Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте момчета, скоро се зарибих по quad 405 и сглобих схемата от Хобикит. Теорията на електрониката не ми е ясна, но през годините съм си наглобил това и онова със задоволителен успех. Но тук ударих греда. Всичко е добре, ток на покой около 30mA, постоянно напрежение на изхода от 6 до 8mV, пускам сигнал от телефона, захранвам го с 2х33V постоянно напрежение, трансформатор около 200W. Пускам го и свири идеално, НО само с около 1-2W. Прегледах всичко, горния по схемата драйвер TIP42C грее малко повече от долния, а двата крайни 2N3055, въобще не участват в работата, това го установих като по време на работа ги отпоих един след друг, без НИКАКВА разлика в звука. Ще съм Ви много благодарен ако ми помогнете.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Предполагам става въпрос за кит-а за сглобяване?

Или имаш дефектен елемент или имаш грешка в свързването.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само едно стъпало ли ползваш? Мери ли крайните дали са здрави? Разкарай ги тези 2N3055 и си сложи KD 305. Нещо не си свързал както трябва - разгледай и платката добре да няма някакъв проблем. И не си позволявай да разпояваш елементи по време на работа, че ще си "издухаш" колоните.

Тази платка при всичко правилно свързано и изправни елементи тръгва от раз и не се нуждае от никакви настройки. Имал съм проблем с обратната връзка на операционния усилвател, и от там огромно усилване и самовъзбуждане, но това си беше сбъркана стойност на резистора. Иначе не загрява много и по спомени има хубав и чист звук. Имам някъде из килера един усилвател с тези платки.

Пусни и една две снимки с добро качество.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ааа, не ползвам тонколони, а Радиоточка, така, че няма проблем.

QUADHOBBYKIT.jpg

IMG_20170828_210303.jpg

hk1004-800x800.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За един говорител от радиоточка слагаш 100 ватов усилвател. Скъпо си се минал и ще разсейва доста топлина, а говорителят си е слаб (макс 5-6 вата).

И аз имам един усилвател правен с две такива стъпала. Само, че го захранвам, не с 2x33V, а с 2x24V(трафа го навивах за други стъпала). Ще отдава по-ниска мощност но аз не го ползвам и без това.

Тези клеми за платка само като ги видя и...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Радиоточките са с вграден понижаващ трансформатор и затова ти свири тихо, освен ако не си свързал говорителя директно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Радиоточката е само за пробите поради точно такива нежелани ефекти, и заради това, че си е в кутия. И разбира се, че съм шунтирал трафчето. Тонколоните ще ги включа когато се изчистят проблемите. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж да не си разменил местата на някои транзистори.

Ти по коя схема работиш всъщност?

Редактирано от M.Николов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нищо не съм разменил всичко си е по местата, напр. на базите на Т5 иТ8 спрямо емитерите им е 0,615V. Схемите са еднакви, всъщност тя е една но да кажем работя по горната от приложените.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Схемата е тотално сбъркана. Няма как базите на T5 и Т7 да са свързани заедно!  Работи само на драйвери и резултатът е закономерен.

Тук http://forum.eshop.bg/index.php е дъвкано многократно, ползвай търсачката.

Редактирано от Филипов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Глей ся, на мен електрониката не ми е ясна като наука, но като гледам на почти всички схеми на QUAD 405, които намирам в мрежата, на тези два транзистора базите им са заедно в катода на втория от двата диода в серия, те били за преднапрежението на крайните, по разни описания.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, wert1969 написа:

Глей ся

Можеш да казваш на родителите си. И понеже

преди 18 минути, wert1969 написа:

на мен електрониката не ми е ясна

слушаш и четеш тези, на които им е ясна. Няма как база на драйвер и на краен да са свързани заедно. База на краен винаги отива на емитер/колектор на драйвер, който е свързан към колектора му и го отпушва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Просто разговора реч, за което се извинявам, ни най-малко проявявам неуважение, или пък се заяждам. За това съм тук, за да науча нещо, за което съм Ви благодарен.IMG_20170827_212001.thumb.jpg.21d3fad01a2f2176cf63a6cfa97975cc.jpg

Quad405.jpg

И точно за това питам,  защо е така и в оригиналните схеми? Ако бъркам, ме поправете, ако не бъркам, моля обяснете ми защо е ТАКА. Благодаря Ви.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Схемата дори и да е объркана, монтажната схема няма как да е сбъркана и тя, тези КИТ-ове се тестват и не са само 1 бройка. Сигурен ли си че захранването ти е двуполярно, т.е. +33V -маса- -33V?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е, стига де, разбира се че е двуполярно  +33V - маса - -- 33V. Бушоните са здрави и т.н. Между другото, вече имам напредък, свири доста добре, е далече съм от 100те вата, но към 20тина ги има, че и отгоре. Аз исках да разбера дали все пак схемата  е що годе читава, като се има в предвид цена, елементи и това, че схемата все пак е малко поорязана, но добре е, бива я. Ако все пак някой ми даде идеи за доработка, няма да ми е излишно, изгледах много схеми в нета, с най различни изменения, и коя от коя по-добра, пък знае ли човек. Приемам мнения, съвети и акъл разбира се. Благодаря на всички отзовали се.

Редактирано от wert1969 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Кажи как стигна до този напредък?  За по-сигурно използвай крайни транзистори, които ти препоръчах. Сложи си и защита на колоните. Смени и входящия кондензатор с WIMA.

И между другото кажи и как мериш мощността?

Със захранване +/-33V на "празен ход" и около 200 вата трансформатор знаеш, че не може да се очаква 2Х100 вата. А ако гониш 100 вата трябва  да се подменят някои елементи иначе ще се запалят.

Виж кои елементи греят най-много по платката при това напрежение и си представи какво ще стане при по-високо, ако се търси максимума от платката. Иначе си спомням, че за усилвател в клас Б си имаше доста добър звук, въпреки орязаната комфигурация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбира се, че не гоня 100 вата, и 20 ми стигат, просто искам като захраня колоните, а те са 20 ватови двулентови, да не кривят толкова. В момента ги слушам през MDA2020 и 5канален еквалайзер и не звучат никак зле, но се захванах с това китче ей така, да се пробвам. Ще пусна и снимки.

Lenovo_A1000_IMG_20170829_210830.jpg

Ето го и отвътре, бивша Радиоточка.

Lenovo_A1000_IMG_20170829_210848.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Върнах си старите(оригиналните по схемата) стойности на R и C в ООВ на ОУ и си свирна добре. А мощността не съм я мерил, просто на слух, така ми се струва, ... абе силничко е. А елементите задължително ще ги сменя с по-добри. Даже тези дни ми изпаднаха три кондензатора WIMA по 330nF/600V, та така.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, wert1969 написа:

Върнах си старите(оригиналните по схемата) стойности на R и C в ООВ на ОУ и си свирна добре. А мощността не съм я мерил, просто на слух, така ми се струва, ... абе силничко е. А елементите задължително ще ги сменя с по-добри. Даже тези дни ми изпаднаха три кондензатора WIMA по 330nF/600V, та така.

И аз съм брал ядове с обратната връзка на ОУ, но беше от объркана стойност на R. Тези WIMA по 330nF/600V не стават за входни- търси с капацитет от 0.8 до 2 мф.  След MDA2020 този амп ще ти звучи с много по-голяма динамика и качество.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разбира се че трябва да си върнеш оригиналните елементи, а кондензаторите ако са здрави защо ще ги сменяш? Тези Wima на 600V са доста грамадни и с къси изводи и трудно ще ги сложиш на платката. Усилвателят ти е свирил слабо защото говорителя ти е бил слаб, няма как 5W говорител да ти изкара 20W звук, той ще изпуши още на 7-мият ват. Усилвателят ти най-вероятно е за 4 омови колони, а онези фабричните сигурно са 6 или 8 ома и е нормално да свирят по-тихо, което е добре щом са 20W. Ако ще го слушаш на тях по-добре намали и захранването, да не стане като мойта пищялка свързана към 100W усилвател, която изгоря без да гъкне и без да съм усилвал звука над нормалното.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами нали казват, че били по-качествени, знам ли? Добре де да питам, чета и на други места, че wima-та били от най-добрите, в какво се изразява разликата усеща ли се докато го слушаме? Каква стойност на входния кондензатор е  е най-добре да сложа? Благодаря. А това е схемата на еквалайзера, който е в тандем с mda2020, но със симетрично 2х12V. 

St115_48SN18.jpg

Редактирано от wert1969 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-здрави са срещу пробив, защото са многослойни и издържат на високи честоти и голям ток, но за слаби сигнали можеш да сложиш най-обикновени. На схемата не пише ли с каква стойност са? Еквалайзера се захранва еднополярно и трябва да го свържеш на едното рамо на захранването. Но щом усилвателят ти е двуполярен, потърси и двуполярен еквалайзер или предусилвател, това ще премахне нуждата от разделителни кондензатори.

Редактирано от peppone1 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.