Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте, първо извинявам се, ако темата не е в напълно точния раздел, но не знаех, в кой друг би била по-подходяща.

Въпросът ми може да ви се стори малко глупав, но си се замислих: Съществува ли телефон, който снима в "истинско" 16:9,(а не изрязано отгоре и отдолу 4:3) защото повечето телефони, които се водят, че снимат в 16:9 (както и тези в 18:9), да наистина снимат в перфектно HD, FULL HD качество, но те снимат в "кропнато" 4:3, т.е. изрязано отгоре и отдолу 4:3 до достигане на пропорцията на 16:9. Следователно 16:9 показва доста по-малко картина, от възможностите, които може да снима телефона. Замислих се по телевизията повечето филми всъщност в "истинско" ли 16:9 са(не знам каква друга дума да използвам от истинско/пълно). За анимациите съм съгласен, че ,може би са както трябва, но другите неща, и те ли са всъщност изрязано отгоре и отдолу 4:3. 

Снимката, която прикачвам е дота показателна. Това, което искам да кажа е, че телефоните снимат в "Pilarbox"(в случая, просто орентировачно име по снимката), който просто е zoom-нат до запълване на черните линии отляво и отдясно(като де факто се реже отгоре и отдолу). Та въпросът ми е: Има ли телефони създадени, които да снимат в Pilarbox(отново това е само името, за да знаете към коя снима да погледнете), но черните линии отляво и отдясно да са тъмно сини, т.е. "пълно 16:9?

П.С. Малко объркано може да е написано, дано разбирате какво точно имам предвид?

AspectRatioConversions-2.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всъщност тези резолюции важат по-скоро за екрана на телефона, а резолюцията на снимката се определя от матрицата на камерата.

Някой от фотографите може да го обясни по-подробно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моя Samsung S6+ снима 16:9, мога да му задам и други формати. Като отворя камерата на телефона снимката ми заема целия екран, задал съм резолюция WQHD 2560x1440. След това снимката си излиза на 1920х1080 резолюцията на телевизора ми нормално и запълва екрана на 100%. Предполагам, че и на повечето телефони от други марки/модели има подобна опция.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Има ли значение? Много от по-сериозните фотоапарати също "страдат" от подобно нещо - сензор, който е по-близо до квадрат (обикновено близо до 3:2), но видео, което се снима в 16:9. Нещата според мен се диктуват от това, че общо взето почти всички обективи прожектират кръгъл образ (и в този ред на мисли ще прахосаш най-малко от този образ, ако режеш до точен квадрат).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, meccho написа:

Следователно 16:9 показва доста по-малко картина, от възможностите, които може да снима телефона.

Що се отнася до фотографията съотношението на странитe при почти всички формати (без формати 15х20 и 20х25) е 3:2 .

Така ,че при 4:3 е по оптимален вариант от 16:9.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 часа, meccho написа:

да наистина снимат в перфектно HD, FULL HD качество, но те снимат в "кропнато" 4:3, т.е. изрязано отгоре и отдолу 4:3 до достигане на пропорцията на 16:9.

Тази практика ще намериш и в скъпите фотоапарати, моят е Lumix на Panasonic, работи с 10x Zoom и като зададеш 16:9 само изрязва, а екрана остава същ! Отдавна съм го забелязал и също като теб се ядосвам на технологията, но не съм стигал до там да разпитам. Когато правя снимки задължително ги бутам на 4:3, аз ако искам да ги направя широки само си ги кропвам с програма за редакция. По-скоро с FastStone. :) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, meccho написа:

Здравейте, първо извинявам се, ако темата не е в напълно точния раздел, но не знаех, в кой друг би била по-подходяща.

Въпросът ми може да ви се стори малко глупав, но си се замислих: Съществува ли телефон, който снима в "истинско" 16:9,(а не изрязано отгоре и отдолу 4:3) защото повечето телефони, които се водят, че снимат в 16:9 (както и тези в 18:9), да наистина снимат в перфектно HD, FULL HD качество, но те снимат в "кропнато" 4:3, т.е. изрязано отгоре и отдолу 4:3 до достигане на пропорцията на 16:9. Следователно 16:9 показва доста по-малко картина, от възможностите, които може да снима телефона. Замислих се по телевизията повечето филми всъщност в "истинско" ли 16:9 са(не знам каква друга дума да използвам от истинско/пълно). За анимациите съм съгласен, че ,може би са както трябва, но другите неща, и те ли са всъщност изрязано отгоре и отдолу 4:3. 

Снимката, която прикачвам е дота показателна. Това, което искам да кажа е, че телефоните снимат в "Pilarbox"(в случая, просто орентировачно име по снимката), който просто е zoom-нат до запълване на черните линии отляво и отдясно(като де факто се реже отгоре и отдолу). Та въпросът ми е: Има ли телефони създадени, които да снимат в Pilarbox(отново това е само името, за да знаете към коя снима да погледнете), но черните линии отляво и отдясно да са тъмно сини, т.е. "пълно 16:9?

П.С. Малко объркано може да е написано, дано разбирате какво точно имам предвид?

AspectRatioConversions-2.jpg

не, никой не прави такъв сензор. лошото е че, принципно има възможност от 4:3 да се резнат 2 ленти и да стане 16:9 но явно всички програмисти в google са некадърни за да го реализират в андроид или не искат... примерно моя телефон на 13 мегапиксела снима 4160x3120 на 4:3, и това ако се направи една сметка 16:9 трябва да е 4160x2340, да ама не на 16:9 снимката става 3840:2160 на 8 мегапиксела. що не се прави си нямам идея... така че ако искаш 16:9 на максималните възможни пиксели си го режеш сам... отделно че лещата е кръгла и реално краищата на снимката стават криви (правите линии страват изтумбени навън) затова се отрязват, но ако се прави 16:9 снимка би могло единия размер да нарасне за сметка на другия (представи си правоъгълник вписан в окръжност - ръбовете са върху окъжността)  и това не се прави, а би могло...

edit: явно все пак има такива телефони - те си пишат драйвер за камерата и  приложенитето може да се възползва:

xperia-sensor.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това имах предвид. Вече ми се изясни горе-долу 

Тук добре е обяснено това което имах като питане.

Явно има все пак телефон, който снима видео във full frame sensor.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, meccho написа:

Това имах предвид. Вече ми се изясни горе-долу 

Тук добре е обяснено това което имах като питане.

Явно има все пак телефон, който снима видео във full frame sensor.

"Full frame" е понятие за конкретен размер на сензора, т.е. такъв, който е с размер 36 * 24 милиметра. Във видеото има фактологическа грешка (или най-малкото нещо, което не е обяснено както трябва) - казва се, че при Canon full frame е 1.6 пъти по-голям, а при Nikon - 1.5; в действителност full frame е отправната точка и за двете марки (и не само) и full frame сензорите са с еднакъв размер (в рамките на десети от милиметъра), докато кроп сензорите са различни - при Nikon кропът е 1.5 пъти, при Canon - 1.6.

Телефон с full frame сензор все още няма, най-вероятно няма и да има.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от guli7o
      Здравейте, на скоро си купих мобилен телефон Nokia 108, Dual SIM. От известно време имам следния проблем: когато се обаждам на някого или някой ми позвъни аз чувам човека отсреща, но той не ме чува. Когато изключа и включа телефона отново проблемът се оправя, но след време отново се появява. Ще съм много благодарна ако ми помогнете.
  • Дарение

• Добави ново...