39 минути, Богатир написа:

Всяка Митрополия си има сайт. Пишете лично съобщение в секцията за Контакт, в сайта на вашата Епархия, задайте въпросите си, и вероятно ще ви отговорят.

Епархии

Писах им и ще чакам отковора им. Благодаря :)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Църковния брак е неофициален. Щом е разтрогнат гражданския, църковния няма значение...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 14 минути, веселия Роджър написа:

Църковния брак е неофициален. Щом е разтрогнат гражданския, църковния няма значение...

Вярно, че е неофициален, но при един следващ църковен брак - ще се покаже, че има предишен, неразтрогнат.

преди 2 часа, bmvtooo написа:

Обаче никъде не се споменава дали трябва и двамата да подадем молбата или може само единия да отиде с необходимите документи и да подаде молбата. За това и пуснах темата, а и никъде не намерих инфо по този въпрос през гугъля :D

Предполагам (не съм го пробвал), че е достатъчно единия да подаде документите. Още повече, че се отнасят И за двамата.

Не си представям варианта - само за единия да важи разтрогването. А другия да си остане венчан.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 17 часа, jhoro написа:

Вярно, че е неофициален, но при един следващ църковен брак - ще се покаже, че има предишен, неразтрогнат.

Няма никакъв проблем. Щом гражданския е разтрогнат, църковния се разтрогва автоматично. Тоест, ако отидеш в църквата с документ за граждански брак и поискаш църковен, никой няма да се хаби и да издирва, дали имаш друг църковен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, веселия Роджър написа:

Няма никакъв проблем. Щом гражданския е разтрогнат, църковния се разтрогва автоматично. Тоест, ако отидеш в църквата с документ за граждански брак и поискаш църковен, никой няма да се хаби и да издирва, дали имаш друг църковен.

Как "никой" бе - Началника никой ли е?

Той не издирва - той си ЗНАЕ. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 3 часа, веселия Роджър написа:

Койе тоя началнник? Ти да не мислиш, че църквата е като данъчното...

Онзи отгоре, който всичко вижда и чува и знае. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    току що, A.com написа:

Онзи отгоре, който всичко вижда и чува и знае. :)

Еее, то за този, гражданския брак е бошлаф, а разводите са забранени.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 6 минути, веселия Роджър написа:

Еее, то за този, гражданския брак е бошлаф, а разводите са забранени.

Не е много ясна работата. Католическата църква например, не е разрешавала църковен брак. След това пък разрешавали, ама не можело да се венчаеш за роднина до 9-то коляно(че и май по-назад), и се оказвало, че в близката околия няма за кого да се венчаят младежите(всички били роднини). После обаче се отворили на далаверата да се заплаща за църковен брак и всичките съпътстващи ритуали и започнало едно венчаване... Където е пипнал човек всичко е опорочено. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Всичката християнска религия забранява разводите. Това, че църквата го прави...някак негласно и мимоходом, само потвърждава светите писания- ще се появят много месии, много "призвани", дори мнозина ще се представят за Исус... Дяволът е в църквата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.