Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте! Проблемът ми е почти нерешим, но знае ли се, може пък някой да има идея. Имам един много стар комп, с-мата е "халифакс" :shy11: - Win XP3, 32 bit, настолен, на който пиша документи и др. подобни. Наскоро, обаче реших да му инсталирам Win7 и естествено категорично ми "отказва". Пуснах му една програмка Intel Driver and Support Assistant, според нея Win7 не може да се инсталира заради графичната карта, стара като света и отдавна няма ъпдейти. Тъй като не съм спец. ще съм ви много благодарна, ако дадете някакъв съвет, външна граф. карта или каквото ви хрумне. Машинката си работи, само тая карта е проблем. 

Предварително благодаря! :cheers:

Ето данните на трошката :(

Image 1.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На такава машина чудесно би работил един Линукс.Аз качвам Дебаин 8 или 9- 32-битова.С него ще можете всичко да правите МНОГО по-добре от Уин.7 и МНОГО по-бързо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Остави я така машината, за какво ти е Windows 7, с този едноядрен процесор и 1 GB RAM няма смисъл да се мъчиш. Може да направиш ъпгрейд, ако ти се дават пари и ако намериш памет за стотинки - дъното поддържа до 4 GB RAM, поне ако я направиш 2 GB ще е по-добре. Може да се сложи и някоя външна видеокарта на PCI-E, поне 128-256 MB RAM ако има, все ще е файда. И на последно място, може да смениш процесора с такъв, който поддържа Hyper-Threading, за съжаление това дъно освен Celeron и Pentium други процесори не поддържа.

http://www.findlaptopdriver.com/hewlett-packard-0984h-specs/

http://www.cpu-upgrade.com/mb-Intel_(chipsets)/915G_Express.html

преди 8 часа, hudyr написа:

ЛС с материали.

Защо на ЛС? Нали за това е форум, не чат - дай ги и за някой друг ако има подобен проблем да се мъчи.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какъв е бюджета за справяне с проблема?

Тази система освен с WinXP и някой лек Linux не бих я мъчил със 7-ца, колкото и да мога да я оптимизирам и орежа.

Освен писането на документи (което е хубаво да се уточни на кой софтуер е добре да става това), за какво друго точно се използва машината?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много благодаря на всички!

Това с Линукс ми звучи доста добре, макар абсолютно никога да не съм работила с Линукс, даже не знам как изглежда, но с всичко се свиква! 

Имам и лаптоп, но понеже работя в къщи, превеждам от разни езици, понякога по много страници на ден и предпочитам компа и по-голям монитор, свикнала съм и не мога да работя на разни въшки, таблети, телефони  и  лаптопи. За мен щайгата си е най-сигурното нещо, с изключение на това, че не можеш да си я сложиш в чантата.  ;)  

Благодаря на всички за идеите и съветите! :cheers:

на 29.06.2018 г. в 6:48, bigiadri написа:

На такава машина чудесно би работил един Линукс.Аз качвам Дебаин 8 или 9- 32-битова.С него ще можете всичко да правите МНОГО по-добре от Уин.7 и МНОГО по-бързо.

Благодаря за идеята! Изобщо не съм работила с Линукс!  А бихте ли ми казали каква версия ползвате и от къде може да се дръпне? Само да кажа и за какво искам да го ползвам, едно - за документи, което става на всяка машина, но също ми се ще да инсталирам някакъв Skype Portable, което сега с WinXP е напълно невъзможно, имам някакъв "пипнат" Skype, но от няколко месеца става само за писмени съобщения. Освен това ползвам и една програмка за клипчета, обичам да си правя разни и да качвам в youtube, естествено ползвам и FB Messenger, слава богу още работи със стар Уин... Общо взето за това ми трябва. Какъв браузър работи добре с Линукс? Сори, че питам такива щуротии, но наистина даже не съм виждала как изглежда това чудо. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

https://distrowatch.com/

Избери си :) В дясно на "Page Hit Ranking" са горе-долу подредени по сваляния/рейтинг, може да поразгледаш няколко и да ги тестваш, може да се пробват от USB и без да се инсталират.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

О, Raze  мерси много! Сега ще погледна! 

преди 11 минути, Raze написа:

https://distrowatch.com/

Избери си :) В дясно на "Page Hit Ranking" са горе-долу подредени по сваляния/рейтинг, може да поразгледаш няколко и да ги тестваш, може да се пробват от USB и без да се инсталират.

всички ли стават за моята трошка? 

Имам една флашка с Уин на нея, мога ли да го изтрия и да кача там Линукс-а? Всъщност, колко гб флашка ще ми трябва? И последно платени ли са тези Releases? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Опс...това го забравих :)

Виж тук:

http://www.linuxandubuntu.com/home/5-lightweight-linux-for-old-computers

Може да пробваш и тази по-стара версия на Mint, изтегли 32 битовата:

https://blog.linuxmint.com/?p=2626

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мерси, сега ще почета, че ми е мътна с тоя Линукс и с това как да го кача на флашката, поне да видя как работи и дали ще мога да го "понеса" :) 

преди 20 минути, Raze написа:

Опс...това го забравих :)

Виж тук:

http://www.linuxandubuntu.com/home/5-lightweight-linux-for-old-computers

Може да пробваш и тази по-стара версия на Mint, изтегли 32 битовата:

https://blog.linuxmint.com/?p=2626

Този Linux Mint 17 Cinnamon ще е supported until 2019 , само до 2019, то не остана много до тогава :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами като искаш нова OS си купуваш нова машина или поне някоя по-съвременна на най-много 7-8 години, като гледаш нещо, което тогава се е водило ако не висок, поне среден клас. За около 200-300 лева се намират много добри маркови машини, дори и аз продавам конфигурация, но за това на лични. То и компютъра ти е излязал преди 14 години, но още го ползваш. Да не би WinXP, с който си в момента, да се поддържа? Той е спрян от поддръжка преди над 4 години, докато с този линукс имаш за твоята антика още време. Също и Windows 7, който искаш да слагаш, официално е спрян от поддръжка, въпреки че ще има разни обновявания до края на 2019/януари 2020. Този компютър с пентиум процесор още колко години смяташ да го ползваш, да не говорим, че може да издъхне всеки момент.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, Nadia Milusheva написа:

Благодаря за идеята! Изобщо не съм работила с Линукс!  ....

Аз ползвам и качвам напълно готов за работа  т.е. с качени всички приложения и дори интерфейсът направен като Уиндоус.С помощта на една програма Rufus се казва ,ги записвам на флашка  обикновено 8 Gb голяма и с нея най-напред пробвам дали става Линукса за машината , дали на този ,който ще го ползва може да разбере как да работи и дали му върши работа. Качвам такъв Линукс на мои приятели  със стари машини от синове и внуци:(.До сега ВСИЧКИ са доволни! Дистрибуциите на Линукс са БЕЗПЛАТНИ ,няма кракове и т.н., не е необходимо да имат антивирусна програма ,за тях вирусите ,които се пишат са МНОГО малко. Това ги прави по-бързо и леко работещи.Дистрибуциите ,които ползвам аз съм свалил от торенти т.е. направени и изпробвани от хора ,които са наясно с Линукса и които са направени за хора  ПОЛЗВАТЕЛИ!Пиша ти тези неща за да се ориентираш , но мисля че трудно би се справила сама с инсталирането на един ЛИнукс , още повече да бъде заедно с Уиндоуса ,който имаш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване