Премини към съдържанието
ert65

Употреба на процесора при сваляне на файл

Препоръчан отговор

Здравейте, случайно някой да има проблем с употребата на процесора докато сваля нещо. Независимо от това дали си сваля торент през qbittorent, transmission, deluge или файл през wget и браузър, винаги по време на свалянето употребата на процесора се качва над 60 % като също започва да се усеща забавяне на графичната среда. Ако се мониторира чрез top, htop или system monitor, процеса, който сваля файла/торента било то браузъра, wget и торент клиентите показва, че използва само едното от 4-те ядра и то доста (както казах, показва голям процент на потребление). Дистрибуцията е Ubuntu Gnome 16.04 , машинката е леново с i3 5020u процесор, който въпреки, че не е от най-силните, не би трябвало да се товари така при пикова скорост от 2,7 mb/sec. Някакви идеи или насоки поне къде може да е проблема? Блаогдаря предварително.

П.П. Забравих да добавя, че няма значение дали сваля на монтиран партишън с ntfs и на партишън с ext4, както и няма значение дали се сваля на ссд или на hdd. Всички тези варианти са опитани и винаги резултата е един и същ.

Редактирано от ert65 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

преди 2 минути, ert65 написа:

Здравейте, случайно някой да има проблем с употребата на процесора докато сваля нещо. Независимо от това дали си сваля торент през qbittorent, transmission, deluge или файл през wget и браузър, винаги по време на свалянето употребата на процесора се качва над 60 % като също започва да се усеща забавяне на графичната среда. Ако се мониторира чрез top, htop или system monitor, процеса, който сваля файла/торента било то браузъра, wget и торент клиентите показва, че използва само едното от 4-те ядра и то доста (както казах, показва голям процент на потребление). Дистрибуцията е Ubuntu Gnome 16.04 , машинката е леново с i3 5020u процесор, който въпреки, че не е от най-силните, не би трябвало да се товари така при пикова скорост от 2,7 mb/sec. Някакви идеи или насоки поне къде може да е проблема? Блаогдаря предварително.

пробвайте с vmstat и iostat. това ще ви даде добра информация какво точно е натоварването на системата. И тегленето на торенти е свързано с доста  входни/изходниоперации и е нормално да се натоварва процесора

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Този проблем, кога е констатиран и за какъв период ?  Колега, сподели вчера, че има проблеми с 4.4-28 ядро. Неравномерното натоварване на ядрата на процесора ми подсказва, че може точно от ядрото да е проблема.

Редактирано от cybercop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Ами лап топа е с тази версия на убунту половин месец преди да излезе официално. От тогава редовно се ъпдейтва и работи прекрасно. Това е единствения проблем, който присъства още от инсталирането. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Изпълни, все пак :

uname -a

и ми постни изхода да видя, какво ползваш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Актуално е. Защо не пуснеш някой друга разновидност от жив диск и да видиш, как са там нещата. Примерно - Ubuntu MATE.  Ясно е, че няма да работи толкова ефективно, като реална система, но ще забележиш, ако има разлики в разпределението на натоварването.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

За торент клиентите и wget е нормлно, те "консумират" интернет връзката на максимум, т.е. намали връзките (конекциите) в торент клиентите (в настройките има такава опция). Ако сваляш файл с браузъра би трябвало да няма натоварване или поне да е малко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    току що, bvbfan написа:

За торент клиентите и wget е нормлно, те "консумират" интернет връзката на максимум, т.е. намали връзките (конекциите) в торент клиентите (в настройките има такава опция). Ако сваляш файл с браузъра би трябвало да няма натоварване или поне да е малко.

Интернет връзката товари в порядък по-малко отколкото дисковата активност (освен ако нямаш HBA за дисковете!!!. Проблема е в това че имаме случаен достъп до голям файл (или много файлове) и то смесено четене и писане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Случаен достъп на SSD е по-бърз от мрежата (в обнщият случай, все пак говорим за доста различни файлови ситеми), при SATA3, което ми напомня, че забравих да проверя на лаптопа, който ще купувам с такъв ли е :tongue2: 

Редактирано от bvbfan (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    току що, bvbfan написа:

Случаен достъп на SSD е по-бърз от мрежата ( вобнщият случаи все пак говорим за доста различни файлови ситеми), ако говорим за SATA3, което ми напомня, че забравих да проверя на лаптопа, който ще купувам със SATA3 ли е :tongue2: 

Ти четеш ли какво пиша? Или се намираш на работа? Говорим за товара на процесора за обслужване на дискови входни/изходни операции. Я прочети из мрежата що е то HBA и има ли той почва у нас

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Благодаря, за отделеното време и отговорите. Все пак става въпрос за четене и писане на не повече от 3 мб/сек. Намалянето на броя на връзките в торент клиента го пробвах без резултат още преди време. И пак да кажа, че натоварването е голямо, без значение от файловата система и вида на диска, тъй като пробвах всички варианти. Дори да се съберат ресурсите за писане/четене (въпреки малката скорост), товара от интернет връзката и дори товара на графичната среда, пак ми се струва доста ненормално, процесора да не може да се справи с тези задачи. Тези операции са безпроблемни на къде къде по-слаби процесори.  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 17 минути, capnemo написа:

Ти четеш ли какво пиша? Или се намираш на работа? Говорим за товара на процесора за обслужване на дискови входни/изходни операции. Я прочети из мрежата що е то HBA и има ли той почва у нас

В такъв случай, ако той прехвърля файлове, това пак ще се отрази производителността? С което аз пак не съм съгласен или нещо ми обягва. HBA прочетох, още преди това си помислих, че е нещо подобно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 минути, bvbfan написа:

В такъв случай, ако той прехвърля файлове, това пак ще се отрази производителността? С което аз пак не съм съгласен или нещо ми обягва. HBA прочетох, още преди това си помислих, че е нещо подобно.

Не до такава степен. Обикновено копиране е последователно четене и писане т.е. най-благоприятната от гледна точка на натоварване и време на достъп до информацията.

Дадох НВА като пример за това кога процесора е освободен (до голяма степен) от обработка на входни/изходни операции

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 20 минути, ert65 написа:

Благодаря, за отделеното време и отговорите. Все пак става въпрос за четене и писане на не повече от 3 мб/сек. Намалянето на броя на връзките в торент клиента го пробвах без резултат още преди време. И пак да кажа, че натоварването е голямо, без значение от файловата система и вида на диска, тъй като пробвах всички варианти. Дори да се съберат ресурсите за писане/четене (въпреки малката скорост), товара от интернет връзката и дори товара на графичната среда, пак ми се струва доста ненормално, процесора да не може да се справи с тези задачи. Тези операции са безпроблемни на къде къде по-слаби процесори.  

Това е по-скоро персонален проблем. Пробвано и на Ubuntu 16.04 и сега на Mint 18

Не знам дали има някаква връзка, но инсталирани ли са видео драйвърите?

Screenshot from 2016-07-03 16-24-57.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 25 минути, ert65 написа:

преди 1 час, capnemo написа:

пробвайте с vmstat и iostat. това ще ви даде добра информация какво точно е натоварването на системата. И тегленето на торенти е свързано с доста  входни/изходниоперации и е нормално да се натоварва процесора

И проверете с dd каква скорост ще ви даде на запис на диска. Също проверете използването на кеша/паметта като цяло

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Едва ли ядрото е проблем ,аз съм със същото но на 14.04 и при мен процесора си бачка равномерно и двете ядра.Автора да инсталира sudo apt-get install cpufrequtils да видим как ще се държат ядрата

После ако има флашка да укаже на торент клиента да сваля файловете в нея ,да видим дали хард диска не е проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Скоростите на четене и запис и на двата хард диска в машината са нормални за тях. При нормални файлови операции като копиране,триене, преместване няма никакъв проблем. Ядрата работят нормално при всички останали процеси, които не изискват сваляне на файлове. Няма никакъв проблем с рамта или кеша. Проблемът е ужасно странен, затова и се обърнах към вас, евентуално някой дали се е сблъсквал с такъв проблем. Всички тези неща съм ги проверявал многократно, защото както казах в по-горен пост, проблема персистира от доста време, като се надявах, че нещата ще се оправят с последващите ъпдейти на пакети и ядра. Лап топа физически не е при мен, но като се добера  до него, ще тествам други дистрибуции и евентуално преинсталация на убунту. Тъй като машината не е моя, а на моя компютър ползвам арч, не съм много запознат със сегашните проблеми в убунту. Резултатите в google определно не дадоха полза. Благодаря отново за отделеното време.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Точно с подобен проблем не съм се сблъсквал нито сега, нито преди това. За разлика от колегата Иво Димов, при мен натоварването между ядрата не е чак толкова равномерно, но, поне се разпределя. Ще пусна да се сваля един образ за проба.

https://s19.postimg.org/jwk8zw1df/download1.png

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 5 часа, cybercop написа:

Този проблем, кога е констатиран и за какъв период ?  Колега, сподели вчера, че има проблеми с 4.4-28 ядро. Неравномерното натоварване на ядрата на процесора ми подсказва, че може точно от ядрото да е проблема.

Какво стана ? Виж че се появи още един човек със същия проблем за който и аз говорих. При теглене на файлове процесора да се претоварва.

До питащия. Пробвах аз камара убунту базирани системи проблема присъства.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

@Росен Р. Александров : Нали при теб беше виновен wget ? Тук проблемът е при всякакъв тип изтегляне.

Още не мога да си обясня, защо се беше загрижил толкова за проблем в Ubuntu, която по принцип не ползваш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не си се хвалил. Беше твърд Gentoo потребител и знам, че до последно правеше реклама на калкулатора.

Можеш да ползваш старата LTS версия, докато отстранят този проблем или в хранилищата влезе ядрото от 16.10.

Можеш и да си направиш експеримент с друго ядро от ubuntu kernel.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

експерименти с ядрото съм правил но както и преди ти обясних проблема е от cairo 1.14 която ползват. Решението е да се сложи 1.10 но в убунту я няма.

Аз и сега съм Gentoo потребител. Има си и от трески за дялане, но съм свикнал да работя с portage.

https://disk.yandex.ru/client/disk/Linux виж колко ядра свои съм накичил тук. За който иска да ги ползва. с 4.7 са най-добрите резултати.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.