Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте. Мой близък роднина, с който от доста време не поддържаме контакт има непогасен кредит към банка. Кредитът е изтеглен 2001 или 2002-ра година, като от 2004-2005-та насам не ми е известно да е бил обслужван. Длъжника е уволнен от работа 2004-та год. и до сега нямам информация да е постъпвал някъде на трудов договор. От известно време насам, външна колекторска фирма притеснява мен и близките ми чрез обаждания, смс-и и имейли. В най-общи линии се търси погасяване на сумата от 15 хил. лв., като според днешния смс крайният срок е 21-ви този месец. Т.като въпросният длъжник има съсобственост 1/6-та идеална част от жилището, в което живеем със семейството ми, а доколкото ми е известно не притежава движимо имущество, което да бъде разпродадено и да бъде обезпечен дългът съм притеснен.  
Проблемите са няколко:
1-во "черно на бяло" нямам представен документ за дължими суми, договори и основание, на което се търсят парите (т.е. номер на договор/задължение и пр.)
2-ро реално имота, на който сме съсобственици е разделен - ние ползваме двата горни етажа, а длъжникът използва 2 приземни помещения с отделен вход в същата сграда - т.е. един адрес; има ли опасност и как да се предпазим от опис и изземане на имущество, което е наша собственост? 
3-то т.като длъжникът има само 1/6-та част от целия имот, има ли право ЧСИ да изземе цялото жилище и да го продаде на търг? Длъжен ли е първо да предложи закупуването му на останалите съсобственици или не?
4-то опитвам се да разбера как стои въпроса с т.нар абсолютна 10-годишна давност, как и дали мога да се позова на нея?
5-то какви документи бих могъл и трябва да изискам от колекторската фирма, за да се уверя, че претенциите им са основателни, а не става дума за измамна схема?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Консултирай се с адвокат, случая лично на мен ми е малко заплетен. А според мен - след като изтече давността, не могат да ви вземат нищо. Както и цялото жилище.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не се споменава дали сте му били поръчители по-кредита. 

Ако не, изобщо няма от какво да се притеснявате. Те щом банката не са могли да си вземат парите и са продали задължението на колекторска фирма значи са разбрали, че няма да могат да вземат нищо и колекторите ви пробват ако случайно се вържете на схемата. 

Относно жилището могат да запорират неговата 1/6-та, само и единствено, но ако тази 1/6-та не може да се ползва самостоятелно практически става непродаваема. И да по закон са длъжни да я предложат първо на вас за продаване. 

Ако той е съден и има решение на съда е възможно и да се подновява давността. А както казвате може да е изкла и абсолютната давност от 10 години и изобщо всичко да е безсмислено и само да ви пробват. 

• Харесва ми 4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако кредиторът предяви иск пред съдията, можеш да възразиш за изтеклата петгодишна давност.

Цитат

Чл. 110. С изтичане на петгодишна давност се погасяват всички вземания, за които законът не предвижда друг срок.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за бързите отговори. 
Да дам малко пояснения:
1-во не сме поръчители по кредита, не знам и да има такива; към момента, когато изтегли кредита, длъжникът получаваше 4-цифрена сума за заплата като държавен служител и не е било необходимо от поръчители (пак казвам, до колкото си спомням)
2-ро нямаме "черно на бяло" разделение - това е мое, това - твое; всички се водим на един адрес, като в личните ни документи няма отбелязани етаж и пр. и предполагам няма и в първоначалният договор за кредит, т.е. не съм на ясно как мога да удостоверя, че аз ползвам ет.2, а той приземния?; лошото в случая е, че имам немалко техника, за която не пазя или нямам фактури и гаранционни карти, за да мога да докажа, че си е моя, ако ЧСИ дойде за опис...

3-то частта, която длъжникът ползва си е самостоятелна - стая, кухненски бокс, антре и външен санитарен възел; т.е. да, може да се ползва самостоятелно;
4-то в недобри отношения сме от около 10-ина години и не поддържаме контакт, а това е и човек с крайно неглежирано отношение към почти всичко и е много вероятно, да не кажа абсолютно сигурно, че не пази каквито и да е документи; не ми е известно да е осъждан и/или съден

5-то утре ще се срещна с адвокат, но той ме уведоми, че ще са му необходими документи, каквито аз нямам и не знам дали ще получа в срок; Не е ли задължена колекторската фирма и/или ЧСИ да изпращат писма с информация какво се дължи, т.е. някакъв документ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 56 минути, Blue_Hulk написа:

Ако кредиторът предяви иск пред съдията, можеш да възразиш за изтеклата петгодишна давност.

По сега действащия закон всяко действие на кредитора, примерно пратил уведомление да се издължиш нулира срока.

Имаше идея да се промени закона така че това да отпадне ама не знам дали го приеха в НС и ако да откога влиза в сила.

Редактирано от ined (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 44 минути, ined написа:

По сега действащия закон всяко действие на кредитора, примерно пратил уведомление да се издължиш нулира срока. 

"Пратил уведомление" нулира срока?
Няма такова нещо - пратил и връчил са коренно различни понятия, а да не говорим, че автора не е длъжник по документи.

Калин го е описал кратко и ясно - пробват ви и ако се вържете да платите някакви пари, ще дойде дюшеш за изкупилия кредита.
Не се подписвайте никъде за нищо и тези обаждания, смс-и и мейли ще спрат точно както и са започнали.
Просто бъдете внимателни и всичко ще е наред.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма от какво друго да се плаши автора, освен от запор на имота и то ако по нотариален акт се води на  името на длъжника.  Време е да оправите този ваш пропуск и да разделите официално имота по документи. Не става така - аз ползвам тази част а другия другата част. Освен това ако се стигне до опис, ще си имаш отделен имот и адрес. Ще се явяваш като комшия на длъжника и вече няма да имаш притеснения.

Редактирано от nikolela (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като нямате документи , намерете си свидетели , който да докажете собственост  на движимо и недвижемо имущество, та със свидетели преди години реститути окрадоха половин България.По всяка вероятност това  ще ви посъветва и адвокат , ако разбира се се стигне до някакво дело.Същото се отнася и за колекторната фирма. И аз мисля , че ви пробва .Да добавя за недвижимото имущество притежанието се определя от плащането на данъците му. В закона , ако не се лъжа  , е казано че ако в продължение на10 г. вие плащате данъци на имот без да имате нотар. акт ставате собственик на имота.

Редактирано от bigiadri (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нещо не си прочел правилно- няма документи за дължими суми, а не за собственост..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите. 
В интерес на истината нямам идея как стои въпросът нотариално. Имотът е разделен м/у наследниците при смърт на един от собствениците - баба ми. Частта, която аз ползвам е на баща ми. Към момента другият собственик, дядо ми, който има 4/6 от имота не желае да се прехвърля/продава и пр. Трябва да проверим дали след смъртта й (1997-ма) са изваждали нотариални актове или не?! По-късно днес ще говоря и с адвокат, но без някакви документи едва ли ще може да ми даде конкретен съвет.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Мето написа:

Благодаря за отговорите. 
В интерес на истината нямам идея как стои въпросът нотариално. Имотът е разделен м/у наследниците при смърт на един от собствениците - баба ми. Частта, която аз ползвам е на баща ми. Към момента другият собственик, дядо ми, който има 4/6 от имота не желае да се прехвърля/продава и пр. Трябва да проверим дали след смъртта й (1997-ма) са изваждали нотариални актове или не?! По-късно днес ще говоря и с адвокат, но без някакви документи едва ли ще може да ми даде конкретен съвет.

След смъртта на баба Ви , дядо Ви има 1/2 в/у собствеността ,а останалата 1/2 се разпределя на останалите наследници по права линия - синове, дъщери , внуци!  НО ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА СОБСТВЕНОСТ ОКАЗВА ВЛИЯНИЕ И ПЛАШАНЕТО НА ДАНЪЦИ! Ако си плащал данъците на чужд имот 10 години , като си се подписвал лично /написал си името под подписа/ и пазиш тези разписки , чрез съда можеш да придобиш този имот!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите,

Днес говорих и с адвокат, който при липса на документи не можа да даде някаква ясна оценка на ситуацията. Според него става дума за опит за сплашване, т.като се очаквало от селдващата година в сила да влезе законът, премахващ  "вечния длъцник", т.е. колекторите бързат да съберат каквото могат докато могат.

преди 6 часа, bigiadri написа:

След смъртта на баба Ви , дядо Ви има 1/2 в/у собствеността ,а останалата 1/2 се разпределя на останалите наследници по права линия - синове, дъщери , внуци!  НО ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА СОБСТВЕНОСТ ОКАЗВА ВЛИЯНИЕ И ПЛАШАНЕТО НА ДАНЪЦИ! Ако си плащал данъците на чужд имот 10 години , като си се подписвал лично /написал си името под подписа/ и пазиш тези разписки , чрез съда можеш да придобиш този имот!

Доколкото ми е известно разделението на въпросните 50% е на равни части м/у съпругът и децата - всеки взима по 1/3-та част или около17%, което е 1/6-та част?!
Това за данъците ме заинтригува. Почти сигурно е, че за послендите 15, че и повече години този мой роднина не е плащал никакви данъци. Не съм сигурен дали са "висящи" в данъчна служба и/или са платени от баща ми. Доколкото разбирам, ако данъците бъдат платени от мен или баща ми, с разписката мога да претендирам за собственост върху проблемната част от имота, така ли е?!

Хипотетично, ако успеем да придобием тази 1/6, но длъжникът се води по постоянен адрес в този имот, имам ли право да не допусна чси до опис и отчуждаване на движимо имущество?! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Мето написа:

Доколкото ми е известно разделението на въпросните 50% е на равни части м/у съпругът и децата - всеки взима по 1/3-та част или около17%, което е 1/6-та част?!

Както съм го написал , така е по закон!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, bigiadri написа:

Както съм го написал , така е по закон!

Май не е така както си го написал ти , а  Мето :no-no:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, lupis написа:

Май не е така както си го написал ти , а  Мето :no-no:

Стига си заблуждавал човека! Пример : Ако в едно семейство от баща, майка, дъщеря и син  почине майката наследството  недвижим имот се разпределя м/у наследниците така: 1/2 получава бащата, другата 1/2 се разпределя м/у син и дъщеря т.е. те имат по 1/4 от имота! Това е закона, който не вярва да го чете ! Чичко Гугъл знае всичко1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, bigiadri написа:

Стига си заблуждавал човека! 

Това се отнася за теб! :angry: 

Съпружеският имот е обща собственост - по 50 % на двамата съпрузи, освен ако по някакви причини единият няма по-голям дял. При смъртта на майката се наследява само нейния дял! И освен това съпругът също е наследник! Така че той става общо с 1/2 + 1/6 = 2/3 , а двете деца получават по 1/6.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, RudeBoy написа:

Това се отнася за теб! :angry: 

Съпружеският имот е обща собственост - по 50 % на двамата съпрузи, освен ако по някакви причини единият няма по-голям дял. При смъртта на майката се наследява само нейния дял! И освен това съпругът също е наследник! Така че той става общо с 1/2 + 1/6 = 2/3 , а двете деца получават по 1/6.

Прав си! Извинявам се!Заблудих се от един случай,но там имаше завещание! В закона е така както си го написал!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за коментарите,

По-горе в темата споменахте нещо, което ме заинтригува - придобиване на имот с неплатени данъци. Подпитах нотариус и двама помощник нотариуси, както и един адвокат. И четиримата разтегнаха уколнчиво лукуми, като никой не заяви ДА - МОЖЕ или НЕ - НЕ МОЖЕ?! Данъците на тази 1/6-та част не са платени. В случая от общината преди 2 или 3 години са обявили "амнистия" (мисля този термин използваха) т.е. опрощаване на неплатени данъци в определени размери. Оказва се, обаче, че тези данъци са си дължими, просто от данъчна служба/НАП не ги търсят и са отказали правото да си ги събират по съдебен ред... Въпросът е: възможно ли е да отида, да заплатя съответната сума - 12 + настоящата години и с получения документ, да предявая претенции за собственост върху спорната 1/6-та?! По-важното, мога ли и по какъв начин да не допусна ЧСИ до опис на мое имущество? Ако приемем, че успея да се сдобия с въпросната собственост, но длъжникът по постоянен адрес е в същото жилище, имам ли право да откажа достъп на ЧСИ до имота под предтекст, че длъжникът няма собственост?! А и как стои принципно въпросът с доказване собственост в/у движимо имущество? Има ли инструмент, позволяващ ми, ако ЧСИ дойде на опис да докажа, че имуществото е мое (гаранционни карти, касови бележки, евентуално фактури) и то да не бъде описано - съответно да се избегне евентуално отчуждаване?! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мето, виж сега ... Тук не сме се събрали група адвокати, които дават безплатни консултации. Така че въпросите ти не са за този форум. Да, има 2-3 юристи, но те влизат рядко, и отговарят на въпроси само ако имат желание. Така че - наеми си свестен адвокат, и се съветвай с него.

Аз мога да ти кажа само, че ако едно лице няма собственост на даден адрес, но е регистрирано там - това нищо не значи, и не дава право на ЧСИ да влиза и да извършва каквито и да е действия в чужд имот. Даже и полицията няма право, без съответната заповед. В България доста време имаше един период, в който всеки можеше да си направи адресна регистрация навсякъде, и много хора злоупотребяваха с това. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 17.09.2017 г. в 10:18, RudeBoy написа:

...наеми си свестен адвокат, и се съветвай с него...

Така и направих. Два пъти с двама различни. 
В общи линии първият само увърташе и не искаше да заеме някаква конкретна позиция. За това се свързах и с друг адвокат. Какво ми каза той:
Потвърди, мнението, че става дума за притискане с цел да се осъществи, ако не цялото, то поне частично плащане, за да може по този начин да се промени началната дата, от която ще се изчислява периода при почти сигурно влизащия в сила от догодина закон, премахващ "вечния длъжник". Посъветва ме да не се подписваме под никакви документи и/или да извършваме каквито и да е плащания към ЧСИ/колекторска фирма и пр.
Що се отнася до собствеността, той твърди, че при настоящата ситуация СИ може само да наложи възбрана в/у проблемната част. Това ще попречи на нейна продажба или прехвърляне, но няма право да я отнеме, т.като  това е единствено жилище за длъжника, което го прави несеквестируема собственост. Дори при ситуация, в която СИ има право да отчужди имота, то той е длъжен да го предложи за продажба първо на съсобствениците и чак след това може да го обяви на публична продан. При това в този си вид имота можел да бъде продаден само с изрично съгласие на съсобственика. 
Относно "придобиване" на собственост със заплащане на данъци и пр., адвоката каза, че се касае за "право на владеене", а не "право на собственост". Т.е. собствеността ще си остане на длъжника, но на мен ще ми дъбе дадено правото да използвам имота за времето, докато се покрият направените от мен разходи по стопанисването му (нещо от сорта?!).
Остава проблемът с евентуален опис на имущество. Тук адвоката ме посъветва да си изровя фактури, гаранционни карти и др. документи, които да послужат пред СИ за удостоверяване кой е купувач на съответната вещ и следователно неин собственик. Също каза, че процедурата е доста "подвеждаща" и имало редица "вратички" в нормативната уредба. С две думи посъветва ме, ако ще има опис да му се обадя, за да присъства и той.

В крайна сметка остава м с впечатлението, че закона е направен така, щото да удовлетвори в максимален размер кредитора, в пълен ущърб на длъжника и хората, ставащи "невинни жертви" покрай него!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Aliya
      Много е трудно за един човек, който е бил част от съществуващата система и й е служил тялом и духом целия си живот, да се сблъска с факта, че системата пет пари не дава за него и няма да му помогне в нито една трудна житейска ситуация:
      - нито при болест ще се погрижи системата за него, като му осигури подобаващо лечение и покрие трудовата му неработоспособност,
      - нито за старините му ще се погрижи системата, като му осигури достоен живот чрез справедливо изработените му социални осигуровки,
      - нито ще го защити системата от посегателствата и пладнешките обири на банки и данъчни, които едностранно и силово развалят предварителни договори и в нарушение със собствените си закони задушават под заплахи и притискане в ъгъла всяка самоинициатива или човешка дейност - като посягат на заработеното с цената на целия ти живот, било то пенсийка, или майчински надбавки, или социални помощи, или дом.
      - Вече дори и на децата ти посягат, като ги национализират от ранна детска възраст със задължителната им институционализация далеч от майчините грижовни очи.
      Много е трудно за верните служители на системата да разберат, че смисълът на живота не е в обслужване на мъртви системи и безчовечни правила, задушаващи живота в зародиш.
      Илюзията за сигурност в тълпата, сред другите, сред установените норми, в служба на системата, притъпява твоята вродена интелигентност на човешко същество.
      И когато системата те изхвърли, нормите, от теб защитавани, се обърнат срещу самия теб - тогава изведнъж изтрезняваш от пиянството на тълпата и нейната илюзорна защита.
      За някои това е преживяване, което ги изхвърля завинаги от коловоза на живота, за други - по-жизнеустойчивите, това е повод да прогледнат за истинската стойност на живота.
      От теб зависи дали ще посегнеш на живота си и дори и на този на любимите ти хора, защото страхът е унищожил и малкото любов в сърцето ти, или ще възкръснеш като феникс от пепелта на собственото си разочарование и обида и ще приемеш очевидността на допуснатата грешка да служиш другиму пренебрегвайки себе си, за да не я повториш никога повече. И вместо да зариташ собствения си живот в краката на нараненото си его, да захвърлиш обиденото си его на боклука на
      системата, а ти да поемеш по пътя на себеуважението и силата да отстояваш правото си на Живот в Свобода!
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.