Премини към съдържанието
plamen74

Има ли алтернативи на тези програми за видео, аудио и фото обработка?

Препоръчан отговор

Имам тука в Тетевен един приятел, който се занимава професионално с видео, аудио и фото обработка! Или иначе казано снима сватби, кръщенета, балове и т.н. с доста добра професионална техника! Няма да казвам коя е фирмата му, за да не стане реклама! Обаче му писна "Джама" да се троши и ме попита за алтрнативи. Може и да има, но поне аз не знам такива за Линукс?! Програмите които позва са предимно на Adobe - Фотошоп CS6; Лайтрум 6.8; After Effects CC2017; Premiere СС6.9; InDesign CC 2015; Adobe Illustrator CC17; Adobe Audition CC 2015; Adobe Media Encoder CC 2015. И още няколко - CyberLink PowerDirector 15; Cubase Elements 7; EDIUS Pro 7.2

Компютъра му е доста мощен - Процесор 8 ядрен на 3,40 на сокет 1156; Рам 28 гигабайта DDR3 1600; видео карта 4 гига; хард 1 терабайт WD Black. Дъното не погледнах какво е, но щом е с тия параметри няма значение! Показах му Линикса и много му хареса, но иска да може да си върши работата! Едва ли има алтернативи на всичките тия програми, но все пак му обещах да попитам! А от какво му св троши "Джама" нямам идея, но и не е важно в случая!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Чистата" алтернатива е ползването на две ОСи. Бачка на Уйн (и обновява регулярно), всичко останало на другата (и свикване, и намиране на алтернативи с търсене и пробване, ако има мерак, разбира се). Има условности свързани с "пиене на вино"

и "гледане на емулирана телевизия", но сигурното си е сигурно, когато става дума за насъщния хляб.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми не знам какви ги върши, но за един месец, два пъти е преинталиран компютъра му?! Това е лесно и ще му направя дуал буут!
Даже мисля друго да направя - взел е още един хард диск и направо на него Линукса, а на тоя ще си му остане Уиндоус!
После от буут менюто ще си избира кой диск да стартира, или от Grub менюто, зависи той как ще предпочете кой диск да му направя първи в биоса!

п.с.Днес направо останах изненадан как не го е игорил?! Какво е правил не знам, но нямаше картина! Като отидох беше отворен, видео картата разместена, и едната плочка рам не беше закопчана от едната страна! Скарах му се, че може така да остане без работа, а той ми вика, че сина му бил го отворил да го чисти от прах! Е що да го чисти като има няма три дена от както му го преинсталирах последно и нямаше грам прах в него! Негов си проблем щом не държи сина си изкъсо и му позволява да барника дето не му е работа!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не че разбирам от линукс, ама нали има Wine. Слагай му линуск и да пробва същите програми как работят в wine. Може и да спре да му се троши джама. Обаче, за такова трошене винаги си има основателна причина. Ако се отстрани и трошенето ще спре.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ха, я пусни през емулатор фотошоп с един RAW файл....
Просто собственикът не е ползвал добре инсталирана и настроена ОС.
Масово битува мнението, че с "насипването" на ОС и другия софт и машината е готова. Пълна заблуда - ОС се насипва за 8-25 минути, За софт до 2 часа. И следват 2-3 дни рестарти, подкарване на софт и чистене на грешки.

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом му трябва софтуер на Adobe, Линукс не е вариант. Ако Adobe решат да си пуснат продуктите и за Линукс няма да има проблем, но засега нямат такива намерения.

Може да помисли за Мак, ако не харесва Уйн.

преди 57 минути, ExaFlop написа:

Масово битува мнението, че с "насипването" на ОС и другия софт и машината е готова. Пълна заблуда - ОС се насипва за 8-25 минути, За софт до 2 часа. И следват 2-3 дни рестарти, подкарване на софт и чистене на грешки.

Божее, боже. И вие плащате лицензи за това нещо :D

Редактирано от mkfs.ext4 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Божее, ако само се усещаш колко е безмислена и встрани от темата публикацията ти...

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Той 10-ка ли ползва че му крашва джама? Иначе ако махне реклами, Кортана и др. глупости ще му се получи работат. Или направо да си направи чиста инсталация със Уин 10 LTSB Ентерпраис (чистата версия, според някои хора в форума). 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пишете си за сконият джам в други теми, тая ОС е пълен shit, не виждам защо се споменава тук.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, plamen74 написа:

Имам тука в Тетевен един приятел, който се занимава професионално с видео, аудио и фото обработка! Или иначе казано снима сватби, кръщенета, балове и т.н. с доста добра професионална техника! Няма да казвам коя е фирмата му, за да не стане реклама! Обаче му писна "Джама" да се троши и ме попита за алтрнативи. Може и да има, но поне аз не знам такива за Линукс?! Програмите които позва са предимно на Adobe - Фотошоп CS6; Лайтрум 6.8; After Effects CC2017; Premiere СС6.9; InDesign CC 2015; Adobe Illustrator CC17; Adobe Audition CC 2015; Adobe Media Encoder CC 2015. И още няколко - CyberLink PowerDirector 15; Cubase Elements 7; EDIUS Pro 7.2

...

Пламене,

За фотошоп алтернатива може да се ползва гимп. Много е мощен, но се иска немалко време за да свикне с интерфейса и начина на работа. И някои неща искат малко писане на код.

За Lightroom има Darktable, RawTherapee но те имат доста особен интерфейс, не предлагат някои възможност като dehaze и като цяло стават за работа, но отново се иска немалко време за свикване.

За InDesign и Illustrator има inkscape и scribus, но много зависи за какво точно ползва програмите, лично аз не бих ги ползвам за предпечат на книги или вестници/списания

За Audition има Audacity за линукс, който има много възможности, но отново се иска време за свикване с интерфейса и работата.

За обработка на видео нямам опит и не мога да ти препоръчам алтернативи, но от това, което съм чел няма чак толкова мощни софтуери

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Казваш какъв е сорса - камерата в какъв формат снима. И какъв трябва да е крайния продукт - някакво .mkv за флашка в HD или DVD с меню, чаптъри и всичко. Че се режат моменти е ясно, въпросът е какви ефекти трябват, надписи и други. Обикновено масово се прекалява с тях и заприличва на селски кич. Като е дал толкова за компютър се предполага че и камерата е достатъчно качествена и не се налагат значителни корекции на картината.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, capnemo написа:

За обработка на видео нямам опит и не мога да ти препоръчам алтернативи, но от това, което съм чел няма чак толкова мощни софтуери

Защото Линукс е за сърфиране в интернет, както кифлите ползват телефоните си в тролея по време на движение за да чатят, събират статуси и лайкове. Творците не могат да дишат с Линукс.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Mlechko написа:

Защото Линукс е за сърфиране в интернет, както кифлите ползват телефоните си в тролея по време на движение за да чатят, събират статуси и лайкове. Творците не могат да дишат с Линукс.

Линукс буквално държи Интернет на гърба си.

Повечето сайтове съществуват благодарение на технологии с отворен код като PHP и Линукс.

Редактирано от mkfs.ext4 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, mkfs.ext4 написа:

Линукс буквално държи Интернет на гърба си.

Повечето сайтове съществуват благодарение на технологии с отворен код като PHP и Линукс.

В темата говорим за десктоп и конкретни приложения. Моля да се придържаме към темата!

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Цитат

Има ли алтернативи на тези програми за видео, аудио и фото обработка?

Повечето от цитираните от автора на темата програми имат реализация за macOS - MAC. Отделно Apple имат собствени разработени програми за видео обработка. Това е единствената реална алтернатива. Големия проблем, който стои според мен е, че въпросното лице вече има мощен компютър, а закупуването на MAC е сериозна инвестиция (от моя гледна точка).  Може би тук ще се съглася с ExaFlop, че е по-добре да се опита да си настрои системата под Windows. Алтернативата е много добра, но и скъпа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, ZeroG написа:

Adobe и най-вече Windows нямат алтернатива. Никаква и завинаги!
За какво му е на твоя интелигентен и професионалист човек да ползва скапания инфантилен Линукс? Защо го подвеждаш с това пингвинско извращение? 
Помнете: Linux starts with L for Losers, Windows starts with W for Winners!!

Смешко, Линукс никога не е бил алтернатива на неработеща система, Виндовса е алтернатива.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ха-ха, пак се почва :D  Това на страна - вече си има тема за вин vs. лин

Напълно подкрепям бат'начо с първият отговор по темата. Направи му дуал буут и да си работи с програмите на виндолса, а на линукса да си сърфира и да си експериментира с алтернативите. На виндолса само работата, всичко останало на линукса.

Ако от готовите решения на вин му зависи хляба и никога не е работил на линукс, такава внезапна и радикална промяна само на линукс няма да му се отрази добре. Затова за начало дуал буут.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, bvbfan написа:

неработеща система

Твоята ли? При мен 'що тъй 'сичко под черчевето си работи. Май нещата опират до хардуер и хардуер, ама био.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, capnemo написа:

Пламене,

За фотошоп алтернатива може да се ползва гимп. Много е мощен, но се иска немалко време за да свикне с интерфейса и начина на работа. И някои неща искат малко писане на код.

За Lightroom има Darktable, RawTherapee но те имат 0доста особен интерфейс, не предлагат някои възможност като dehaze и като цяло стават за работа, но отново се иска немалко време за свикване.

За InDesign и Illustrator има inkscape и scribus, но много зависи за какво точно ползва програмите, лично аз не бих ги ползвам за предпечат на книги или вестници/списания

За Audition има Audacity за линукс, който има много възможности, но отново се иска време за свикване с интерфейса и работата.

Благодаря! Gimp, Darktable, RawTherapee и Audacity съм ги ползвал и мога да му покажа как се работи с тях! Дори бях подкарвал и Лайтрума през Wine и работеше доста добре, като само експорта се бъгваше често! Колкото до видео обработката - преди време е участвал в заснемането на клип на някакъв параклис заедно с екип на Бтв, но обработката накрая са я правили те! Харесал е много крайния резултат и понеже се занимава с това е видял ефекти които никога не е ползвал! Помислил е, че ще му кажат дали са обработвали видеото с някоя от програмите с които работи, но се е изненадал от това което са му казали! Обработката са я правили под Линукс, но не са искали да му кажат с коя програма! Искали са да заплати курс на обучение и също така да му инсталират Линукс на неговия компютър плюс програмата! Той не се е съгласил тогава (било е преди доста време), и се сети за това когато аз му показах УСУ и Стотинка 7! Звънял им е да ги пита, но са отказали да му кажат коя е програмата и кой Линукс са използвали! За това му обещах да ви попитам и пуснах темата!

п.с.Игнорирам излишните постове, които и без това нямат място в тая тема!!!

преди 9 часа, Muadib написа:

Повечето от цитираните от автора на темата програми имат реализация за macOS - MAC. Отделно Apple имат собствени разработени програми за видео обработка. Това е единствената реална алтернатива. Големия проблем, който стои според мен е, че въпросното лице вече има мощен компютър, а закупуването на MAC е сериозна инвестиция (от моя гледна точка).  Може би тук ще се съглася с ExaFlop, че е по-добре да се опита да си настрои системата под Windows. Алтернативата е много добра, но и скъпа.

Мислел е и по този въпрос, но изчаква сина си да завърши първо училище, и после да учи такава специалност, за да може да му помага!
Лесно ще вземе Мак ама все още е рано за това! ;)

Edit: Намерих няколко: Kdenlive; Flowblade (тези двете ги има в софтуерния център); Lightworks; Cinelerra и Natron (от тия трите първите две са платени, а за третата Natron не успях да разбера)!

Редактирано от plamen74 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Blender - може да се ползва и за обработка на видео :wink12:

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, FR13ND написа:

Blender - може да се ползва и за обработка на видео :wink12:

Чак такава висока летва не вярвам да е в бтв. Залагам на Cinelerra за момента като най-старо, съответно вероятността за използването му е най-голяма.

Редактирано от бат'начо (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.