Премини към съдържанието
Optium

Съотношение между размери и пиксели при подготовката на дигиталните ни снимки за печат ?

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Тази тема се явява продължение и допълнение към друга подобна публикувана от мен тези дни тема в този форум,

засягаща проблема с "прехвърлянето и орязването" на снимки от дигитален фотоапарат с размери от 3648х2736 до

480х360 съответствуващи с размерите на екрана на телефона...

Истински съжалявах след  като направих тази процедура, защото оразмерените вече снимки имаха отвратително качество,

тъй като лицата на хората по снимките бяха в червеникав цвят, наподобяващ задниците на павиани от остров Мадагаскар !

За това искам сега да тръгна по пътя който ми посочи колегата с прозвището " Белгиеца " който изрично ме предупреди тогава

да не "смалявам" механично снимките, а да ги подготвя за принтиране в размера който ме интересува 15х10 см

- но без да нарушавам качеството им !

По-долу съм дал една таблица със стандартните размери с които работят професионалните дигитални студия ,

като молбата ми е някой да ми покаже как да постигна този размер 1205х1795 пиксела на снимките от фотоапарата,

които там са 3648х2736 :

Razmeri_na_snimki_za_pechat.jpg 

Редактирано от Optium
корекция на текст ! (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам за какво пишеш всичките работи, остави евентуалната обработка за професионалистите.

преди 28 минути, Optium написа:

червеникав цвят, наподобяващ задниците на павиани от остров Мадагаскар

Пак не ти е ясно, червени са само задниците на разгонените женски (в овулация) заради характерния промискуитет при някои животински видове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, Optium написа:

Тази тема се явява продължение и допълнение към друга подобна публикувана от мен тези дни тема в този форум,

засягаща проблема с "прехвърлянето и орязването" на снимки ..

Аз предупредих че качеството няма да е същото. Особено с този малък размер.

А по повод таблицата: да, хубаво нещо е, но всеки може да си направи простата сметка използвайки за база две числа: 300 DPI и 2.54 сантиметра = 1 инч.

Т.е. ако искам да отпечатам снимка с размер на дългата страна 50 сантиметра това е 20 инча, това е 6000 пиксела.

Но това е вярно само условно, защото

1. различните носители "понасят" по различен начин печата, примерно канаваца повече от 200 DPI е безсмислено защото самата основа е неравна и детайлите така или иначе няма да могат да се възпроизведат

2. Използваното DPI зависи от разстоянието от което ще се гледа снимката, примерно един билборд може да се направи на 64, 96 DPI и ти като го гледаш от 20 метра няма да видиш нищо проблемно

3. Освен това говорейки за професионален печат хората печатат и на 360 DPI върху гланц за да постигнат детайност

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, capnemo написа:

А по повод таблицата: да, хубаво нещо е, но всеки може да си направи простата сметка използвайки за база две числа: 300 DPI и 2.54 сантиметра = 1 инч.

Кои програми са подходящи за да мога да достигна стандартния размер за моите снимки от 1205х1795 пиксела !?

Имам Lightroom 5.7.1 ; PhotoBase 4 и FastStone Capture става ли някоя от тях за тази цел ? 

Редактирано от Optium
корекция на текст ! (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Optium написа:

Кои програми са подходящи за да мога да достигна стандартния размер за моите снимки от 1205х1795 пиксела !?

От безплатните аз ползвам xnview но ви препоръчвам да пробвате с няколко снимки за да се убедите че сте доволен от качеството (аз имам дребни забележки :) )

И не записвайте върху оригинала! Записвайте като нов файл!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

НИКАКВИ ПРОГРАМИ!!!

Носиш снимките в студиото така, както са си. Всеки поне малко читав принтер автоматично ще си ги смали, според зададения размер хартия. Ако принтерът не го може, служителят във фотото ще го направи. Ако и той не може - отиваш другаде, такъв некадърник не заслужава да му даваш парите си.

И за бога, човеко, спри да четеш глупости из Интернет, и да им вярваш! :angry:

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, RudeBoy написа:

НИКАКВИ ПРОГРАМИ!!!

Носиш снимките в студиото така, както са си. Всеки поне малко читав принтер автоматично ще си ги смали, според зададения размер хартия. Ако принтерът не го може, служителят във фотото ще го направи. Ако и той не може - отиваш другаде, такъв некадърник не заслужава да му даваш парите си.

И за бога, човеко, спри да четеш глупости из Интернет, и да им вярваш! :angry:

Тези допълнителни операции които трябва да извършат там,

с пре-оразмеряването няма ли да бъдат после приспаднати в крайната ми цена . . .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Никъде не се казва преоразмеряване на снимки и печат, а са казва отпечатване на снимки, без да е указан размерът на източника. ТОЛКОВА ЛИ Е СЛОЖНО?
Всъщност до студио изобщо ходил ли си или си фантазираш разни неща на база четено в мрежата?
На моменти направо ставаш смешен...

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ExaFlop написа:

Никъде не се казва преоразмеряване на снимки и печат, а са казва отпечатване на снимки, без да е указан размерът на източника. ТОЛКОВА ЛИ Е СЛОЖНО?
Всъщност до студио изобщо ходил ли си или си фантазираш разни неща на база четено в мрежата?
На моменти направо ставаш смешен...

Чиста фантазия и параноя е неговото...Живее в постоянен страх някой хАмериканец да не го ограби. Понеже според него те са замесени във всичко. Сигурно и студиата са хАмерикански...

Сидов55 абсолютно всяко фото си има ценоразпис и няма грам отклонения от него. Ако цената е 20ст за снимка 10x15 значи ще е 20ст.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Optium написа:

Razmeri_na_snimki_za_pechat.jpg 

За да няма бели полета изискването е съотношението на страните да е 3 : 2  , показаните размери са стандартни като размери но например може да копирате 15/20 в размер 152/203 при нас има и опция размера да е 152/208 за специфични нужди. При някои колеги 15/21 например е 152/210 ;)

Някои си обработват файловете без:

- Да им е калибриран монитора

- Да имат елементарни познания за цвят

- Изрязват снимки през телефона и после тези , които ги копират берат ядове с конвертирането им.

Повечето машини копират на 300 DPI така , че и да ги направите на 600 точки все тая.

Не си обработвайте сами снимките ами идете и поискайте да ви обслужат професионално. Ако искате кадриране носете оригиналния файл и кажете до какъв формат искате да ви бъде кадрирана снимката.

Защо форматите на снимките имат такива "странни" размери - зависи от широчината на хартията.

- върху 152 мм широчина на хартията се копират размери 152 =>> към други 102/208/210/216

- върху 127 мм широчина на хартията се копират размери 127 =>> към други 89/101/178

- върху 203 мм широчина на хартията се копират размери 203 =>> към други 203/254/305

- върху 305 мм широчина на хартията се копират размери 305 =>> към други 203/400/450 или 460 например за фотокниги.

2017-06-04_14h19_11.jpg

Редактирано от nikssi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, nikssi написа:

2017-06-04_14h19_11.jpg

Благодаря ви за информацията !

Само че отворения по горе прозорец в който виждам размерите които ме интересуват /1205х1795/,

от коя професионална програма е !?

Редактирано от Optium (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Явно за пореден път ще се правиш на разбирач и ще игнорираш съветите на хората, които си имат някакво понятие. Г-н Сидов за какво изобщо губите времето на хората да ви обесняват неща от които грам не вдявате. Ако страдате от липса на внимание или нещо друго си го кажете. Но всеки път да пускате тема уж с проблем хората да ви дават решение и накрая вие си решавате "проблема" както си знаете. Без дори да кажете едно елементарно "Благодаря". То да беше само в тоя форум добре но същото е положението в още един друг БГ форум.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Optium написа:

Благодаря ви за информацията !

Само че отворения по горе прозорец в който виждам размерите които ме интересуват /1205х1795/,

от коя професионална програма е !?

Тия размери не ги гледай - кропваш снимката примерно 102х152 и задаваш 300 точки на инч пикселите ще станат точно такива за 10х15

Програмата е Adobe Photoshop но това е без значение това става с всяка графична програма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, nikssi написа:

Тия размери не ги гледай - кропваш снимката примерно 102х152 и задаваш 300 точки на инч пикселите ще станат точно такива за 10х15

Програмата е Adobe Photoshop но това е без значение това става с всяка графична програма.

Adobe Photoshop CS3 я изтрих още миналата година, защото ми влияеше зле на операционната система !

В момента имам  Lightroom 5.7.1 и ще бъда доволен ако ме насочите към тази опция към програмата /сигурно я има/,

за да мога да я използувам тогава когато ми потрябва . . .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.