Премини към съдържанието
Mr.n0b0dy

Къде мога да си поръчам лаптоп който мога да ъпгрейдна след време

Препоръчан отговор

Искам да си поръчам лаптоп който първоначално няма никакви дискове или малко рам за да мога да го закупя а след това да сложа SSD и да увеличавам рам. До колкото знам само лаптоп.бг дават тази гъвкава възможност да избираш с колко плочки рам, със или без ссд и застраховка о т.н. Но има подарък който не знам от леново ли е така или те си правят офертите, но не може да закупиш лаптоп без никакъв диск или без подаръка в комплекта. Знаете ли други магазини които също предоставят подобна гъвкавост при поръчки?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен трудно ще намериш или ако намериш няма да е рентабилно. И за нов ли говориш или за стар? Без дискове няма да работи. Същото важи и за РАМ-та. Според мен е по-добре да се разчоплиш из Мрежата за отзиви, ревюта и прочее, и да си избереш един с всичко необходимо. После може да му подмениш частите. Лично аз имам същата дилема като теб. Имам една стара печка с ред хардуерни повреди. И се чудя дали да дам 500-1000лв. за лаптоп или да купя 1-2 стари лаптопа като сегашния ми и да натъкмя частите. Ама на мен ми трябва само и единствено за браузване. В твоя случай е тъпо да вземеш машина без диск, защото ще е неизползваема. Дори и да е нова, само ще ѝ тече гаранцията напразно. Огледай и си вземи някаква ефтина машина и с  времето я ъпгрейдвай. Кофтито е, че ще има доста да почоплиш докато разбереш каква РАМ поддържа и прочее. На моя лаптоп има модели с AMD процесор, с Intel, с различни дискове, РАМ и прочее. След доста чоплене намерих в един сайт инфо и каква работна честота поддържа за RAM. За чипсетове и прочее, не съм чоплил. Та, какъвто и лаптоп да взимаш, обезателно се опитай да събереш максимално информация не от един източник за пълните спецификации на дъното. Така ще знаеш какво и дали можеш да подменяш (например на някои ефтини лаптопи процесорът е запоен за дъното, същата подобна глупост и липсата на слот за хард диск(има някакво ефтино подобие на SSD закачено по нестандартен начин за дъното с невъзможност да бъде подменено))

И една добавка. Рядко (или почти никога) какъв да е лаптоп се продава с изпълнен хардуерен капацитет. Например, ако поддържа 16ГБ РАМ на 1600mHz в два слота (2х8) то лаптопът ще се продава с две или една плочка от 2ГБ примерно и то на по-ниска честота. Та, ако е една, после трябва да вземеш същата, ако искаш да ползваш я старата заедно с новата. Или трябва да я махнеш и да си сложиш две нови. За дисковете - същата работа. Машината може и да работи с 2ТВ HDD, ама като я купуваш, ще е с диск от 500ГБ примерно. И 100% ще може и да работи с SSD. Та, какъв да е лаптоп (с иклюзение на най-ефтините) търпи хардуерни ъпгрейди след време.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето ти един класически пример. Този HP 650 G6 от JARComputers е с една плочка 4GB DDR3. Можеш да му сложиш още една. И не съм сигурен, но може би процесорът е запоен за дъното. Което значи, че няма да можеш да ползваш DDR4 RAM на него. Ако е с друг процесор описан в тези спецификации на HP то може и да ползваш DDR4

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да за нов говоря, и аз вече съм се насочил към някое Леново от сорта на Y520, но неговата цена е максимална в бюджета ми така, че гледам да няма поне HDD а рамта може да добавя по-нататък. За жалост на тая цена с такава конфигурация не мога да взема професионалното качеството на Think-падовете в едно тяло със легион серията ама не ми се жертва конфигурация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Извинявай, ама може ли малко повече инфо да споделиш? По-конкретно до какви пари, какви параметри евентуално и за какво ще го ползваш? Защото аз Леново Y520 намирам за 2600лв. с HDD, SSD, 16 РАМ и прочее. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Велиславе, внимавай да не подведеш човека. Общо взето освен РАМ и подмяна на дискове, няма такова нещо като ъпгрейд на лаптоп (освен в мноооого редки случаи на мнооого редки модели). При покупка единствено може да се спести, ако се вземе с една плочка РАМ и без ССД. Другото си е пакет до смъртта на лаптопа.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да. И процесор евентуално с 330 уговорки.

Та, къде е гредицата при избора на лаптоп? Първото и най-мизерно - непълна информация от търговеца. В много магазини ти пишат само колко ти е RAM-та примерно, ама нищо повече. После иди разбери на каква честота е, до колко може да се ъпгрейдва и прочее. Още една мизерия - един модел на бранд може да има 2893128387123 разновидности и дефакто да нямат нищо общо помежду си (освен наименованието и външния вид на лаптопа). Друга мизерия - трудно издирваема подронба техническа информация от производителя. По сайтовете има разни дизайнерски грабващи окото "спецификации" с вентилатори, как въздухът циркулирал, колко лек бил лаптоап и не знам си още какво. Ама конкретно да видиш дъното в какви разновидности се предлага за един модел, с подробна информация - пак ще трябват доста нерви и време за някои брандове. Четвърта, но не по значимост мизерия - външната видео карта и работната темперетура на машината. Трудно, а може би е невъзможно, да издириш конкретни градуси за допустими от производителя. Може машината да пече по 60-70 градуса при натоварване, ама може да пече толкова и без натоварване. Лично аз никъде не съм видял адекватно, изчерпателно и структурирано мнение за този въпрос. Много хора с покупката на лаптоп с външна карта моментално си взимат и допълнителен външен охладител от този тип или тип подложка. Адски много хора (включително и в този форум) се оплакват, че чисто нови лаптопи с външна видео карта прегряват. Странното е, че причината може би се крие в неудачно асемблиране или изпълнение на асемблиране. Два еднакви лаптопа - единят може да грее, другият - не.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми ааз го намирам за малко над 2000лв без ссд и възможност за още една плочка рам в лаптоп бг и в pazaruvaj. Говоря за 4 ядрен i7 със hyperthreading и видеокартата знам, че не се сменя при лаптопите(в доста редки случаи е възможно) но да е 1050ti видеокартата. И всички му хвалят охлаждането така, че това е плюс за мен. И съм далече от мисълта за вградено видео intel graphics. За сглобката мога да направя изключение, че е по-евтина защото конфигурацията на този лаптоп е доста прилична.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ми, май да. Поне в Жар видях, че е една плочка от 8ГБ и може да се сложи още една. Ако ти харесва - взимай. След време можеш да добавиш SSD и още рам

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 9/20/2017 в 10:55, Игнатов написа:

Велиславе, внимавай да не подведеш човека. Общо взето освен РАМ и подмяна на дискове, няма такова нещо като ъпгрейд на лаптоп (освен в мноооого редки случаи на мнооого редки модели). При покупка единствено може да се спести, ако се вземе с една плочка РАМ и без ССД. Другото си е пакет до смъртта на лаптопа.

Е ти се изказа напълно НЕПОДГОТВЕН колега...

В зависимост от модела на лаптопа е възможна подмяна на

1. Процесор

2.Рам памет

3. Замяна на дискове

4.Замяна на видео-карта(при работни станции и др.)

5. Подмяна на wifi mini pci карта при липса на whitelist bios

6. Други опции

Да не споменавам че има онлайн портали в които ти сам може да си сглобиш лаптоп с части по твой избор. Естествено избора не е като при настолен компютър, но все пак има добро разнообразие.

Забележка: При замяна на процесори и видеокарти е възможно и подмяната на стандартното захранване с друго по-голямо -заради евентуално по-голямата консумация!

Значи викаш само рам и дискове.... може само в най-ниските бюджетни класове в технополис

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, rosko написа:

Е ти се изказа напълно НЕПОДГОТВЕН колега...

В зависимост от модела на лаптопа е възможна подмяна на

1. Процесор

2.Рам памет

3. Замяна на дискове

4.Замяна на видео-карта(при работни станции и др.)

5. Подмяна на wifi mini pci карта при липса на whitelist bios

6. Други опции

Да не споменавам че има онлайн портали в които ти сам може да си сглобиш лаптоп с части по твой избор. Естествено избора не е като при настолен компютър, но все пак има добро разнообразие.

Забележка: При замяна на процесори и видеокарти е възможно и подмяната на стандартното захранване с друго по-голямо -заради евентуално по-голямата консумация!

Значи викаш само рам и дискове.... може само в най-ниските бюджетни класове в технополис

И тези updates в повечто случаи са безмислени или прекомерно скъпи, да не говорим че са с хиляди уговорки и може и да не станат. Лаптоп не се ugrade, а просто се сменя с нов.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Емил Костов написа:

И тези updates в повечто случаи са безмислени или прекомерно скъпи, да не говорим че са с хиляди уговорки и може и да не станат. Лаптоп не се ugrade, а просто се сменя с нов.

То затова колега се сяда и чете какви са възможностите на лаптопа преди да се закупи. За съжаление вече от близо 3 години на най-ниския клас машинки до към 1200-1400лв се слагат САМО запоени процесори масово до към 15w, за да не могат да се сменят/ъпгрейдват.

Казваш "безмислен ъпгрейд"... от celeron 1000m да се метнеш на i7 3840QM... за 100-на евро от ebay, аха значи е по-добре да набиеш едни 1700-1800лв за нов съвременен лаптоп с аналогичен i7 процесор 10-15 процента максимум по производителен, но е много зле общо казано да вземеш читав/запазен бизнес лаптоп за... 300лв и да го ъпгрейднеш с читав процесор?!?

Да съгласен съм че вграденото видео е малко по добро, вероятно в тази цена може да вземеш и много добра видео карта, евентуално по новите процесори са малко по-студени(което е относително от сглобката), но това за мен не оправдава цената която е близо x3 умножена, ако лаптопа се използва за работа, уеб програмиране и др. които не изискват наличието на сериозна видео-карта.

Щом имате излишни 1000-1200лв -колкото е разликата в цената между двата ок. "Лаптоп не се ugrade" -зависи от конкретния лаптоп.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма да споря. Постващия да прави каквото иска. Колкото до слагане на повече РАМ или SSD за мен това вече не е upgrade ка консуматив. Не знам как от Celeron ще минеш на I7 и то на лаптоп и че нещата ще минат без проблеми. За вградени и външни карти също няма какво да се говори. Ако външната карта може да се сменя или да се слага по-добра във всички случаи е безмислена инвестиция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, Емил Костов написа:

Няма да споря. Постващия да прави каквото иска. Колкото до слагане на повече РАМ или SSD за мен това вече не е upgrade ка консуматив. Не знам как от Celeron ще минеш на I7 и то на лаптоп и че нещата ще минат без проблеми. За вградени и външни карти също няма какво да се говори. Ако външната карта може да се сменя или да се слага по-добра във всички случаи е безмислена инвестиция.

Е поне на 3-лаптопа пробук/елитбук съм го правил. За да го напиша явно работи -няма да тръгна да си проветрявам клавиатурата я:). Разбира се че от всяка пръчка свирка не става. За целта е необходимо бизнес лаптоп с добро охлаждане -и не са необходими "хиляди уговорки", защото преди вас мнозина които са поне малко в час са го правили -и това вече работи от години.

Външната карта -разбира се в подходящ лаптоп -обикновенно ориентиран към дизайнери и инженери -mobile workstation също се сменя/заменя -при положение че има опция за  10-15 модела видеокарти АТИ/Нвидиа за въпросния mxm слот на платката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дай една конфигурация, която си направил. Напиши цените и удари накрая чертата.  Не споря, че ти не си го правил, а че за постващия е безмислена прецедура особено ако не използва лаптопа да му изкарва доста добри пари.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, Емил Костов написа:

Дай една конфигурация, която си направил. Напиши цените и удари накрая чертата.  Не споря, че ти не си го правил, а че за постващия е безмислена прецедура особено ако не използва лаптопа да му изкарва доста добри пари.

Добре. На първо време се сещам за пробук 470 G0 17" вариант на пробука. Преди 3 години го взех от жена чисто нов за 600лв(спечелила го като клиент на Теленор) Лаптопа дойде в най-ниската конфигурация съответно Celeron 1000m, след няколко месеца му намерих i7 3632qm за 150лв и цялата сметка ми излезе 750лв, при цена на същия лаптоп с два пъти по голям сторидж и i7 3612qm за 1650-1700лв по магазините.

Цената на този лаптоп със въпросния селерон в момента да е 300-350лв максимум -все пак иде реч за 5 годишен лаптоп с доста слаб процесор.

Хайде сега смятай имате 300лв лаптоп + 150-200лв процесор + 160-200лв  ссд диск -което прави в най СКЪПИЯ вариант 700лв! Да но говорим за i7 3840qm -максимума на поколението и чисто ново от магазина Samsung EVO 256gb SSD.

А реално в днешно време може да се мине и с една i5-ца 2.8-3.6Ghz (60-80лв) и някое друго ссд(-30-40лв) надолу, тоест и за 550лв ще имате един доста добър съвремене лаптоп който да ви върши работа. Същата процедура е валидна и за предшественика му HP ProBook 4740s и по малкия му вариант 4540s.

Тя тази според тебе "безмислена процедура" е редно да я реши собственика -според задачите които ще му върши и какво трябва да работи с него, защото ако не му трябва добро външно видео -въпросните лаптопи които изброих ще му вършат доста добра работа и то за доста неща на доста по ниска цена между-другото. Защото "НОВ" лаптоп сега в тоя дизпазон(500-800лв) само може да намериш лаптопи с процесори пентиум и селерон с производителност за таблети!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, rosko написа:

То затова колега се сяда и чете какви са възможностите на лаптопа преди да се закупи. За съжаление вече от близо 3 години на най-ниския клас машинки до към 1200-1400лв се слагат САМО запоени процесори масово до към 15w, за да не могат да се сменят/ъпгрейдват.

Казваш "безмислен ъпгрейд"... от celeron 1000m да се метнеш на i7 3840QM... за 100-на евро от ebay, аха значи е по-добре да набиеш едни 1700-1800лв за нов съвременен лаптоп с аналогичен i7 процесор 10-15 процента максимум по производителен, но е много зле общо казано да вземеш читав/запазен бизнес лаптоп за... 300лв и да го ъпгрейднеш с читав процесор?!?

Да съгласен съм че вграденото видео е малко по добро, вероятно в тази цена може да вземеш и много добра видео карта, евентуално по новите процесори са малко по-студени(което е относително от сглобката), но това за мен не оправдава цената която е близо x3 умножена, ако лаптопа се използва за работа, уеб програмиране и др. които не изискват наличието на сериозна видео-карта.

Щом имате излишни 1000-1200лв -колкото е разликата в цената между двата ок. "Лаптоп не се ugrade" -зависи от конкретния лаптоп.

Ти знаеш ли колко много лаптопи се продават с чипсет, който реално поддържа някой по-бърз процесор?  Много рядко може да срещнеш лаптоп с чипсет, който поддържа по-силен процесор. Ако пък случайно поддържа, дали захранването и охлаждането ще го носят? Ами като е лепен процесора (на почти всички машини)? А видеокартите? Също залепени, поддържат се рядко някакви по-различни модели... 

Пък нека хората да си ъпгрейдват... Само дето за обикновения човек няма смисъл да си пилее живота да търси варианти за съживяване на машина, която е проектирана да изкара 2 години.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, Игнатов написа:

Ти знаеш ли колко много лаптопи се продават с чипсет, който реално поддържа някой по-бърз процесор?  Много рядко може да срещнеш лаптоп с чипсет, който поддържа по-силен процесор. Ако пък случайно поддържа, дали захранването и охлаждането ще го носят? Ами като е лепен процесора (на почти всички машини)? А видеокартите? Също залепени, поддържат се рядко някакви по-различни модели... 

Пък нека хората да си ъпгрейдват... Само дето за обикновения човек няма смисъл да си пилее живота да търси варианти за съживяване на машина, която е проектирана да изкара 2 години.

Хайде сега, първо прочетете първо -първото ми изречение какво съм написал... и чак тогава ми се нахвърляйте като хищник на жертва...

Четене му е майката, това че ти или някой друг е взел напримерно машина най-нисък клас и машината му се рестартира на всеки 30мин, защото е рестриктната в биоса да не поддържа над целерон и пентиум процесори нагоре не е мой проблем.

Обикновенно захранването и охлаждането носят на товара, но при ВИСОКИЯ клас бизнес лаптопи, при които не е пестено от тънки медни тръби и охлаждания. А дори захранването да не го поддържа -толкоз ли е трудно да си закупите допълнително за 30-40лв?!?

Процесора е "ЛЕПЕН"... последните 3 поколения обикновенно в средния и най-нияския клас, къде е пестено от доста неща -както се изразихте -проектирани са за 2 години -колкото е гаранцията, в случая иде реч за съвсем друго нещо нямащо нищо общо с това което сте написали:D

Видеокартите са залепени в обикновенните лаптопи... в работните станции са на слот!!!

https://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_PCI_Express_Module

Това дали има или няма смисъл го решава човека който ще вземе лаптопа...

преди 18 минути, Емил Костов написа:

Направо си бил късметлия

Само съм минал... покрай късметлията. А какво да кажем за тия дето слагат "екстремните" 55w процесори от линка който си дал най-долу в 12" шаси на EliteBook 2570p:).

Нали преди да го закупя въпросния процесор съм видял/прочел някъде в официални форуми или такива с елитбук/пробук секция че други са го слагали и работи отдавна без проблеми при тях...

В тиня без ботуши е глупаво да влезеш!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, Игнатов написа:

Страхотно, искам да видя кой ще си купи работна станция и ще си я ъпгрейдва след време...

Че нали затова за направени на mxm слот -за да могат да се ъпгрейдват, не само процесор... имате и повече слотове за рам, имате и повече слотове за сторидж в райд масив ако искате, имате и слот за видео карта... като много често разликата между най-слабата нвидиа куадро/ати файър про и максимума за този слот достига до 3 ПЪТИ производителноста и възможностите съответно на картата!

Ето ви само... един пример от хората на ретропцманиа

http://www.retropcmania.com/2016/11/dell-precision-m6600.html

Редактирано от rosko (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, де, сигурно е така. Ама кой си взима такъв лаптоп? Ако е дизайнер/архитект/програмист или някаква друга професия, за която е полезна работната станция и човека има 5 000лв за лаптоп, то за тия пари вече си е взел компютър настолен и ще си върже и 2-3-4 монитора да му е лесна работата. Че ще останат и пари за ъпгрейд.  Ако пък е някой, който не е толкова претенциозен - няма толкова при или има съвсем различна професия, то за чий картоф му е да си взима работна станция, която да ъпгрейдва след 2-3 години? За тези пари ще смени 2 лаптопа за 2-3 години всеки и ще отиде на една екскурзия. И какво? Може. Има лаптопи дето се ъпгрейдват, но това е само на хартия, защото или реално не е възможен ъпгрейд или няма абсолютно никакъв финансов или някакъв друг смисъл.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сякаш това което ви написах и донякъде ви доказах досега е било напразно...:D

Един такъв лаптоп може да намерите вече в диапазона от 600 -1300лв втора ръка в зависимост от конфигурацията, да не би други както се изразихте които ги правят с живот до 2г в тоя диапазон да са по-добри от тях -и ако са в какво?

Сглобка? Охлаждане? Поддържана рам памет? Стиридж? Производителност(от запоени процесори)? Единствената разлика е в по-тънките лаптопи и по-леки съответно и по-голям живот на батерията -заради по-ниската обща консумация!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.