Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,имам един лаптоп,който рядко използвам,но все пак се налага да го правя от време на време HP 250 G4.Преди време му ъпдейтнах BIOS до последна версия,което май се оказа грешно защото съвсем започна да работи бавно,лаптопа е слаб с intel celeron n3050 процесор и 4GB рам памет.Хард диска е тестван и е ОК,преди да го сменя с SSD ми се иска да върна старата версия на BIOS.Пробвал съм до тук всички дистрибуции на UBUNTU от версия 15 до последната,както и Windows 7,8.1,10 и все така бавно работи,дори когато процесора не е натоварен на максимум.Свалил съм си BIOS файла,от страницата на HP за този модел,имам опит с надграждане,но никакъв в обратна посока и се притеснявам да не го счупя лаптопа за едната глупост.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съмнявам се, че с този двуядрен 3 годишен 4-6 ватов процесор какъвто и BIOS да му сложиш, ще има разлика. Най-добре го ползвай така, ако не искаш съвсем да го убиеш. В официалния сайт на HP за модела има само BIOS от Jul 18, 2018. От къде си свалил друг BIOS, аз там не виждам да има по-стар?

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По добре според мен добави един SSD диск. Няма нужда от някой скъп. Макар и с бавният процесор, ще "живне" малко.

Като запазиш сегашния хардиск за сторидж/дата и добавиш новият е по-добре.

HP 250 G4, има DVD устройство, модела. Ако и твоя има значи ще стане, добавянето на хард диска в HDD Caddy.

Не downgarde-вай BIOS, да не се прецака машина.

• Ядосан 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Raze написа:

Съмнявам се, че с този двуядрен 3 годишен 4-6 ватов процесор какъвто и BIOS да му сложиш, ще има разлика. Най-добре го ползвай така, ако не искаш съвсем да го убиеш. В официалния сайт на HP за модела има само BIOS от Jul 18, 2018. От къде си свалил друг BIOS, аз там не виждам да има по-стар?

Съгласен съм,но преди да го ъпдейтна с последния работеше идея по-бързо от сега.BIOS версията коятое от 2016г. свалих от Същия сайт на HP.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом си го прежалил, пускаш изпълнимия файл и чакаш, каквото такова. В краен случай има сервизи, и те трябва да изкарват пари.

• Ха-ха 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, oic написа:

По добре според мен добави един SSD диск. Няма нужда от някой скъп. Макар и с бавният процесор, ще "живне" малко.

Като запазиш сегашния хардиск за сторидж/дата и добавиш новият е по-добре.

HP 250 G4, има DVD устройство, модела. Ако и твоя има значи ще стане, добавянето на хард диска в HDD Caddy.

Не downgarde-вай BIOS, да не се прецака машина.

SSD ще му взема не е проблем да е малък защото няма да има големи по обем файлове и ще си запазя записвачката.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Raze написа:

Щом си го прежалил, пускаш изпълнимия файл и чакаш, каквото такова. В краен случай има сервизи, и те трябва да изкарват пари.

Не съм го прежалил,не върши почти никаква работа,но и не ми се хвърля.Преди години имах acer лаптоп като на него бях слагал по-ниска версия на BIOS и май там го правех под дос инсталирането.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зависи как е направен пакета за обновяване на BIOS. Ти и на този лаптоп можеш под DOS/Linux да го обновиш, някои машини позволяват и обновяване през самия BIOS, само трябва да си намериш подходящите приложения за flash и да си извадиш BIOS файла от изпълнимия файл. Просто от HP са ти го направили на готово, само стартираш и чакаш.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Raze написа:

Зависи как е направен пакета за обновяване на BIOS. Ти и на този лаптоп можеш под DOS/Linux да го обновиш, някои машини позволяват и обновяване през самия BIOS, само трябва да си намериш подходящите приложения за flash и да си извадиш BIOS файла от изпълнимия файл. Просто от HP са ти го направили на готово, само стартираш и чакаш.

Стартирах,първата опция за надграждане не е налична,защото е по-стара версия файла.

Capture.PNG

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, AAUUXX написа:

Не съм го прежалил,не върши почти никаква работа,но и не ми се хвърля.Преди години имах acer лаптоп като на него бях слагал по-ниска версия на BIOS и май там го правех под дос инсталирането.

С този скопен процесор е нормално да работи бавно. Не бих давал пари за SSD. Ефекта ще е същия. Процесора е прекалено слаб за софтуера, които има в момента.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Емил Костов написа:

С този скопен процесор е нормално да работи бавно. Не бих давал пари за SSD. Ефекта ще е същия. Процесора е прекалено слаб за софтуера, които има в момента.

Така е ,проблема е че преди да обновя BIOS работеше идея по-бързо,възможно е и да се заблуждавам.Значи няма смисъл да инвестирам в SSD?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, AAUUXX написа:

Така е проблема е,че преди да обновя BIOS работеше идея по-бързо,възможно е и да се заблуждавам.Значи няма смисъл да инвестирам в SSD?

Това е мое мнение но тази машина е просто една ЕЛКА - бавна и тромава. Целта е не само дали ще се разреди ОС на нея, а и как ще се работи. Процесора просто е бавен. Не изключвам вариант при обновяване на биос нещо да се е объркало, но самата машинка си е слаба вече.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 49 минути, AAUUXX написа:

Има възможност изобщо да не може да върнеш старата версия на BIOS.Даже и да я намериш. Като инсталиращата програма провери версията, и разбере, че си с по-нова версия, може да ти откаже! Случвало ми се е!

Но и на мен ми се струва, че си въобразяваш, че работи по-бавно! Не си сигурен, нямаш конкретно доказателство! Просто си очаквал "чудо" с новия биос и си разочарован!   :)

п.п. От както сложих SSD на единия лаптоп, другия лаптоп и домашния комп ми се струват толкова бавни, че не е истина!   :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Създай флашка за възстановяване и ползвай видеото за да възстановиш от нея старата версия:

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, barbuncela написа:

Има възможност изобщо да не може да върнеш старата версия на BIOS.Даже и да я намериш. Като инсталиращата програма провери версията, и разбере, че си с по-нова версия, може да ти откаже! Случвало ми се е!

Но и на мен ми се струва, че си въобразяваш, че работи по-бавно! Не си сигурен, нямаш конкретно доказателство! Просто си очаквал "чудо" с новия биос и си разочарован!   :)

Имаш право,най-вероятно си въобразявам че е по-бавен.Наистина очаквах чудо с новия BIOS ,или поне малко по-нормално да работи,аз лаптопа го ползвам рядко и то за елементарни неща,поща и сърфиране в нета,но и това му идва тежко,докато зареди страницата ме изважда извън нерви.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 45 минути, AAUUXX написа:

Стартирах,първата опция за надграждане не е налична,защото е по-стара версия файла.

Capture.PNG

Пробвай с това "recovery USB" какво ще запише като файлове и как. Може да пробваш и последното - "copy BIOS image" и след това с друг софтуер да го флашнеш. Но това са много рисковани неща, както казах, ако не искаш да го даваш в сервиз за препрограмиране на BIOS, най-добре не се занимавай. Също виж и в самия BIOS да не би да има защита против флаш на по-стари версии и да е активирана, на доста машини има такава опция.

Ако в BIOS са добавили микрокодове за spectre/meltdown, възможно е това да забавя допълнително процесора. Пробвай първо с това:

https://www.grc.com/inspectre.htm

Стартирай като администратор и ако ти позволява дай "disable" на което може, рестартирай и виж дали ще има промяна.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 3 минути, barbuncela написа:

Има възможност изобщо да не може да върнеш старата версия на BIOS. Като инсталиращата програма провери версията, и разбере, че си с по-нова версия, може да ти откаже! Случвало ми се е!

От опита ми в ИТ инфраструктури, Байос... никога ама никога не се даунгрейдва, ъпгрейд до най актуалният! Колкото и стар да е хардуера Байоса няма да го ускори.

Работим с главно с HP бизнес клас машини.

И знам че не е добра практика даунгрейд  да се прави, отделно и официално не съм виждал инструкции за даунгрейд, може и да не се поддържа. Или да води до непредсказуеми последствия.

Към автора...

Виж дали нямаш овърклок опции на честота на процесора, съмнявам се да има..

Мисля че си се заблудил че работил по бързо, присъединявам се към дамата. Какво разбираш под бърза работа?

Бъди по конкретен.

Направи си тази машина файлов сървър,  рутер, IPTV сървър, има много възможности, или терминал за достъп през RDP до работни станции или виртуални машини.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, DarkEdge написа:

Създай флашка за възстановяване и ползвай видеото за да възстановиш от нея старата версия:

Направих го,но не се стартира флашката както е показано в клипа.Флашката е форматирах във Fat32 файлова система.Чувам че хард диска завърта,но екрана остава черен кплкото и време да държа бутоните Win  и B.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А с "InSpectre" какво стана?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Raze написа:

А с "InSpectre" какво стана?

Сега ще го пробвам,много е бавен и докато стартира да отвори браузер да влезна в темата отидоха 5 мин.:D
Това ми показва,нищо не мога да променям.

Capture.PNG

преди 49 минути, Tanner Foost Foust написа:

От опита ми в ИТ инфраструктури, Байос... никога ама никога не се даунгрейдва, ъпгрейд до най актуалният! Колкото и стар да е хардуера Байоса няма да го ускори.

Работим с главно с HP бизнес клас машини.

И знам че не е добра практика даунгрейд  да се прави, отделно и официално не съм виждал инструкции за даунгрейд, може и да не се поддържа. Или да води до непредсказуеми последствия.

Към автора...

Виж дали нямаш овърклок опции на честота на процесора, съмнявам се да има..

Мисля че си се заблудил че работил по бързо, присъединявам се към дамата. Какво разбираш под бърза работа?

Бъди по конкретен.

Направи си тази машина файлов сървър,  рутер, IPTV сървър, има много възможности, или терминал за достъп през RDP до работни станции или виртуални машини.

По-бърза работа във всичко,има го момента на заблуда,затова исках да пробвам да върна стария BIOS правил съм това на предишни си лаптопи и не е имало никакви проблеми.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, AAUUXX написа:

Направих го,но не се стартира флашката както е показано в клипа.Флашката е форматирах във Fat32 файлова система.

Формат във FAT

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, DarkEdge написа:

Формат във FAT

Да FAT32 ми дава като опция за формат инструмента на Windows.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В cmd с админски права изпълни:
format n: /fs:fat
n: замести с ралната буква на флашката

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, DarkEdge написа:

В cmd с админски права изпълни:
format n: /fs:fat
n: замести с ралната буква на флашката

Благодаря!Направих го сега ще направя отново флашката с BIOS.
Така не я вижда флашката програмата

Capture.PNG

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 38 минути, AAUUXX написа:

Това ми показва,нищо не мога да променям.

можеш, с админски права и после рестарт, но в твоя случай, не мисля, че е нужно да го правиш

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.