Премини към съдържанието
Anne

Безопасни ли са конвекторните радиатори?

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Здравейте! Сега си монтираме такова отопление, на мен ми е ново и непознато. Имам много важни и сериозни въпроси, на които се надявам да отговорите с прости и лесно разбираеми думи.

1.Пожаробезопасно ли е това отопление?

2. Опасно ли е това отопление за стая като моята, която е пълна с книги, плюшени играчки, дрехи и сувенири?

3. Вредно ли е този тип отопление за хора с белодробни проблеми (боледувам от бронхити)?

4. Опасно ли е за малки деца? Имам двегодишен племенник, който е голям любопитко и много палав.

5. Трябва ли да махна розовите пердета от прозореца, има ли опасност да се подпалят?

6. Как се сушат дрехи, халати и хавлии при такова отопление?

7. Опасно ли е да има толкова много електроуреди вкъщи - три телевизора (два плазмени и един обикновен), компютър, таблет, два мобилни телефона, цифров фотоапарат, стереоуредба, DVD плейър, конвекторна печка, сешоар,  а зимата слагаме и коледни лампички във всяка стая, в кухнята пък имаме хладилник, електрическа готварска печка, пералня, микровълнова,  абсорбатор, машина за сокчета, фритюрник, климатик, на терасата горе имаме грил, стационарен телефон, wi-fi и цифрова телевизия (на два мобилни оператора, в банята има бойлер............  Дали има опасност от пожар? Апартаментът е от 60 - те години на 20 век, електрическата мрежа не е пипана оттогава.............. Не ми се иска да се изпържим живи.

8. Скъпо ли е такова отопление, излиза ли през носа? Апартамента си е наш, досега си бяхме на собствено парно отопление.

9. Може ли при такова отопление да се държат растения и цветя вкъщи? (Майка ми е маниак на тази тема, кухнята ни е ботаническа градина).

10. За какви нередности и проблеми да следим?

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отговорите са уникално прости!

- Да това отопление излиза на носа! Типично за електроуреди с реотан!

- Еднакво опасен е като ел. уред съразмерно със своите събратя и трябва да се спазват всички предписания относно пожаробезопасност и ел безопасност! Нищо по различно и специално.

Редактирано от Кумчо вълчооо (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Задължително трябва да се сменят розовите перденца със сини иначе става страшно с тея конвертори

• Харесва ми 4
  • Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За чий хуй от работещо локално парно ще минавате на реотани? Гората ли свърши из ваше село? Или сте си намерили безлимитен ток?

Вместо да даваш пари за глупости инвестирайте в топлоизолация. И евентуално някой климатик, който освен да топли през зимата и междинните сезони охлажда през лятото.

Редактирано от Филипов (преглед на промените)
  • Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Топлофикация и на дърва винаги излиза в пъти по-евтино от конвекторни радиатори.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи .. леля ми има такъв конверторен радиатор... та  .. първо е скъпо. трябва да махнеш пердетата. (опасно е) също така не трябва да се пуши докато работи...  стопля се по трудно  (бавно) ...  аз използвам климатик и нямам никакви проблеми .. не ми излиза през носа ... :) та общо  тея конвертори не са най-доброто решение... :):) 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дърва на 15-тия етаж си е кеф...

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, ExaFlop написа:

Дърва на 15-тия етаж си е кеф...

Под собствено отопление разбирам инсталация в целия вход с общо котле в мазето...

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Изобщо не си давай парите за подобни глупости.Ужасно скъпо.За 1 стая по 180-200лева ток на месец само заради печката.Освен това зимата на подобен електроуред не разчитай.Няма да се огрееш.Топли до някаква степен, но трябва да имаш минимални загуби на топлина.Демек да няма 1 процепче.Ако ще слагаш в стая със стара дървена дограма, по-добре си седи на студено и не си хаби парите за глупости.Изсушава въздуха ужасно много.

Има опасност да се запали, колкото абсолютно всичко друго дето работи на електричество.Не можеш да си наредиш дрехите върху него, както върху парното.

За малко дете, най-много да се изгори.

Викнете си ел.техник за инсталацията, докато не е станало късно.

За цветята не знам.Казах, че изсушава въздуха.

За пердетата не знам как да си го представя, но ако мислиш да сложиш печката зад пердетата, логично е, че ще ги запалиш.Иначе не мисля, че има проблем.Все пак печката си има определени местоположения за слагане, за по-добър ефект.

А за дрехите и играчките, не знам какви глупости ти минават през главата, ама това не е създадено да седи в празна стая.Стига да не го покриеш с дрехи и да си държиш вещите на безопасно разстояние, аз не виждам проблем.

Като цяло, си е прeе*авка отвсякъде.Нито грее като хората, струва майка си и баща си на месец.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Pamlea написа:

Викнете си ел.техник за инсталацията, докато не е станало късно.

Много добър съвет. Даже препоръчвам и изцяло подмяната на цялата ел. система. (понеже старите са направени с кабели които понасят по-малко натоварване)

Вярно, струва пари, ама по-добре на безопастност вместо някой ден да стане фала.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Идеята за това отопление не е моя, а на баща ми.  На негокатому влезе муха в главата и си науми нещо - и това си е.

Не знам защо минаваме на тъпото конвекторно отопление. Имахме си нормално парно с котле на нашия етаж (живеем на втория). Правихме ремонт през 2009 година, тогава сложихме нова дограма и нови стъкла, нови тапети, паркет, купихме нови перденца за стаята ми и нови мебели за кухнята.  Сега не ми се махат никак перденцата . :(  Не знам гората дали се е свършила, но нашите не са млади вече, за да мъкнат чували с дърва и въглища, а не сме и богати, че да си го позволим това парно. Баща ми е шофьор на линейка а майка ми е начална учителка. Аз пък съм пенсионер по инвалидност. Климатик си имаме, но отоплението с него се оказа скъпо и рядко го ползваме,  иначе го имаме от 2006 година. Къде ще сушим дрехите, направо не знам. За късмет баща ми от години не е пушач, но явно заради гостите сега ще търсим табелка  с надпис "Пушенето забранено".

Страх ме е за книгите ми, няма да понеса да ми изгори грижливо събираната библиотека с книги, вестници и списания. :(

Семейството на сестра ми се мести в София и няма вече кой да помага за пренасянето на дърва и въглища. А родителите ми са и болни, баща ми има диабет, майка ми има глаукома, и аз не съм добре със здравето. Страх ме е да не стане нещо, да не изгорим живи. :(

Иска ми се да се подмени електрическата инсталация, но струва адски много пари,  баща ми не иска и да чуе. :( Голям е инат.

Имам голям страх от пожар, след като по невнимание на 7 годишна възраст предизвиках пожар в кухнята, без да искам. Нещо ако стане, не знам какво да правя, аз съм с увреден слух и не ползвам телефон,  когато нашите са на работа, стоя заключена вкъщи. Страх ме е за грижливо събираната ми през  годините библиотека (книжен плъх съм).

Изобщо, откакто стана тази криза и с тия проблеми в страната, родителите ми вече не са същите. Разболяха се, вкъщи се караме за сметката за тока, аз съм зиморничава и не мога да стоя на студено. Баща ми като получи първата сметка за отоплението, сигурно ще получи инфаркт. С мама не можем да му кажем нищо. Нищо не разбираме от съвременни технологии. По ни е нужна нова кола за екскурзиите, ама неще да чуе човека. Диабета го промени до неузнаваемост. Аз съм под стрес заради тъпия ремонт. Иска ми се да се преместя на безопасно с библиотеката ми. :(

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Значи това, че имаш печка на ток, съвсем не означава, че ще се запалиш.Ти по тая логика с тая стара инсталация, направо всичките електроуреди си разкарай и си спри тока в жилището.Опасноста е еднаква.Но всеки електроуред си има мерки за безопасност.Кажи на баща ти, че тая печка просто не си струва.Не може да се отоплява повече от 1 стая, отделно, за да поддържа нормална температура(или поне близка до нормалната), трябва да работи постоянно.А ако работи нон-стоп го пиши 250 лева за ток.Това как ти се струва?

Зимата, градусите паднат ли под 20 и мойта печка(eldom cw2000) повече от 16-19 градуса не можеше да вдигне.А до като ги вдигне, считай че отнемаше по 2-3 часа.Просто е много голяма набутвация.Да не говориме, че ако не е изолирано добре жилището, топлината веднага ще излиза и ще ти замръзнат ушите.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако климатикът ти е скъп, реотанът ще ти излиза по 3,14 + ДДС. Заритвай го тоя изкукуригал пенсионер, ако ще и да ти е баща и да не взима отношение за неща, които не разбира. Ако досега сте плащали  100 сега 350 няма да ти стигнат + ще седите на студено.

Разбирам че си къща тип "селска" на 2 етажа. Предполагам че таванът е ветрилник, гълъбарник или каквото и да е. Трябва да се почне от изолация на тавана като най-големи загуби. 20 мм фибран вътрешно стига. И външна изолация на къщата. Това ще вдигне температурата с няколко градуса при равни условия. За външна изолация се ориентирайте към 10 см или поне 8, но качествен материал.

Колко стаи, квадрата и модел на сегашния климатик?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ох, аз от пари не разбирам.

В апартамента имаме детска стая, кухня, малък кухненски бокс, спалня, разделена на две (от онези щори като врати, налисе сещате, от социалистическо време), коридор, баня и тоалетна. Незнам колко квадратни метра ни е всичко. Тавана горе е още един етаж с две стаи, малка баня с тоалетна и голяма тераса (там държим градинската люлка, шезлонга, чадъра,  скаричката, там мие  моренцето, така да се каже, не мога да плувам, не ходя на басейн и на море, та си държа горе надуваемия басейн. Изолация сме сложили, но не на целия апартамент, защото е много скъпо - само на детската, банята и тоалетната и май на кухнята. На тавана правихме някакъв ремонт ама какъв, убийте ме, не знам.

Климатика е марка Midea .

Имаме си и малка конвекторна печка, която пускаме, когато стане твърде студено.

Не разбирам нищо от ремонти и подобни, всъщност ги мразя ужасно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз ти казах.Конвекторна печка, забрави.

Излиза скъпо, не грее достатъчно, изсушава въздуха.Така като го гледам тоя апартамент, тази печка е неспособна да вдигне средната температура дори с 5 градуса.Имам в предвид на цялото жилище.

За цените ти казах.Пригответе си още 200 лева отгоре на месец.А ако работи нон-стоп, минимум 250.И това само за 1 стая.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тази 

преди 33 минути, Anne написа:

малка конвекторна печка

дърпа ток колкото 2 прилични климатика 12. Питах те за модел на климатика. Предполагам че е проста 9 за около 400 лв. - Абе ясно ми е че като за без пари. Не ме интересува интериора като книги, перденца и парцалки, нито плажни принадлежности. За смета трябват колко стаи по колко кубика (квадрата) ще се топлят. Евентуално чертежче. Можеш да кажеш и каква сметка търсиш. Забрави думата "конвектор" и всякакви простотии на реотани. На електромера ще му се завие свят. И баща ти ще го хване инфаркта, но сметката ще остане за теб.

Като алтернативен вариант ако физически не можете да се занимавате с мъкнене на твърдо гориво (дърва и въглища) И въздушният поток от климатици е несъвместим със здравословното ви състояние при някои условия локалното парно може да се преработи  с електроден котел като http://www.galan-bg.com/

Но основното е да си довършите топлоизолацията и инвестирате в 1-2 прилични климатика. 

И аз имам 2 прости Midea, но основното отопление е парно и са предимно за охлаждане и междинен сезон преди да пуснат парното. Иначе имам и 2 по-сериозни - Hitachi и Gree.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам, баща ми така е решил, така е направил. Даже не знам кой му е пуснал тази муха в главата за това тъпо парно. Сега не знам как и къде ще сушим дрехите. Пари в излишък нямаме и като получи сметката............ Не искам да мисля какво ще стане. На мен ми е важно домът ни да е пожаробезопасен. Дано не го хваща вече старостта. Аз от нищо не разбирам и с нищо не мога да се оправям. Майка ми не е по техниката. Като реши да помогне с нещо, баща ми я овиква. Той дори техник не е. Добре, че имам братовчеди момчета  а и този форум, защото нашите от компютри не разбират нищо. А отскоро и двамата имат нови телефони - така модерните смартфони. Зверят им се като шимпанзета. С таблета ме научи да работя племенницата ми,  с компютъра се научих с помощта на самоучител, приятелката ми ме научи да свалям разни неща от интернет. Ама от сметки, ток и отопление не разбирам нищо. В гимназията имахме часове по електротехника, но не помня абсолютно нищо. Дори късо съединение не знам какво е. А с цифровия фотоапарат го карам предпазливо, защото нямам книжка на български с упътвания.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Попитах те вече няколко пъти съвсем прости неща, ти ми философстваш за роднини и прочее алабализми. Колкото да не вдяваш. квадратурата я пише дори и в нотариалния акт.

Оправяй се. Плащай на специалист или на ЕРП и други, ако има какво. Като искате хрупайте доматите с колците, изборът е ваш. Аз бях дотук.

Редактирано от Филипов (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Конвектора е за малка стая.За отопление на цял апартамент, няма да стане.Независимо колко му е квадратурата.Освен ако не е някоя боксониера.Ама като гледам, не е.Ако баща ти е толкова твърдоглав, закво се иска мнение от нас?Ние тука си пишем някви работи, ти ни обясняваш, как родителите ти имат смартфони.

Всеки електроуред може да предизвика пожар.Казах ти какви са недостатъците.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какви дърва и въглища в 21 век? Дайте и лампите да сменим с газови такива че е по-евтино. И тези 10 въпроса станаха цяла анкета и не издържах да ги прочета до край. Единственото предимство на конвекторите е че са пожарообезопасени, но за отопление не са много подходящи, тъй като ктрябва да работят денонощно за да затоплят помещението, докато с обикновените печки можеш да се стоплиш на мига като застанеш близо до тях. Маслените радиатори са още по-зле, защото работят до определена гранична температура и не могат да отдадат максималната си мощност. Освен това квадратурата не отговаря според спецификациите на производителя и за да може един конвектор да замести климатика, то той трябва да консумира същата мощност, а именно 4-5KW. Има такива калорифери, но те пък не поддържат добре температурата и циклично започват да духат топло-студено. И така конвектора се налага да затопли цялата стая и с тази мощност няма да излезе никак евтино.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, peppone1 написа:

Какви дърва и въглища в 21 век? 

Ти как мислиш се топлят хората в провинцията и в райони без топлофикация ?

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, niki292002 написа:

Ти как мислиш се топлят хората в провинцията и в райони без топлофикация ?

Масово - твърдо гориво! През студените дни дори става страшно, че така се запушва, че не може да се диша! До там ни докараха!

Редактирано от Кумчо вълчооо (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Кумчо вълчооо написа:

Масово - твърдо гориво! През студените дни дори става страшно, че така се запушва, че не може да се диша! До там ни докараха!

На село пък всички се топлят на дърва. Главно защото излиза най-евтино от всичко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Евтино е да се секат горите, а скъпо излиза като си купуваме икономични печки и конвектори по 2KW, които горят повече ток, отколкото да топлят. Нормално отоплението иска поне 3-4KW и с добра автоматизация на отоплителните уреди, така както е климатика, при който въпреки че има най-лоша конвекция, тъй като е горе, пак е по-икономичен от духалките по 2KW. Маслените радиатори както казах пък не могат да отдадат по-голяма мощност от 1-2KW, тъй като нагряват не повече от 60-70 градуса.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тези дни е много студено и взехме конвектор от  https://www.home-max.bg/elektrouredi-i-otoplenie/ за стаята на дъщеря ми.  Денем се топли с него и е идеално, но снощи каза, че и станало студено. Според вас безопасно ли е да го оставя пуснат и нощем?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.