Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте, колеги!

На скоро родителите ми дадоха техен стар лаптоп Asus F5 закупен през 2009 година и използван до 2014г. 

Първоначално лаптопа стартира и ми показа още от началото само черен екран. Оставих го 5мин. да вдигне температура и сам потръгна и стартира. Направих профилактика(почистване и добавяне на нова термопаста на CPU и GPU.) Почистване на плочките на  RAM паметта с Brake Cleaner, както и слотовете.  След това го преинсталирах на Windows 7 64bit и всичко си беше наред. 

Въпреки всичко това още от самото начало лаптопа не записваше датата и часа - нито в BIOS, нито и в ОС. Знаех от къде е проблема - плоската батерия.

Разглобих лаптопа на цяло - бавно и много внимателно. Смених старата плоска батерия с нова и върнах всичко обратно, както трябва(всички кабели свързани и няма нищо скъсано и счупено, защото не разглобявам за първи път лаптоп или декстоп машина. )

Както споменах върнах всичко на мястото и не иска да стартира. Като го стартирам - черен екран и не показва нищо повече. 

Всичко прегледах - RAM, HDD и т.н. Всичко работи, но продължава да дава черен екран.

Направи ми впечатление, че чипсета на дъното на лаптопа прегрява. 

Попитах едно момче, което също като мен се занимава с компютри от доста години. Погледнах ме го и ми спомена, че чипсета е изгорял, но аз не съм много съгласен с него. 

Това е общо взето всичко. 

Дайте съвет и си изкажете мнението по темата.

Съжалявам, ако съм забравил нещо да добавя.

Благодаря за вниманието! 🙂

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чипсета охладител има ли?

Ако има ти свалял ли си го?

Спрян работещ лаптоп, разглобен за смяна на батерия на дъното - кога точно изгаря чипсета?

Освен първия път когато не е тръгнал веднага, друг път правил ли е този проблем?

По-голям шанс има да е проблем с видео чипа.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, plamen_petrov_80 написа:

...кога точно изгаря чипсета?

Може и много по-рано!

Изгаря точно ... когато му дойде времето!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 минути, plamen_petrov_80 написа:

Чипсета охладител има ли?

Ако има ти свалял ли си го?

Спрян работещ лаптоп, разглобен за смяна на батерия на дъното - кога точно изгаря чипсета?

Освен първия път когато не е тръгнал веднага, друг път правил ли е този проблем?

По-голям шанс има да е проблем с видео чипа.

1.Чипсета охладител НЯМА! Знам, че звучи странно, но няма. Охлажда се чрез задния панел. Има отвори, ако така мога да се изразя. Ако не вярваш провери. 

2.Преди не е правил този проблем.

3.За видео чипсета съм съгласен!

преди 28 минути, Марио Проданов написа:

Здравейте, колеги!

На скоро родителите ми дадоха техен стар лаптоп Asus F5 закупен през 2009 година и използван до 2014г. 

Първоначално лаптопа стартира и ми показа още от началото само черен екран. Оставих го 5мин. да вдигне температура и сам потръгна и стартира. Направих профилактика(почистване и добавяне на нова термопаста на CPU и GPU.) Почистване на плочките на  RAM паметта с Brake Cleaner, както и слотовете.  След това го преинсталирах на Windows 7 64bit и всичко си беше наред. 

Въпреки всичко това още от самото начало лаптопа не записваше датата и часа - нито в BIOS, нито и в ОС. Знаех от къде е проблема - плоската батерия.

Разглобих лаптопа на цяло - бавно и много внимателно. Смених старата плоска батерия с нова и върнах всичко обратно, както трябва(всички кабели свързани и няма нищо скъсано и счупено, защото не разглобявам за първи път лаптоп или декстоп машина. )

Както споменах върнах всичко на мястото и не иска да стартира. Като го стартирам - черен екран и не показва нищо повече. 

Всичко прегледах - RAM, HDD и т.н. Всичко работи, но продължава да дава черен екран.

Направи ми впечатление, че чипсета на дъното на лаптопа прегрява. 

Попитах едно момче, което също като мен се занимава с компютри от доста години. Погледнах ме го и ми спомена, че чипсета е изгорял, но аз не съм много съгласен с него. 

Това е общо взето всичко. 

Дайте съвет и си изкажете мнението по темата.

Съжалявам, ако съм забравил нещо да добавя.

Благодаря за вниманието! 🙂

Забравих да отбележа, че до преди малко ми хрумна на ума - да тествам лаптопа като го свържа към монитора.

За жалост и там няма видео сигнал! Черен екран и това е.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е стара машина. Провери отново дали си сглобил всичко както трябва. Освен това като я включиш виж дали охладителят се загравя бързо. Може да е пробит. А може и да е изгорял чипсета, нищо чудно. Но така от разстояние никой не може да каже какво се случва.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Емил Костов написа:

Това е стара машина. Провери отново дали си сглобил всичко както трябва. Освен това като я включиш виж дали охладителят се загравя бързо. Може да е пробит. А може и да е изгорял чипсета, нищо чудно. Но така от разстояние никой не може да каже какво се случва.

Ако искаш вярвай - отворих го над 10 пъти като идиот и проверих. Всичко е свързано, a към охладителя не загравя бързо. Чака CPU да вдигне към 50-60 градуса и тогава започва да работи. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Марио Проданов написа:

Ако искаш вярвай - отворих го над 10 пъти като идиот и проверих. Всичко е свързано, a към охладителя не загравя бързо. Чака CPU да вдигне към 50-60 градуса и тогава започва да работи. 

Като гледам спреят който използваш не е за печатни платки. Ползвал ли си такова нещо преди?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Емо - няма нужда от много разсъждения за „след“! Виж - човека си пише

преди 48 минути, Марио Проданов написа:

Първоначално лаптопа стартира и ми показа още от началото само черен екран.

Разбирам, че преди това не е отварян!

Явно чипсета си е „бил готов“!

Решението - за части или за рециклиране!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, jhoro написа:

Емо - няма нужда от много разсъждения за „след“! Виж - човека си пише

Разбирам, че преди това не е отварян!

Явно чипсета си е „бил готов“!

Решението - за части или за рециклиране!

За жалост на там отива работата. За части ще го ползвам. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Първия път си свалял охладителя, сега за смяна на батерията вероятно не си го правил, преди да се откажеш напълно - свали още веднъж охладителя и прегледай кристалите на CPU и GPU дали са здрави. Сложи малко паста и пробвай отново. Може да пробваш без новата батерия също, без памет, само с една плочка на различни слотове, без диск и т.н.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, Марио Проданов написа:

За жалост на там отива работата. За части ще го ползвам. 

Еми ...

преди 13 минути, plamen_petrov_80 написа:

...

Само се чуй!!!

„Първия път си свалял охладителя“ - не, първия път е захранил машината и е натиснал „старт бутона“. Каза се - чипсета няма охладител!
„свали още веднъж охладителя и прегледай кристалите на CPU и GPU дали са здрави“ - също, и кристалната топка!
„Сложи малко паста и пробвай отново.“ - паста за зъби или „паста - макарони“?
„Може да пробваш без новата батерия също, без памет, само с една плочка на различни слотове, без диск и т.н.“ - а без дънна платка ... може ли? Щото както автора казва - ще може и „без лаптоп“!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чувам се!

Каква е алтернативата му, просто да се откаже?

От написаното аз разбирам, че е отварял лаптопа два пъти, ако беше сменил батерията първия път дали лаптопа щеше да работи сега? А ако не го беше отварял и си работеше така отново ли щеше да е счупен днес?

Понякога е по-добре да се пробва без повреден/съмнителен компонент от колкото с такъв - няма по-трудно нещо от диагностиката, а диагностика от разстояние още по-трудно, въпреки това имам успешно решени хардуерни проблеми извън границата на нашата държава без да съм напускал България, инсталация на Windows съм правил със SMS към човек който не е правил никога това и за 20 минути съм успявал да науча 13 годишно момиче само  да си преинсталира Windows-a. И това са факти, защото вече се е случило.

Когато поровеждаш комуникация с някого винаги ли се обръщаш към него със званието му и пълните му имена - измислено е да се съкращава информацията - така, че няма нужда да обяснявам на човек който е разглобавал компютри дали пастата е за зъби или за обувки, той ако иска може да си мисли за "суха паста" с ягодов пълнеж.

Трябва да се изхожда от контекста, а не пряко! По-голям шанс има да кажеш/напишеш една дума (или дори само буква която да промени цялото значение) грешно от колкото да объркаш целия пост.

Мога да си пиша още много, но няма смисъл. В момента важното е дали ще работят като цял лаптоп тези части или евентуално ще карат втори живот другаде. Винаги първото е за предпочитане.

Хубав ден на всички и късмет!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, plamen_petrov_80 написа:

Първия път си свалял охладителя, сега за смяна на батерията вероятно не си го правил, преди да се откажеш напълно - свали още веднъж охладителя и прегледай кристалите на CPU и GPU дали са здрави. Сложи малко паста и пробвай отново. Може да пробваш без новата батерия също, без памет, само с една плочка на различни слотове, без диск и т.н.

Пробвах това още преди няколко дни, но за кристалите на процесора и графичната карта не съм обърнал внимание. 

преди 2 минути, plamen_petrov_80 написа:

Чувам се!

Каква е алтернативата му, просто да се откаже?

От написаното аз разбирам, че е отварял лаптопа два пъти, ако беше сменил батерията първия път дали лаптопа щеше да работи сега? А ако не го беше отварял и си работеше така отново ли щеше да е счупен днес?

Понякога е по-добре да се пробва без повреден/съмнителен компонент от колкото с такъв - няма по-трудно нещо от диагностиката, а диагностика от разстояние още по-трудно, въпреки това имам успешно решени хардуерни проблеми извън границата на нашата държава без да съм напускал България, инсталация на Windows съм правил със SMS към човек който не е правил никога това и за 20 минути съм успявал да науча 13 годишно момиче само  да си преинсталира Windows-a. И това са факти, защото вече се е случило.

Когато поровеждаш комуникация с някого винаги ли се обръщаш към него със званието му и пълните му имена - измислено е да се съкращава информацията - така, че няма нужда да обяснявам на човек който е разглобавал компютри дали пастата е за зъби или за обувки, той ако иска може да си мисли за "суха паста" с ягодов пълнеж.

Трябва да се изхожда от контекста, а не пряко! По-голям шанс има да кажеш/напишеш една дума (или дори само буква която да промени цялото значение) грешно от колкото да объркаш целия пост.

Мога да си пиша още много, но няма смисъл. В момента важното е дали ще работят като цял лаптоп тези части или евентуално ще карат втори живот другаде. Винаги първото е за предпочитане.

Хубав ден на всички и късмет!

Ще те коригирам - не съм отварял лаптопа 2 пъти, а повече! 

Лаптопът го стартирам без батерия и прави същия проблем. И още нещо! Батерията на лаптопа работи, тъй като след преинсталация обърнах внимание, че работи и се зарежда. 

Разбирам какво се опитваш да кажеш. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 22.07.2020 г. в 15:19, Марио Проданов написа:

Оставих го 5мин. да вдигне температура и сам потръгна и стартира.

Да не е дизел? ;)

Не е трябвало да сменяш

на 22.07.2020 г. в 15:19, Марио Проданов написа:

старата плоска батерия

Щеше да си работи...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 25.07.2020 г. в 1:44, JKirilov написа:

Да не е дизел? ;)

Не е трябвало да сменяш

Щеше да си работи...

Имаше нужда да се смени плоската батерия, защото не записва датата и часа в BIOS, а камо ли да записва в ОС. 

Лаптопът е разглобен и се ползва на части!

Затварям темата! :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 часа, Марио Проданов написа:

да записва в ОС

Това е глупост някаква...

А че в BIOS няма вярна дата не пречи на работата, т.е.

на 25.07.2020 г. в 1:44, JKirilov написа:

Щеше да си работи...

Но щом за части е по-важно...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от Evgeni Lyubenov
      Лаптоп ASUS TUF Gaming - имат самопочистваща система, тя доколко е добра срещу прах и други обичайни замърсители от въздуха?
      Също ме интересува дали дребни боклуци преминават през клавиатурата, както е при обикновените лаптопи?
      Шумът на охлаждащата система често ли се чува или само при върхови натоварвания?
      Примерен модел
      Търся мнение от техник или потребител, а не проформа
    • от Марио Проданов
      Здравей, колеги! Днес съседа ми докара лаптоп Asus SonicMaster и моето задължение е да му го преинсталирам на Windows 7. Понеже лаптопа няма външно устройство за DVD, защото общо взето моите инсталационни дискове са на Windows -  реших да си улесня нещата като си записах USB бутваща флашка с помощта на Windows 7 USB/DVD Tool. Всичко е ок. 
      BIOS - първо бутваща у-во на USB и запазих промените и напред. До тук добре. След като зареди надписа "Windows is loading files", когато зареди напълно сивата лентичка ми излиза синия екран, който ще видите на снимката. И до там. Пробвах всичко:
      - изключих всякаква защита на BIOS.
      -проверих бутващата флашка и на моите машини - всичко е точно 
      -опитах да въвеждам най-различни команди от advanced options в command prompt. 
      Лаптопът не е отварян. В момента има инсталирана ОС на Windows 10.
      Понеже не преинсталирам за първи път компютър или лаптоп ще помоля хората, които ще реагират с неадекватни въпроси и коментари - ДО ТУК! Просто излезте от форума. Трябват ми сериозни хора по въпроса.
      Моля Ви за помощ!
      Ако съм забравил нещо да добавя - моля да ме извините!
      Благодаря Ви за вниманието! 

• от KiNGSTON97
      Здравейте! До сега не бях срещал такова нещо. При инсталацията на Windows 10 реших да си направя пълен формат и на двата диска SSD+HDD (мощно пречистване на всичко). Правил съм го поне 15 пъти това нещо, но тоя път при инсталацията не ми даде да продължа напред, защото бях заредил GPTм а не MBR формат и оттам нещата станаха кошмарни. Издразних се и разпокъсах дисковете на парчета при менюто за избиране къде да се инсталира Windows-a, след това изтриване, форматиране и куп други глупащини на дисковете. Сега се мъча от два дни да форматирам диска и да се върнат в "default" състояние.Даже нямам икона на втория диск (HDD) в Моят компютър. Имам платена програма за форматиране, създаване, разделяне и др. неща на дискове AOMEI partition assistant UNLIMITED. Със сигурност може да се оправят нещата с нея, ама като си немам понятие от тва...
      Моля, който е компетентен по темата да ми помогне възможно най-скоро и ще съм длъжник. Бих почерпил лицето, което помогне напълно с проблема.
      Може да се работи с Team Viewer версията, дискорд да ви споделя екран и каквото е нужно за поправката.
      Ето снимки на нещата.
      Поздрави.

• от dakata00ss
      Здравейте! От няколко месеца лаптопът ми замръзва по време на каквато и да е работа, по време на игри се забелязва значителен(с над 50%) fsp drop. Също така има и друг проблем - когато вкарам захранващия кабел в лаптопа(батерията може да или да не е в него), който е вече свързан към тока, лаптопът се включва и изключва сам без да съм натиснал копчето и чак на 3я път се включи нормално. Ползвам две операционни системи - windows и ubuntu. Преди съм нямал такъв проблем, носих го на сервиз и ми казаха, че си прави проверки някакви. Дори и да е вярно мисля, че не е това проблема. Занимавам се с компютри, но нямам особен опит(повече софтуерно, отколкото хардуерно). Четох какво ли не, правих какво ли не и нищо. Ще дам и следния пример - когато стролвам някъде много бързо, лаптопа замръзне за 2-3 секунди и отиде да там, където съм скролнал. Лаптопът е на 2-3 години и е ASUS ROG GL552VX-DM447D. Ако може да ми дадете някакви насоки, какъв е проблема, може ли да се разреши и т.н.? Благозаря предварително!
    • от Марио Проданов
      Здравейте на всички! 
      Опитах се да напиша програмата, която имам от училище, но не успях и имам грешки и не стигам до отговора от условието долу, както съм описал. 
      Може ли някой да ми помогне? Ще бъда много благодарен.  
      Коментари от типа : не можеш ли сам да я напишеш и подобни са излишни. Нямам такъв опит и все още се уча. 

Ето го условието.
      Условие: Да се напише програма, която въвежда от клавиатурата цяло число 2<=n<=25 и редица от реални числа a0,a1,a2,...an-a, след което намира и отпечатва колко пъти в масива се среща максималният му елемент.
      Примерен вход: 6                                                   Примерен изход: 3
                                      2.6 9 -5 9 19 9

• Дарение

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване