Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте, имам;

http://www.technomarket.bg/usilvatel/blaupunkt-gta-270-dsp-09012238

и туба blaupunkt 100-на лева нова, 150 вата мисля, че беше. Вързани са в реното ми от устройство, което се води 3в1 или 2в1 (радио,усилвател,гпс), намиращо се в багажника. Всичко свири ок, но каквото и да настройвам, нещо ми липсва. Ниските ги няма баш, а се чудя да не би да има някакви филтри, или кондензатори, които ще е добре примерно да свържа допълнително, за да подобря озвучаването?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този усилвател само за „Тубата“ ли го използваш?Ако е така,субуфера свързан ли е мостово (BRIDGE MODE) с усилвателя?Включен ли е филтъра за ниските честоти от усилвателя?Ако си направил всичко това и пак не свири достатъчно добре,значи просто толкова си може тази система.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко е навързано! Калпаво възпроизвеждащо устройство без възможност за "динамичен бас" или калпави високоговорители, но прехвалени или лошо проектирана  каса / туба, прекалено шумен автомобил - ето ти и резултат! То не е като да навържеш физически там нещо си и колата да забочне да "бумти" Бумтенето бумка здраво и по джоба!?

Редактирано от Кумчо вълчооо (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Че какво й е скъпото на една бумтяща тонколона, с разхлопана на високоговорителя мембрана? Аз сглобих една тонколона с един стар български говорител ВВК201Б4, вместо да го хвърлям, който го бях пренавивал 3 пъти и затова го прибрах в една талашитена кутия с вътрешен обем 22х32х15см., което се равнява на 10 кубика, прекалено малко за 8" говорител и я пуснах да свири от един стар автокасетофон и лумти та се не трае.

ShowPicture.asp?Small_or_Big=1&Article_I

Редактирано от peppone1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не е тайна,че Blaupunkt е стара фирма,но от най-евтините.Затова те никога не са имали качествен продукт.Слушал съм им различни аудио системи и колони.Не съм бил доволен никога.Това е поредното разочарование от тази фирма.Единствено можеш да пробваш с допълнителен пасивен филтър,изпълнен с успоредно свързан по голям кондензатор и последователно свързана бобина.Така ще се увеличи малко мощността в най-долната част на  ниските честоти.По този начин ще стане по мек баса и по приятен за слушане.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, бридж е вързано, само тубата. Ето снимка как съм настройл отзад усилватела. 

http://prntscr.com/f2j839

И да, търся по-мек бас и да го има и в ниските. Не съм от разбирачите, затова ще ми трябват линкове към тези филтри и подробно обяснение как се вързват. 

Редактирано от qnkov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето една проста схема на филтър, която не се използва при нито една тонколона, за която говорих в предната тема. тази схема е подходяща само за един говорител на който да се отреже определена честота, без загуба във високите честоти или да се използва като външен филтър за цяла тонколона, която не можем да отворим и да го разделим вътре. Когато искаме да заглушим само високите и средни честоти се свързва само бобината. За да се угасят допълнително високите честоти, паралелно на говорителя се свързва биполярен кондензатор, като по-големия капацитет реже в по-широки граници. Тази LC двойка се свързва последователно на говорителя или тонколоната.

9109721b.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, peppone1 написа:

Ето една проста схема на филтър, която не се използва при нито една тонколона, за която говорих в предната тема.

Ти в онази тема се изложи достатъчно.Защо пишеш и тук за неща,които не ти са ясни?Тази схема,която си дал,не е за нискочестотен филтър!Правилно е бобината да е свързана последователно...!

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изчакай да довърша темата, бре. Разбира се че се свързва последователно, но цялата група елементи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кажете за усилватела настройките и дайте линкове на филтри от където да ги закупя и какви точно. Мерси.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, peppone1 написа:

Изчакай да довърша темата, бре. Разбира се че се свързва последователно, но цялата група елементи.

Ти тъп ли си или се бъзикаш в тези теми?Свързана последователно тази група,става средночестотен филтър. Нали все пак тук говорим за бас?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тъпият си ти, защото си неграмотен, оди се оправяй с ИТ технологиите, а не се бъркай където не разбираш и само предполагаш.

НЕ МОЖЕ ФИЛТЪРА ДА БЪДЕ СРЕДНОЧЕСТОТЕН ПРИ УСЛОВИЕ ЧЕ ИМАШ БОБИНА!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако сложим/сменим кондензатора с променлив и малко антена и ще хванем и радио Хоризонт на средни честоти, ако все още се излъчва. 

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, peppone1 написа:

НЕ МОЖЕ ФИЛТЪРА ДА БЪДЕ СРЕДНОЧЕСТОТЕН ПРИ УСЛОВИЕ ЧЕ ИМАШ БОБИНА!

Може и още как!Тя бубината се явява правилно поставена последователно.Тя си реже високите така.Но тука има едно Но!Кондензатора го слагаш усторедно на тази бобина,а той така реже ниските честоти!Затова става средночестотен филтъра.

Редактирано от Димитър 59 (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В нискочестотния филтър кондензатора се слага успоредно на говорителя, а бубината/индуктивността/ се слага последователно. При високочестотния филтър индуктивността са свързва успоредно на говорителя, а кондензатора последователно. Става въпрос за филтър от 2 ред. Стойностите на елементите се смятат за съответните изисквания.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Димитър 59 написа:

Може и още как!Тя бубината се явява правилно поставена последователно.Тя си реже високите така.Но тука има едно Но!Кондензатора го слагаш усторедно на тази бубина,а той така реже ниските честоти!Затова става средночестотен филтъра.

Казва се БОбина. Не може кондензатора да отреже ниските честоти от бобината, защото е с по-голямо съпротивление от нея. Но за средните и високите честоти, е с по-малко съпротивление от бобината.

Простите схеми не са за прости хора.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, peppone1 написа:

Казва се БОбина. Не може кондензатора да отреже ниските честоти от бобината, защото е с по-голямо съпротивление от нея. Но за средните и високите честоти, е с по-малко съпротивление от бобината.

Простите схеми не са за прости хора.

За правописната грешка си прав. Останалото са пълни глупости неподлежащи на никакъв коментар и невъзможни за доказване по никакъв начин. 

на ‎4‎/‎29‎/‎2017 в 18:44, qnkov написа:

Здравейте, имам;

http://www.technomarket.bg/usilvatel/blaupunkt-gta-270-dsp-09012238

и туба blaupunkt 100-на лева нова, 150 вата мисля, че беше. Вързани са в реното ми от устройство, което се води 3в1 или 2в1 (радио,усилвател,гпс), намиращо се в багажника. Всичко свири ок, но каквото и да настройвам, нещо ми липсва. Ниските ги няма баш, а се чудя да не би да има някакви филтри, или кондензатори, които ще е добре примерно да свържа допълнително, за да подобря озвучаването?

Хайде и по темата.

Казваш, че "ниските ги няма бащ".

Ами да знаеш от мен, че ниската честота е това нещо, което струва най-много пари, без значение дали го търсиш от автомобила или в къщи. Поинтересувай се за какви пари става въпрос да ти направят истинска музика в колата и ще ти стане ясно, че Реното не струва толкова.

Отговора на въпроса може и сам да си го дадеш, но все пак да кажа, който има пари има музика, който няма си няма!

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

НЕВЪЗМОЖНИ ЗА ДОКАЗВАНЕ? На глухия не можеш да докажеш че тонколоната свири добре, а мързеливият не можеш да го накараш да потърси доказателството сам.

Атанас Пачов беше прав, когато каза че нивото на този форум е доста ниско, но не е само този, навсякъде в тази държава се шири неграмотност. Не мога да повярвам хора които толкова труд са отделили за да направят сложни тонколони, да не могат да се справят с толкова проста схема, но на предният потребител му е сложно за разбиране и действието на кондензатора. Това говори за тотална неграмотност, за хора разсъждаващи от гледна точка на това как се вадят картофи. Но може би и аз неправилно се изразявам уж по достъпен език, но кога ще разберете че честотните филтри  НЕ РЕЖАТ ТОКА С ТРИОН?

Тази схема не се прилага защото е безсмислено да режеш високите честоти и после да ги компенсираш, за да подтиснеш междинните, а това означава че тонколоната е некачествена и никой производител няма да се наеме да прави такъв филтър, след като може да го раздели на отделни звена с отделни говорители. Но както казах в тонкоректорите и предусилватели за суб бас, когато се цели едновременно подсилване на ниските и високите се прилагат именно такива схеми, само че бобината там е заместена с резистор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, peppone1 написа:

НЕВЪЗМОЖНИ ЗА ДОКАЗВАНЕ? На глухия не можеш да докажеш че тонколоната свири добре, а мързеливият не можеш да го накараш да потърси доказателството сам.

Атанас Пачов беше прав, когато каза че нивото на този форум е доста ниско, но не е само този, навсякъде в тази държава се шири неграмотност. Не мога да повярвам хора които толкова труд са отделили за да направят сложни тонколони, да не могат да се справят с толкова проста схема, но на предният потребител му е сложно за разбиране и действието на кондензатора. Това говори за тотална неграмотност, за хора разсъждаващи от гледна точка на това как се вадят картофи. Но може би и аз неправилно се изразявам уж по достъпен език, но кога ще разберете че честотните филтри  НЕ РЕЖАТ ТОКА С ТРИОН?

Тази схема не се прилага защото е безсмислено да режеш високите честоти и после да ги компенсираш, за да подтиснеш междинните, а това означава че тонколоната е некачествена и никой производител няма да се наеме да прави такъв филтър, след като може да го раздели на отделни звена с отделни говорители. Но както казах в тонкоректорите и предусилватели за суб бас, когато се цели едновременно подсилване на ниските и високите се прилагат именно такива схеми, само че бобината там е заместена с резистор.

Ти си гений. Само Ти си знаеш за какво си приказваш.

Едно време и на Айнщайн не са му разбирали за какво говори, но всеки знае сега, че е бил прав. 

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, AGD написа:

Ти си гений. Само Ти си знаеш за какво си приказваш.

Едно време и на Айнщайн не са му разбирали за какво говори, но всеки знае сега, че е бил прав. 

Да, докато някой не е седнал на задника си и се е понапънал да направи нещо смислено за да провери теориите му. До сега щяхте да навиете бобина от 500 навивки и да вържете 10 кондензатора, докато спорите тук само с теории. То е хубаво теорията, но иска и малко разум и действия.

А знаете ли че никъде и в никой учебник не дават схема на мостов усилвател изграден с транзистори, това доказва ли че мостовата схема на свързване на усилватели не съществува?

А знаете ли също че от други форуми бях изключен след като казах че мостовата изправителна схема Грец не може да удвои честотата, защото тя не е генератор и те зубрачите се изсмяха, без дори да се замислят. На въпроса ми "Откъде диодите ще произведат допълнителни полупериоди", не можаха да отговорят. Колкото и да чете човек, ако го мързи да мисли, ще научи куп лъжи и илюзии. Но и тези които препревеждат учебниците са награмотни, а откритията след време се изкривяват както митовете от стари времена.

Но да се върнем към филтъра. Кондензатора във филтъра може да се замени и с обикновен резистор, тъй като при ниски честоти съпротивлението на говорителя се намаля и басът се гаси в резистора, а при високи съпротивлението нараства и те свободно преминават през резистора. И за да не бъда голословен, ето доказателство за да могат и любознателните да се доверят, които не могат да си позволят да експериментират. Ето как са сторили в аудио системите Сони за мек и лумтящ бас. Тук са сложили две съпротивления свързани последователно с цел да се удвои тяхната мощност, но това не променя качествата на филтъра когато е с един резистор. Филтърът може да се шунтира чрез добавяне на джъмпер за различните модели, в зависимост от импеданса на тонколоните, но срезът на тези филтри е незначителен.

9109869z.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, peppone1 написа:

А знаете ли също че от други форуми бях изключен

Нищо чудно,ако и там си писал за неща,които са встрани от темата.После си обиждал наред всеки,който не е на твоето глупаво мнение.Въпроса който се коментираше беше за нискочестотен пасивен филтър за бас. ,а не за вградените филтри в усилвателите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво значение има дали филтъра се намира в усилвателя или в тонколоната? Не, аз по този начин няма да продължавам, да бъда предизвикван  и да си говорим на въпреки. Който е гладен за спам да пише на лични или да си отвори своя глупава тема, а не в чуждите да се ръсят врели некипели, защото единият нищо не разбира от това което говори.

Но за да не бъде и мойто мнение превряло, нека допълня. Въпреки че затихването на този филтър е минимално и предназначението му в усилвателите е за друга цел, той успешно може да се приложи като външен филтър за тонколона, като се увеличат параметрите на бобината, а резистора се замени с кондензатор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, peppone1 написа:

Какво значение има дали филтъра се намира в усилвателя или в тонколоната?

Значение има!Защото един хубав и качествен пасивен филтър,е изработен с 0,8 мм проводник на бобината и има около 300 навивки.Размера на такава бобина става голям,а в същото време става доста тежка,което не е рентабилно да бъде вградена в усилвател.От друга страна,един хубав неелектролитен кондензатор с по-голям волтаж,може да бъде по-голям от юмрук...! По тази проста причина,такива филтри не ги слагат в усилвателите.

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 42 минути, peppone1 написа:

Какво значение има дали филтъра се намира в усилвателя...аз по този начин няма да продължавам, да бъда предизвикван

Ако покажеш как ще ги събереш в усилватОРа - 4 парчета:
http://www.ebay.com/itm/80-MFD-370-440vac-Round-Electric-Motor-Run-Oil-Filled-Capacitor-80-uf-HVAC-volts-/281681497297?hash=item4195868cd1:g:FgAAAOSwBLlVRoS2

Диам: 63,5мм
Височ: 121мм
Отделно съответните размери за бобините.

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 1 час, ExaFlop написа:

Отделно съответните размери за бобините.

Аз ще му дам размерите на бобината,която съм сложил в моята бас каса.Изработена от 1мм. меден лакиран проводник.Диаметъра е около една педя,а тежи почти 2 кг.Нека се опита да я събере в един усилвател!Цената само на проводника ми струваше,колкото половината цена на усилвателя  Alpine(евтин 100 евро).Като прибавим и цената на кондензатора,всичко става колкото самия усилвател.

Редактирано от Димитър 59 (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.