Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте! Миналата година, Ноември месец купих кола Фиат Браво, и я прехвърлих на името на баща ми, така като той е инвалид и данъка и винетка са безплатни. Ходихме в Нотариус и имам Покупко Продажба договор, но след това не е минавана през канал в КАТ. Сега няма нито застраховка нито преглед нито канал е минавала, а колата е от друг град и със друга регистрация. Сега двигателя блокира и не мога да я карам, а искам да я продам цяла или на части. От Русе съм, а колата е от друг град както споменах, на около 300 км от Русе, и номерата не са сменяни, имам талона на стария собственик, сега как мога да оправя документите и къде да отида?

Знам че е най лесно да питам на място, но веднъж ме изпързаляха, за това искам да ми обясните преди да отида.

Предварително се извинявам ако имам грешки но клавиатурата ми е бъгната!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Най-добре не прави нищо и се моли. В КАТ има глоба и за прехвърляне на регистрация, искат колата да е с технически преглед, застраховка, винетка и да се сверят номерата на рамата, като не е от същата област, за да се сменят и номерата. Имаш глоба, смяна на номера и всичко друго, освен кола в движение накрая.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 часа, Емил44 написа:

Здравейте! Миналата година, Ноември месец купих кола Фиат Браво, и я прехвърлих на името на баща ми, така като той е инвалид и данъка и винетка са безплатни. Ходихме в Нотариус и имам Покупко Продажба договор, но след това не е минавана през канал в КАТ. Сега няма нито застраховка нито преглед нито канал е минавала, а колата е от друг град и със друга регистрация. Сега двигателя блокира и не мога да я карам, а искам да я продам цяла или на части. От Русе съм, а колата е от друг град както споменах, на около 300 км от Русе, и номерата не са сменяни, имам талона на стария собственик, сега как мога да оправя документите и къде да отида?

Знам че е най лесно да питам на място, но веднъж ме изпързаляха, за това искам да ми обясните преди да отида.

Предварително се извинявам ако имам грешки но клавиатурата ми е бъгната!

Няма как да си я прехвърлил на баща си и в същото време да имаш талона на стария собственик. Още в кат се задържа и ви се издава нов талон за новия собственик. На базата на този нов талон + удостоверение за инвалид се освобождава колата от местните данъци и такси. Ти как си направил тези неща не ми е ясно. Май някой ще дължи освен глоби и данъци за заден период от време.  Ако случайно ти нещо си объркал в написаното и колата е на името на баща ти, да си я разпродава там дето е блокирала.  Ако с моята кола отида на другия край на държавата и там я смачкам в катастрофа, съвсем спокойно мога да я изоставя в най близките отпадъци за желязо или в най близката морга.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 7 часа, nikolela написа:

Няма как да си я прехвърлил на баща си и в същото време да имаш талона на стария собственик. Още в кат се задържа и ви се издава нов талон за новия собственик. На базата на този нов талон + удостоверение за инвалид се освобождава колата от местните данъци и такси. Ти как си направил тези неща не ми е ясно. Май някой ще дължи освен глоби и данъци за заден период от време.  Ако случайно ти нещо си объркал в написаното и колата е на името на баща ти, да си я разпродава там дето е блокирала.  Ако с моята кола отида на другия край на държавата и там я смачкам в катастрофа, съвсем спокойно мога да я изоставя в най близките отпадъци за желязо или в най близката морга.

Явно не сте разбрали, макар че го написах ясно. Не е минавана в кат, само Нотариус със договор.

преди 9 часа, simtech написа:

Най-добре не прави нищо и се моли. В КАТ има глоба и за прехвърляне на регистрация, искат колата да е с технически преглед, застраховка, винетка и да се сверят номерата на рамата, като не е от същата област, за да се сменят и номерата. Имаш глоба, смяна на номера и всичко друго, освен кола в движение накрая.

Да я оставя така и да не оправям никакви документи ли? Рано или късно няма ли да ме потърсят, няма ли срок или нещо подобно?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Срока си е винаги. Изчакай поне да мине по давност глобата в данъчното. В момента ще имаш глоба в КАТ, нови номера 80-100лв, след това глоба в данъчното, трябва да е минала технически преглед и да има гражданска. Няма как да я пререгистрираш, ако не е в движение, освен да я караш на платформа до регионалният КАТ. Много си преебан, да си мислил по-рано. Ако за данъчното можеш да изчакаш, то питай в КАТ, без да споменаваш точно твоята кола и номер. Да видиш дали там глобата има срок. Че в КАТ ако имаш нещо писано, лошо, после не можеш да оправиш никакви документи, книжки - нищо не ти дават, докато не я платиш.
    Надявай се да я водят ничия и да увисне. Имай предвид, че договорите за покупко-продажба мисля, че имаха давност. Ако не я прехвърлиш в КАТ, то старият собственик може да го дърпат, тогава той ще те намери чрез КАТ и ще ти стане лошо.
    Фаталното е, че не си минал през КАТ. Другото - майната му, иде-дойде. КАТ ако не си минал колата се води ничия.
    п.п Забравих, че е мината на инвалид. Но пак в данъчното се завежда като на инвалид, мисля.

Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 7 часа, simtech написа:

Срока си е винаги. Изчакай поне да мине по давност глобата в данъчното. В момента ще имаш глоба в КАТ

Ако има написана глоба да чака срок. В неговия случай, след справка или в момента на проверката и установяването на нередностите ще се напишат и глобите. В момента няма какво да чака да мине по давност.

Да се моли, че стария собственик с договора си за покупко продажба е отписал своята стара кола от данъчното и от кат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

От февруари тази година системите са свързани и не може да мине преглед без регистрация в МДТ. А и колата не е твоя - на баща ти е. Справки талона. Ако имаш на друг човек не знам какво си купил - това, че си дал пари на някого срещу пълномощно не те прави собственик.

на 29 Юни 2016 г. в 14:02, simtech написа:

искат колата да е с . . ..  винетка

Това никой не го иска - може и да нямаш.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 3 часа, Филипов написа:

От февруари тази година системите са свързани и не може да мине преглед без регистрация в МДТ. А и колата не е твоя - на баща ти е. Справки талона. Ако имаш на друг човек не знам какво си купил - това, че си дал пари на някого срещу пълномощно не те прави собственик.

Това никой не го иска - може и да нямаш.

Те от много време искат да имаш регистрация в МДТ, но много хора нямат и минават технически преглед по вторият начин. И аз се кефя на такива. Защото техническият преглед е преглед на техническото състояние и безопасност на автомобила, а не това дали си си платил данъците. Държавата вместо да си размърда дебелогъзият задник, вменява на пунктовете за ГТП нетипични отговорности, които не са свързани по никакъв начин с обекта на дейността им. Ако държавата иска да вземе пари, да си ги вземе сама, а не да го прави чрез пунктовете за ГТП!
    Между другото, колата може да е прехвърлена пред нотариус и да има договор за покупко-продажба, но да не е ходила никога в КАТ. Тия договори не знам дали нямаха и давност.
    Що иде реч за винетката - ако ще я придвижваш по междуградски път  на самоход- да, трябва си.

Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

След като не е минавала колата през КАТ, следва че не е заведена и в данъчното. Ако стария собственик е направил грешката да не я отпише при продажбата, той ще е този, който ще дължи данък + лихва. Ако я е отписал - данък за срока от придобиване на имуществото ще се дължи данък + лихва + евентуална глоба за неспазване на установения срок за регистрация на автомобила.

До къде стига само народа в опитите си да скатае 50-100лв, нямам думи:
    - търсиш роднина инвалид, че да пестиш от данъци - парите от които отиват за поддръжка на средата в която живееш;
    - не ти стига на акъла, че този роднина ако се спомине някой ден става мазало ако решиш да продадеш колата или да я свалиш от отчет;
    - не искаш да минеш през КАТ, че ще ти вземат 40лв за нови номера, без да се замислиш, че по този начин нарушаваш закона и си гарантираш проблеми напред във времето. 
    През това време с тези спестени пари си купуваш билети от Лотарията и кутия цигари. 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 25 минути, angelovarna написа:

След като не е минавала колата през КАТ, следва че не е заведена и в данъчното. Ако стария собственик е направил грешката да не я отпише при продажбата, той ще е този, който ще дължи данък + лихва. Ако я е отписал - данък за срока от придобиване на имуществото ще се дължи данък + лихва + евентуална глоба за неспазване на установения срок за регистрация на автомобила.

От края на миналата година данъчното и КАТ са свързани. И системата работи добре. Другото е да така е. И още нещо, че се сетих. Вече без да си платил данъка не може да минеш на преглед. На квитанцията за платен данък лепят стикер

Редактирано от rudinoid (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Точно така - вързани са и ако минеш колата през КАТ, тя автоматично бива зачислена в данъчното. 
    Обаче ако я отчислиш от КАТ - трябва да идеш да я отчислиш и в данъчното. Ако я продадеш - ходиш в данъчното да я отчилиш.

Също ако продаваш кола на роднина, дори след минаване през КАТ е необходимо новия собственик да иде до данъчното да си попълни декларацийката и да зачисли колата.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 6 часа, rudinoid написа:

системата работи добре. 

Системата си има бъгове.

Ако автомобилът е с инвалидна регистрация - ъц преглед. Няма го в системата, въпреки че е регистриран в МДТ. Нямаш дължим данък, нищо не си плащал и заради това не излиза при прегледа.

Вариант - преди всеки преглед доказваш че нямаш сестра. Всяка година минаваш през МДТ да ти дадат хартийка че не дължиш данък, защото автомобилът е инвалиден.

Друг вариант по усмотрение на преглеждащата фирма - добавяш копие от ТЕЛК и с това доказваш че автомобилът е инвалиден. Тази година минах така в събота, МДТ не работеше и предната година бях минал пак при тях. Обясних им че имам пътуване в неделя.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 12 часа, Филипов написа:

Системата си има бъгове.

Ако автомобилът е с инвалидна регистрация - ъц преглед. Няма го в системата, въпреки че е регистриран в МДТ. Нямаш дължим данък, нищо не си плащал и заради това не излиза при прегледа.

Вариант - преди всеки преглед доказваш че нямаш сестра. Всяка година минаваш през МДТ да ти дадат хартийка че не дължиш данък, защото автомобилът е инвалиден.

Друг вариант по усмотрение на преглеждащата фирма - добавяш копие от ТЕЛК и с това доказваш че автомобилът е инвалиден. Тази година минах така в събота, МДТ не работеше и предната година бях минал пак при тях. Обясних им че имам пътуване в неделя.

От  миналата седмица има нова версия. Не знам дали оправя точно това, но други неща да.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.