Премини към съдържанието
tyrboman

Проблем със скоростта на вградена мрежова карта

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Дъното е GA-EG41MF-US2H (rev. 1.3).В спецификациите пише, че вградената карта трябва да е 1 гигабит.От няколко години го имам този комп и будейки свързан с гигабитов рутер винаги е показвал, че картата е 100 мегабита.Другият ми компютър е свързан със същият рутер и той също е с гигабитова карта, но при него няма такива проблеми.Показва си, че е 1 гигабит.Всички са свързани с кабел.Реших, че може да има проблем с картата и купих допълнителна 1 гигабит.Какво беше учудването ми, когато и на допълнителната ми излезе също, че е 100 мегабита.
В момента съм сложил картата в червеният слот.Да не би да трябва да е в някой от зелените?
Червеният мисля, че е за допълнителна видеокарта, но пък е разделен на две в началото (като мрежовата карта), а другите слотове не са и за тоа реших да е там.
2zxs7fb.png

Редактирано от tyrboman (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Влез в настройките на ЛАН картата и я накарай да работи на 1 гигабит.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом и с двете карти проблема съществува, значи е от кабела  с който се включваш към рутера. Слота не е от значение. Може да е от значение в кой от портовете на рутера е включен кабела

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, tyrboman написа:

В момента съм сложил картата в червеният слот.Да не би да трябва да е в някой от зелените?

Той червеният всъщност е син и е PCI express , а зелените са бели и са PCI и не са съвместими един с друг. Ако картата работи, значи е на правилното място. Проблемът е софтуерен - драйвери, уиндоус...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направи си един такъв RJ-45 конектор и го включи в LAN порта (остави си по-голяма дължина на проводниците, иначе ваденето на конектора е приключение). Сега виж как се разпознава връзката. Ако е гигабит, значи проблемът е в кабела. А не е - пробвай да реинсталираш драйвъра от диспечера на устройства.
Rj45_loopback.jpg

ПП "Червеният" слот е PCI-e x16 и там няма как да влезе LAN карта. Странно как си я вкарал в слота. Дай модел на картата.

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, ExaFlop написа:

Странно как си я вкарал в слота.

PCIe Gigabit NIC.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

PCI-E x1

riser-1x-1x-front_300.jpg

PCI-E x16
m9140lppciex16.jpg

преди 20 минути, oavramov написа:

PCIe Gigabit NIC

това не казва нищо за картата. С какъв драйвър е? Дай Hardware Id  на картата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като размениш кабелите в портовете на рутера(за двата компютъра) ще стане ясно къде е проблема - кабел или драйвери

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, hayduk22 написа:

Като размениш кабелите в портовете на рутера(за двата компютъра) ще стане ясно къде е проблема - кабел или драйвери

Особено, ако са вградени (в канали) кабелите. ;) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

в портовете на рутера, не да ги разхожда по стаите

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Емил Костов написа:

Влез в настройките на ЛАН картата и я накарай да работи на 1 гигабит.

Опитах.Пак излиза 100 мегабита.

преди 5 часа, Mitov написа:

Щом и с двете карти проблема съществува, значи е от кабела  с който се включваш към рутера. Слота не е от значение. Може да е от значение в кой от портовете на рутера е включен кабела

Току що прехвърлих кабела между всички портове на рутера D-Link DIR-842 на, който между другото всички портове уж са гигабитови и не би трябвало да има значение в кой се включвам, но пак същото - 100 мегабита..

преди 5 часа, oavramov написа:

Той червеният всъщност е син и е PCI express , а зелените са бели и са PCI и не са съвместими един с друг. Ако картата работи, значи е на правилното място. Проблемът е софтуерен - драйвери, уиндоус...

Кръстил съм ги само условно червени и сини за да се ориентирате по скрииншота.Драйверът не съм го слагал ръчно, а изглежда уйндоуса сам го е намерил.

преди 5 часа, ExaFlop написа:

Направи си един такъв RJ-45 конектор и го включи в LAN порта (остави си по-голяма дължина на проводниците, иначе ваденето на конектора е приключение). Сега виж как се разпознава връзката. Ако е гигабит, значи проблемът е в кабела. А не е - пробвай да реинсталираш драйвъра от диспечера на устройства.
Rj45_loopback.jpg

ПП "Червеният" слот е PCI-e x16 и там няма как да влезе LAN карта. Странно как си я вкарал в слота. Дай модел на картата.

Нямам толкова дълъг кабел.Ще трябват към 15 метра, а нямам възможност да си взема тези дни за това ще оставя това за последно белким стане по друг начин.
Картата е Desktop PC Computer 1000 Gigabit Ethernet PCI Express PCI-E Network Controller Card 10/100/1000Mbps RJ45 Lan Adapter Converter

преди 5 часа, hayduk22 написа:

Единият винаги си показва 100 мегабита, а другият - винаги 1 гигабит.

преди 4 часа, ExaFlop написа:

Особено, ако са вградени (в канали) кабелите. ;) 

Точно заради такива истории не съм ги вграждал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А излиза ли ти в опциите въобще да избереш 1 гигабит като скорост?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, ExaFlop написа:

PCI-E x1

riser-1x-1x-front_300.jpg

PCI-E x16
m9140lppciex16.jpg

това не казва нищо за картата. С какъв драйвър е? Дай Hardware Id  на картата.

Мислех, че го знаеш, но... Лан карта (PCI-E X1) може да се ползва на порт PCI-E x16 - просто няма да достига скоростите на PCI-E x16. Същата работа и с видеокартите - с модифициране (леко изрязване) на PCI-E X1 слотовете може да се вкара, но ще работи далеч по-мудно, поради ограничените скорости. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 часа, Емил Костов написа:

А излиза ли ти в опциите въобще да избереш 1 гигабит като скорост?

Да, но няма смисъл, като го направя.

преди 12 часа, niki292002 написа:

Мислех, че го знаеш, но... Лан карта (PCI-E X1) може да се ползва на порт PCI-E x16 - просто няма да достига скоростите на PCI-E x16. Същата работа и с видеокартите - с модифициране (леко изрязване) на PCI-E X1 слотовете може да се вкара, но ще работи далеч по-мудно, поради ограничените скорости. 

Искаш да кажеш, че слотът ми е твърде бавен за картата ли?!Ок, да приемем, че си прав.Защо тогава същото нещо се получава и с вградената мрежова карта, която според спецификациите на дъното също трябва да е 1 гигабит?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Няколко въпроса, които не си ги засегнал въобще!

Как получаваш интернет в къщи - по оптика или с лан кабел? Ако е по оптика медиаконвертора ти трябва да е ГИГАБИТОВ! Има два такива типа: до 100 мегабита и гигабитов. Закачен на оптиката, до куплунга, свързващ медиаконвертора с рутера има диоди - два на брой. Ако е гигабитов последният - диода свети в ЗЕЛЕНО - в другият случай - оранжево. Това трябваше да кажеш. Ако прекъснеш връзката медиа конвертор -рутер, медиаконвертора в какъв цвят свети? И трябваше да дадеш тест, за да сме сигурни, че имаш гигабитова връзка. Така се налага - да се доверим на написаното от теб. Че лан картата на дъното е гигабитова - спор няма. На нейният конектор също има два диода. Щом си с гигабитова връзка, ще ти свети зелен цвят диодчето. Тази карта от китай за 2 долара - въобще не и вярвам. Една гигабитова карта не може да струва 2 долара. Да не би да са ти пратили с картата и двата долара. Когато питаш, попитай така, че максимално бързо да ти се даде отговор. Иначе изписваме по 3-4 страници глупости. Покажи един тест на скоростта, да видим. При гигабитова скорост, последната ще е над 100 мегабита.

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, tyrboman написа:

Искаш да кажеш, че слотът ми е твърде бавен за картата ли?!Ок, да приемем, че си прав.Защо тогава същото нещо се получава и с вградената мрежова карта, която според спецификациите на дъното също трябва да е 1 гигабит?!

Не, искаш да кажа, че лан картата си работи без проблеми и на x16 слота.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 часа, niki292002 написа:

Мислех, че го знаеш, но... Лан карта (PCI-E X1) може да се ползва на порт PCI-E x16 

Какъв е смисълът от гимнастиката, при положение, че има в съседство PCI-E х1 порт?
LAN картата трябва да бъде поставена в късия бял слот.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 42 минути, ExaFlop написа:

Какъв е смисълът от гимнастиката, при положение, че има в съседство PCI-E х1 порт?
LAN картата трябва да бъде поставена в късия бял слот.

Просто казвам. При липсата на PCI-e 1x слот, може да бъде сложена и в x16 слота без проблеми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 56 минути, niki292002 написа:

Просто казвам. При липсата на PCI-e 1x слот, може да бъде сложена и в x16 слота без проблеми.

Има ли опасност да стане някой фал ако сложа мрежовата карта в някой от белите слотове (зелените на скрииншота)?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 44 минути, tyrboman написа:

Има ли опасност да стане някой фал ако сложа мрежовата карта в някой от белите слотове (зелените на скрииншота)?

Точно там и е мястото, а не както ти си направил. То ти е отговорено и на този въпрос, но май нищо не четеш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Непознат написа:

Точно там и е мястото, а не както ти си направил. То ти е отговорено и на този въпрос, но май нищо не четеш.

Не разбирам от тия портове (PCI-E X1 и  PCI-E x16) ако това имаш предвид.Ще пробвам и така.Въпреки това въпросът ми остава, защо и с вградената мрежова карта е същото?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

КАРТАТА си ИМА МЯСТО!!! Малкият бял слот вдясно от синия(червения). слот.

преди 2 часа, niki292002 написа:

Защо само го объркваш?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И какво стана сега, в края на краищата няма решение така ли?!
Навсякъде пише 1 гигабит (на вградената и допълнителната карти, а слагайки я на компа все едно се превръщат в 100 мегабитови и никой не може да обясни защо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

бодна ли китайчето в късия бял слот?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 часа, ExaFlop написа:

бодна ли китайчето в късия бял слот?

Ако имаш предвид "жълтият" слот, да опитах с него.Влиза все едно е точно за там, но резултатът е същият - 100 мгабита.:(
Опитах да го сложа в някой от "зелените слотове, но не става.Най задната част на слота на картата опира в най задната част на гнездото.

mr8bwz.png

Редактирано от tyrboman (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.