Премини към съдържанието
Klijes

Къде и как мога да си отпечатам своя книга в 1-2 екземпляра

Препоръчан отговор

Здравейте!

Имам в компютъра си доста изписани разкази, публикувал съм ги в интернет, но искам да си ги направя като книга /не просто ксерокопие със спирала/ ... да си е с твърда корица с име, заглавие и всичко както си е, дори един брой само за мен. Въпросът ми е къде се предлагат такива услуги и каква е горе-долу цената? Благодаря!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В някоя малка офсет печатница - с подговени графично оформление и "налети страници текст".
Преди две години балдъзата печата на тъщата една сбирка. Ще питам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря! Аз не искам да се пуска и публикува по книжарниците за продажба, нито да има разни редакции и корекции ... просто отпечатано на хартия, но като истинска книга, а не разпечатка от принтер :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, DarkEdge написа:

В някоя малка офсет печатница

Класическия офсетов печат не подходящ за единични бройки. Там голяма част от себестойността на крайния продукт, е "твърда" и не зависи от тиража.

Подобни неща се правят на дигитални преси, като качеството, често превъзхожда класическия офсет. Да не говорим, че "човешкия фактор" е сведен до минимум

Ако кажеш основните параметри на изданието, мога да ти сметна приблизителна цена - разликата в различните студиа няма да е голяма

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Около 15 разказа, единият към 2-3 страници 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Полиграфичен комбинат - София. Правят каквото и както поискаш. Само за цена...не знам. Иначе разполагат с модерна техника!

http://www.poligrafcombinat.bg/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пропуснах да отбележа, че съм от Пловдив и ако има нещо тук, ще е добре :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Klijes написа:

Около 15 разказа, единият към 2-3 страници 

Това не са параметри..... Какво значи 2-3 страници - какъв формат, с какъв шрифт, кегел, междуредово разстояние, цветност и т.н. Нали се сещаш, че един разказ мога да го събера и на 1/2 А5 - ама ще трябва и полиграфска лупа към книгата.

Първо си направи предпечатната подготовка, като се съобразиш с технологията за печат - примерно повечето дигитални преси имат печатаемо поле 48х30.5 см, в което трябва да влязат и "служебните" елементи.....

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Klijes написа:

Благодаря! Аз не искам да се пуска и публикува по книжарниците за продажба, нито да има разни редакции и корекции ... просто отпечатано на хартия, но като истинска книга, а не разпечатка от принтер :) 

Ако не мине поне основна предпечатна подготовка, пак ще прилича на разпечатка от принтер, просто ще е в корици като на книга.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте.

Смешно или не но от 10 години мисля една книга. И аз хубаво си мисля,  но също така мисля, че й дойде времето да я издам/ публикувам и бла-бла глупости.
Илюстратор съм и това ми е професията. Нямам опит в книгоиздаването нито идея какво трябва да се случи ЗА да се случи чудото. От едно известно време взех да търся ифно по темата както и издателства и така попаднах тук. Издателствата, които ми препоръчаха са Artline и Барт.
В настоящия сайт има доста интересна информация по темата, но аз лично предпочитам да си говоря и с хора. За това и се реших да отправя едно запитване към тези от вас, които преценят, че могат да отговоарят.  
Както казах - новобранец съм и въпросите ми са аматьорски.

Видях едно мнение из този сайт относно книгоиздаването и коментара съдържаше точно тези няколко въпроса, които ме вълнуваха.
Специално се регистрирах именно заради въпросната тема.
Тук съм направил няколко извадки от коментара  към който имам допълнителни въпроси.
Коментара е първото изказване от тази тема:

Първата част, която ме заинтригува се съдържа в този цитат:

" Всъщност трябва да започнем с това, че всяка книга, трябва да има авторски права, преди да пристъпим, към каквото и да е друго действие! "
И моят въпрос е : Това не ми е ясно как да се изпълни. Авторски права, демек да се обърна към адвокат? И един вид разбирам написаното, че още преди да съм започнал със създаването на книгата аз трябва да съм й създал авторски права?

" Добре е да се регистрираме в Националната ISBN агенция "
Това трябва да се направи преди книгата да влезе в печат, така ли? И след като я регистрирам и съответно получа такъв номер от въпросната  ISBN агенция трябва да дам този номер на избраното от мен издателство, че да го поставят някъде на самата книга или?

Из по-горните коментари срещнах и термина " човешка грешка" и е нещо от което отчаяно търся начин да се спася или поне да сведа до минимум и моля за препоръка как може това да се случи.
Книгата ще е на фентъзи тематика - албум - текст + илюстрации и не бих искал нито илюстрациите да излязат кофти, претъмнени или супер изсветлени, нито калпав редактор да ми осакати текста ( както се случи с някои мои познати автори). Държа цялото осакатяване да си е мое дело. :)  

Извинявам се ако въпроса ми не е уместен за тази тема. :) Надявам се да не създавам някакви бъркотии.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Ако си платиш ти разходите, разни незнайни издателства ще ти я публикуват. То и да ти я одобрят, пак ще гушнат 85% от печалбата. Но ако платиш и самото издаване няма да чакаш одобрение.

Поръчваш музиката, ако си плащаш. Надявам се това да отговаря на въпроса ти. Четирицифрена сума ще ти струва музиката.

Редактирано от аm-аm
Разсеяност (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 47 минути, аm-аm написа:

Ако си платиш ти разходите, разни незнайни издателства ще ти я публикуват. То и да ти я одобрят, пак ще гушнат 75% от печалбата. Но ако платиш и самото издаване няма да чакаш одобрение.

Поръчваш музиката, ако си плащаш. Надявам се това да отговаря на въпроса ти. Четирицифрена сума ще ти струва музиката.

Не, не ми отговаря, защото не мога да загрея информация, която не е директен отговор на конкретните въпроси. :) Толкова съм зле, представи си. Аз все още се тюхкам на първите две точки  - авторските права за книгата, които трябва да направя. И 2 . Регистрацията й в Националната ISBN агенция. "
Но все пак любезно ти благодаря за вниманието. :)
И да, разбирам отговора ти относно плащането, че ще ми смъкнат кожата. Това ми е ясно. Незнайните издателства ще са или Барт или Арт-лайн или няколко бири в кръчката и цялата ми надъханост ще охладнее до изтрезняване. :) Макар, че ако някой знае и др. надеждни издателства може да сподели.
А какво е това одобряване при положение, че си плащам? Тоест изхождай от моята гледна точка ---- аз знам само 1 метод и той е чрез самофинансиране. Но от теб научавам, че има вариант да кандидатсвам в издателство за финансиране само, че тогава ще чакам одобрение? Така ли? :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Dread King написа:

А какво е това одобряване при положение, че си плащам?

Като си плащаш няма да те одобряват. Ако не си плащаш, твоята творба ще трябва да има литературна, или научна стойност, за да я отпечатат.

Твърде много се притесняваш за авторските права. Сключваш договор с издателството и това са ти авторските права.

преди 2 часа, Dread King написа:

Но от теб научавам, че има вариант да кандидатсвам в издателство за финансиране само, че тогава ще чакам одобрение? Така ли? :) 

Разбира се. Даваш си творбата на колкото си поискаш издателства, имат си линкове по сайтовете. Ще минат около 3-6 месеца и ако не им представлява интерес даже може да не ти отговорят. Ако те одобрят ще ти издадат книгата без да им плащаш, като ще вземеш 15% от печалбата. Ако си голямо доказано светило ще ти дадат повече, но мисля и че и на 30% не може да се надяваш.

В Интернет имаше един случай за самоиздаване от българка, но тя вече има аудитория и издадени книги и заряза издателската мафия, пардон монополизъм.

ПП: Цената е към 1000-2500 лв., но разни издателства - разен дъмпинг. Естествено зависи и тиража какъв го искаш.

ППП: В Китай могат да ти отпечатат много евтино бройки. Ако наистина само няколко бройки ти трябват.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Наистина благодаря за вниманието.

" Като си плащаш няма да те одобряват."

За печалбите - не се надявам на такива и не го правя заради парите. И тук съм на ясно или поне на мнение, че в България от това неможе да се забогатее. Да не говорим, че творбата ми ( макар, че аз не се взимам на сериозно, че да говоря за нещото си като за творба ) е със съмнително качесто и прочие и прочие, което допълнително поставя под съмнение евентуални печалби и положителни отзиви и т.н.
Иначе отделно, като спомена мафия вече съм на мнение, че ако не спечеля пари ( което и няма да се случи ) то поне да не ме одерат ненужно ( което обаче ще стане ). Остава да се надявам  като ще ме одерат поне да си свършат работата качествено - редактори, печат и прочие.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.