Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте !

Купих си нова кутия, поставих всичко от старата в новата, но при постяване на 1 от страничните капаци закачих захранващия кабел и замириса на изгорялооо.

Свалих хард диска и на зелената платка отдолу се вижда мястото където е изгоряло. Свалих тази платка и само от едната страна точно на това място е изгоряло. Никъде другаде нищо не се вижда.

Дали е възможно да се оправи, защото на хард диска има средно важна информация ? 

http://prikachi.com/images.php?images/332/9137332b.jpg - Линк за снимката

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, niki292002 написа:

В Ebay се продават платки за хард дискове. Дай модела на хард диска.

BF41-00086a Този код пише на платката. Марката е Samsung. Модела мисля че е SP2004C

Хард диска е доста слабичък и мислих дори скоро да го сменям с ssd

Редактирано от MIRAMAX7 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тези платки струват колкото нов хард диск и има да чакаш 2 месеца, докато ги доставят. По-добре си купи същият модел харддиск и  му вземи платката .

Редактирано от peppone1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 50 минути, MIRAMAX7 написа:

средно важна информация

Не си заслужава. Баш възстановяване от 1000 нагоре. Дори и игра с нова електроника ще е повече от цената на нов двойно по-голям хард.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, peppone1 написа:

Тези платки струват колкото нов хард диск и има да чакаш 2 месеца, докато ги доставят. По-добре си купи същият модел харддиск и  му вземи платката .

Ако си намеря същата платка,  само ги сменям и би трябвало да тръгне нали,  за да мога само да си прехвърля информацията? 

Евентуален ремонт (презапояване)  при човек който се занимава с такива неща (телефони,  лаптопи,  платки)  дали ще е възможен в тази ситауция? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, MIRAMAX7 написа:

Ако си намеря същата платка,  само ги сменям и би трябвало да тръгне нали

Не! Най-вероятно няма да тръгне.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Там дето си го снимал няма кой знае каква сложна електроника дето да не може да се ремонтира,  обикновенно горят разни шунтове (изпълнява ролята и на предпазител)  и защитни диоди.  Провери си в нея област за прекъснали дири и шунтове, защитните диоди ако са пробили може просто да ги махнеш докато намериш подобни за смяна и има голяма вероятност останалото по диска да си работи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ined написа:

Там дето си го снимал няма кой знае каква сложна електроника дето да не може да се ремонтира,  обикновенно горят разни шунтове (изпълнява ролята и на предпазител)  и защитни диоди.  Провери си в нея област за прекъснали дири и шунтове, защитните диоди ако са пробили може просто да ги махнеш докато намериш подобни за смяна и има голяма вероятност останалото по диска да си работи.

Проследих всичко по платката дори под лупа и не видях друго освен тези 2 елемента които се виждат на снимката. Не са пробили платката, отдолу е непокътната,всякаш нищо не е изгоряло.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това, на което пише "0" е предпазител. Ако имаш с какво - го провери дали е здрав.

Ако не е с поялника една тънка жичка на неговото място, и пробваш.

Другите изгорели неща приличат на кондензатори. Ако са изгорели има някакъв шанс да тръгне и без тях.

Ама първо виж предпазителя, и ако е изгорял - това с жичката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само със смяна на платката няма да стане, минал съм по този път. Ако е ценна информацията ти препоръчвам да си отидеш при специалист който ще оправи нещата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А колко лесно щеше да ти е да занесеш старият си компютър в сервиз и новата ти кутия, преди да се захванеш с нещо, което не е работа за всеки. Ако електрониката е повредена на харддиска, както ти казаха по-горе ще си го смениш с ssd, както така или иначе искаше. И иди някъде да ти го направят, ако не си сигурен, че можеш да се сравиш със смяната.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 8.06.2017 г. в 12:26, rostislaf написа:

Само със смяна на платката няма да стане, минал съм по този път. Ако е ценна информацията ти препоръчвам да си отидеш при специалист който ще оправи нещата.

Това сигурно ли е? Аз съм си спасявал навремето диск с важна информация, точно със смяна на електрониката. Дори не беше за точният модел, просто от същата серия и пак си разпозна и цилиндри и сектори, както трябва. Но дискът беше стар - IDE, за новите не знам. Все пак по OLX-а и bazar-а е пълно с платки за дискове, които ги рекламират точно с цел, спасяване на инфо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, RagnerBG написа:

Това сигурно ли е? Аз съм си спасявал навремето диск с важна информация, точно със смяна на електрониката. Дори не беше за точният модел, просто от същата серия и пак си разпозна и цилиндри и сектори, както трябва. Но дискът беше стар - IDE, за новите не знам. Все пак по OLX-а и bazar-а е пълно с платки за дискове, които ги рекламират точно с цел, спасяване на инфо.

Ако е изгоряла само платката да, но в повечето случаи се поврежда и още нещо. Може да тестваш така или иначе.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 6/10/2017 в 21:14, RagnerBG написа:

Със старите IDE наистина ставаше (два диска съм спасявал), но сега има прекалено много важна информация записана в електрониката и само специалист може да прехвърли тази информация на платка-донор и то ако е оцеляла оригиналната информация. И все пак не е толкова скъпо колкото ако е повреда в механиката. Преди известно време възстановяването на един 500GB диск ми излезе около 150 лв, който и сега работи. Тогава бях тръгнал да търся донорна платка да пробвам замяна, но един уважаем член на форума ми пообясни как стоят нещата. Ако информацията е важна, отиваш при специалист който ти казва колко струва и ти решаваш колко ти е ценна :) 

Редактирано от rostislaf (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.