Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте!
Отскоро съм на работа в един голям хипермаркет за играчки,тетрадки,домашни потреби и т.н. в София,няма да казвам името му тук,може би се досещатеТа кандидатствах поради интерес повече,отколкото да разбера спецификата на работа,въпреки че всички хора,които съм питал са ми обяснявали,че там не го препоръчват като месторабота!
На работа съм от 10.9 и искам да напусна без предизвестие.Ако ме питате какви са причините да напусна-още първия,втория ден ми направи впечатление,че липсва обучение и се изисква много бързина преди всичко останало.
В договора ми пише,че договора ми е изпитателен 6 месеца -дотук добре.Понеже имам други оферти за работа искам да напусна възможно най бързо,как може да стане това.
Моята HR-ка казва,че единствения вариант е с предизвестие,което може да бъде прекратено и по рано.Това пише и в трудовия договор.Доколкото знам може и по взаимно съгласие.А аз дефакто съм и само едва седмица на това място.Поинтересувах се от този сайт по въпроса   http://pravatami.bg   

В кои случаи е допустимо напускане без предизвестие?
Пише в т.7 Ако работя по срочен трудов договор за определен срок или за заместване и премина на друга работа за неопределено време.

Дали това мога да го приложа реално,ако тя ми направи проблем,или нямам право,защото това не ми го пише в договора.Реално аз и не се интересувам за парите за една седмица прекарана в работата?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бий си камшика, щом не ти харесва. Не ти знам какво пише в трудовия договор, ти си го подписвал, но реално никой не може да те спре, дори и да те съдят за някакви неустойки (едва ли). Общо взето не чакай да вземеш пари, ако напуснеш веднага. Най-добре говори с шефа си, обясни му ситуацията и се разберете. Едва ли ще намериш подобна работа, където ще те оставят да се подпираш по цял ден и нищо да не правиш.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Направи го цивилизовано.Отиди на адвокат по трудовоправни отношения.Плати си таксата и той ще ти напише молбата както трябва да бъде.(Вземи си трудовия договор).Работи много добре,понеже едва ли има фирма без двойно счетоводство.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Прочети какво пише в трудовия кодекс.Доколкото си спомням ако си назначен с изпитателен срок в полза на двете страни, всяка страна може да прекрати договора без предизвестие.При теб как е с изпитателния срок, в чия полза е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, ivan_pop написа:

Прочети какво пише в трудовия кодекс.Доколкото си спомням ако си назначен с изпитателен срок в полза на двете страни, всяка страна може да прекрати договора без предизвестие.При теб как е с изпитателния срок, в чия полза е?

В полза на работодателя 

Трудовия договор се сключва за шестмесечен изпитателен срок,уговорен в полза на работодателя
 "Срок на предизвестие 1 месец.След изтичане на срока на изпитване трудовия договор може да бъде прекратен от всяка от страните със срок на предизвестие от един месец." 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, sliderum написа:

Напсувай го и ще те уволни.

Дисциплинарно

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Дисциплинарно

Дали?

Видове дисциплинарни наказания
Чл. 188. Дисциплинарните наказания са:
1. забележка;
2. предупреждение за уволнение;
3. уволнение.
Критерии за определяне и еднократност на дисциплинарното наказание
Чл. 189. (1) При определяне на дисциплинарното наказание се вземат предвид тежестта на нарушението, обстоятелствата, при които е извършено, както и поведението на работника или служителя.
(2) За едно и също нарушение на трудовата дисциплина може да се наложи само едно дисциплинарно наказание.
Дисциплинарно уволнение
Чл. 190. (1) Дисциплинарно уволнение може да се налага за:
1. три закъснения или преждевременни напускания на работа в един календарен месец, всяко от които не по-малко от 1 час;
2. неявяване на работа в течение на два последователни работни дни;
3. системни нарушения на трудовата дисциплина;
4. злоупотреба с доверието на работодателя или разпространяване на поверителни за него сведения;
5. ощетяване на гражданите от работници или служители в търговията и услугите чрез измама в цената, теглото, качеството на стоката или услугата;
6. участие в хазартни игри чрез телекомуникационни средства на предприятието и се възстановяват направените разходи в пълен размер;
7. други тежки нарушения на трудовата дисциплина.
(2) Дисциплинарно уволнение по ал. 1 се налага при съобразяване с критериите по чл. 189, ал. 1.

На кого му пука, по какъв член ти е прекратен предишния договор? Както няма работници.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дай месечно предизвестие и си вземи болнични като всеки нормален българин.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Отиваш даваш си молбата и му казваш до тук бях от утре не ме търси. Но не очаквай пари. Казвам го от опит, защото и аз го бях направил. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре де като не става с един път, да го напсува 3 пъти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз никога не съм работил предизвестие. Като реша да напускам директно им казвам, че от утре напускам и ще дойда след 3 дена да си взема документите. Както искат, така да ме освобождават. Оставям им време за размисъл, по кой член да го направят.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Със сигурност трябва да спазиш 1-месечното предизвестие (и човешките взаимоотношения) защото след неявяване на работа повече от 3-дена работодателя може по закон да направи следното:

1-ва стъпка: да те уволни дисциплинарно, и да разкаже на следващите ти работодатели какъв/ва хубостник/ца си (ако си в голям град може и да ни ти пука от това, но в малък град след 1-2 напускания всички ще те знаят що за стока си).

2- ра стъпка: ще те осъди за причинени вреди поради неспазено предизвестие, като минимума е размера на 1-месечната ти заплата по тр. договор (срока на предизвестието). Повярвай ми че всеки адвокат ще вземе делото му с присърце защото е прекалено лесно да се спечели. В допълнение, понеже най-верояно няма да си платиш присъдената сума в полза на работодателя, то ще те пуснат на съд. изпълнител и задължението ще ти се удвои и ще те преследва във всеки миг на живота ти докато не го изчистиш.

Съвет: бъди Човек и поговори с работодателя си, вместо да слушаш "умниците" тук ( на повечето съветите са типични за поведението на ромското население "...какво ти пука не се появявай и толкоз"). Работодателя ти едва ли ще държи някой насила, но трябва да му дадеш шанс да ти намери заместник, все пак това е смисъла на това предизвестие има работни процеси и е разчетена конкретна бройка служители за извършването им. Най-малкото последствие е че натовариш останалите си колеги с несвършената от теб работа. Разбира се всичко това е ако ти пука за останалите. Ако не, прави каквото искаш но бъди готов/ва да си носиш и последствията

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какво да му пука на автора, той едва ли е успял дори да се запознае както трябва с началниците и колегите си. Да, вярно е, че човешки взаимоотношения и т.н. и че ако трябва някой да псува е най-вече себе си, защото е взел погрешно решение, коя работа да приеме. Но пък едва ли има липса на желаещи необразовани, за обща работа в супермаркет и да е  проблем за работодателя му да го освободи дори на момента. Т.е. основно хамалогия с допълване на изчерпани стоки по рафтовете и евентуално товаро-разтоварна дейност от камионите на снабдителите.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Simon K написа:

Със сигурност трябва да спазиш 1-месечното предизвестие (и човешките взаимоотношения) защото след неявяване на работа повече от 3-дена работодателя може по закон да направи следното:

1-ва стъпка: да те уволни дисциплинарно, и да разкаже на следващите ти работодатели какъв/ва хубостник/ца си (ако си в голям град може и да ни ти пука от това, но в малък град след 1-2 напускания всички ще те знаят що за стока си).

2- ра стъпка: ще те осъди за причинени вреди поради неспазено предизвестие, като минимума е размера на 1-месечната ти заплата по тр. договор (срока на предизвестието). Повярвай ми че всеки адвокат ще вземе делото му с присърце защото е прекалено лесно да се спечели. В допълнение, понеже най-верояно няма да си платиш присъдената сума в полза на работодателя, то ще те пуснат на съд. изпълнител и задължението ще ти се удвои и ще те преследва във всеки миг на живота ти докато не го изчистиш.

Съвет: бъди Човек и поговори с работодателя си, вместо да слушаш "умниците" тук ( на повечето съветите са типични за поведението на ромското население "...какво ти пука не се появявай и толкоз"). Работодателя ти едва ли ще държи някой насила, но трябва да му дадеш шанс да ти намери заместник, все пак това е смисъла на това предизвестие има работни процеси и е разчетена конкретна бройка служители за извършването им. Най-малкото последствие е че натовариш останалите си колеги с несвършената от теб работа. Разбира се всичко това е ако ти пука за останалите. Ако не, прави каквото искаш но бъди готов/ва да си носиш и последствията

Вие явно сте от работодателите? 

Работника трябва да е коректен с работодателя, но малко работодатели са коректни с работниците си. Почти никога не им изплащат всичко дължимо. Аз досега 100% коректен работодател не съм срещал.

Няма да навлизам в подробности.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, Емил Тинков написа:

Парите са друга тема.  Друго питам :)

Искаш голяма заплата ама на запад се бачка яко. Тря си бърз и съобразителен това е нормално не льохма.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Почти никога не им изплащат всичко дължимо. Аз досега 100% коректен работодател не съм срещал.
Няма да навлизам в подробности.

Иненно това е думата - „почти”!
Може ти да не си срещал, аз съм работил за 200% коректен. Когато по обективни причини се видя, че работа няма да има - първо ми изплати един месец предизвестие, а после - още един „Обезщетение за незапочване на работа”. И чак тогава - в БТ.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, .Alex&Vanko. написа:

Искаш голяма заплата ама на запад се бачка яко. Тря си бърз и съобразителен това е нормално не льохма.

Ти от къде ме познаваш,че ме коментираш а?!И кога съм коментирал каква заплата искам в тая тема..
Знам какво е да се работи,като хората,но много от хората в нашата страна не визирам точно теб  са цапнати в устата,което адски ме дразни.

Днеска отидох,обясних ситуацията и ше ме освободят по взаимно съгласие и имам три работни дни още.Колкото до работата съм си направил сметката.Работил съм по магазини и знам че няма лабаво дет се вика.Просто има места,които ти понасят и са ти изгодни,на други места не са ти изгодни нещата,които трябва да се правят  и това е.

Иначе благодаря за мненията ви,оправих се към момента по темата :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...