Премини към съдържанието
Martin Tsvetkov

5.1 Комплект за домашно кино Dali Zensor Family 1

Препоръчан отговор

Здравейте,

Обмислям покупката на нов 5.1 комплект, който да замени сегашния Pioneer S-ES21TB + Pioneer S-21W. Спрял съм се на комплект DALI Zensor 1 5.1, включващ:

- 4 броя Dali Zensor 1 -> две фронтални и две задни
- Dali Zensor Vokal -> център
- Dali Sub E-9F

Ресийвърът е Pioneer VSX-323-K и за момента няма да мога да го сменя, но имам идея да взема Marantz NR1508 на по-късен етап.

Гледам предимно рок/метъл концерти на ДВД/Блурей и в далеч по-малка степен филми. Търся звучене с по-силно изразени високи (требъл), защото при колоните на Pioneer високите са някак приглушени от подчертано доминиращия субуфър.

Ще се радвам, ако споделите мнения и препоръки относно горепосочения комплект. Ще бъде ли той адекватен ъпгрейд? Спрял съм се на такъв размер озвучителни тела, тъй като холът ми е около 12 м2 (4 х 2.90 м, като фронталните и задните говорители са на късите стени) и сегашните колони на Pioneer имат прекалено "бумтящ" ефект, който може би нямаше да е толкова изразен, ако помещението беше по-голямо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Dali Zensor 1 не са никак лоши и ще имаш по изразени средни и високи честоти в сравнение с Pioneer S-ES21TB, ресивъра бих ти предложил да го смениш с Yamaha RX-V585 щом държиш на по- силно изразени високи честоти.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не съм слушал горепосочените колони. Но от общи съображения - бумтящият ефект може донякъде да е от фронт колони, разположени много близо до задна и странични стени. Опитай за експеримент да ги отдалечиш на поне 20-30 см от стените. Освен това може да си поиграеш с настройките на събуфера - фаза и кросовер - до колко херца реже ниските и ги насочва към събуфера. Може и малко да намалиш усилването на звука от събуфера.

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 59 минути, AAUUXX написа:

Dali Zensor 1 не са никак лоши и ще имаш по изразени средни и високи честоти в сравнение с Pioneer S-ES21TB, ресивъра бих ти предложил да го смениш с Yamaha RX-V585 щом държиш на по- силно изразени високи честоти.

Ресийвърът ще бъде обект на допълнително проучване като му дойде времето. Определено ще проуча и Ямахите. Marantz-ът го посочих, тъй като имам отделна стерео система с усилвател Marantz PM6006 + тонколони Monitor Audio Bronze 2, от която съм доволен, и предполагам, че и ресийвър от същата марка би имал подобно звучене. Това обаче на по-късен етап.

преди 8 минути, Михайлов написа:

Не съм слушал горепосочените колони. Но от общи съображения - бумтящият ефект може донякъде да е от фронт колони, разположени много близо до задна и странични стени. Опитай за експеримент да ги отдалечиш на поне 20-30 см от стените. Освен това може да си поиграеш с настройките на събуфера - фаза и кросовер - до колко херца реже ниските и ги насочва към събуфера. Може и малко да намалиш усилването на звука от събуфера.

И аз допусках, че бумтенето може да е от фронталните колони, още повече, че те са закачени плътно на стената поради потресаващата липса на пространство в стаята. Само че, кросоувърът е зададен по подразбиране на 80Hz и всичко под 80Hz като ниски се възпроизвежда от субуфера. За да се случи това, фронт колоните трябва да се посочат като "small" в настройките на ресийвъра (независимо от техния размер). Наскоро пробвах системата БЕЗ субуфера като зададох фронт колоните като "големи" ("large"), за да установя дали те са в състояние да възпроизведат един по-обран, но все пак достатъчно осезаем, бас. Оказа се, че абсолютно никакъв бас не усетих нито при small, нито при large настройка на фронталните озвучителни тела. Поради това отново включих субуфера в системата и зададох колоните да са малки, т.е. small. Това, което не съм пробвал все още, е да си поиграя с кросоувъра и да проверя как звучи системата и при различни от 80Hz нива и при редуциране на звука на субуфера...ще го пробвам довечера. Благодаря за съвета (y)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 35 минути, Martin Tsvetkov написа:

Ресийвърът ще бъде обект на допълнително проучване като му дойде времето. Определено ще проуча и Ямахите. Marantz-ът го посочих, тъй като имам отделна стерео система с усилвател Marantz PM6006 + тонколони Monitor Audio Bronze 2, от която съм доволен, и предполагам, че и ресийвър от същата марка би имал подобно звучене. Това обаче на по-късен етап.

Конкретния модел на Marantz не съм слушал, но имам представа как звучи марката, Ямаха не са никак лошо свирещи, но преекпонират високите честоти което на мен не ми допада, въпреки че също харесвам по- изразени високи честоти, друго като сравнение е че Marantz е с по- топло звучене. Най -добре да ги чуеш и двата ресивъра на тон-колоните които ще вземаш, ако я има тази възможност и да избереш този който най се доближава до това което искаш като звук.

преди 35 минути, Martin Tsvetkov написа:

И аз допусках, че бумтенето може да е от фронталните колони, още повече, че те са закачени плътно на стената поради потресаващата липса на пространство в стаята. Само че, кросоувърът е зададен по подразбиране на 80Hz и всичко под 80Hz като ниски се възпроизвежда от субуфера. За да се случи това, фронт колоните трябва да се посочат като "small" в настройките на ресийвъра (независимо от техния размер). Наскоро пробвах системата БЕЗ субуфера като зададох фронт колоните като "големи" ("large"), за да установя дали те са в състояние да възпроизведат един по-обран, но все пак достатъчно осезаем, бас. Оказа се, че абсолютно никакъв бас не усетих нито при small, нито при large настройка на фронталните озвучителни тела. Поради това отново включих субуфера в системата и зададох колоните да са малки, т.е. small. Това, което не съм пробвал все още, е да си поиграя с кросоувъра и да проверя как звучи системата и при различни от 80Hz нива и при редуциране на звука на субуфера...ще го пробвам довечера. Благодаря за съвета (y)

Ако има възможност ресивъра ти ги качи фронталните над 120-140 херца, не мога да се сетя този Pioneer дали имаше такава възможност или избора е само на “малки“, “големи“ тон-колони, тоест идеята е да се получи така че субуфера да свири до 140 херца , а нагоре фронталните за да не резонират фронталните  около 100-те херца.
Виждам, че е възможно да настройваш долната граница на фронталните.

Анотиране 2018-11-19 180641.jpg

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Стереосистемата с усилвател Марантц и Монитор Аудио в друга стая ли е?

Ако двете системи са на едно и също място, може да помислиш дали е възможно да интегрираш стереоусилвателя и Монитор Аудиото в многоканалната система. Не познавам твоя усилвател Марантц. Обаче такова решение има определени изисквания към ресивера и усилвателя. Ресиверът трябва да има изходи от предусилвателя за фронт колоните, а стерео усилвателят да има входове за крайното стъпало и да може да работи в режим крайно стъпало.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, Martin Tsvetkov написа:

Определено ще проуча и Ямахите.

Ямахите са много подходящи за слушате на хеви-метъл. Имат добре изразени високи и по-твърдо звучене. Аз имам за кино една RX-V463, но съм слушал и много стерео варианти.

Ако ще правиш 5.1 система е добре фронталните колони да са с по-голяма мощност от съраунда и да са трилентови. В този вариант може и суба да го пускаш да свири и под 80 херца или да го игнорираш когато не ти е необходимо повечко бас.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 19.11.2018 г. в 19:22, Михайлов написа:

Стереосистемата с усилвател Марантц и Монитор Аудио в друга стая ли е?

Ако двете системи са на едно и също място, може да помислиш дали е възможно да интегрираш стереоусилвателя и Монитор Аудиото в многоканалната система. Не познавам твоя усилвател Марантц. Обаче такова решение има определени изисквания към ресивера и усилвателя. Ресиверът трябва да има изходи от предусилвателя за фронт колоните, а стерео усилвателят да има входове за крайното стъпало и да може да работи в режим крайно стъпало.

Да, в отделна стая е и не подлежи на интегриране, тъй като подобен начин на свързване се поддържа от по-висок клас ресийвъри и усилватели, които са далеч над бюджета ми. Аз нямам проблем с това, че стерео сетъп-ът ми е в друго помещение, така или иначе пак е на една ръка разстояние. Това, което искам да постигна, е по-добро звучене на многоканалната система. Довечера се надявам да чуя в Технополис последователно Dali Zensor 1-ките и сегашните ми фронталки на Pioneer (оказва се, че този комплект все още се продава в магазина), за да ги съпоставя като звучене, абстрахирайки се от разликата в техните размери. Ако Дали-тата ми харесат повече, най-вероятно ще се насоча към тях.

P.S. Прави ми впечатление, че субууфърът на 5.1 комплекта на DALI е компактен, с 9-инчов говорител. Мнозина намират това за недостатъчно и препоръчват вариант с 12 инча. От друга страна, стаята ми е 11 кв.м, а сегашният ми субууфър - Pioneer S-21W - e 6.5 инча и определено се усеща присъствието му (даже повече, отколкото трябва, ако питате мен). В тази връзка, 9-ката на DALI ще бъде ли адекватен избор за стая с подобна площ?

Поздрави,

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма да има проблем със субуфер на DALI , щом стаята е само 12 кв.м.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 19.11.2018 г. в 21:12, AGD написа:

Ямахите са много подходящи за слушате на хеви-метъл. Имат добре изразени високи и по-твърдо звучене. Аз имам за кино една RX-V463, но съм слушал и много стерео варианти.

Ако ще правиш 5.1 система е добре фронталните колони да са с по-голяма мощност от съраунда и да са трилентови. В този вариант може и суба да го пускаш да свири и под 80 херца или да го игнорираш когато не ти е необходимо повечко бас.

Трилентови букшелф колони трудно се намират, доколкото ми е известно. Иначе обмислях вариант да взема Dali Zensor 3 за фронтални тела (по-големите събратя на Zensor 1), а Dali Zensor 1 за съраунд, но ме спират две неща. Първо, за 3-ките ще трябват стойки, а нямам място за тях. Опрени плътно до стена не биха звучали добре изобщо, защото били капризни откъм позициониране. В същото време, 1-ците ги рекламират като тела, които ще звучат приемливо дори и ако са закачени на стена, а в момента нямам друга алтернатива. Второ, ако съм разбрал правилно, използването на 4 еднакви тонколони за фронт и съраунд е по-подходяща комбинация, ако се гледат повече концертни, отколкото филмови записи. Не знам дали е вярно, просто съм го срещал по чужди hi-fi форуми. Наясно съм, че Zensor 1 са малки тонколонки и от тях не може да се очакват чудеса в ниските честоти. Именно затова разчитам на субууфър-а, който уж е проектиран за оптимално интегриране именно към компактните 5.1 системи на Dali - Zensor 1, Fazon и Kubik. 12-инчовия суб на Dali - DALI Sub E-12 - обикновено го групират със Zensor системите с фронтални колони Dali Zensor 5 и Dali Zensor 7.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Говорех за фронтални не букшелф, а стоящи на пода трилентови. Сега разбрах, че нямаш място и искаш да ги висиш по стените. Фронталните колони е хубаво да са трилентови и с по-голяма мощност, защото тази система ще се наложи да се ползва и за слушате на музика, радио и др. в стерео вариант. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.