Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте!
Смениха ни версията на счетоводния софтуер, като вече изисква повече ресурс - старият до лятото го ползвахме на машина от 2004 с едноядрен Селенор - новият има забавяния при мен - ползвам i3 4170, 4 GB RAM и SSD.
Повечето компютри сменихме с Fujitsu Esprimo - i5 3470, 8GB RAM, 128 SSD, Win10 refurbished - шефът не си взе за него, а неговият компютър започна да пуска много сини екрани, пък и е старичък.
Трябва ми конфигурация, която да кара максимално дълго (за това и считам, че нов компютър е по-добър вариант в случая от втора ръка), тъй като смяната на шефския компютър е свързана с инсталиране на ел. подписи,сертификати за банкиране т.е. честата смяна е нежелателна.
Софтуерната компания е мега несериозна и не са пуснали никакви хардуерни изисквания.

Бюджетът е 800-900 лв с ДДС и включен Win10 Home вътре.
Това, което ми се върти в главата е:
Процесор 4 или 6 ядра
Рам 8/16 ГБ
ССД 128/250
Без външна видео карта
От четеното до момента Ryzen предлагат най-добра производителност/цена, Intel-ските цени ми се виждат много високи. 
Моля предложете конфигурация/и.
Благодаря!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 31 минути, Финехаз написа:

Процесор 4 или 6 ядра

И от какъв зор са му изтрябвали 4 ядра на шефът ти ?
Той с 12 местен минибус ли ходи на работа или с 5 местна кола ?
Е, то може и автобус за 32 пътника да си купи и с него да ходи на работа, ама ...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Можеш спокойно да прехвърлиш информацията за паролите и другите неща с копиране на папките на приложенията и папките от "C:\users", "c:\program data" и така нататък, след първоначалната им инсталация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Белгиеца написа:

И от какъв зор са му изтрябвали 4 ядра на шефът ти ?
Той с 12 местен минибус ли ходи на работа или с 5 местна кола ?
Е, то може и автобус за 32 пътника да си купи и с него да ходи на работа, ама ...

Както споменах, моят служебен е с i3 4170 с две ядра и се запъва. Шефът не ми е говорил за ядра, но машините втора ръка, които купихме вървят прилично, за това предполагам, че 4+ ядра ще могат да се ползват по-дълго време пък и ще дадат по-добра производителност. 
Другото е, че понякога се налага да преиндексираме БД с голям обем информация в тях, ако го правят издателите на софтуера, а не ние, искат такса. В нашия бранш гледаме да не се харчи излишно, за това е по-добре да имаме машина с ресурс, вместо постоянно да търсим и да плащаме на софтуерната компания.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А дали няма да е по-оптимално просто да се погледне какво точно не е наред в сегашните компютри и да се пипне само то - почти сигурен съм, че 4 GiB памет са спънка и ако се вдигнат на 8 или 16, ще е по-добре.

Колко дълго трае едно такова индексиране на база данни? Ако просто се остави компютъра да си действа през нощта?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За работата на машината със счетоводния софтуер  е важна честотата на процесора/оперативната памет и обема й. И принципът на Мечо Пух:"Колкото повече, толкова повече"
Броят на ядрата нямат никакво отношение към производителността на този софтуер.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, killchain написа:

А дали няма да е по-оптимално просто да се погледне какво точно не е наред в сегашните компютри и да се пипне само то - почти сигурен съм, че 4 GiB памет са спънка и ако се вдигнат на 8 или 16, ще е по-добре.

Колко дълго трае едно такова индексиране на база данни? Ако просто се остави компютъра да си действа през нощта?

Само въпросния шефски компютър е за смяна, на 10 години е, другите за момента държат.

За времетраенето на индексирането - зависи от БД, имаме един клиент с БД на стоките от 20 хиляди реда.

А да оставяме да преиндексират през нощта, не е добра идея, тъй като ако прекъсне захранването (ЕРП-тата не поддържат особено мрежата) ще стане такова мазало, което не знам дали въобще ще успее да се оправи, UPS е вариант, но за момента само на шефката компютъра има, след годишното приключване ще се помисли и по този въпрос.

преди 15 минути, DarkEdge написа:

За работата на машината със счетоводния софтуер  е важна честотата на процесора/оперативната памет и обема й. И принципът на Мечо Пух:"Колкото повече, толкова повече"
Броят на ядрата нямат никакво отношение към производителността на този софтуер.

Нямам идея какво точно влияе, преди софтуерът беше Ексел базиран и беше доста лек, новият не е така  и е напълно нов продукт без взаимствани неща от старата програма. От някои диалогови прозорци ми изглежда, че е писан на JS.

Може ли примерни конфигурации, с това, което Ви се вижда, че ще свърши работа?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Някой Ryzen 4/8 с 2х4/2х8 RAM памет ще върши перфектна работа, в комбинация със SSD. Примерно:

http://nikem-bg.net/cart/63093p1r63554p1r55984p1r61559p1r61071p1r60992p1r54147p1rf.html

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съвсем спокойно би работил на реновирана DDR3 платформа с Core i5 с минимум 8GB 1600Mhz RAM.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Финехаз написа:

Както споменах, моят служебен е с i3 4170 с две ядра и се запъва. 

Абе човек, то трябва на софтуерът който ползва шефът ти да му трябват на него 4 ядра.
Иначе пак ще си ползва или едно или две ядра, пък вие сте платили процесор с 4.
Аз например имам приемник за 4К ама няма тв канали 4К и това прехвалено 4К го ползвам само за да видя някой рекламен канал на него.
Но, ако целта ти е да впечатлиш шефа ти , че уж ти си голем разбирач, тогава го накарай да плати за 6 ядра братче и ще се издигнеш в очите му.
Неразбиращите люде много обичат да ги избудалка някой че е по-добре да е по-скъпо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Финехаз написа:

Както споменах, моят служебен е с i3 4170 с две ядра и се запъва.

С колко RAM е и да не би да има проблем в самата операционна система? Добавяне на памет би подобрило ситуацията.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да опресня, за да не се рови в началото на темата. Търси се компютър за работа със счетоводен софтуер. Задължително лицензиран Windows 10, бюджет 1к+-.

Вече обезателно ще се прави смяна на шефския компютър. Говорих с поддръжката на софутера, хардуерните изисквания са (казани ми от някакво младо момиче по телефона):
- 64x OS
- CPU Core i3/i5
- min. 8GB RAM
- SSD

Аз си мислех за нещо като:

на 3.02.2020 г. в 11:25, Raze написа:

Някой Ryzen 4/8 с 2х4/2х8 RAM памет ще върши перфектна работа, в комбинация със SSD. Примерно:

http://nikem-bg.net/cart/63093p1r63554p1r55984p1r61559p1r61071p1r60992p1r54147p1rf.html

Към ден днешен, след като има появили се нови поколения процесори и предвид пандемии,пазари,новости, има ли по-добър вариант от това, което Raze е предложил или това е оптимално решение?

По принцип нямам претенции към магазин, единствено бих желал всичко да бъде закупено от 1 място.

В такъв бюджет и изисквания, може ли да се вкара някакво NVMe? А 16 GB RAM?

Благодаря!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За служебна машина със счетоводна програма се слага малко SSD + HDD на който да се пише архив на базата.

Не се захласвай по тези NVMe скорости , търси сигурност. Тези евтини SSD-та изобщо не са надеждни.

Или слагай Samsung SSD със стария хард за архив или малко SATA SSD със някакъв нов HDD какъвто ще да е 500GB 1000GB ако ще и 2.5" за лаптоп да е за бюджета!

edit: забравих да добавя , вземи си FPP версия на Windows. https://www.jmt.bg/microsoft-windows-home-10-english-fpp-usb-kw9-00017-haj-00055-pid12234 тази версия не е ОЕМ и не е обвързана с хардуера. Може да се купи отделно от машината и да се премести(само една машина може да го ползва) по всяко време на друга машина. Разликата в цената с ОЕМ е малка и си струва.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 46 минути, Can Oa написа:

За служебна машина със счетоводна програма се слага малко SSD + HDD на който да се пише архив на базата.

Не се захласвай по тези NVMe скорости , търси сигурност. Тези евтини SSD-та изобщо не са надеждни.

Или слагай Samsung SSD със стария хард за архив или малко SATA SSD със някакъв нов HDD какъвто ще да е 500GB 1000GB ако ще и 2.5" за лаптоп да е за бюджета!

edit: забравих да добавя , вземи си FPP версия на Windows. https://www.jmt.bg/microsoft-windows-home-10-english-fpp-usb-kw9-00017-haj-00055-pid12234 тази версия не е ОЕМ и не е обвързана с хардуера. Може да се купи отделно от машината и да се премести(само една машина може да го ползва) по всяко време на друга машина. Разликата в цената с ОЕМ е малка и си струва.

Добре, ще оставя NVMe-то, каква марка и модел HDD/SSD, гледам че масово се слагат Samsung EVO - модел 860 добър ли е? - за HDD съм чувал, че WD са добри?

Windows-ът отначало мислех да е FPP, благодаря за тази подробност. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Финехаз написа:

Добре, ще оставя NVMe-то, каква марка и модел HDD/SSD, гледам че масово се слагат Samsung EVO - модел 860 добър ли е? - за HDD съм чувал, че WD са добри?

Windows-ът отначало мислех да е FPP, благодаря за тази подробност. 

Ако бюджета го позволява винаги слагам Samsung за важни машини. WD или Seagate който ти харесва не ти трябва голям обем максимум 1ТБ което също е много но това е тренда сега.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колеги, може ли количка с примерна конфигурация? 

Бих поръчал предложението на Raze, но забелязах, че дъното поддържа RAM до 2933 MHz( не знам дали има значение?) , а тази в количката е по-бърза, отделно искам 16 RAM кит, SSD Samsung и HDD WD, както и FPP Win10 предложен от @Can Oa

В крайна сметка и количка без SSD и HDD ме устройва, а ако на някого му се занимава може и с тях. 

Сглобяване влиза ли в цената? Бързи ли са търговците, понеже утре ще поръчвам? 

Благодаря! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Финехаз написа:

забелязах, че дъното поддържа RAM до 2933 MHz

Къде и как го забеляза това?!?

https://www.asrock.com/mb/AMD/B450M Pro4-F/#Specification

Цитат

- AMD Ryzen series CPUs (Matisse) support DDR4 3200 / 2933 / 2667 / 2400 / 2133 ECC & non-ECC, un-buffered memory*
- AMD Ryzen series CPUs (Pinnacle Ridge) support DDR4 3200+(OC) / 2933(OC) / 2667 / 2400 / 2133 ECC & non-ECC, un-buffered memory*
- AMD Ryzen series CPUs (Picasso) support DDR4 2933 / 2667 / 2400 / 2133 non-ECC, un-buffered memory*
- AMD Ryzen series CPUs (Summit Ridge) support DDR4 3200+(OC) / 2933(OC) / 2667 / 2400 / 2133 ECC & non-ECC, un-buffered memory*
- AMD Ryzen series CPUs (Raven Ridge) support DDR4 3200+(OC) / 2933 / 2667 / 2400 / 2133 non-ECC, un-buffered memory*

Даже и в сайта на nikem го пише:

http://nikem-bg.net/computer-components/ASROCK-B450M-PRO4-F-AM4/

Цитат
Скорост/честота на паметта
2133MHz(PC4-17000)
2400MHz(PC4-19200)
3200MHz(PC4-25600)
2667MHz(PC4-21300)
2933MHz(PC4-23400)

А този "+" в официалния сайт означава, че паметта може да се клоква на по-висока честота, стига да успееш и да знаеш как.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Проблемите ти приятелю идват от факта, че шефа има компютър, но практически не работи на него защото шефовете изобщо не работят. Той ако работеше досега да ви е изтрепал и щяхте със собствени пари да му купите най-скъпия нов комп...

Та когато все пак вземете нещо, клонирай сегашния му диск на новия, за да спестиш 2 седмици спане в офиса! ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз не разбрах по-какъв начин един 8-нишков Хасуел за по-малко пари е по-зле от 4 ядрено АМД?

http://alphacom-bg.com/product/2190/rabotna-stantsia-fujitsu-w530-e3-1246-v3-8gb-1000gb-nvidia-quadro-600.html

+ 36 лв. Windows 10

+ 85 лв. 240 GB SSD

+ 60 лв. още 2х4GB рам.

п.с.  E3-1246 V3 е от вариантите с вградена графика (HD P4600) тоест може да се откаже видеокартата и цената да падне с още едно 30 лв.

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/compare.html?productIds=80916,77656,75122

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, JKirilov написа:

Проблемите ти приятелю идват от факта, че шефа има компютър, но практически не работи на него защото шефовете изобщо не работят. Той ако работеше досега да ви е изтрепал и щяхте със собствени пари да му купите най-скъпия нов комп...

Та когато все пак вземете нещо, клонирай сегашния му диск на новия, за да спестиш 2 седмици спане в офиса! ;)

Шефът си работи усилено, не е от типичните "шефове", които си клатят краката по цял ден или са по кафетата. Относно клонирането на диска, сертификати и тем подобни са в C:/, пък и може да има някой неприятел - malware, вируси- за това ми се иска чиста инсталация и всичко наново.

преди 9 часа, Roujin Z написа:

Аз не разбрах по-какъв начин един 8-нишков Хасуел за по-малко пари е по-зле от 4 ядрено АМД?

http://alphacom-bg.com/product/2190/rabotna-stantsia-fujitsu-w530-e3-1246-v3-8gb-1000gb-nvidia-quadro-600.html

+ 36 лв. Windows 10

+ 85 лв. 240 GB SSD

+ 60 лв. още 2х4GB рам.

п.с.  E3-1246 V3 е от вариантите с вградена графика (HD P4600) тоест може да се откаже видеокартата и цената да падне с още едно 30 лв.

https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/compare.html?productIds=80916,77656,75122

Аз не мога да кажа дали е по-зле или не, логиката е, че когато машината е купувана нова и компонентите са нови предполага да издържи по-дълго, не знам дали е правилна.

В крайна сметка това е което скалъпих, като модифицирах предложението на @Raze :

http://nikem-bg.net/cart/63554p1r63093p1r61071p1r62979p1r54844p1r55985p1r60478p1rf.html

Ако нещо може да се подобри, споделете и да поръчвам. Благодаря!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

... абсурдно скъпо ССД, голяма работа като е самсунг, да не би само те да правят надеждни ссд устройства ?? малък бюджет а сложено ссд за 130лв 250ГБ....

- сложи един crucial MX500 sata 500GB или kingston A2000 m.2 nvme 500GB, хубави контролери, чипове и 5 години гаранция

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
публикувано (редактирано)
преди 47 минути, arestant написа:

Има ли разлика в надеждността ако взема MX500 250GB и последен въпрос - какво ще кажеш за захранването, това което ми беше препоръчано е изчерпано и сложих на случаен принцип?

П.П. В Никем сглобяването заплаща ли се?

Редактирано от Финехаз
Въпрос (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...