Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Изграждане на локално парно в къща

Препоръчан отговор

До сега отоплението е било на обикновени печки на дърва и всъщност само в трапезарията и във хола е топло през зимата в другите стаи от 0 до 5 градуса макс , та мислим да изградим  парно, обаче си нямаме представа какво трябва да се направи и така просто искам да попитам горе долу колко пари ще струва и как става процедурата,, самият котел или там печка с водна риза или което е най-подходящо мислим да е в гаража или не знам и аз в някоя от стаите ли къде е подходящо да се сложи , въпросната трапезария е много преходна стая с 4 врати и много трудно се топли, според мен ще трябват някъде към 8 радиатора за всички стаи баня тоалетна, коридор и тнт , за това ако може малко повече информация как могат да станат нещата и кое е най-подходящо-къщата е стара 1950 година , санирана е , с тухли нормална стара къща.

123.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Много примамливо изглежда-палиш на едно място и на всякъде е топло. На практика , обаче, това е най-неизгодният начин за отопление по отношение на енергийна ефективност. Това е заради големите загуби на топлина при пренасянето й. Може да се получи повече от двойно. Ако нямаш някакъв безплатен източник на гориво, си вътре тотално. Иначе схемата е проста- котелче в избата, една помпа, един разширителен съд на тавана. Даже може и без помпа-термосифонно ( но по-слабо). Тази конфигурация може да е в много разновидности, в зависимост от техн. възможности.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако имаш газ до вас това е отоплението,естествено ако разполагаш с средства.Но то и за другото парно примерно на дърва ще ти трябват доста пари.Разликата е само в цената та котела на газ и  на дърва и въглища.Другото радиатори и тръби и инсталация е едно и също.Но първо е сменена дограма с добър стъклопакет,стабилна изолация от вън и от вътре и тавани и чак тогава вложения в каквото решиш.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

може малко да се поработи върху разположението на стаите

нещо подобно

New_Bitmap_Image_6.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

ъпдейт

много работи  могат да се измислят 

New_Bitmap_Image_8.png

може да се мине без радиатор в кухнята само отопление от търбите

2 малки радиатора в баня и тоалетна

+ 4     големи колкото е необходимо в осталите стаи

и един гипсокартон откъм стените на коридора без да се вратарисва много в коридора с добра излоция на вратите 

топлите търби трябва да влизат в трапезарията  към  тоалетната и кухнята  да са последна точка

може да се направи и байпас и на другите стаи ако не се ползват но трябва съответно промяна в схемата  и  търби и кранове

добра излоция на северната страна 

много нелепо разположение на стаите 

от трапезарията да се влиза в спалнята е нелепица....

който е определил предназначението  на стаите е за бой

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Котел, 16KW, радиатори  поне 2KW, за тоалетна и баня 0,7KW, котела и раз.съд в гаража, радиаторите под прозорците. Тръбите по външните стени и готово, помпа задължително.

Но, аз си направих от климатик, термо помпа и печка се пали тази год., няколко пъти. Подържа постоянна тем., по всяко време на денонощието, топла вода има постоянно, няма дърва, въглища, пепел.Ток около 200лв, в това число дом. уреди.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преправих ти къщата

New_Bitmap_Image_9.png

само гледай като влизаш в гаража да не натиснеш газта да влезнеш в сплята директно

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, gig93 написа:

просто искам да попитам горе долу колко пари ще струва и как става процедурата,, самият котел или там печка с водна риза или което е най-подходящо

Предложили са ви газ, ако могат да ви включат, което не е лоша идея.

За 8 радиатора ви трябва голям котел, не печка, което значи и поне 12 кубика дърва на зима за него. А отделно и въглища за задържане на топлината, да речем 3 тона на зима.

Първо вижте дали ви устройват цените.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

с камина колкото и да пазиш се  опушлявят стените така че в хола  камина не е  удачно

и трябва  хубава изолация та стените  около печката да не пламнат стените и измазване на комина   ако е гредоред да не се запали къщата

преди 1 минута, Julius Decimus написа:

Предложили са ви газ, ако могат да ви включат, което не е лоша идея.

За 8 радиатора ви трябва голям котел, не печка, което значи и поне 12 кубика дърва на зима за него. А отделно и въглища за задържане на топлината, да речем 3 тона на зима.

Първо вижте дали ви устройват цените.

лоша идея е газта

много е опасно

сумати хора изгърмяха

не са  8 радиатора

2 половинки за баня и тоалетна

2 за спални

1 за хол който няма да работи нон стоп

и 1 за трапезария или кухня според зависи къде се пали

защо да се пали в гаража и да се отоплява гараж като може да се пали вътре в къщата

общо5 радиатора

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Тази сграда на един етаж ли е? С гаража имат ли разлика в нивата?
Сергеич, така както ги пляскаш тия радиатори, съобразяваш ли местоположение на прозорците?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

С печка с водна риза не става, котел на въгллища, дървото няма калоричноста на въглищата. И времето на обслужване е по дълго.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

ами аз не знам къде са прозорците чертежа е ориентировъчен

току-що, balki65 написа:

С печка с водна риза не става, котел на въгллища, дървото няма калоричноста на въглищата. И времето на обслужване е по дълго.

става става

по 2 кашона с дърва от банановите за 3 етажа къща  на ден

преди 4 минути, DarkEdge написа:

съобразяваш ли местоположение на прозорците?

прозорец може да се избие

парно един път се прави :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Колко радиатора, каква температура в стаите, каква на водата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 23 минути, Yvan Sergeev написа:

с камина колкото и да пазиш се  опушлявят стените така че в хола  камина не е  удачно

и трябва  хубава изолация та стените  около печката да не пламнат стените и измазване на комина   ако е гредоред да не се запали къщата

лоша идея е газта

много е опасно

сумати хора изгърмяха

не са  8 радиатора

2 половинки за баня и тоалетна

2 за спални

1 за хол който няма да работи нон стоп

и 1 за трапезария или кухня според зависи къде се пали

защо да се пали в гаража и да се отоплява гараж като може да се пали вътре в къщата

общо5 радиатора

Ами котела няма да преувеличим ако го сложим 1200-1500 лева.

1 радиатор 2KW е не по-малко от 100-120 лева.

Помпа към 200.

Тръби, казанче за водата и защита от прегряване, едни 3000-3500 лева трябва да ги има.

преди 2 часа, gig93 написа:

горе долу колко пари ще струва

И това без "майстори" да търсите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

над 20 градуса

по 3 стаи на етаж със

със радиатори по 10 глидера

на първи етаж се пали няма радиатори на втори и трети етаж общо 6 радиатора

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Julius Decimus написа:

Ами котела няма да преувеличим ако го сложим 1200-1500 лева.

1 радиатор 2KW е не по-малко от 100-120 лева.

Помпа към 200.

Тръби, казанче за водата и защита от прегряване, едни 3000-3500 лева трябва да ги има.

Тръби, колена тетки, като спре тока помпата да не спира, там какво му казвате,вентили, обикновени или с термостат.Ето тези малки детайли хвърлят пара.

преди 6 минути, Yvan Sergeev написа:

над 20 градуса

по 3 стаи на етаж със

със радиатори по 10 глидера

на първи етаж се пали няма радиатори на втори и трети етаж общо 6 радиатора

Къща 100км, котел 24kw,хол, кухня, коридор, детска, баня, тоалетна, спалня. Не е санирана, дограма обикновенна, 24гр., навън мин 15гр.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 часа, gig93 написа:

та мислим да изградим  парно, обаче си нямаме представа какво трябва да се направи и така просто искам да попитам горе долу колко пари ще струва и как става процедурата

А и друго, трябва предварителен план къде ще стоят радиаторите, трябва ли да се пробиват стени, и ако да къде.

Машини - къртач/бормашина, ракета задължително. А за тръбите ви трябва да режете също.

Дискове, боргии, да се има предвид.

Аварийно захранване за помпата, UPS, това и то е хубаво да се вземе предвид. Ако ви спре тока помпата да си върти. И то е към 150+лева.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 28 минути, balki65 написа:

Къща 100км, котел 24kw,хол, кухня, коридор, детска, баня, тоалетна, спалня. Не е санирана, дограма обикновенна, 24гр., навън мин 15гр.

ако я санираш навън да е -15 без парно  вътре ще е 10-15  градуса  положителни без да я отопляваш

и с 4 kw  ще я сгрееш до 25 градуса

New_Bitmap_Image_9.png

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Какви дърва,какви въглища бе хора.Човека не е писал дали има газ покрай тях.Но като му чета какви градуси са в неотопляемите стаи ,май няма никаква изолация и дограма.И никой не го топли отникъде.Как лесно му казвате че ще му стигнат малко дърва .Все ми е на акъла.Както съм писал първо хубава дограма,много добра изолация от вън и от вътре и навън и после колкото се може по голям радиатор навсякъде .Най добре е навсякъде подово и един газов котел с минимална мощност.Максималната му е голяма на всички и стигат даже за два етажа.Но както казах това са пари и за едното и за другото.10000лв и  си ти.Ако няма газ др. вариант е пелети.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

New_Bitmap_Image.png

това са основните проблеми

1 не знам кое е север кое е  юг за да дам повече подробности и къде има прозорци

2 разпложението на стаите е лошо като чели са хвърляли ези тура и квото се падне

3 има 3 входа трябва да е един основен най много 2 с гаражния

4 спалнята трябва да има една врата и да е в близост до вода в случая трябва да се мине през 2 стаи за да се отиде до тоалетна .... 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Няма да се прави никакво преустройство на стаите печките са в хола права и легнала готварска в трапезарията което е пак нещо като кухня само че с диван и Тв а другото, което е уж кухня е нещо като голям коридор с печка хладилник плот и от там се влиза в баня и тоалетна фък лоджик, но така сме свикнали, къщата е санирана до половината само, трябва много работа по нея покрив и тнт, но просто зимата сме свикнали 35 40 градуса да е на печка и дори да отваряме врати в другите стаи не е работа, хола, коридора и спалнята са правени първо и е една идея по-повдигнато после е престроено другото,1 метър разлика някъде, просто като е строена къщата е нямало път и асфалт д и след като са направили къщата е останала в ниското и така, кухнята и трапезарията няма как да станат спални щото са 2 метра широки и 4-5 метра дълги стаи другите са стандартни 4х4. Спалня 2,  спалня 1 и хол могат да се преустроят някак си но другите малко трудно, трапезарията прилича на голям коридор по-скоро и единствено може да се слее с коридора за да стане по-голяма, зелените кръгчета са отвори за комин от двете страни на стаите, дограма има навсякъде освен трапезарията, там е дървено, та въпроса е искаме на пролет да направим покрива и парно евентуално ако стане, въпреки че ел, вода, тръби всичко е от 1000 год, но то по тази логика трябва да съборим къщата направо и да я построим на ново, за това писах тук да знам дали парно е добра идея ,в смисъл ако се живеем тук повече хора за в бъдеще да е топло навсякъде. Сега с 10 кубика дори остават изкарваме цяла зима 600-700лв например макс и е топло само в 2 стаи, има климатик в коридора между хола и спалнята но се ползва предимно за охлаждане

Да минем на въпроса кое отопление ще излезе най-изгодно и ще се отопляват всички стаи? 

123.jpg

синьото е прозорци, смотано са направени да но щом съм живял цял живот там така сме свикнали да се минава през 100 стаи за да се отиде до wc трапезарията е 3 на 4 извинявам се а кухнята заедно със банята и тоалетната е 4 на 4

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

New_Bitmap_Image_10.png

ето нещо интересно

без много да се пипа

разменят  се хола и спалнята

от спалня 2 се прокарва търба до тоалетна и се връща

зазидва се  вратата между  гараж и кухня и стените между гаража и къщата се изолират

избива се още една врата между кухня и трапезария  или се разширява старата и се пали  огън по в средата

трапезария и кухня стават почти едно помещение,  единия коридор зе преправя на баня и WC и се оставя врата откъм новия хол и се пускат да минавт търбите от там  до радиатора в спалнята

и се избива нова врата между хол и спалня

и така 2 радиатора  палене на дърва  в трапезарията или кухнята и  търби

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 часа, gig93 написа:

До сега отоплението е било на обикновени печки на дърва и всъщност само в трапезарията и във хола е топло през зимата в другите стаи от 0 до 5 градуса макс , та мислим да изградим  парно, обаче си нямаме представа какво трябва да се направи и така просто искам да попитам горе долу колко пари ще струва и как става процедурата,, самият котел или там печка с водна риза или което е най-подходящо мислим да е в гаража или не знам и аз в някоя от стаите ли къде е подходящо да се сложи , въпросната трапезария е много преходна стая с 4 врати и много трудно се топли, според мен ще трябват някъде към 8 радиатора за всички стаи баня тоалетна, коридор и тнт , за това ако може малко повече информация как могат да станат нещата и кое е най-подходящо-къщата е стара 1950 година , санирана е , с тухли нормална стара къща.

123.jpg

Ако е едноетажна къща, се копае в гаража ниско ниво в което да се сложи котел. Така си застрахован, че водата ще се движи ако спре тока и помпата. Доста пари се пестят с една дупка.

На мен ми излезе - Котел втора ръка върви 300+лв. Аз си купих нов за 1050. Радиатори 8 броя Х 50лв втора рака. 2 метра дълги 60см високи.

6 броя по 6 метра дълги тръби 1цол ( 24лв на тръба) и една 6 метрова тръба една втора (18лв на тръба).

Броиш колко колена, холендри, кранове, муфи итн. Не са много и флашка за направата на резби и си го правиш сам.

Ако допреш до майстори вземат по 50лв на свръзка, което е по-скъпо от материалите на куп. За това или го правиш сам или се отказваш от парно.

На мен ми излезе малко под 2500лв и ми е топло на всякъде. Къща с много стаи си трябва парно, че е най изгодно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване