Премини към съдържанието
Емил44

Ще се изтрие ли инфото от харда при разглобяване на компютър?

Препоръчан отговор

Здравейте!  Имам настолен компютър със два хард диска, мисля че са SATA, но не съм сигурен. Искам да го разглобя и да продам процесора и рам плочките за да си сглобя по хубав компютър, а двата харда да ги махна и да ги сложа на новия компютър, все пак имам информация във единия хард която е около 200 гигабайта, въпросът ми е дали като го разглобя и махна харда, ще се изтрие информацията, или си остава на харда и мога спокойно да я закача на новия компютър. Страх ме е да не загубя информацията за това искам един съвет от вас, благодаря предварително.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

току що, Емил44 написа:

Здравейте!  Имам настолен компютър със два хард диска, мисля че са SATA, но не съм сигурен. Искам да го разглобя и да продам процесора и рам плочките за да си сглобя по хубав компютър, а двата харда да ги махна и да ги сложа на новия компютър, все пак имам информация във единия хард която е около 200 гигабайта, въпросът ми е дали като го разглобя и махна харда, ще се изтрие информацията, или си остава на харда и мога спокойно да я закача на новия компютър. Страх ме е да не загубя информацията за това искам един съвет от вас, благодаря предварително.

Няма да имате проблем с информацията. Мислете си за ситуацията когато изключвате захранването на компютъра, губи ли се тогава информация от диска?

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Няма да загубиш информацията си, въпросът е колко са нови дисковете и дали ще можеш да ги включиш към новия компютър.

(съфорумникът ме е изпреварил)

Редактирано от svetoslav81 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Благодаря, знам че е елементарна работа, ама не всеки разбира.   Харда е модел Хитачи, купих го преди 3 години, а самия хард на колко е не знам!

Редактирано от Емил44 (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

След смяна на дъно почти 100% е сигурно че ще има нужда от пълна преинсталация на windows-a, а там трябва да внимаваш на кой точно диск го инсталираш и да не изтриеш данните дето ти трябват.

Редактирано от ined (преглед на промените)

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Да допълня, че щом е със SATA  интерфейс, няма да имаш проблеми да прехвърлиш хардовете на новия компютър. А относно данните...има вероятност Windows  да не ти тръгне, а и е препоръчително да се инсталира нов. Това означава, че може да се загубят данни, ако се направи чиста инсталация, но това зависи от тоя, дето инсталира. Затова преди да се прехвърлят хардовете, е добре да се прегледа коя информация ти трябва и дали случайно тя не е на дял "C", където обикновено се инсталира Windows. Ако са там тия файлове, най-добре ги прехвърли на друг дял от хард диска или направо на другия хард. След като се сглоби новата конфигурация, форматираш изцяло дяла, където ще инсталираш Windows. Но е добре с тия неща да се занимае човек, дето знае какво се прави, а не ти да се хванеш за първи път на своя глава, че тогава 100 на 100 ще имаш проблеми. 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 19 минути, Емил44 написа:

Харда е модел Хитачи

Това му е марката, а не модела. По-важно е да са SATA, защото новите дъна нямат IDE. Информацията няма да се загуби, но операционната система е по-вероятно да не тръгне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ако използваш операционна система от сорта на Windows 8/8.1/10 при преместване на новия компютър едва ли ще имаш някакъв проблем с инициализирането на хардуера и най-вероятно ще работи операционна система. Но вероятно ще можеш да имаш проблем с драйверите и други бъгове, за това е препоръчителна чиста инсталация. Отделно, ако използваш Windows 10, най-вероятно ще изгубиш лиценза... Може и да не стане де!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ами ако направя друго, примерно да купя нов хард диск и на него да инсталирам уиндоус, а после ще свържа втория хард, така ще ми се появят още два дяла със информацията във него, така компа ще бъде със два харда, както е в момента настолния компютър и втория хард го използвам за информация, а първия хард е уиндоуса. Така става ли?

Редактирано от Емил44 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 4 минути, Емил44 написа:

Ами ако направя друго, примерно да купя нов хард диск и на него да инсталирам уиндоус,

Това е най-добре особено, ако новия диск е SSD на което да си сложиш ОС.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, pconline написа:

Това е най-добре особено, ако новия диск е SSD на което да си сложиш ОС.

Да, а след като сложа ОС на новия хард, после ще свържа втория със САТА, така ще се появат повече дялове и ще бъде само информация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Всички сегашни знаещи са прецаквали нещо, когато са били незнаещи:)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 минути, lupis написа:

Вярно е, ама аз прецаквах само по-евтините неща. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 часа, Емил44 написа:

и ще бъде само информация.

Не. Ще виждаш и дяла със старата ОС и един системен малък дял вероятно.

преди 1 час, lupis написа:

Абсолютно вярно :)

И аз бая съм прецакал. Къде от бързане, къде от разсеяност, къде от самонадеяност, но с времето помъдряваш и разбираш, че не знаеш всичко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 3 часа, niki292002 написа:

С тези знания които имаш в момента, най-много да прецакаш нещо.

преди 2 часа, niki292002 написа:

Вярно е, ама аз прецаквах само по-евтините неща. :)

А ти знаещ ли се наричаш?

П.П. Под последното "евтино нещо", което си "прецакал", предполагам имаш предвид себе си?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 часа, Blue Ray написа:

А ти знаещ ли се наричаш?

Така, много добре знаем, че и аз, и ти, и всички останали сме тръгнали от там. Абсолютно всички сме прецаквали по нещо и абсолютно всички сме си зимали поука от това. Не мога да разбера, защо се опитваш да се запждаш с мен. (отново)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не се "запждам" с никого. Просто не е редно самочувствието ти да се увеличи само защото знаеш една идея повече от връстниците си на тази възраст. Потребителят е попитал нещо, отговорено му е, разбрал е. Няма нужда от допълнителни пояснения. И ти не знаеш защо се включваш в темата... Да си трупаш мнения...  Та и аз за това...

П.П. Имай предвид, че идеята на форума не е трупане на мнения, а трупане на полезни мнения.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.