Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Искам да изградя мрежа в новото ми жилище, но не съм много наясно с конфигурацията.

Мрежата ще се състои от 2 лаптопа, единият от които с уиндоус, а другият с убунту,  3 смарт телевизора, аудио система, няколко телефона, десктоп с уиндоус, както и 5 десктопа на убунту и мрежови принтер в офиса на другия етаж, които са с отделен суич.

Свързаността ще се осъществява жично и безжично, чрез 16-портов суич Netgear Smart managed switch и един безжичен рутер ASUS.

Интернетът е от Виваком, телевизията засега също е от тях, но ми предложиха друга IPTV, та може би ще ги сменя, а и така няма да ми се налага да ползвам рутера, който ми дадоха.

Искам да оползотворя всяко свободно място по компютрите в мрежата и да си стриймвам видео по телевизорите.

Замислил съм и Дебиан на някое старо PC, за сървър.

Имам статичен IP адрес.

Предполагам, че мрежата трябва да изглежда по един от двата начина:

виваком - дебиан сървър - суич

виваком - суич - всичко останало

Някой ден, живот и здраве, мисля да бодна 1-2 камери, ако това е от значение.

Всички Линукс машини трябва да могат да бъдат достъпвани през ssh и ftp, това май става чрез port-forwarding?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко, което искаш ще е след рутера на доставчика ти. Ако използваш IPTV  зависи на кой оператор ще е и зависи какъв пренос имаш. 

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз нещата ги виждам така - трябват ти две мрежи и два доставчика.

Един за във вас с интернет и телевизия и с тяхната сапунерка, а другия само интернет със статично IP с подходящ твой "рутер" за офиса.

Като казвам "рутер" включвам всичко което може да се ползва за посрещане на интернета, филтрирането му, осигуряването на достъп зад него и т.н. според идеята която имаш да правиш с този офис.

Редактирано от plamen_petrov_80 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Такива мрежи са несигурни. Препоръчвам ти да избягваш да включваш служебни компютри към рутери сапунерки със слаба WLAN защита.
Няма да имаш никакво сегментиране в мрежата и е достатъчно да дойда до вас с лаптопа и да ти източа цялата служебна информация.
Или си мислиш, че не мога?
И ако си мислиш да накачиш 5-6 телевизора и други и да гледаш стриймове на тях на един рутер сапунерка - няма да те огрее.

Редактирано от simtech (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Рутер сапунерка не знам какво означава, но предполагам е онези малките, които Виваком дават, нали?

Аз такъв няма да ползвам - имам 16-портов смарт Нетгиър, а след него, за безжичната мрежа, имам Асус А66 или нещо такова беше.

Вивакомски устройства няма да ползвам изобщо, захранващият ми кабел идва от сутерена на сградата, докъдето Виваком имат оптика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре имаш управляем суич, ама той е L2 устройство. В цялата "схема" ми се губи L3 устройството - кой ще прави NAT, къде е DHCP сървъра, кой ще отговаря за филтрирането на трафика /firewall/, кой ще менажира VLAN-ите (минимум 3 в твоя случай) ......

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, street racer написа:

Добре имаш управляем суич, ама той е L2 устройство.

Управляемият суич ако има VLAN фунция, това е добре. Но нещо трябва след това да го ънтагва това VLAN, Което означава още поне 2 умни устройства на ниво минимум Mikrotik Router Board.

п.п VLAN се реализира на ниво 2 на OSI.

преди 52 минути, Nikolay Andronov написа:

Рутер сапунерка..

Нещо като това, което дават Виваком и твоя Асус. Ако ще въртиш бизнес е несериозно да слагаш домашни рутери. Особено при условие, че за някой лев отгоре има Mikrotik Router Board...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нали това казвам - няма кой да "работи" на L3, преди смарт суча!

При мен схемата е подобна - ISP>обикновен гигабитов суич (заради IPTV)>рутер/стена (PfSense, 4 VLAN-a, traffic shaping....)>управляем суич

От управляемия суич, към АР-тата и устройствата в жилището и офиса, в различните VLAN

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е безжичният рутер: https://www.asus.com/us/Networking/RTAC66U/

А това е сучът: http://www.downloads.netgear.com/files/GDC/datasheet/en/GS716Tv3-GS724Tv4-GS748Tv5.pdf?_ga=2.30199927.935106699.1507637638-2052667886.1507637638

Преди малко говорих с човек, който е запознат с мрежите отблизо и ми препоръча МикроТик, който да ми замени тези 2 устройства, както и Дебиан сървъра:

https://mikrotik.com/product/CRS125-24G-1S-2HnD-IN

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.