Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Понеже Либре-то си остана бъгаво дори и след ъпдейт, го премахнах и инсталирах SoftMaker's FreeOffice 2018. Само че последното има един недостатък, който е доста дразнещ: при всяка нова версия трябва да си пиша и-мейла в една страница, те да ми пращат сериен номер и после да чакам 20 мин. да се свали от кутка си ленина. И реших да пробвам с OpenOffice. Обаче в архива, който свалих има 42 файла, от които само една част ми е ясно какво са - езиковите пакети (селектираните на снимката). Останалите обаче нямам идея какво са и ме интересува от дадените по-долу пакети кои трябва да инсталирам, за да имам еквивалените на excel & word? И какви са тия core01, core02?

openoffice.png

Редактирано от rado84 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, rado84 написа:

Понеже Либре-то си остана бъгаво дори и след ъпдейт, го премахнах и инсталирах SoftMaker's FreeOffice 2018. Само че последното има един недостатък, който е доста дразнещ: при всяка нова версия трябва да си пиша и-мейла в една страница, те да ми пращат сериен номер и после да чакам 20 мин. да се свали от кутка си ленина. И реших да пробвам с OpenOffice. Обаче в архива, който свалих има 42 файла, от които само една част ми е ясно какво са - езиковите пакети (селектираните на снимката). Останалите обаче нямам идея какво са и ме интересува от дадените по-долу пакети кои трябва да инсталирам, за да имам еквивалените на excel & word? И какви са тия core01, core02?

https://wiki.ubuntuusers.de/Apache_OpenOffice/Installation/

По принцип WORD е Write, а Excel е Calc, но има зависими пакети и долколкото си спомням, не може да инсталираш по отделно.

В терминала пишеш това

cd desktop-integration // където се  намира папката desktop-integration cd означава change directory или смени папката

sudo dpkg -i *.deb // всички deb файлове

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тоя език мога да го чета що-годе правилно, но не мога да го шпрехам или превеждам, така че нямам идея какво чета. :D 

А това е много тъпо, че не може поотделно. Повечето неща няма да ги ползвам никога през живота си, освен Write и Calc.

И мерси за командите. :) 

Edit: Еее, тоя ОупенОфис бил по-як и от майкрософтското изчадие! :D  Поне под Линукс, де. Под Уиндоус никога не ми е харесвал.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тази дистрибуция, която не е ясно коя е, няма ли си софтуер мениджър там да си търсиш и инсталираш директно каквото искаш?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето какви бележки съм си записал за инсталирането на Open Office под LM 18.3 (под 19-ката забива отваряния файл):

1. Деинсталира се първо Libre Office с команда:

sudo apt-get remove openoffice* libreoffice*

2. Влиза се в папката /DEBS и се отваря там терминала:

sudo dpkg -i *.deb

3. Влиза се в папката /desktop-integration

и се стартира DEB файла

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, Raze написа:

Тази дистрибуция, която не е ясно коя е, няма ли си софтуер мениджър там да си търсиш и инсталираш директно каквото искаш?

Много си е ясна дистрибуцията - пише я с големи зеленикакви букви в подписа ми, просто трябва някой и да чете. Че и версията на ядрото пише, да не повярваш. :D 
OpenOffice има в софт. мениджъра, обаче не е ясно коя версия е. А аз исках последната налична.

@svetliof, знам как се деинсталира програма, отдавна набих шута на Либрето по подобен начин (аз лично предпочитам autoremove, защото това премахва и библиотеките, които са били инсталирани заедно с програмата). Само не знаех, че могат да се инсталират много деб пакети наведнъж.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво му е бъгавото на ЛибреОфис?  При мен се работи от години като пушка.  И преди с Минт, и сега с Манджаро!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@rado84: Работиш ли често с офис приложения ? Ако не го правиш професионално, тогава WPS ще ти свърши работа.

http://wps-community.org/

Ако си с GTK базирана графична среда, само трябва да добавиш един стандартен конфигурационен файл този  в скрита папка .config на потребителската директория, за да да следват Qt приложенията GTK темата и да ти дам едно комплектче с няколко шрифта тези с използваните знаци за да не ти досажда, че липсват . От тази иконка (отгоре, вдясно) се сменяват темите.

https://s25.postimg.cc/ehlrw3hjz/wps.png

Ако работиш с много нова версия на Ubuntu или Debian, където libpng12-0 виж  е заменена нова версия на библиотеката, ще трябва да свалиш пакета за старата версия на дистрибуцията и да го инсталираш. Библиотеките не си пречат. 

Относно Apache Openoffice - това е най- лесното за инсталиране приложение. Само сваляш пакета с българската локализация и следваш инструкциите. По- добре е да инсталираш целия пакет, защото разликата между текстообработката (Writer) и целия офис е само няколко пакета. Така или иначе, инсталираш почти цялата поддръжка, само за едно от приложенията.

Но, този офис е много зле откъм качество. Почти не е мръднал през последните 8 години. Уж са оправяли грешки, но не му личи. Не са добавили поддръжка на никакви нови формати за документи.  Като новост, са откраднали страничния панел от ЛО, който стои, като пришит към останалата част от интерфейса.

LO е на светлинни година пред АОО. Не знам, какви проблеми си имал с него. По принцип, това е едно от най- надеждните приложения под Linux.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, Pavel! написа:

Има ли нещо с което радо84 да не е имал проблеми?

Според мен, проблемът му е, че иска да ползва стандартна десктоп конфигурация, която да съответства напълно на личните му предпочитания. Шансът да намери такова животно е нищожен. Стандартните конфигурации са насочени към голям кръг от потребители, но на цената на компромис с личните предпочитания на всеки от тях. Когато се научи да си прави сам десктоп конфигурация, всичко ще си дойде на мястото.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, jojopara написа:

Какво му е бъгавото на ЛибреОфис?  При мен се работи от години като пушка.  И преди с Минт, и сега с Манджаро!

Де да го знам какво му стана. Като инсталирах ОС и го пуснах да видя какво е, тръгна. После се появи ъпдейт за него и аз го ъпдейтнах. Оттогава престана изобщо да стартира. Цъкам на иконата в менюто в раздел "Офис" и... нищо, ник'ва реакция, все едно не съм цъкал там.
А OpenOffice по интерфейс доста прилича на майкрософтския офис, който ползвах под Уиндоус, така че ми е най-удобен. Някой ден, ако ОО умре, може да пробвам WPS-а.

Павеле, ти може ли да не повтаряш като папагал глупостите на Мозо, че само се излагаш? Или ти собствено мнение нямаш и затова осиновяваш чуждото?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, rado84 написа:

... OpenOffice по интерфейс доста прилича на майкрософтския офис, който ползвах под Уиндоус, така че ми е най-удобен. Някой ден, ако ОО умре, може да пробвам WPS-а.

В интерес на истината, аз го ползвам от версия 2.1 и не съм видял, чак такава прилика. Но, напълно започна да ми покрива потребностите чак от версия 2.4. Ако искаш имитация на старите версии на MSOffice, просто включваш класическата визия на WPS.

https://s25.postimg.cc/wgpml253j/wps-classic-style.png

Офисът е посредствен и такъв ще бъде, докато се разработва, като евтина алтернатива на MSOffice, а не, като проект със собствена визия. Но, поне в това за което е предназначен е сравнително добър. 

Относно LO - много е съмнително да се повреди, ако не си бърникал в хранилищата. 

Инсталирай отново : libreoffice-writer libreoffice-calc libreoffice-math и libreoffice-gtk (librеoffce-gtk2 след версия 5) и виж, дали ще стартират приложенията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

О, аз отдавна му набих шута на Либрето с autoremove. А хранилищата не съм ги бърникал, поне не и в началото, когато стана проблемът с Либрето.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, rado84 написа:

О, аз отдавна му набих шута на Либрето с autoremove. А хранилищата не съм ги бърникал, поне не и в началото, когато стана проблемът с Либрето.

Следващият път, пусни тема, когато се появи проблема. Както е нормално да се прави. Убеден съм, че в АОО, няма да намериш по- добра алтернатива на LO. За колкото да имаш някакъв офис, можеш да ползваш abiword и gnumeric. На мен, те не ми вършат работа.

П.П.: Ако си ползвал Gnome Shell или Канела е възможно да ти трябва gtk3, вместо gtk2 интеграцията - libreoffice-gtk3.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, cybercop написа:

Следващият път, пусни тема, когато се появи проблема. Както е нормално да се прави. Убеден съм, че в АОО, няма да намериш по- добра алтернатива на LO. За колкото да имаш някакъв офис, можеш да ползваш abiword и gnumeric. На мен, те не ми вършат работа.

Аз и под Уиндоус правех така - ако нещо не работи, както се очаква, го сменям с друго, което работи и не се занимавам повече. Докато има избор от програми - защо не? Ако някой ден остане само Либрето, тогава ще си губя времето да пускам теми и/или да репортвам бъгове.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, rado84 написа:

Аз и под Уиндоус правех така - ако нещо не работи, както се очаква, го сменям с друго, което работи и не се занимавам повече. Докато има избор от програми - защо не? Ако някой ден остане само Либрето, тогава ще си губя времето да пускам теми и/или да репортвам бъгове.

За съжаление, офис пакетите са много обемен и скъп за разработка софтуер и не можеш да си позволиш голям избор и безкрайна смяна. Ако беше графична обвивка на MPlayer, каквито се пласират десетки с възможно най- гръмки имена, там наистина можеш по- лесно да го смениш, отколкото да го оправяш. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, cybercop написа:

За съжаление, офис пакетите са много обемен и скъп за разработка софтуер и не можеш да си позволиш голям избор и безкрайна смяна. Ако беше графична обвивка на MPlayer, каквито се пласират десетки с възможно най- гръмки имена, там наистина можеш по- лесно да го смениш, отколкото да го оправяш. 

Че Офисите да не би да са малко? Само в тая страница са описали 16 алтернативи на майкрософтското творение, а сигурно има и още:
https://www.tecmint.com/microsoft-office-alternatives-for-linux/

преди 9 минути, Pavel! написа:

Само дето не аз се излагам :D

ignore-so-hard.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, rado84 написа:

Че Офисите да не би да са малко? Само в тая страница са описали 16 алтернативи на майкрософтското творение, а сигурно има и още:
https://www.tecmint.com/microsoft-office-alternatives-for-linux/

Не е важно, дали са сложени в някакъв списък, а дали са достатъчно качествени за извършване на ежедневна работа в офиса. От целия ти списък, подходящ за тази работа е само LO и, частично WPS. В LO са вложение милиони долари, като пари и хиляди часове труд. Разработката му е почнала още от OO, но след отделянето, достигна качество, несравнимо с изходния проект. АОО е мъртвец, на който лекарите се колебаят да издадат смъртен акт. WPS е използваем, но, вече написах, че, докато разработчиците не си сменят визията, ще си остане евтино изглеждаща и работеща имитация на MSOffice. Останалите са, колкото да има, какво да сложат в списъка. 

Онлайн приложенията ги изваждам от коментара си. Там има още един сериозен играч.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам какво са вложили в ЛО, но явно не са вложили достатъчно. Свалих го от сайта им (а не от репото на ОС) и тръгна. Обаче като цъкна на клетка, не показва ограждащата сиво-бяла лента, която да индикира, че съм цъкнал там, както правят ОО и МСО. Освен това ОО отваря таблицата светкавично, а ЛО мисли 4-5 сек. и чак тогава я отваря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В офиса е разбираемо да има само легален софтуер (windows + av). Още от време оно съм инсталирал на всичките машини Open Office, от който главно се ползва "екселската част". Когато съм си взимал за домашна работа някой файл, не ми харесва как го отваря Libre Office под Linux. Не е толкова "мазно", шрифтовете са различни и самото усещане при натискане на ентъра е различно. Сега успоредно съм въоръжил машинките и с WPS, но ще ползвам OO докато системата го поддържа, като предвидливо съм запазил файловете не в *.odt, а в *.xls за съвместимост.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз направих друго - архивирах си xlsx файловете и ги прибрах в друга директория, като преди това ги сейвнах в ods. Пробвах го твоя начин, обаче писане оп xlsx от немайкрософтска програма по някое време (не веднага, де) води до яко омазване на съдържанието. Така че най-добре да си ги записваш в нейтив формата, а оригиналните майкрософтски формати да си ги съхраниш някъде.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.