Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте !

Купих нови дивиаторни ключове за да сменя старите, които са на по 45 години и не ми се получава схемата.

Подробности : Отварям първия ключ и замервам фазата и я свързвам на едната клема, а на другите две клеми връзвам другите два проводника. Отварям и другия ключ и правя същото, но системата не работи. Разкачам всичко, свалям крушката и в първия контакт има едва мъждукаща фаза, а в другия няма изобщо фаза. След всякакви размествания на проводници не се получи нищо и го оставих на положение от където загасиш, там светкаш . :eek::mad:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз схемата я знам и на ново съм правил дивиаторна връзка, но тук нещо заби. Пък и в комллект с ключовете си дават схема.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Изключвай бушона и намери кой кабел е моста между двата ключа.

Редактирано от niki292002 (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Първия ключ - добре. На втория ключ не търси фазата, а на самотното пинче/болче вържи лампата, а на другите две двата проводника, идващи от първия ключ.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 31 минути, tbmtbm написа:

на самотното пинче/болче вържи лампата

Желателно е да се свърже към "централния" проводник на фасунга.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Като не знаеш елементарни неща се обърни към някой правоспособен. Нали само сменяш ключове на съществуваща инсталация.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 часа, inwader написа:

А крушката ? ;)

Когато бараш нещо по електрическата инсталация, задължително изключваш бушона. Тока не прощава. Иначе, защо бърза да махнеш старите ключове, а не погледна как са свързани ? То и аз наскоро сменях такива девиаторни на по 40 години, но първо проверих как са свързани старите. Проработи от раз.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Той ако изключи бушона, нищо няма да направи. Който го е страх от мечки да не ходи в гората. Трябва да допре жичките една към друга за да разбере, коя е общата и после към нея свърже общата клема на ключа.

Но все пак да не стане някоя беля и да гръмне, винаги трябва да се свързва през пробна лампа, която при правилно свързване трябва да мъждука, в зависимост от мощността й и тази на главната лампа.

Редактирано от peppone1 (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Не си мислете, че не съм пробвал първо като свалям старите ключове и по същия начин да вържа новите ! Ако беше тръгнало нямаше да пиша тук !!!

Въпроса ми беше какво да се направи при това положение, а не какво е трябвало да направя преди това !!! Харесаха ми някои предложения, но ще ги пробвам друг път !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 6 минути, inwader написа:

Въпроса ми беше какво да се направи при това положение

Следваш схемата!
    Това го учехме в кръжока кога бях 4 клас.
    Ако си го пропуснал и си наблегнал в друга сфера където печелиш повече сега си извикай ел. техник и му заплати.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 10 минути, inwader написа:

Не си мислете, че не съм пробвал първо като свалям старите ключове и по същия начин да вържа новите ! Ако беше тръгнало нямаше да пиша тук !!!

Въпроса ми беше какво да се направи при това положение, а не какво е трябвало да направя преди това !!! Харесаха ми някои предложения, но ще ги пробвам друг път !

В листчето което върви с ключовете е нарисувана схемата. Ако искаш я снимай и качи. Най-важното е да намериш кое е фазата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

ЗЗа тези които дават съвети, а не знаят, ще кажа, че има и друга, стара схема на свързване на дивиатори, която аз лично не знам, но по-старите техници още я помнят. Ще намеря някой. И не искам да извикам елтехник и да му заплатя, а мога да извикам елтехник, който няма да ми иска пари, но се опитвам с някои трудности да се справям сам или със съвети от специалисти !!! 

Който не може да даде правилен съвет е по-добре да не ми цапа темата с глупави коментари !!!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 11 минути, inwader написа:

ЗЗа тези които дават съвети, а не знаят, ще кажа, че има и друга, стара схема на свързване на дивиатори, която аз лично не знам, но по-старите техници още я помнят. Ще намеря някой. И не искам да извикам елтехник и да му заплатя, а мога да извикам елтехник, който няма да ми иска пари, но се опитвам с някои трудности да се справям сам или със съвети от специалисти !!! 

Който не може да даде правилен съвет е по-добре да не ми цапа темата с глупави коментари !!!

Така се получава като пускате тема а не си четете отговорите !

Мисля че във втори пост са ви отговорили със схемата. Ако не знаете как да я проследите и да разберете вашата коя е по добре извикайте ел. техник.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Схема за девиаторни ключове има само 1 основна. Има и една стара. Коя година е това жилище?
    Старата схема има съществен недостатък, ако ползваш енергоспестяващи лампи. Може и да го разбереш.

Редактирано от simtech (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 20 минути, simtech написа:

Схема за девиаторни ключове има само 1. Но в по-новите схеми се прекъсва фазата, навремето са прекъсвали нулата. Не много умно, но факт.

Правилно - схемата е само една. Чудя се, как не сте сложили и картинката (горе им линк, ама понякога линковете се чупят)

Електрическа схема на осветление с девиаторни ключове

От източника фазата на централния пин на единия ключ -> другите два към съответните два на другия ключ -> от централния пин на втория ключ към лампата. Нулата - директно към лампата.
    Така фаза на фасонката ще има само когато двата ключа едновременно са в горно / долно положение.

Неправилно - Стар вариант на девиаторна схема на осветление

фаза (съответно нула) се подават към изходящите пинове, а лампата са свързва между централните. Така има вероятност във фасонката да има фаза от двете страни. Лампата няма да свети, но ще е опасно - при опит за ремонт.

Spoiler
    преди 40 минути, inwader написа:

То пък една тема ...
    Очаквам следващата да е ... "Как се монтира лампа с Едисонов и Байонетен цокъл" 

Редактирано от jhoro (преглед на промените)
    • Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 час, BMW Маниак написа:

Така се получава като пускате тема а не си четете отговорите !

Мисля че във втори пост са ви отговорили със схемата. Ако не знаете как да я проследите и да разберете вашата коя е по добре извикайте ел. техник.

Ако сте проследили хронологията, щяхте да видите, че точно този пост съм го харесал, което означава, че го приемам за правилен, а другите се заяждат, като дават несериозни предложения !!! ;)

преди 1 час, simtech написа:

Схема за девиаторни ключове има само 1 основна. Има и една стара. Коя година е това жилище?
    Старата схема има съществен недостатък, ако ползваш енергоспестяващи лампи. Може и да го разбереш.

Написал съм от коя година е инсталацията ! Добре е да не четете през редовете !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 47 минути, inwader написа:

Ако сте проследили хронологията, щяхте да видите, че точно този пост съм го харесал, което означава, че го приемам за правилен, а другите се заяждат, като дават несериозни предложения !!! ;)

В този форум освен да ви дадем схемата друго не може да се направи. Ако вие не може да я разчетете и да разберете вашата инсталация от кой тип е трябва да извикате ел. техник или съсед де ги чува малко от малко нещата.
    Ние нямаме физически достъп до инсталацията ви за да направим нужните замервания и да свържем вместо вас ключовете.

Като свържеш трите в едното гнездо и другите три в другото лампата ще светне. От там ако имаш претенции че си ел. техник като почнеш да откачаш един по един ще се сетиш къде трябва да стой в ключа.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Най-напред трябва да разбереш от коя схема е твоята инсталация. Фазомера с нищо няма да ти помогне, а ще те обърка повече, тъй като ще засече фазата и през крушката. Първо трябва да установиш че няма директни фаза и нула в ключовете, както е на последната схема, която е най-опасна, ако свържеш ключа погрешно ще стане късо и ще изгърми и ключа и бушона. Но пък тази схема си има монтажни преимущества, например ако искаме да изградим собствена девиаторна инсталация между две кутии за контакти за което ще е нужен само един проводник. 

Това може да се открие с помощта на пробна лампа с мощност над 60W.Ако между някои от двете клеми на ключа крушката светне с максимална сила, значи схемата е от последният тип или има късо в някоя фасунка или лампите са много мощни или пък пробната лампа е слаба.

Редактирано от peppone1 (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 9 минути, peppone1 написа:

Ако между някои от двете клеми на ключа крушката светне с максимална сила, значи схемата е от последният тип или има късо в някоя фасунка или лампите са много мощни или пък пробната лампа е слаба.

Я пак (че май сме учили различни дисциплини) - ама поотделно обясни, как лампата или е мощна, или е слаба?

Редактирано от jhoro (преглед на промените)
    • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Кой не знае закону Ому, да си оди у дому!

Това бяха трите случая в които пробната лампа може да светне с максимална сила, т. е. в зависимост от мощността на лампите или в случай с късо съединение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 12 часа, inwader написа:

Написал съм от коя година е инсталацията ! Добре е да не четете през редовете !

Я пак виж къде какво си харесвал, не че има голямо значение за мен...
    И за да завършим темата, че излишно се разтегна ще ти обясня на елементарен език как да се справиш: Първо намираш фазата. Този проводник ще ти бъде средния извод на ключа, а другите два- крайните. За сега временно свързваш двата на късо и отиваш при другия ключ. Там с веригопроверител намираш двата свързани проводника. Те ще са крайните изводи на ключа, а останалия трети- средния.

Дано вече да ти е станало ясно..

Редактирано от lupis (преглед на промените)
    • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Мале, пак темата прераснала във мерене на ............! Нещата са адски прости. Ако просто заменя ключ и всичко си е било както трябва , то явно бърка или ключа е дефектен! Ако опитва да подкара стара и неработила до сега връзка, то вероятноста от прекъднат проводник или друга неизправност е доста голяма! Щом не се получава то отговора е - майстор!

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.