Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Добър вечер. Дойде ми една доста шантава идея за програмиране. Искам да си направя андроид приложение за еди какво си с (обучаваща цел - education). Не разбирам от програмиране и не съм учил, защото все още съм на 16, но имам голям мерак. Какво ще може да ми обясните и препоръчате?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Научи някой програмен език на първо време - нативния на андроид е джава, но принципно можеш да почнеш и котлин, C++ или нещо друго и след това да почнеш да учиш как се работи с андроид студио и как се правят приложения за андроид. До няколко години може и да се справиш, трябва и английския ти да е на добро ниво, както и компютърните умения.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искам да си направя андроид приложение за еди какво си - Хайде разбери точно какво искаш, защото това което си написал е смешно. Все едно аз да кажа искам да построя нещо с образователна цел. Разбираш ли какво точно аз искам да правя????

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има едно чудо наречено  App Invertor http://appinventor.mit.edu/explore/

Ако искаш само да си играеш ако искаш нещо сериозно учи Java и С#

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Със сигурност ще ти е от голяма полза технически английски.

Ако не си се занимавал в училище с програмиране можеш да започнеш с това

https://www.sololearn.com/Course/Java/

Изисква само регистрация и е на английски.

Вече като минеш това можеш да се ориентираш към специфичното за Android:

https://www.tutorialspoint.com/android/index.htm

https://developer.android.com/training/basics/firstapp

Има и ресурси на български разбира се:

https://www.youtube.com/watch?v=asZZN02dP90&list=PLF4lVL1sPDSkNjyBcM5P4BMYcA97mW28d
https://www.youtube.com/watch?v=68cBT9rdqUE&list=PLF4lVL1sPDSkOi-VcpLpvJsbp4gZg81gl

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 часа, Емил Костов написа:

Искам да си направя андроид приложение за еди какво си - Хайде разбери точно какво искаш, защото това което си написал е смешно. Все едно аз да кажа искам да построя нещо с образователна цел. Разбираш ли какво точно аз искам да правя????

Аз знам какво искам да направя, измислил съм го. Лошото е, че не съм учил/изучавал нито ще изучавам (поне така си мисля). Нарочно написах ,,еди какво си'' защото идеята е моя и затова не казах точно какво :D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Bryca03 написа:

Аз знам какво искам да направя, измислил съм го. Лошото е, че не съм учил/изучавал нито ще изучавам (поне така си мисля). Нарочно написах ,,еди какво си'' защото идеята е моя и затова не казах точно какво :D

Е според теб ние гадатели ли сме?? Как да ти дадем насоки.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ами искам да създам приложение, което може да улесни учениците. Приложение за училище с уроците. Виждам как не само на мен, но и на други ученици не им се занимава да си отварят учебниците, та да ги улесня с учението.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 25.03.2019 г. в 18:17, Bryca03 написа:

Ами искам да създам приложение, което може да улесни учениците. Приложение за училище с уроците. Виждам как не само на мен, но и на други ученици не им се занимава да си отварят учебниците, та да ги улесня с учението.

Здравейте !

Първо, поздравление за ентусиазма и енергията, с която искате да създадете продукт в помощ на останалите. 

Както вече Ви споменаха, насоката с Андроид е Java, Kotlin или Apache Cordova (NodeJS - JavaScript + HTML + CSS). 

Т.е. от описаното по-горе, следва, че ще трябва да научите поне един или два програмни езика за тази цел. 

Друго обаче ми прави впечатление, което по-скоро ме води до мисълта, че това няма да се получи (осланяйки се на принципа, че мотивацията най-лесно се постига с предизвикателство, искрено ще се радвам да ми докажете, че греша ;) ) :

1) Има визия, но не е изчистена - всеки проект трябва да се знае какво иска да постигне и къде може да се счете за "готов за хората". Не е нужно да е нещо голямо - дори само един предмет и един урок да се представи с това решение - пак е добро начало, над което да градите. Думи от типа "еди-си-какво" индикират, че има какво още да се изчиства и какво още да се обмисля. Най-лесния начин е просто дори да си нарисувате на лист хартия всяко екранче какво ще има. След което помислете Вие, като потребител какво ще ви липсва и какво ще искате да имате (това е лесно - просто пуснете който и да app от телефона си и, така да се каже, му "намерете кусурите", които ви дразнят - шансът е повечето хора да се дразнят на същите неща, на които и вие :) ).

2) Базова мотивация :

Цитат

на други ученици не им се занимава да си отварят учебниците, та да ги улесня с учението.

При положение, че на въпросните ползватели им е "трудно" да отварят учебниците, защо смятате, че ще ползват телефоните си (освен ако не са таблети), за да учат ? И за да поставим още по - трудния въпрос - електронни книги и учебници вече има, а и лесно могат да се сканират и направят на PDF - т.е. вече книгата е електронна и не тежи в раницата и въпреки това, пак не я ползват ... Явно не уроците и книгата са проблема май, а ?

И третото, което е най-тежкото от всички:

3) Парадокса:

Цитат

И така - как ще направим приложение, което да замести учебника и уроците, при положение, че ние не искаме да отваряме книгата, с която да се научим да пишем това приложение ? Връщайки се на 2-рата точка, въпроса тука вече е и личната мотивация и промяната - ако искаме да направим приложение, ще трябва да седнем и да четем. А за да седнем и да четем, трябва да имаме желанието да го направим и да променим малко себе си, нали ;) . 

Все още сме 180 години преди времето на Матрицата, където Нео учи кунг-фу с диск и игла в главния си мозък, а и текущото ниво на ИИ е до толкова, че да може да върти едни дебели математически формули относително бързо с порядъчно големи масиви от данни. 

Както отбелязах по-рано - искрено ще се радвам това, което написах да е мотивация да седнете и да се занимавате, а не да Ви откаже !

Поздрави и успех :) !

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, soundtracker написа:

Здравейте !

Първо, поздравление за ентусиазма и енергията, с която искате да създадете продукт в помощ на останалите. 

Както вече Ви споменаха, насоката с Андроид е Java, Kotlin или Apache Cordova (NodeJS - JavaScript + HTML + CSS). 

Т.е. от описаното по-горе, следва, че ще трябва да научите поне един или два програмни езика за тази цел. 

Друго обаче ми прави впечатление, което по-скоро ме води до мисълта, че това няма да се получи (осланяйки се на принципа, че мотивацията най-лесно се постига с предизвикателство, искрено ще се радвам да ми докажете, че греша ;) ) :

1) Има визия, но не е изчистена - всеки проект трябва да се знае какво иска да постигне и къде може да се счете за "готов за хората". Не е нужно да е нещо голямо - дори само един предмет и един урок да се представи с това решение - пак е добро начало, над което да градите. Думи от типа "еди-си-какво" индикират, че има какво още да се изчиства и какво още да се обмисля. Най-лесния начин е просто дори да си нарисувате на лист хартия всяко екранче какво ще има. След което помислете Вие, като потребител какво ще ви липсва и какво ще искате да имате (това е лесно - просто пуснете който и да app от телефона си и, така да се каже, му "намерете кусурите", които ви дразнят - шансът е повечето хора да се дразнят на същите неща, на които и вие :) ).

2) Базова мотивация :

При положение, че на въпросните ползватели им е "трудно" да отварят учебниците, защо смятате, че ще ползват телефоните си (освен ако не са таблети), за да учат ? И за да поставим още по - трудния въпрос - електронни книги и учебници вече има, а и лесно могат да се сканират и направят на PDF - т.е. вече книгата е електронна и не тежи в раницата и въпреки това, пак не я ползват ... Явно не уроците и книгата са проблема май, а ?

И третото, което е най-тежкото от всички:

3) Парадокса:

И така - как ще направим приложение, което да замести учебника и уроците, при положение, че ние не искаме да отваряме книгата, с която да се научим да пишем това приложение ? Връщайки се на 2-рата точка, въпроса тука вече е и личната мотивация и промяната - ако искаме да направим приложение, ще трябва да седнем и да четем. А за да седнем и да четем, трябва да имаме желанието да го направим и да променим малко себе си, нали ;) . 

Все още сме 180 години преди времето на Матрицата, където Нео учи кунг-фу с диск и игла в главния си мозък, а и текущото ниво на ИИ е до толкова, че да може да върти едни дебели математически формули относително бързо с порядъчно големи масиви от данни. 

Както отбелязах по-рано - искрено ще се радвам това, което написах да е мотивация да седнете и да се занимавате, а не да Ви откаже !

Поздрави и успех :) !

Благодаря за изчерпателния отговор. На първо място мотивация има. На второ дизайна съм го измислил по преценка на мои съученици и на мен самият. За сега гледам да няма кусури, даже мисля да сложа повечко тъмни цветове за да не дразни на очите синята светлина и бялата, която нощем озарява като ден. Аз съм измислил как ще се справя с уроците, пък и не е казано, че нямам право да ползвам помощ от учители. Искам да го направя, защото.. Ами в учебниците честно казано са сложили прекалено много текст, който никой не иска да чете. Твърде много думи, а важното не е чак толкова много. Така се объркваме и не можем да се ориентираме кое е важното и се опитваме да наизустим/назубрим (в по-малко случаи да научим) всичко. Вярно, че едно време не е било така, но 21 век е и технологиите са създадени за да ни помагат, нали така? Стига ми само да знам къде мога да изучавам езиците за програмиране (ако има как и на български, защото например исках да направя меню, което като натиснеш на него и то да се появява от ляво надясно, но не за част от стотната, а както нормалните менюта, все едно сме му сложили анимация, обаче не можах много да се ориентирам къде да търся или чета. Не че е толкова голям проблем и на английски да е, не ме бърка толкова много, все пак го изучавам, а и ще го поразширя). А пък и ако успея, ако започне да ми се получава мога, да продължа, да си развивам уменията и да създавам и други приложения. Не виждам лошо в това. Имам голяма мотивация. Може би за някои от вас това са глупости, но честно казано аз обичам да се занимавам с такива неща. Благодаря пак, поздрави и приятен ден. 😀

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма как да стане за няколко месеца с четене отгоре-отгоре. За да се научиш да програмираш, трябва да знаеш на първо време структурите данни, начина на работа с тях, цикли, променливи и така нататък. Няма неща, които са малко или повече важни. След това андроида е съвсем различно нещо, там освен програмиране ще трябва и малко дизайн да научиш, а за анимации още повече. Може да пробваш с безплатната книга на софтуни като за начало, препоръчвам ти да си правиш и упражненията след всеки урок:

https://www.google.com/search?q=въведение+в+програмирането+с+java&ie=utf-8&oe=utf-8

След това за андроид има също много материал, но почти всичко е на английски. Прочети някоя и друга книга, направи по тях няколко примерни приложения, пробвай и с уроци от youtube, там има стотици, като гледай да са повечето от близките 2-3 години най-много, понеже нещата постоянно се променят и някои стари неща няма да можеш или ще е по-трудно да ги компилираш и подкараш. И не очаквай работите да стават от първия път -  в началото ще се сблъскваш с десетки грешки на компилатора, които също се оправят с много четене и търсене, но в последствие като свикнеш кое как става и коя грешка къде и как се оправя, нещата ще са ти по-лесни. И всичко става с МНОГО практика и писане, освен четенето.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване