Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте ! Въпросът ми е следният: Правилно ли е в Община ......, хайде засега без имена, да удържат половината от данъка на колата, която е моя собственост, от съпругата ми, тъй-като била съпружеска съсобственост. Аз съм решил проблема, като оформихме документ за дарение, а за дарен автомобил не се дължи данък, но ми предстои покупка на друга кола, което ще ме вкара пак в една неприятна въртележка със съответното оскъпяване. Правилно ли се удържа този полуданък ?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Свилен17 написа:

Здравейте ! Въпросът ми е следният: Правилно ли е в Община ......, хайде засега без имена, да удържат половината от данъка на колата, която е моя собственост, от съпругата ми, тъй-като била съпружеска съсобственост. Аз съм решил проблема, като оформихме документ за дарение, а за дарен автомобил не се дължи данък, но ми предстои покупка на друга кола, което ще ме вкара пак в една неприятна въртележка със съответното оскъпяване. Правилно ли се удържа този полуданък ?!

Интересно в каква въртележка ще ви вкара и толкоз ли е трудно в тази държава човек да си плати нужния данък???

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

тези неща се определят от съответната община

https://egov.bg/wps/portal/egov/institutions/municipalities/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Свилен17 написа:

Правилно ли се удържа този полуданък ?!

То това е един от най- забутаните казуси от край време, та ..... нали.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 минути, sound написа:

То това е един от най- забутаните казуси от край време, та ..... нали.

Няма нищо загубено, просто се гледа врътката и далаверата. Баща ми е инвалид, но аз не съм си прехвърлил автомобила на негово име. Просто си плащам винетките и данъците. Нищо лично, ама е срамота постващият да има два автомобила и да се "циганнее" за един данък. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 35 минути, Емил Костов написа:

... Просто си плащам винетките и данъците. Нищо лично, ама е срамота постващият да има два автомобила и да се "циганнее" за един данък. 

Недей така повърхностно разсъждава.... Има автомобили, които в определени общини имат много големи данъци и там нещата понякога отиват към 300+лв.

Защо да ги дава, като може да спести поне част от тях по някаква "схема"?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, ice_lion__01 написа:

Недей така повърхностно разсъждава.... Има автомобили, които в определени общини имат много големи данъци и там нещата понякога отиват към 300+лв.

Защо да ги дава, като може да спести поне част от тях по някаква "схема"?

Естествено, защо да ги дава. Що да няма врътка и далавера. О за ваше сведение няма такива общини дето да вземат 300 лева данък просто така!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Свилен17 написа:

Разведи се със жената, пък пак си живейте заедно. За половин данък си струва.:hush:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какъв пък ти е проблема? Имаш собственост - плащаш данък. Като ще имаш 2 коли едва ли ще си беден като църковна мишка. Освен това си имат разходи като ГО, обслужване, и т.н.  Плюс това има определени изисквания - ограничения по кубатура и мощност. Данъкът не е висок. Има и ограничения за ползване на подобни облекчения. Виж си сроковете. Може би беше 3 години.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Емил Костов написа:

Естествено, защо да ги дава. Що да няма врътка и далавера. О за ваше сведение няма такива общини дето да вземат 300 лева данък просто така!

В Бургас за един примерен автомобил от 150к.с. между 5 и 10г. с евро 4 категория,  данъка е около 250лв. Ако минем на Хонда акорд която е 190к.с. данъка отива към 310лв.... Как ще коментираш?

А заплатите в града далеч не са добри.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ние нямаме закони, ако има, не се спазват. По принцип, не трябва да се удържа половин данък, защото на инвалида се полага винетка, но не ти дават половин винетка. На социално слаб, не дават половината дърва, за да не се топли и жената.

Винаги съм бил на мнение, че ние имаме територия, но не и държава. :sobbing:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, nikolela написа:

.... защото на инвалида се полага винетка, но не ти дават половин винетка.

Това зависи от процента инвалидност. Мисля, че за винетка искат поне 50% инвалидност и автомобила да е до определена мощност.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, Емил Костов написа:

....

Костов - и аз, и автора на темата сме написали едва по няколко изречения, преди да отговаряш да вземеш да ги прочетеш ли на?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, sound написа:

Костов - и аз, и автора на темата сме написали едва по няколко изречения, преди да отговаряш да вземеш да ги прочетеш ли на?!

Какво да чета. Правиш врътка, сблъскваш се с неприятности.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 23.06.2019 г. в 0:15, Емил Костов написа:

Няма нищо загубено, просто се гледа врътката и далаверата. Баща ми е инвалид, но аз не съм си прехвърлил автомобила на негово име. Просто си плащам винетките и данъците. Нищо лично, ама е срамота постващият да има два автомобила и да се "циганнее" за един данък. 

Има тук няколко човека, дето нямат никаква представа от нищо, но дават акъл- не сте ми полезни, разкарайте се от темата ми ! Първо- кой ви е казал, че имам две коли, бе, ........, просто тази е вече за боклука и се налага смяна. Второ- дори данъка не знаете какъв е, до 100 коня е един, но после скача много.  На господина му е  лесно , вероятно е партийна мижитурка, а аз трябва да се възползвам от малкото възможности, които са ми дадени , за да си облекча положението, че съм на пенсия и с 92% инвалидност. И ако обичаш, Емил Костов, скрий се и не се обаждай повече !!! Аз споменах в темата, какъв е изходът, но и това ви мързи да прочетете. Хайде, лайте още малко, че ви блокирам......

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен не е редно да карат да се плаща данъка на 50% но такива са правилата.

При мен и двамата ми родители са с ТЕЛК. Имат по една кола и сега майка ми плаща 50% от данъка на колата на баща ми, а баща ми плаща 50% от данъка на колата на майка ми. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 54 минути, hjhj написа:

Според мен не е редно да карат да се плаща данъка на 50% но такива са правилата.

При мен и двамата ми родители са с ТЕЛК. Имат по една кола и сега майка ми плаща 50% от данъка на колата на баща ми, а баща ми плаща 50% от данъка на колата на майка ми. 

Е, нали и двамата са освободени от данъци? Това съвсем за през съд трябва да мине. 😡

Не може освободено лице от данъци да плаща половин данък. Съвсем без права останахме в тази държава. Това са 100% глупости.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, nikolela написа:

Е, нали и двамата са освободени от данъци? Това съвсем за през съд трябва да мине. 😡

Е да ама понеже са съпружеска собственост данъка се дели. Поне така казват от общината.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

така казват от общината, но вие винаги можете да пишете до общината - това е от тяхната компетенция и съм почти сигурен че ще ви го намалят още данъка

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Без умствен капацитет написа:

така казват от общината, но вие винаги можете да пишете до общината - това е от тяхната компетенция и съм почти сигурен че ще ви го намалят още данъка

Пробвал съм. отговарят ми, че такъв е закона. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, hjhj написа:

бъди по убедителен - ниски доходи, скъпи животоподържащи лекарства (приложи рецепти, фактури)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, hjhj написа:

Кой закон гласи, че освободен от данък инвалид ще плаща половин данък на колата на жена си, а жената, която е идвалид и също е освободена от данъци, ще плаща половината данък на колата на мъжа си?

Чл. 58. (1) Освобождават се от данък превозните средства на:

4. (изм. - ДВ, бр. 153 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) лекият автомобил - собственост на лице с намалена работоспособност от 50 до 100 на сто, с обем на двигателя до 2000 куб.см и с мощност до 117,64 kW.

Няма как да плаща половин данък. Няма закон, който да гласи, че семейството от два инвалида трябва да притежават една кола.

Посъветвайте се с адвокат - не падайте по гръб.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Писах какъв е изходът от положението, но пак се влиза в излишни разходи и разправии- значи автомобилът се взема на името на някое от децата Ви, след което се регистрира и се прехвърля на Ваше име като дарение. Сега вече колата е Ваша лична собственост, а не съпружеска съсобственост и сте освободени изцяло от данък. Според мен изобщо не е законно да ти вменяват съсобственост, след като законът дава право при развод да оспориш подялбата, а тук автоматично те прецакват. Но кое ли ни е нормално тук?! Доколкото знам има общини, където не се облага с половин данък автомобил на инвалид- в Русе, във Видин и т.н., но в това не съм никак сигурен, дали още е така.........

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...