Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте,

По младите от вас най вероятно си спомняте в училище стаите по информатика как на 4-5 човека имаше един компютър? Ами това се опитвам да направя в момента вкъщи. Смятам че имам що годе мощен компютър ( i5 6400, 8GB DDR4, GTX960 4GB) и бих искал  аз и приятелката ми да го ползваме по едно и също време.. но как да стане? Имам два монитора, две мишки и две клавиатури, но до там. Нямам си представа какво трябва да направя, трябва ли да купя нещо допълнително или има софтуер който да свърши работата? Ако може да помогнете това нещо да се реализира ще е добре.

Благодаря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, De Santa написа:

Здравейте,

По младите от вас най вероятно си спомняте в училище стаите по информатика как на 4-5 човека имаше един компютър? Ами това се опитвам да направя в момента вкъщи. Смятам че имам що годе мощен компютър ( i5 6400, 8GB DDR4, GTX960 4GB) и бих искал  аз и приятелката ми да го ползваме по едно и също време.. но как да стане? Имам два монитора, две мишки и две клавиатури, но до там. Нямам си представа какво трябва да направя, трябва ли да купя нещо допълнително или има софтуер който да свърши работата? Ако може да помогнете това нещо да се реализира ще е добре.

Благодаря.

Няма как двама потребителя да използват един компютър едновременно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

ASTER - софтуер за това което желаеш. Пробвал съм го преди доста години така, че към днешна дата не знам как се представя.

Какви неща ще се правят на системата едновременно? Вариант е и през терминал и виртуална машина.

преди 1 минута, Емил Костов написа:

Има. :)

Между другото в W10 трябваше да има някаква такава опция за употреба в бедните страни и с учебни цели.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, plamen_petrov_80 написа:

ASTER - софтуер за това което желаеш. Пробвал съм го преди доста години така, че към днешна дата не знам как се представя.

Какви неща ще се правят на системата едновременно? Вариант е и през терминал и виртуална машина.

Има. :)

Между другото в W10 трябваше да има някаква такава опция за употреба в бедните страни и с учебни цели.

Ами честито.  По-добре да си вземе чисто нов компютър и за приятелката си. Отделен модул, отделен монитор. Пак ще кажа, че няма как двама потребители едновременно да работят на един компютър.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Емил Костов написа:

Пробвал съм го преди доста години така, че към днешна дата не знам как се представя.

Работил съм така - с два монитора, две мишки и две клавиатури, всеки потребител си имаше IP, OS-а бе Windows XP. Hardware: PIII-550Mhz, 512MB, Matrox G450 DH.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Емил Костов написа:

Ами честито.  По-добре да си вземе чисто нов компютър и за приятелката си. Отделен модул, отделен монитор. Пак ще кажа, че няма как двама потребители едновременно да работят на един компютър.

Свалих я, пробвах и като се почна... ама Geforce Experiance трябва да се изтрие щото ще създава проблеми, 3D Vision също и куп други + това за тази програма трябва да се купуват и допълнителни джаджи към които да се свързват вторите клавиатура и мишка + че трябва да се плаща за самата програма иначе е 30 дни безплатно, по лесно ми е да купя нов компютър наистина. Благодаря все пак.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 48 минути, De Santa написа:

Здравейте,

Благодаря.

Дали това което си видял и мислел че е така, е било така наистина? И ако е било така, да може, - оценяваш ли колко пари отиват за образование, за едни "прости" лицензи само, което е малка част от "картинката".

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, бат'начо написа:

Дали това което си видял и мислел че е така, е било така наистина? И ако е било така, да може, - оценяваш ли колко пари отиват за образование, за едни "прости" лицензи само, което е малка част от "картинката".

Лицензи? (Да знам, споко!)

Но питащия не отговори какво иска да ползва на тази система, само каза, че иска да е едновременно.

Linux е безплатен. Решението виртуална машина с отдалечен достъп е приложимо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Иска 2 потребителя по едно и също време на една и съща машина.

Ако потребител А трие папка "тест", а потребител Б точно в тоя момент мести в нея скъпи спомени - системата да се намеси и каже на двамата "бъркте я някъде", без да пострада папката. Е, те това го измислих току що, но е напълно нереална ситуация от нефантастичен филм, дето още не са му направили несценария.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, бат'начо написа:

Ако потребител А трие папка "тест", а потребител Б точно в тоя момент мести в нея скъпи спомени - системата да се намеси и каже на двамата "бъркте я някъде", без да пострада папката. Е, те това го измислих току що, но е напълно нереална ситуация от нефантастичен филм, дето още не са му направили несценария.

Има си потребители има си permission за всеки от тях, въпрос на настройки. Колкото до конкретния пример кой превари той завари ако аз трия папката, той няма как да пусне в нея вече, а ако той пуска вече там аз няма как да я изтрия - говорим за папка!

За абсолютно едновременно и независимо става с ASTER, за да използваш ресурсите на даден "сървър" (разбирай и мощна система) можеш и през ... телефон.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да се направи и с виртуална машина и всеки да си ползва каквато ОС иска там. Вече за игри ще е малко по-сложно, но така или иначе 2 игри на един и същ компютър едновременно ще ползва много ресурси.

Виж и това, тук също има някакъв подобен софтуер:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Може да се направи, но постващият няма нито уменията, нито знанията и възможностите за настройки и прочие. Така че си взема втори компютър и си решава проблемите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, Raze написа:

Може да се направи и с виртуална машина и всеки да си ползва каквато ОС иска там. Вече за игри ще е малко по-сложно, но така или иначе 2 игри на един и същ компютър едновременно ще ползва много ресурси.

И стигаме отново до ресурси. Какъв трябва да е хардуерният хост за 2 добре работещи виртуални машини? Като да се купят две реновирани машини по стотина лева.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, Емил Костов написа:

А има, ползвал съм. И Windows и Linux ОС са правени точно за това нещо. Само че аз се връзвах remote от единия, а а истинския ползвател на компютър не го бъркаше по никакъв начин в действията. Нямам идея, обаче, как ще разклони две клавиатури и две мишки в неговия случай. За мониторите също мисля че е възможно.

преди 13 часа, бат'начо написа:

И каква е разликата между това двама потребителя или две различни програми от един потребител да направят това? Това са си основни функции на ОС. Единия ще спечели, най-вероятно тоя дето трие, а другият ще получи грешка при прехвърлянето. Не е кой знае каква драма, освен че ще си попречат без да искат.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, Melmak ® написа:

Нямам идея, обаче, как ще разклони две клавиатури и две мишки в неговия случай.

Аз имам идея, но пък, кой ли ще се занимава и пренаписване или написване на "особен" драйвер ... примерно .... единия комплект периферни устройства  са "закачени" на стандартните букси за клавиатура и мишка, а другите на някои друг физически порт ...

В '98 имаше някакъв терминал сървър, който се справяше с едновременно ползване на отдалечен достъп върху XP ... а принципно през Линукс би следвало да е по лесно ... е въпроса е кой е реализирал въпросната задача ... ;)

Хубава задача за ентусиасти .... :)

Успех!

п.п. Темата ми хареса ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, ДиоиД написа:

Хубава задача за ентусиасти .... :)

п.п. Темата ми хареса ...

Да, точно.

но пък, кой ли ще се занимава и пренаписване или написване на "особен" драйвер

Никакви особени драйвъри не са нужни. Проблемът е само как да се каже на средата че има два отделни десктоп-а, така че да не меша мишките и клавиатурите. И точно тук Емил е много прав. Може да се окаже, че не си заслужава усилията.

В '98 имаше някакъв терминал сървър, който се справяше с едновременно ползване на отдалечен достъп върху XP

То така се и прави. Класиката е примерно 5 потребителя да работят през отдалечен достъп на една машина... Това e възможно още от времната на Windows NT.

а принципно през Линукс би следвало да е по лесно

Вярно е че за Windows ми хрумват 1-2 идиотски начина, а за Linux към 5. Въпросът е има ли нормален. И безплатен.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Melmak ® написа:

Въпросът е има ли нормален. И безплатен.

Принципно ... въпросните неща са създадени за корпоративни цели и съвсем нормално е да са платени .... ;)

На никой "мъж" не би му хрумнало да споделя "животното" си със някоя женка ... хм ... служебно съм го правил и знам до какво води ... ;) ... и затова се наложи да и "поскъся" криле на нейното "познание" ... но беше професионално, а не лично ... ;)

Но знам ... ли .... в тези времена вече нещо са се объркали ... персоналните, личните и/ил служебните нрави и кое е за персонално ползване, кое за семейно или бля бля ползване, та така .... вси го отнасят програмистите, а не хардоероегоистите ... :)

Пф ... не я пускат тази кал и прочие ... т.е. тленност ... ма ай стига по работа ... :)

Да сме живи и здрави и най вече да ни е корав вратът и двадесет и първия пръст да вдигаме ... че после само ... :beer: туй ще ни остане да вдигаме ... ;)

Та ... така ... ко та ... :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване