Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте.

Климатикът ми е марка Хайер и е на около 5-6 години. Правя годишните профилактики и съм много доволен от него, но  "окото" му изгоря. Пиша "око", защото майсторът така го нарече.

Проблемът с "окото" е следният: дистанционното си работи, но на платката, която показва температурата има едно "око". Това "око" изгоря и сега с дистанционното нито мога да го включа, нито да сменя температурата, нито нищо. Майсторът каза, че не можело само "окото" да се смени и не знам какво да направя. Ако намеря "око" щял да го смени, но било много трудно, защото ги продавали с цялата платка или нещо подобно.

Отдолу на климатика има залепена лепенка и я показвам да разберете какъв модел:

1690975596_.jpg.84c8111dce3ad96a41cc2bf7c620e899.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По принцип при инверторите цялата електроника е във външното тяло. Вътре има съвсем малко. Имал съм случай точно на поизгнила платка в областта на IR приемника поради запушена тръба за оттичане.

Смени си майстора с такъв, който разбира от електроника. По климатиците масово са "водопроводчици" и разбират предимно от тръби, фреон, оксижен и ключове. В големите сервизи на няколко от тези има и някой, който разбира от електроника. Населено място за да бъдеш насочен?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При токов удар и моят ми направи номер...едно показва на дистанционното,той си работи на съвсем друг режим,без да възприема командите.При мен на дистанционното имам бутон reset...и така се оправиха нещата...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не става, пробвал съм. При мен "окото" е изгоряло.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма как да го снимам отзад.

Не знам, каза ми около 100 лева, но ако съм намерил "окото" може и 10 лева да е, но реално не знае точна сума и трябвало да търся втора употреба, че нови нямало или ако някой успее да напасне от друг климатик.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Виж сега..аз лично бих обиколил(и бих се свързал) със всички възможни сервизи в града или on line...и ако нещата не се оправят(в рамките на разумната цена)...директно нов...а стария бих го дал на майстора да му търси "очи"-те....за 100 лв. примерно....ако иска и за 10 да си ги намери...А пък за майстор,който ти предлага сам да се оправяш...нали...без думи...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Как се установи, че работи дистанционното?

Често гори IR светодиода на дистанционното.

Ако е изгорял само IR приемника, той може да се смени.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Интересно, как майстора установи, че точно IR приемника е изгорял, а не нещо друго от електрониката по платката?"  -  не знам, затова е майстор :).
Дистанционното го занесох в един магазин и там със специален уред го пробваха.

Насочете ме към някой специалист в Бургас да го оправи тоя климатик, че не ми се иска да го хвърлям.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 47 минути, ozic написа:

Дистанционното го занесох в един магазин и там със специален уред го пробваха.

Търси и друг майстор да направи диагностика!

Дистанционното дали излъчва, може да се провери с камерата на телефона.А ако излъчва, едва ли някой може да каже дали излъчва това което трябва.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Почна да ми става интересно. Дай снимка тогава отпред?

Ако вика "Око" на IR датчика, то трябва да е някаква 3 мм дупчица, кви очи, кви 5 лева?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Един съвет от мен.

Отиди при друг майстор, но в никакъв случай не му споделяй разговорите с предния "майстор" Ама наистина, нищо не му казвай. Нека го прегледа и да си каже тежката дума. А после сподели и тук за да се посмеем дружно. Ако беше в Търново, бих ти препоръчал, но си далеко. Успех от мен но препоръката я изпълни, поне за собствено успокоение.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 19.06.2020 г. в 2:26, JKirilov написа:

...

"Окото на тигъра" в прилича на тази платка. В случая от Мitsubishi.

spacer.png

"Oкото" е бронирано и шелкографията за него пише REC1. Струва 1.5$ приблизително. Процесора според случая. Тънкият момент е ако се обърне специално внимание на CN105. Тук Мitsubishi оставя вратичка за себе си и това е разбираемо. Пътеките на този съединител не водят никъде и не говорят нищо сами по себе си. Това е UART вход. Добаването на ЕSP за 1$, превръща климатика в умен и вдига цената му спрямо не-умния му брат с приблизителните 150$.

И, и, и, ако нямате кодове на дистанционното, това не е повод за униване. Лепите "око" на втори esp и търпеливо прихващате един след друг какво "стреля" дистанционното. ОК. Протокола за всеки натиснат бутон ще изглежда така:

{
  "Time": "2020-05-25T14:10:00",
  "IrReceived": {
    "Protocol": "Мitsubishi",
    "Bits": 32,
    "Data": "0x00FF00FF"
  }
}

След като прихването всички вие сте на ход. С "тези камъни" по главата на климатика и той е в нозете ви.

поздрави!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Profruit написа:

Струва 1.5$ приблизително

Значи въпросът е решен. А дето "...то е бронирано здраво в гърдите" - ОК ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, JKirilov написа:

... ;)

Toва не е никакво "око", а инфра-червен фотоприемник. Специализирана интегрална схема. Обикновено работи на +5V и в евтинджосите китайците клепят без екран. Проверява се просто в домашни условия.

spacer.png

Проверката изисква един обикновен светодиод. Този е от древно дъно. Още работещо ДУ, без значение.  На снимката е от микролаб нещо си.

Инфра-червеният фотоприемник има три крачета и при поглед срещу него, лявото е изход, в средата общ, десният захранване. Анода на светодиода се закача към +5V, a катода му към изхода на приемника. Сочим пулта в окото и натискаме. В отговор светодиода премигва според получения модулиран сигнал. Няма ли цветомузика -  в гюма. Обикновено дефектират от пренапрежение. Дъжд, гръм, мълния и пляк.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На вътрешното тяло има бутон, с който може да се включва и без дистанционно климатика.Предният пост практически е изчерпал темата.

Фотоприемници бол.Най-вече наложителна е смяната на майстора.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване