Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте!

През март тази година бях пуснал подобна тема и Благодаря на всички, които отделиха от времето си за да си напишат мнението и съветите. Надявам се да е била полезна и на други потребители не само на мен, но разбрах това, че рутер за 40 лева няма да ми свърши работа и сега бюджета ми е 100 лева.

Искам да си взема рутер, който да бъде свързан към телевизор, компютър за игри, телефони и USB HDD. Ще се ползва като сървър за мултимедия 30 – 60 GB 3D блу-рей филми.

Бях се насочил към TP-Link TL-WR1043ND 300 Mbps USB 2.0, но чета отрицателни коментари във връзка с използването му за медия център – не работел добре с торент клиентите и понякога не зареждал по големите филми.

Рутера трябва:

1 да работи без забивания колкото се може по-дълго.

2 да може през него директно на хард диска да се свалят торенти и след това да се стриймват на телевизора без да забиват.

3 смятам да ползвам телефона като дистанционно за телевизора

Ако може и да ми обясните как да направя рутера медия център, какви програми да ползвам и т.н.

И както казах имам 100 лева за рутера

Благодаря предварително на отзовалите се!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Това с свалянето на торенти директно на външния диск свързан към рутера (т.2) как точно си го представяш да стане - опиши го по-подробно.

Иначе аз работя с такъв рутер и не мога да кажа, че 'забива често' - досега не ми се е случвало да го претоваря...

Работят 2 настолни (виндовс 7) вързани с кабел на гугабитовите портове, един лаптоп безжично на 5GHz, един телефон с андроид на 5 GHz и един телефон с Виндовс на 2.4GHz. Досега не съм ползвал външен диск в usb конектора - не ми се е налагало...

А да допълня - телевизора ми също е свързан с кабел към рутера, за да има интернет за смарт функцията...

Иначе по-гъвкаво от телевизора като монитор на настолен компютър или лаптоп засега не съм открил като варинат за сваляне и после за гледане на филми...

Редактирано от krassleto (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Лично аз бих ти предложил да се ориентираш към RB951Ui-2nd (около 80лв)  или RB952Ui-5ac2nD (около 90 лв).. RouterOS поддържа FastPath, което значително помага при p2p трафик... За директния download на торенти ще трябва да доуточниш, тъй като това е малко условен процес...
    Иначе настройката му е относително лесна, а с малко четене на Wiki-то може да го превърнеш в чудесна станция..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

По USB канал (2.0 - 480Mbps) ще е трудна задача да "тече" блурей съдържание. За целта може би ще трябва да се замислиш и за NAS, за да се ползва гигабитовия канал на LAN-a (1Gbps).

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Какво е NAS и ако може да ми предложите с USB 3.0, относно свалянето от компа им указвам пътя към външния диск на рутера и да се свалят там - искам когато компа е изключен и ми се гледа филм да не го включвам а направо сртийм от рутера. Точно как става на практика не знам четох, че може - надявам се да е така. 

п.п. пуснах тема за избор на 3Д ТВ, заедно с компютъра и моят GSM, който ще ползвам като дистанционно ще са основните в домашната мрежа. Приемам съвети и идеи за свързването им целта е максимално високо качество на изображението на телевизора.

:Д накрая ще остане и избор на външен твърд диск, но първо важното ТВ и Рутер.

Редактирано от Bazrud (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Както вече разбра - стриймването от външен диск има проблем със скоростта. Освен това плеъра на телевизора трябва да поддържа всички новоизлезли формати на филмите, което е така в началото след закупуването и не е така 6 месеца след. Което обезмисля твоя вариант. Новите филми по торентите излизат с най-новия формат за стрийм... :)

Предлагам ти да не се втеляваш толкова и да си вържеш телевизора с кабел като монитор към компютъра. Само можеш да спечелиш от това... Естествено няма да можеш да спираш и пускаш филма с дистанционно или телефон, ама колко често ще ти се налага това на интересен филм???

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 5 минути, Bazrud написа:

Какво е NAS и ако може да ми предложите с USB 3.0, относно свалянето от компа им указвам пътя към външния диск на рутера и да се свалят там - искам когато компа е изключен и ми се гледа филм да не го включвам а направо сртийм от рутера. Точно как става на практика не знам четох, че може - надявам се да е така. 

п.п. пуснах тема за избор на 3Д ТВ, заедно с компютъра и моят GSM, който ще ползвам като дистанционно ще са основните в домашната мрежа. Приемам съвети и идеи за свързването им целта е максимално високо качество на изображението на телевизора.

NAS -> Network-Attached Storage
    USB 3.0 оскъпява неимоверно рутера...така, че според мен е излишно. Въпросния случай с торентите и "стрийма" си е типичен достъп до NAS с права, което се изпълнява лесно с малко четене.

Относно коментара на колегата krassleto - не съм особено съгласен, че USB 2.0  е недостатъчен за стрийм на BluRay, но не това е основата на темата. Иначе за останалото е прав - виж предварително поддържаните формат-контейнери от телевизора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Щом идеята за Ви Фи стриим не е добра т.е. зависи от плеара на тв-то ще отпадне.

Тогава остава стабилен рутер (да не забива) със силен сигнал - живея в къща, нещо което да не сменям поне няколко години.

tp-link tl-wr1043nd или ако има по добър до 100 лева, бях гледал и http://nikem-bg.net/computer-components/ASUS-RT-N65U-WL-DUAL-BAND-ROUT/ но не намирам мнения за него, за микротик всички казват, че са добри и с трудни настройки, но само толкова никаква информация за обхват или за самите настройки.

Мога да пазарувам само от България, затова гледам нашите магазини :Д доколкото разбирам НАС е предаване на сигнала по ЛАН или греша? Ако е така има ли загуба в качеството?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

За къщата и дали един рутер ще ти свърши работа няма как да се каже без топология на къщата и къде ще е разположен рутер-а. Средното разположение спрямо конструкцията на къщата или местата за ползване на устройствата гарантира добър безжичен сигнал за всички у-ва. Имай в предвид, че по-новите стандарти (които са и с по-висока скорост) са по-чувствителни към средата на разпространение (смущения, прегради, разстояние м/у у-вата). Това е като за размисли от мене по последния ти въпрос.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 7 минути, Bazrud написа:

Щом идеята за Ви Фи стриим не е добра т.е. зависи от плеара на тв-то ще отпадне.

Тогава остава стабилен рутер (да не забива) със силен сигнал - живея в къща, нещо което да не сменям поне няколко години.

tp-link tl-wr1043nd или ако има по добър до 100 лева, бях гледал и http://nikem-bg.net/computer-components/ASUS-RT-N65U-WL-DUAL-BAND-ROUT/ но не намирам мнения за него, за микротик всички казват, че са добри и с трудни настройки, но само толкова никаква информация за обхват или за самите настройки.

Мога да пазарувам само от България, затова гледам нашите магазини :Д доколкото разбирам НАС е предаване на сигнала по ЛАН или греша? Ако е така има ли загуба в качеството?

А, щом си чешя само пръстите и коментарите ми не се взимат в предвид - ок, няма проблем...
    Само информативно - това са формат-контейнерите, които телевизора поддържа по кабел:

Цитат

AVI (Audio Video Interleaved, .avi)
    DivX (.avi, .divx, .mkv)
    H.263
    H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video
    MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks)
    QuickTime (.mov, .qt)
    M2TS (Blu-ray Disc Audio-Video (BDAV) MPEG-2 Transport Stream, .m2ts, .MTS)
    MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v)
    WMV (Windows Media Video, .wmv)

За справка кои се поддържат по Wi-Fi - ще си прочетете ръководството, щото мен ме заболяха пръстите от чесане...
    Успех....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не се ядосвай, не съм наясно нито с моделите рутери нито с начините им на свързване и ако има как да ползвам медия сървър през рутера за гледане на блу рей 3Д без загуба на качество ще съм много щастлив. Ако не може 3Д  то поне обикновени 1080р.

Искам колкото се може повече за парите си. И питам за всичко което не знам.

Телевизор ще взема заедно с рутера засега съм се насочил към Sony KDL-50W809C, но не знам дали ще е крайния ми избор.

Ще разположа рутера централно и ще има само 1 стена да преодолява 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

NAS е твърд диск (или SSD) с мрежов интерфейс.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Мерси за информацията, разгледах ги набързо и мисля, че не са вариант за мен. Може би само  рутер с външен диск за стриймване на HD филми, а 3D през HDMI.

Какво мислите така дали ще се получи добре?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Насочвам се към Asus RT-N65U, ако някой има или е ползвал този рутер, моля да сподели впечатленията си от него.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 24 минути, Bazrud написа:

Насочвам се към Asus RT-N65U, ако някой има или е ползвал този рутер, моля да сподели впечатленията си от него.

Надценен (от към цена) рутер със слаба платформа (Ralink RT3883+3352 SoC) за обща употреба. Надграждането му до OpenWRT може да реши проблемния и ограничен от към фунции GUI..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Като работа как е,  мисля си като му сложа външен диск да го шарна и телевизора сам да си намира папките, това е едното нещо заради което клоня към този рутер. В един руски сайт  го тестват с външен диск форматиран в NTFS и EXT2/3/4 достигна 30, 36 мб/с скорост на четене. Не знам какво да избера, кой друг рутер би бил добър?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Като работа е "ще работи"....като всеки нов рутер. Доколко това ще те удовлетворява - само можем да предполагаме.... Това с 30-36MB/s скоростта беше излишно, защото такива скорости се достигат с определен образец (примерно WD Red SE/Black серии или SSD)...Иначе "шарването" ще го постигнеш с всеки рутер, който има USB порт (това е и причината изобщо да го има).
    На въпроса "Какво да избера, кой друг рутер би бил добър" - аз предложение съм дал, но като автор на темата си го игнорирал, то значи приемаме, че или си го отхвърлил като вариант ...или просто си чешя пръстите за спорта...В такъв случай си спестявам обясненията относно предимства, недостатъци и конфигуриране на въпросните...

Поздрави...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не си чешеш пръстите 

на 11.08.2016 г. в 19:11, LinKuei написа:

Като работа е "ще работи"....като всеки нов рутер. Доколко това ще те удовлетворява - само можем да предполагаме.... Това с 30-36MB/s скоростта беше излишно, защото такива скорости се достигат с определен образец (примерно WD Red SE/Black серии или SSD)...Иначе "шарването" ще го постигнеш с всеки рутер, който има USB порт (това е и причината изобщо да го има).
    На въпроса "Какво да избера, кой друг рутер би бил добър" - аз предложение съм дал, но като автор на темата си го игнорирал, то значи приемаме, че или си го отхвърлил като вариант ...или просто си чешя пръстите за спорта...В такъв случай си спестявам обясненията относно предимства, недостатъци и конфигуриране на въпросните...

Поздрави...

не си чешеш пръстите в никакъв случаи, но аз нищо НЕ разбирам от рутери.

От малкото, което знам е, че МИКРОТИК са професионални и трудни за настройка от начинаещи, навсякъде казват да имат 10/100/1000 портове, бих искал да знам и какво покритие имат примерно през тухлена стена.

Ако разширя бюджета си до около 150 лева дали има нещо надеждно, не искам да го рестартирам, единствено за TP LINK TL WR1043ND и за някой от моделите на АСУС четох за стабилна работа. Гледах също и НЕТГИАР, но там искат по 200+ лева, за по евтините пишат, че са боклук и не знам към какво да се насоча.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 минути, Bazrud написа:

Не си чешеш пръстите 

не си чешеш пръстите в никакъв случаи, но аз нищо НЕ разбирам от рутери.

От малкото, което знам е, че МИКРОТИК са професионални и трудни за настройка от начинаещи, навсякъде казват да имат 10/100/1000 портове, бих искал да знам и какво покритие имат примерно през тухлена стена.

Ако разширя бюджета си до около 150 лева дали има нещо надеждно, не искам да го рестартирам, единствено за TP LINK TL WR1043ND и за някой от моделите на АСУС четох за стабилна работа. Гледах също и НЕТГИАР, но там искат по 200+ лева, за по евтините пишат, че са боклук и не знам към какво да се насоча.

Аз съм с 1043 и го ползвам спокойно през две бетонни стени. Освен това има 1ГБ портове

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Пробвал ли си го с голям файл 25 - 50 ГБ филм как се справя или си директно с HDMI от компа към телевизора ако си го свързал с такъв де :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 9 минути, Bazrud написа:

Пробвал ли си го с голям файл 25 - 50 ГБ филм как се справя или си директно с HDMI от компа към телевизора ако си го свързал с такъв де :)

през този маршрутизатор си комуникирам с NAS и постоянно пренасям файлове между 500МБ и 5-6ГБ и нямам проблем

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Благодаря, питах защото във форумите пишат, че тп линка има проблем когато се опита да чете голям файл Blue-ray (25 - 50GB) от външен твърд диск през USB, може да се замисля за НАС следващата година за тази няма да стане. В началото се бях насочил към този модел и заради отзвука от външния диск се разколебах, а и не знам от новите 2015/16 г. модели и марки дали няма нещо добро?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Никой рутер от потребителски клас няма да ти даде такава функционалност, която ти искаш  (безпроблемно безжично прехвърляне на 25-50GB M2TS формат-контейнер). NAS с гигабитова комуникация между портовете може и да ти я предостави, но това си има своята ценова обосновка. Работи в изграждането на подобна схема, отколкото да включваш рутер като NAS.

TL-WR1043ND е добър рутер от среден клас с прилична чувствителност (както вече capnemo сподели) главно заради 3-те си 5dbi антени. За обща употреба ще ти свърши работа и ще има сравнително прилично безжично покритие спрямо конкуренцията в този клас.

Посочените от мен рутери RB951Ui-2HnD / RB952Ui-5ac2nD се вписват в обявената цена. Относно притесненията, че са "професионални" - ами не SOHO рутери (Small Office / Home Office), т.е. за малък офис или домашна употреба. Да, за предпочитане са гигабитови портове, което осигурява по-широк канал, а и все пак стремежът ще е развитие на тази мрежа в последствие, което прави гигабитовите портове задължителни. Притесненията относно трудната настройка на Микротик-иците е неоснователна. Да, различават се от стандартните рутери, които са само с WebGUI, но за сметка на това са много интуитивни и гъвкави. Нямаш почти никакви ограничения относно ролята на рутера в мрежата.
    Относно обхвата - Микротик използват малко по-различна схема, което се дължи на по-широкообхватните им продукти. Използват две 2.5 dBi вградени антени с 1W (30dBm) сигнална мощност, което спрямо WR1043ND изглежда като 3х5dBi с 24dBm (500mW) или казано с други думи - Микротик използват 2 стандартни антени с по-голяма мощност на излъчване, спрямо TP-Link, които използват 3 по-чувствителни антени с по-малка (1/2) мощност на излъчване. Първият вариант, разбира се, предлага по-добър обхват при равни условия.

Ако си решил да увеличиш бюджета на 150 лв - то тогава ти предлагам RB951G-2HnD (158лв) заради гигабитовите портове, като общата функционалност е абсолютно идентична с RB951Ui-2HnD. Вариант на RB952Ui-5ac2nD с гигабитови портове не мога да ти предложа, тъй като отиваме в съвсем различен ценови клас (230лв), а единственото предимство над RB951G е малко по-бързия процесор и поддръжката на 802.11AC стандарт.

За повече въпроси и отговори - когато се ориентираш към конкретен продукт.
    Поздрави и успех с избора.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не съм прочел цялата тема. Тук съм с 1043nd от 2+ години.  (Стария в бяло и черно.)
    Скоростта по Usb2 дори с флаш памет достига максимални 5 МБ/с -> абсолютно безполезна за USB HDD, ако имаш NAS по лан ще лети. Също захранването му е недостатъчно за някои USB 3G модеми, може да се замени има стандартна букса и изисква 12 волта напрежение, с 4 амперово работят модемите. Но се съмнявам да захрани HHD/SSD. 
    Лан връзката е идеална, често съм прехвърлял стотици гигабайти по лан и скоростта е била стабилна през цялото време, дори с 3-4 компютъра. 
    Безжичната връзка отначало беше 6+, но от година насам има закъснения на някои пакети и дори изпуска други. Сменях софтуер (заводски и страничен)  дори го и отварях и всичко изглежда наред, умувахме из форума и не можахме да намерим решение. Става за филми/интернет, но не и за игри по Wi-fi заради скоковете в пинга. 
    Софтуера е куц, като само единия от сайта работи нормално. Ако те интересува, погледни ми темите, всичко го има на дълго и широко.
    За USB HHD просто няма да стане. Например може да споделиш папката си с филми от домашния компютър през мрежата и да ги отваряш от телевизора (ако може). Аз с този рутер така по лан съм гледал Blu-ray, дори съм играл игри, които са инсталирани на друг компютър (world of tanks, burnout paradise).

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.