Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте моля за юридически съвет относно следния казус , преди един месец започнах работа в една фирма на трудов договор с изпитателен срок от 6 м работно време от 9 до 18 ч.  и нетно месечно възнаграждение което ми беше  обявено като 650 лв   даже в самият ми трудов договор е записана тази сума като нетно възнаграждение  плюс бонуси от постигнати резултати без да се уточнява таван ( като в личния предварителен разговор преди да подпиша договора моята шефка ми каза че много лесно може да се постигнат 1000 лв месечен  доход ) . Преди няколко дни обаче когато получих първата си заплата  установих че са ми преведени 460 лв и това е реалната сума на възнаграждението , което твърдо ще получавам когато попитах колеги и пряката ми ръководителка разбрах че това е масова практика и че всъщност договора имал формална стойност за пред НАП и че практически чистата заплата не надхвърля  500 лв въпреки че в договора ми е записано 650 нетни което би следвало да означава че трябва здравните и пенсионни осигуровки да са извън тази сума от 650 лв .  А вчера ми беше обяснено че  в тези 650 лв влизат и здравните и пенсионните осигуровки.  При  тази ситуация аз съм неудовлетворен от условията които предлага работодателят и считам че той ме подведе защото не ми обяви реалната  заплата, която ще получавам , а освен това  самата работа е такава, че получаването на допълнителни бонуси  към реалното твърдо възнаграждение което се оказа че е под 500 лв е по скоро теоретично възможно , а практически изключително трудно постижимо - обвързано с един куп случайности и вероятности  зависещи от  фактори  като късмет и прочие т.е не от положен мой труд . Поради тези причини аз  обмислям да се откажа от тази работа като ме интересува при какви условия мога да го направя за да мога да получавам някакво обезщетение от бюрото по ТРУДА . 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може би, ако покажеш, че работиш с желание и даваш всичко от себе си, заплатата ти ще бъде увеличена.
Първият месец е нещо като ученически, и не знам защо хората, още преди да придобият подходящият опит, искат максимално възнаграждение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

не е само първият месец  питах и другите получават толкова чисто и след това то за това и във фирмата няма човек който да се е задържал повече от 6 месеца 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ако се старае повече сигурно ще вземе цели 465, в такива фирми дето те лъжат със заплатата още от първия месец не се вземат повече пари със старание.

А и дори основната му заплата да е 650 а не както той си мисли нетната пак не се получават 460 лева, като махнеш осигуровките, здравни вноски и данъци би трябвало от 650 лева да остават 504, а не 460

Редактирано от ined (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма начин трудов договор да се сключва нърху нетна заплата. Има основна заплата + бонуси (ДМС), обвързани с конкретни условия. Всичкото това е описано в уведомлението до НАП за регистрацията на договора, което подписваш преди започване на работа. В законите е описано какви данъци и част от осигуровки плащаш за твоя сметка.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интересно, откъде ли ще дойдат парите за здравно и пенсионно осигуряване освен от заплатата... Сигурно от бонусите...  А за обезщетение от БТ май трябва да имаш девет месеца работа...

А преди да напуснеш, по-добре си намери друга работа, която те устройва и тогава действай...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами намери си такава работа, при която ще работиш за себе си, не за разни измислени работодатели, които плащат колкото да не умреш от глад. Така както продължават всички да не се чудят защо няма вече млади хора в българия и не могат да си намират работници - всички цени са двойни и тройни в сравнение от преди няколко години, само заплатите седят същите. Така ще е като всички спим и се примиряваме с това. Най-добре се обърни към местната инспекция по труда, покажи им договора и превода по банковата сметка да направят проверка на фирмата.

Редактирано от Радослав Матев (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мен ми е интересно един факт, всички обясняват - работи за себе си, някои от тези хора, които казват това успяват по един или друг начин да си направят някакъв бизнес на някои от тях потръгва - и същите тези хора, наемат свои сънародници и не обичат да плащат повече от минималната с довода, че и това им е много... И така един кръговрат се получава на нашата народопсихология.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, loranst looa написа:

Здравейте моля за юридически съвет относно следния казус , преди един месец започнах работа в една фирма на трудов договор с изпитателен срок от 6 м работно време от 9 до 18 ч.  и нетно месечно възнаграждение което ми беше  обявено като 650 лв   даже в самият ми трудов договор е записана тази сума като нетно възнаграждение  плюс бонуси от постигнати резултати без да се уточнява таван ( като в личния предварителен разговор преди да подпиша договора моята шефка ми каза че много лесно може да се постигнат 1000 лв месечен  доход ) . Преди няколко дни обаче когато получих първата си заплата  установих че са ми преведени 460 лв и това е реалната сума на възнаграждението , което твърдо ще получавам когато попитах колеги и пряката ми ръководителка разбрах че това е масова практика и че всъщност договора имал формална стойност за пред НАП и че практически чистата заплата не надхвърля  500 лв въпреки че в договора ми е записано 650 нетни което би следвало да означава че трябва здравните и пенсионни осигуровки да са извън тази сума от 650 лв .  А вчера ми беше обяснено че  в тези 650 лв влизат и здравните и пенсионните осигуровки.  При  тази ситуация аз съм неудовлетворен от условията които предлага работодателят и считам че той ме подведе защото не ми обяви реалната  заплата, която ще получавам , а освен това  самата работа е такава, че получаването на допълнителни бонуси  към реалното твърдо възнаграждение което се оказа че е под 500 лв е по скоро теоретично възможно , а практически изключително трудно постижимо - обвързано с един куп случайности и вероятности  зависещи от  фактори  като късмет и прочие т.е не от положен мой труд . Поради тези причини аз  обмислям да се откажа от тази работа като ме интересува при какви условия мога да го направя за да мога да получавам някакво обезщетение от бюрото по ТРУДА . 

Обърни се към инспекцията по труда. За първи път чувам в трудов договор да е написана нетната заплата. Винаги се пише брутната заплата, но щом са ти привели 460 лева има нещо гнило в цялата работа. Това, че някъде казват че има бонуси го равят с цел да превличат повече хора на работа. Реално понякога може системата за бонусите да е устроена така, че много трудно да получиш бонус или да получаваш много малко бонуси. 

преди 5 часа, Aumi написа:

Може би, ако покажеш, че работиш с желание и даваш всичко от себе си, заплатата ти ще бъде увеличена.
Първият месец е нещо като ученически, и не знам защо хората, още преди да придобият подходящият опит, искат максимално възнаграждение.

Защото хората знаят, че може да ги махнат след първия месец. Има фирми предлагащи увеличение на заплатата със всеки следващ месец, но договорите са в полза на работодателя и реално той може да те махне, когато си реши, защото договора е със срок на изпитване в рамките на няколко месеца. 

Масовото възнаграждение в малките градове е 500 лева, което за страна от ЕС е ниско.  Съгласен съм че човек трябва да придобие отначало опит, но при масово възнаграждение от 500 лева е трудно хората да са мотивирани и затова отиват да берат ягоди в чужбина за няколко месеца и след това се връщат в България да си живеят живота. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре де аз ли не схващам нещо или тия дето са писали договора са абсолютни измамници нали НЕТНО значи чисто възнаграждение  без здравни и пенсионни осигуровки как така изведнъж се оказа че понятието НЕТНО значи обща сума с осигуровки ?  

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моя позната работи 3 месеца /изпитателен срок/ на минималната заплата, а след това започна да получава посочената в договора и ваучери за храна. В договора и пишеше основна заплата 600 лева, но шефовете я бяха предупредили, че 3 месеца е на изпитателен срок и ще получава минималната работна заплата. Отиди при касиерката и си искай разпечатка на заплатата. Там пише всичко /основно месечно възнаграждение, процент прослужено време, премии или бонуси, както и удръжки/. Може да нямаш пълен месец, затова заплатата да ти е по-малка.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре де не е ли незаконно моят работодател да пише в трудовият договор че ме осигурява на нетна заплата от 650 лв а да ми изплаща по 460 лв 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не си измисляй! Никой не те осигурява върху нетна заплата, а върху брутна. Или върху минималния осигурителен праг за съответната работа (длъжност), ако заплатата е по-малка от него. Има законово определен процент каква част от осигуровките са за сметка на работодателя и8 каква - за сметка на работника! Както и десятък върху дохода.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 9.11.2017 г. в 6:55, loranst looa написа:

не е само първият месец  питах и другите получават толкова чисто и след това то за това и във фирмата няма човек който да се е задържал повече от 6 месеца 

Предлагам ти, преди да мислиш за възнаграждението, да помислиш как повече да работиш, за да впечатлиш работодателя си, в следствие на което той със сигурност ще те оцени и ще те възнагради.
Но грешката на повечето хора е, че още преди да са навлезли реално в работата, и без да са дали максимума от себе си, искат големи заплати.
Но си задайте въпроса, дали наистина заслужавате тази заплата още от първият месец и колко реално струва вашият положен труд.

Редактирано от Aumi (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Aumi написа:

Предлагам ти, преди да мислиш за възнаграждението, да помислиш как повече да работиш, за да впечатлиш работодателя си, в следствие на което той със сигурност ще те оцени и ще те възнагради.
Но грешката на повечето хора е, че още преди да са навлезли реално в работата, и без да са дали максимума от себе си, искат големи заплати.
Но си задайте въпроса, дали наистина заслужавате тази заплата още от първият месец и колко реално струва вашият положен труд.

Тебе ти е време да млъкнеш по тая тема. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 40 минути, Антон III написа:

Тебе ти е време да млъкнеш по тая тема. 

И защо?

Кое не ти хареса?

Че казвам, че за да получиш, първо трябва да дадеш?!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Aumi написа:

И защо?

Кое не ти хареса?

Че казвам, че за да получиш, първо трябва да дадеш?!

Тва не са ти библеиски времена. Човека има подписан договор. Работодателя е длъжен да му плаща това, на което се е съгласил по договор. Дори да не е доволен от новия си работник (което ще последва в уволнение разбира се). Няма такива филми като неплащане на договореното щото си работил по-малко или по-некачествено тоя месец. Има такива филми като шибани работодатели експлоатиращи наетите от тях хора за никакви пари. Щото ако кажеш, че 650 лв е заплата, с която човек ще живее нормално и няма да се лишава от нищо, ше те нарека лъжкиня. Остана и за тия 650 лв да те лъжат и ти (като един примерен работодател да речем) ше кажеш ли на подчинения си: ми напъни се малко и ше ти платя каквото съм ти обещала по договор? 

пп. За да получиш, първо трябва да дадеш. В човешките взаимоотношения може да има място тая приказка, в отношенията работодател - работник няма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А ти за какво мрънкаш?  Работникът се е съгласил и удостоверил това с подписа си пред НАП преди постъпване на работа. А, работникът си мислел че тези пари са чисти и върху тях не дължи данък и осигуровки? Държавата е написала нейното в "Държавен вестник". И без това от джоба на 

преди 1 час, Антон III написа:

шибани работодатели

излизат примерно 1100 за да може работникът да получи 650. За да може тиквата и тази година да разпределя безотчетно (извън бюджета) на 2 милиарда излишъци.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 12 минути, Филипов написа:

А ти за какво мрънкаш?  Работникът се е съгласил и удостоверил това с подписа си пред НАП преди постъпване на работа. А, работникът си мислел че тези пари са чисти и върху тях не дължи данък и осигуровки? Държавата е написала нейното в "Държавен вестник". И без това от джоба на 

излизат примерно 1100 за да може работникът да получи 650. За да може тиквата и тази година да разпределя безотчетно (извън бюджета) на 2 милиарда излишъци.

Айде не го обръщай на политическа дискусия? 650 бруто са 500 нето. 40-50 кинта пак са го отрязали. Дори да не гледа какво подписва. Ти 50 кинта ей така доброволно ше ги даваш ли всеки месец на филанкишията, при 500 заплата? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Антон III написа:

Тва не са ти библеиски времена. Човека има подписан договор. Работодателя е длъжен да му плаща това, на което се е съгласил по договор. Дори да не е доволен от новия си работник (което ще последва в уволнение разбира се). Няма такива филми като неплащане на договореното щото си работил по-малко или по-некачествено тоя месец. Има такива филми като шибани работодатели експлоатиращи наетите от тях хора за никакви пари. Щото ако кажеш, че 650 лв е заплата, с която човек ще живее нормално и няма да се лишава от нищо, ше те нарека лъжкиня. Остана и за тия 650 лв да те лъжат и ти (като един примерен работодател да речем) ше кажеш ли на подчинения си: ми напъни се малко и ше ти платя каквото съм ти обещала по договор? 

пп. За да получиш, първо трябва да дадеш. В човешките взаимоотношения може да има място тая приказка, в отношенията работодател - работник няма.

Разбира се, че трябва да получи толкова колкото е описано в договора.

Но въпросът беше, че по принцип, повечето работници, с някои изключения, мрънкат още преди да са започнали работа.

Не съм чула някой да не пита за заплата, а да каже: вижте първо какво мога, пък тогава ми платете според възможностите! :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 40 минути, Aumi написа:

Разбира се, че трябва да получи толкова колкото е описано в договора.

Толкоз.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно така щом в договора пише 650 нетно  трябва да получа толкова и след като в последствие се измятат от фирмата и казват че нетното всъщност е брутно то значи нямам място там и никой от вас  вярвам не би си губил по цял ден времето от 9 до 6 ч за 460 лв и като приспаднем разходите за транспорт стават 400 лв  Ай сектир Човешкият труд струва пари не само пожелания и празни приказки защото като отида да плащам тока , парното и водата не ме питат  ти  какъв договор си подписал а ми казват една хубава сума от която джоба ми се изпразва .  Аз няма да бъда роб и слуга и послушно да си трая колкото да не си загубя хляба .  Аз имам достойнство  и  ако всички които ги експлодират  за мизерни пари кажат баста да видим тогава дали работодателите ще държат тия мижави заплатки от по 400 - 500 лв . Това е  истината не сме народ а мърша............ и от там идва всичко няма солидарност има егойзъм и за това сме на това положение, защото законите се тъпчат и газят от силните на деня а в същото време се стоварват с цялата си тежест върху обикновените хора .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 11/9/2017 в 4:20, loranst looa написа:

... нетно месечно възнаграждение което ми беше  обявено като 650 лв   даже в самият ми трудов договор е записана тази сума като нетно възнаграждение  ...

Я го покажи този договор?... Защото обикновено се записва основната, или в краен случай брутната заплата.

И след като не си доволен от това, което ти плащат - напусни. Така ще покажеш на дела това, което пишеш във форума - че не даваш да те "експлодират  за мизерни пари" (това си е за бисерите, да :D )  . Обаче е такъв случай от трудовата борса ще взимаш най-много минимума.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

нищо няма да взимам от борсата щото няма да имам 6 месеца но въпреки това ще напусна и когато вече не съм част от фирмата ще го покажа защото в момента той съдържа  елементи  които са конфиденциални с адрес имена на фирмата и тнт  но така или иначе  аз не бих стоял по 9 часа за 460 лв никъде дори и да ме карат просто да си седя в къщи пред телевизора , защото с тия мизерни пари не може да се живее и който твърди обратното значи има някакъв много сериозен проблем .:mad:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от аm-аm
      Какво и при какви условия може да снимаме законно, кога е нужно разрешение и с какви цели - това са въпросите, които ми се иска да изясним.
      Сещам се за 4 закона, от които трябва да се ръководим - Конституцията на РБългария, Закона за авторското право и сродните му права, Закона за защита на лични данни и Общия регламент за защита на лични данни.
      Ти си, @RudeBoy
    • от loranst looa
      Здравейте искам да се консултирам относно един търговски правен казус съвсем накратко ще опиша случая , преди няколко дни едно лице поръча от мен посредством безплатна обява в Базар Бг  компютърна част рам памет за 100 лв  втора употреба  той ми писа няколко съобщения и след няколко разговора по телефона договорихме доставката по Еконт . На другия ден същият отишъл в еконт взел паметта рано сутринта  и ми се обажда да ми каже че не можел да я сложи и че била дефектна , тъй като аз не можех  да говоря в същия момент  ( защото  бях на работа ) видях   че телефонът ми звъни , но тъй като не можех да говоря  реших  че по - късно ще му се обяда  и така няколко часа  по - късно когато  вече се освободих в обедна почивка си погледнах пак телефона и какво да видя  получателят на пратката звънял 45 пъти и написал 27 смс  със най- отвратително съдържание сред което  долнопробни обиди и директни заплахи за физическа саморазправа .  Веднага  му се обадих да разбера какви са тези глупости които е написал, но още щом чу гласът ми тази самозабравила се мутра започна да крещи че щял дойде с бухалка от Бургас и да ме изпотроши целият .  След като около 20 тина пъти опитах да го избера за да разбера защо толкова е ядосан най- накрая успях измежду водопада от псувни и закани да разбера че паметта  не била съвместима с дъното му на компютърът защото той имал дъно за памет ддр 4 а моята е ддр 3  , но човека нали е мутра и не разбира горкия  от друго освен от бухалки и заплахи решил че съм го прецапал с неработеща рам памет и за това си плещи закани и обиди  . Аз му казах че щом е несъвместима аз не съм виновен че той е технически неграмотен но въпреки това, че грешката си е негова ще му върна парите , а той да ми върне паметта , така и направих . Но тъй като  се чувствам засегнат и обиден от отвратителния подход и мутренско поведение на този тип  искам да попитам имам ли ли правно основание да заведа дело срещу него за закани за физическа саморазправа, обиди и клевети, тъй като  аз му върнах парите  не , защото съм уплашил от простотиите които е написал а защото просто приех  че е технически  неграмотен а и освен това  щом на него не му трябва тази памет винаги ще се намери друг на който да му върши работа . Въпросът е в това че съм огорчен и възмутен от подхода му който  е мутренски  в криминален - изнудвачески стил и който е оскърбителен . Та най просто казано мога ли да осъдя  този човек след като имам в телефони са множество смс изпратени от неговия номер които съдържат заплахи за физическа саморазправа .  Искам да направя това нещо защото ми писна от това мутренско поведение което ни заобикаля на всякъде , защото виждам че има прекалено много хора които решават проблемите си с бухалки и заплахи , а това за една правова държава е недопустимо ! 

• от Aliya
      Да нахраниш дете е свещенодействие, свещен акт! Нищо не може да стои по-високо от този свят акт - нито търговците, нито политиците, нито институциите! А цялата тази медийна врява преди време се вдигна и срещу една холандска млада жена, която кърмеше детето си в списание Вог. По красива модна снимка не бях виждала, но и тя бе заклеймена, както и днес тази българска майчица, подала гърда пълна с мляко на детенцето си! Значи медиите могат да гърмят с реклама, възхваляваща отрязаните гърди и яйчници на здравата Анджелина Джоли, а в същото време не могат да защитят една майка в правото й да си накърми бебенцето!?
      Проблемът е обаче много дълбок и тази сцена с изгонената от мола кърмеща майка е само върхът на айсберга.

Истината е, че няма по-ревниви създания от гейовете!

Ужасно ги боли, че жената е хубава, че е майка, че може да ражда, да кърми, да привлича мъжкия пол! А гейовете няма как да го постигнат женското съвършенство - въпреки парадирането си по улиците, оперирането си за смяна на пола, наложено със закон от Българския парламент на светлия християнски празник на майката Благовещение! На Благовещение Парламентът гласува узаконяване и налагане в разрез с нормите на Българската Конституция оперативно създаване на някакъв си "трети" пол!?
      То че няма трети пол няма, както и такова природно явление не съществува, но че някой се опитва да наложи, зад паравана на "дискриминираните", законово предимство на оперираните мъже с отрязано мъжко достойнство в ущърб на останалото общество, е повече от очевадно. Тези оперирани мъже с отрязано мъжко достойнство не само, че могат да те набеждават в дискриминация, но не са и длъжни да доказват обвиненията си според новия закон. Набеденият от тях е този, който е длъжен да се докаже невинен, като основното право, гарантирано ни от конституцията: "Невинен по презумпция!" е потъпкано, за да се угоди на една малка група от осакатени по собствената им воля мъже!!!
      И така, както днес узаконяват промяната на мъжкия пол по оперативен начин, така и утре, току виж, Европата ни наложила със закон и задължителното опериране чрез отрязване на мъжки достойнства!
      А защо не и на женски гърди!?
      Защото докато платените от нас народни избраници гласуват закони за узаконяване на незаконното, нечовешкото и несъществуващото в природата опериране на полови органи чрез изрязване, една майка бе изгонена от столичен мол за това, че е накърмила детенцето си на пейката.
      И се оказва, че всъщност жената е дискриминираната, ограбената, превръщана в някакъв сурогатен придатък на гейските мераци да крадат чуждите деца.
      Погледнете европейското законодателство в тази насока и ще осъзнаете всички - жената е подложена на Глобален Геноцид:
      - с по-ниското си заплащане, узаконено от ЕС,
      - със закона за узаконяване на сурогатството,
      - с напъните превантивно да й бъдат рязани гърдите и яйчниците,
      - с детските надбавки, които я осъждат на мизерия заедно с дечицата й,
      - с цялата медийна и шоу истерия, насочена срещу жената!

А едно общество, което отказва да се грижи за майките и децата им, за старите и болните хора, а вместо това ги съди публично, заклеймява, лишава от социални помощи, от здравни грижи и ги осъжда на глад, не е вече общество, ерго не се нуждае вече от политици и институции. Може да спуска кепенците.
      Политиците да връщат лимузините, чиновниците да спрат да получават заплати от обществената ясла, а монополите да си издържат сами охраняващата ги полиция!
      Няма ли вече общество, което да ги издържа, то тогава и продажниците и майцепродавците ще са по-малко!
      Защото не спирам да се учудвам колко много продажници има в милата ми родина! В медиите на "красивите и умните с безплатната омраза" не се посвениха да обидят Кърмещата Майка на България, да я плюят и принизяват с грозните си умове на неблагодарници. За продажните си соросови пари скочиха и на майчетата, обвиниха ги, че кърмят и с най-грозни епитети ги наругаха! Писачи, драскачи, тролове, като глутница вълци скочиха срещу майките и малките им деца, като че ли в България деца нямат право да се раждат, млади хора нямат право да живеят, българките нямат право на рожби и на семейства.
      Само гейовете имат.
      Покварата и продажността са дълбоки язви, от които страда Майка България. Дори не мога да кажа: "Прости им Боже, те не знаят какво правят!"
      Защото те знаят какво правят и го правят със садистично удоволствие и за пари.

- http://aliya.blog.bg/politika/2013/01/10/te-sa-demokratite-na-syvremenna-bylgariia.1040557

- http://aliya.blog.bg/novini/2014/03/12/es-sreshtu-jenata.1247129
      - http://aliya.blog.bg/novini/2014/04/02/neutralnata-ludost.1253274
    • от animalprograms
      Новото-старо правителство вече е намислило да се разпорежда по свое усмотрение с всички бездомни и свободно излизащи котки в България. На 15 януари 2015 г. на уебсайта на Министерството на земеделието тихомълком е бил публикуван "Законопроект за изменение на Закона за защита на животните", подписан от Министър-председателя Бойко Борисов (линк). Според прессъобщението в медиите, проектът е бил изготвен в сътрудничество с неупоменати неправителствени организации. Аз предполагам, че Четири лапи са сред участниците в заговора, защото те занимаваха преди около месец телевизионната аудитория именно с желанието си да има приюти за котки.

Предвидено е във всеки текст в закона, третиращ контрола на кучетата, просто да бъде добавено "и котките". Тук ясно прозира сценарият, вече прилаган спрямо кучетата. Само за псевдо-контрола на кучетата, през последните десет години в София бяха похарчени над 15 милиона лева. Според изявленията на общината, около 40,000 кучета бяха прибрани, но кастрираните-пуснати са в пъти по-малко.

Държавата не обмисля субсидирането на масова стерилизация на домашните котки, което би било най-уместно да става в частните клиники. Вместо това, предвижда създаването на затвори за котки и организирането на безкрайно и безотчетно събиране на хиляди животни под измамни претексти. Колко голяма може да се окаже една бъдеща злоупотреба с котките, което изглежда е основният мотив зад тази необоснована инициатива? Трябва да обърнем особено внимание на факта, че броят на домашните котки в България според FEDIAF е 780,000. Поне половината от тях са свободно излизащи и такива биха се оказали занапред под постоянна угроза да станат обект на "хуманния контрол" на българските власти. Към тях трябва да добавим още няколко стотин бездомни котки, чиято липса дори не би била забелязана.

Още по-безочлива е изцепката, че въпросните проекти, засягащи котките, щели да бъдат основани на текст от "Кодекса за здравеопазването на сухоземните животни" на OIE (линк). Текстът всъщност се отнася изцяло и само за кучета.

Сегашното безумие дори не приключва с коментирания дотук проект. Има втори законопроект, публикуван също на 15 януари - за изменение на Закона за ветеринарно-медицинската дейност. Намерението е всички стопани на котки в България, включително бедни или живеещи в отдалечен район, да бъдат принуждавани да разнасят животните си до най-близкия град за поставяне на микрочипове, за изготвяне на паспорт и за ежегодно поставяне на ваксина срещу бяс.

НЕКА ПРЕДПАЗИМ КОТКИТЕ ОТ КРИМИНАЛНИТЕ СХЕМИ, КОИТО СА ПРИЛАГАНИ ОТ ДЕСЕТИЛЕТИЯ СПРЯМО КУЧЕТАТА!

Аз съм решен да се противопоставя на този заговор. Има определен 14-дневен срок за подаване на възражения до министъра и ще започна да пиша такова. Ще потърся също гласност в медиите.
      Също важно е да се постараем да направим солиден протест пред Министерски съвет. Трябва ми подкрепа от всички участници във форума, които не биха могли да се примирят със затворите за котки във всяка община, нито с ловците на котки, върлуващи безконтролно из цялата страна.

(Моля да се придържаме към разумния тон, като не разводняваме темата с мнения от сорта на ужас, на какво прилича това, тези са луди и пр.)

• от Ins0mn1a
      Здравейте,

Работя в социална институция и преди няколко месеца при нас постъпи заповед за настаняване на лице от друг дом. В последствие се оказа, че лицето не желае да бъде преместено в друга институция, но 14 дневният срок за обжалване бе изтекъл. В закона за социално подпомогане и правилника за приложение на същият  закон, никъде не е упоменато какво се случва в тази ситуация. 

Преди време в образеца на заповедта е имало едномесечен период за настанвяне, след изтичането на който заповедта за настаняване се е отменяла. Сега такъв период няма.  Към този момент са изтекли четири месеца от издаването на заповедта  и няма никаква промяна в ситуацията - лицето продължава да е настанено в един дом, докато в същото време има издадена заповед за настаняване в  друг. Това не е първият подобен случай, като при последният такъв колегите от Дирекция "СП" отговориха, че действията който са предприели тогава били цитирам : " Не особено законни". 
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.