Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Външен хард диск - съвет за покупка

Препоръчан отговор

Здравейте, към Вас се обръщам с молба за съвет. Следващата седмица предстои да си поръчам външен хард диск, като при повечето сайтове най-изгодни са тези на Seagate. Тази марка обаче предлага 2 вида външни хард дискове - по-скъпата Backup Plus Hub и по-евтината Expansion - кой ще е по-добрият вариант и в какво се различават (ако има разлика, има ли някой, който да знае в какво се състои)? Отделно, единият вид май е с външно захранване, а другият без? Хард дискът е пластмасов, което казват, че не е много хубаво, не знам защо (другият ми вариант е да купя на марката Silicon Power Armor). Сред характеристиките, бихте ли ми разяснили и какво представляват интерфейс и формат (има 3.5" и 2.5"). Прикачила съм файл с отделните оферти, има ли вариант да ми препоръчате най-добрият в отношение качество/цена.

Поздрави!

Book2.xlsx

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще го ползваш на станционарен компютър е по-добре 3.5" с външно захранване https://www.emag.bg/vynshen-hard-disk-seagate-expansion-4tb-3-5-usb-3-0-cheren-steb4000200/pd/D95HZMBBM/.

Ако ще го разнасяш някой 2.5"

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Моето мнение е че ако искате надежност от колкото обем трябва да изберете pssd /portable solid state drive/.

Има такива във формат на флаш памет usb 3.1 , ако по рядко се ползва има и такива с usb кабел и с още по-голям обем , които по-често се ползват. Не се препоръчва юсб флаш формата за често ползване понеже доста загрява заради компактните размери и вероятността да дефектира или да се намали живота. Другото е че имат по-сериозна удароустойчевост в сравнение със стандартните дискове, което за преносим диск също е от доста сериозно значение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Външен не означава автоматично - хард диск. Всички HDD /хард диск/ са податливи на механична повреда, когато се ползват като външни. От друга страна пък са с много по-голям обем в сравнение със SSD за една цена. Откъм надеждност, SSD в кутия е за препоръчване пред HDD, но ще е за сметка на обема. Всичко зависи от ползващия и условията при които ще работи и ще се пренася диска.

Всички 3.5" са HDD с допълнително захранване, докато 2.5" могат да са както HDD, така и SSD и се захранват единствено през USB кабела.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А каква е разликата между 2.5 и 3.5, и защо 2.5 е по-добро при често преместване. С лап топ съм и най-вероятно ще ми се налага да го взимам със себе си в раница, например.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, telenovellas_news_elena написа:

А каква е разликата между 2.5 и 3.5, и защо 2.5 е по-добро при често преместване. С лап топ съм и най-вероятно ще ми се налага да го взимам със себе си в раница, например.

2.5" са по-мънички и леки - обикновено са големи колкото портфейл и тежат има-няма 300 грама. 3.5" са около два пъти по-големи и около три-четири пъти по-тежки.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Първо бюджет?

Второ желан обем?

Трето предназначение на диска?

- явно няма да е за бекъп на файлове и да е на сигурно място в къщи

- добре е да се обясни какво точно ще се прави с него.

Четвърто точен модел на лаптопа и наличен дисков масив?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

:offtopic_s:

преди 3 минути, plamen_petrov_80 написа:

Четвърто точен модел на лаптопа и наличен дисков масив?

Пето, обясни как четвърто влияе на избора на външен диск? Никак...

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Лаптоп с малък механичен диск и желание за повече обем - може диска да се замени с по-голям.

Ако лаптопа има отделение за втори диск и/или оптика може да се постави направо там.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Трябва ми за резервно съхранение на документи, снимки, филми, музика. Ориентирала съм се към 4-6 ТБ. Всъщност, в какво се изразява разликата между Backup Plus Hub и Expansion

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, telenovellas_news_elena написа:

Трябва ми за резервно съхранение на документи, снимки, филми, музика.

Такъв диск не се разнася в раницата. Защото с едно чукване без да искаш, и може да загубиш 4-6 TB информация. Ако наистина ти трябва за разнасяне, по-добре си вземи външно SSD. A за бекъп - нещо 3.5", което да се пази у дома.

Аз ползвам от година и половина един Seagate Expansion 1TB. Засега не ми е правил проблеми. Но си седи в кутийката, в шкафа на бюрото, и излиза оттам само ако трябва да го допълня. Купих го не защото знам някакви негови предимства спрямо Backup Plus серията, а защото беше по-евтин.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, telenovellas_news_elena написа:

в какво се изразява разликата между Backup Plus Hub и Expansion

Общо взето рекламна пушилка. В двете кутии има един и същ диск. И корпусът на Backup Plus Hub е малко по елегантен/тънък. Но, пък загрява повече. И има собствен софт за автоматичен бакъп.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 43 минути, RudeBoy написа:

Такъв диск не се разнася в раницата. Защото с едно чукване без да искаш, и може да загубиш 4-6 TB информация.

Аз всеки ден ходя на работа и се връщам с една раница за лаптоп.И вътре в раницата има един лаптоп, един таблет разни кабели и един външен HDD Seagate Expansion 500Gb.Това е от около 5 години и всичко си работи.Всичко което ми е на HDD-то го има в нета ама като ми е под ръка, по-бързо го намирам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, ivan_pop написа:

Аз всеки ден ходя на работа и се връщам с една раница за лаптоп.И вътре в раницата има един лаптоп, един таблет разни кабели и един външен HDD Seagate Expansion 500Gb.Това е от около 5 години и всичко си работи.Всичко което ми е на HDD-то го има в нета ама като ми е под ръка, по-бързо го намирам.

А как стои въпроса със захранването?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 50 минути, DarkEdge написа:

Общо взето рекламна пушилка. В двете кутии има един и същ диск. И корпусът на Backup Plus Hub е малко по елегантен/тънък. Но, пък загрява повече. И има собствен софт за автоматичен бакъп.

Това за загряването е добре, защототова означава,  че температурата се отдава по-ефективно и аз съм за да се ползват кутийки от някаква метална сплав, като същите да се слагат при пренасяне в някакви хдд кутии/несесери/, от колкото някакви с гумено-силиконено или пластмасово покритие !

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако ще е за синхронизиране на данни с лаптопа аз съм по-склонен да се ползва кутия тип еднодисков NAS с LAN/WiFi мрежов интерфейс. Хем няма да се разнася из дома. Хем ще е винаги на линия.

преди 7 минути, telenovellas_news_elena написа:

А как стои въпроса със захранването?

2,5" се захранват от USB порт - USB 2.0 с двоен USB кабел, USB 3.0 - с единичен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично имам един WD My passport Ultra 4TB, 2.5''. Ползвам го за филми(колекция), музиката и снимките. Има обикновен ubs кабел. Има кутийка с цип. Вътрешната страна е мека, а отвън е твърда. Има джобче с мрежичка за кабелчето. Веднъж прекарах около 900 гб дата от лаптопа към диска през usb 2.0 Ми поработи около 7-8-9 часа, ама никакви проблеми. Нямам спомен да е загрял и да е прекъснат процеса на копиране. Отделно имам един(2008 някъде) стар WD 1TB с отделно захранване. Още работи.

b37578f469dcf6b0.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, RudeBoy написа:

Какво е "двоен USB кабел"?

UT8YQeJXX4XXXagOFbXr.jpg
За свързване с 2 USB 2.0 порта на хоста

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това използвам от доста време:

https://mallbg.com/Външен-твърд-диск-Seagate Expansion-Portable-25-2TB-5400rpm-32MB-USB-30-STEA2000400_146529.html#

Бая разнасяне му хвърлям, и се използва горе-долу постоянно кажи речи почти като флашка, и съм изключително доволен от него - тих, надежден, стабилен и бърз.

Препоръчвам го.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Eclipse2G написа:
преди 3 часа, RudeBoy написа:

Такъв диск не се разнася в раницата. Защото с едно чукване без да искаш, и може да загубиш 4-6 TB информация.

Аз лично имам един WD My passport Ultra 4TB, 2.5''. Ползвам го за филми(колекция), музиката и снимките. Има обикновен ubs кабел. Има кутийка с цип. Вътрешната страна е мека, а отвън е твърда. Има джобче с мрежичка за кабелчето. Веднъж прекарах около 900 гб дата от лаптопа към диска през usb 2.0 Ми поработи около 7-8-9 часа, ама никакви проблеми. Нямам спомен да е загрял и да е прекъснат процеса на копиране. Отделно имам един(2008 някъде) стар WD 1TB с отделно захранване. Още работи.

b37578f469dcf6b0.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване