Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Търся моторче за касетофон

Препоръчан отговор

Касетофона (Aiwa) не е ползван от 5-6г, но беше работещ. Исках да намеря песен в стара касета- не работи. Ремъчето беше скъсано, но пак не работи- моторчето е зле. 

В плевенските магазини не намерих, има само с дясно въртене, трябва ми двускоростно (4 извода) с ляво въртене.

Оригиналното е:

Sankyo SHU2L, 12V,  2000/4000 об,  CCW (ляво въртене)

Чипа на платчицата вътре е заминал, но и него не намирам- LA5530

Със същите данни е и моторчето EG-530YD-2B (буквите трябва да са съвсем точни), но и него не намирам.

Някой ако може да ме насочи къде в друг град да проверя (по телефона) или да има такива моторчета (или чипа) от повредена техника.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • Отговори 53
  • Създадено
  • Последен отговор

Потребители с най-много отговори

Потребители с най-много отговори

Популярни публикации

Дяволът с моторчето се оказа, че не е толкова черен, жалко, че без да проуча схемата се заех да търся оригинолно/ляво/двускоростно...и бавно/постепенно стигнах до истината. Както казах, обърнах п

Тези неща ги установих когато направих/монтирах моторчето, преди нямаше как да знам без да го свържа. Иначе някакви знания, екипировка, сръчност имам, но не изкарвам кинти с тях, само за собствен

Да, и някои неща идва и за 2 седмици. Въпреки, че сега заради короната много се влачат

Публикувани изображения

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, FusE написа:

Не можах да се  свържа, но цената е 3 пъти повече отколкото съм готов да инвестирам в моят "тарлък"... , а ако сложим и доставката... За тия пари ще купя от битака някакъв работещ касетофон...

В магазините в които не намерих подходящо, всичките им моторчета са 4-8лв, защото няма търсене...

преди 2 часа, DarkEdge написа:

https://www.aliexpress.com/item/32868694047.html

третият чип - $0,56+1.12

Устройва ме, но доставката 1 до 2 месеца...Тогава може би няма да съм в БГ...

Все пак алиекспрес доставят ли до БГ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Kibik написа:

За тия пари ще купя от битака някакъв работещ касетофон...

Разгледайте в olx и други за втора употреба техника за касетофон в добро състояние на изгодна цена. Битака е също опция. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Kibik написа:

Все пак алиекспрес доставят ли до БГ?

Да, и някои неща идва и за 2 седмици. Въпреки, че сега заради короната много се влачат

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, FusE написа:

Чудесно, те са в Мотана обаче, утре ще им се обадя...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, DarkEdge написа:

Не много. ;) Месец в повече .... но идват!!!

п.п. Малайзия поща бави нещо ... 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, FusE написа:

Разгледайте в olx и други за втора употреба техника за касетофон в добро състояние на изгодна цена. Битака е също опция. 

Знам, но не съм на зор за касетофон..., а и битаците сега не работят.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, iИ.дИоNд.Ni написа:

Не много. ;) Месец в повече .... но идват!!!

На мен ли ми разправяш, дето едни рамки ги бях отписал и дойдоха след 4 месеца
Бях ги забравил и пропуснах срока за диспут, ама дедо Божи си знае работата../

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, Kibik написа:

Чудесно, те са в Мотана обаче, утре ще им се обадя...

Ако са здрави четките на мотора и проблема е само тази ИС ще се реши проблема евтино. Елемнта е SMD и ще бъден нужен качествен поялник не по мощен от 30W.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, DarkEdge написа:

На мен ли ми разправяш, дето едни рамки ги бях от писал и дойдоха след 4 месеца

Ееее мой приятел на база това има  две от нещо ...  просто подаде сигнал. ;) 

п.п. Второто дойде почти "мигновено". :) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, FusE написа:

Ако са здрави четките на мотора и проблема е само тази ИС ще се реши проблема евтино. Елемнта е SMD и ще бъден нужен качествен поялник не по мощен от 30W.

Като подам на четките само 12V, върти с 4200 об...(имам оборотомер).  Другите два извода са L и H и би трябвало да са за двата вида обороти, но на първо четене не виждам как и дали се регулират,  защото навън твърдо м/у тях са свързани последователно  резистор и тример. Не си спомням дали има бърз ход за запис та да има два вида обороти... Може би оборотите са едни, а с тримера се настройва точната скорост...

Чипът не е чисто SMD, с крачета е, може би гърбът/ масата е запоен за платчицатата за топло отдаване, та няма проблем със смяната, а и аз съм добре с хардуерните упражнения. Режа крачетата и разпоявам гърбът, запояването също е лесно, ще гледам да не прегрявам. Поялникът ми е Weller 50W, но зависи кой номер човка ще сложа... Имам и маломощен Weller 12W...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, JKirilov написа:

Последно намери ли? Искаш ли да ти дам телефон в Монтана?

От линка има телефон, утре ще звънна и ще пиша резултата.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Kibik написа:

Като подам на четките само 12V, върти с 4200 об...(имам оборотомер).  

Щом са здрави четките ще се случат нещата, погледнете тази схема за управление  дали ще отговори на тази в моторчето

YD5530-circuits.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, FusE написа:

Щом са здрави четките ще се случат нещата, погледнете тази схема за управление  дали ще отговори на тази в моторчето

YD5530-circuits.jpg

Видял съм това, такава е схемата, само, че освен +/- на моторчето има още два извода. Пина 5 излиза на извод H на моторчето, а пина 4 излиза на L  и с кабел отива във външна платка, където са R4 и VR. Вероятно работи на една скорост, а с тримера се настройва точната скорост...а буквите вероятно означават Low и High като регулиране на скоростта. Не знам защо се води двускоростно, като няма фиксирани скорости, а плавно би могла да се настрои каква да е скорост...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Kibik написа:

Видял съм това, такава е схемата, само, че освен +/- на моторчто има още два исвода. Пина 5 излиза на извод H на моторчето, а пина 4 излиза на L  и с кабел отива във външна платка, където са R4 и VR. Вероятно работи на една скорост, а с тримера се настройва точната скорост...а буквите означават Low и High като регулиране на скоростта. Не знам защо се води двускоростно, като няма фиксирани скорости, а плавно би могла да се настои каква да е скорост...

Тримера е за регулиране на скоростта, а мотора е с две скорости на 2000 и 4000 оборота, ако касетофона е двукасетачен с бърз запис. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, FusE написа:

Тримера е за регулиране на скоростта, а мотора е с две скорости на 2000 и 4000 оборота, ако касетофона е двукасетачен с бърз запис. 

Теоретично е така, но къде ги виждаш тези две скорости по схемата и как се превключват?

В моторчето влизат +, -, H, L както обясних...Ако външно на плюса  се подава двойно по-ниско напрежение. за ниската скорост, не би повлияло на скоростта, защото ролята на чипа е да поддържа една постоянна скорост, независимо от вх. напр. и товар.

Единствено обяснение е ако същото моторче се слага на версия с две скорости и външно да се превключват два различни тримера за настройка на скоростите. При мен е само един тример. Ако е така, защо се нарича двускоростно, след като могат да се настроят колкото искаш скорости външно...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Kibik написа:

Теоретично е така, но къде ги виждаш тези две скорости по схемата и как се превключват?

Мотора е с 4 извода тоест е с две скорости 2000 и 4000 оборота. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, JKirilov написа:

Друг номер имах на подпредвид, понеже спомена Монтана, ама карай...

Сори, не се разбрахме, имах предвид, че преди, колегата Fuse даде линк за чипа LA5530, който е в Монтана.

Какво имаше предвид?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Kibik написа:

В моторчето влизат +, -, H, L както обясних...

H е за 4000 оборота, L за 2000

преди 5 минути, Kibik написа:

Единствено обяснение е ако същото моторче се слага на версия с две скорости и външно да се превключват два различни тримера за настройка на скоростите. 

Няма нужда от два тримера, тримера е за за финна настройка на скоростта, той върши това при нормалните обороти и при бързите, бързите се превключват от ключ при запис, но за него трябва да се види схемата на касетофона. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, FusE написа:

Мотора е с 4 извода тоест е с две скорости 2000 и 4000 оборота. 

Виж схемата, която ти сам даде, обясних другите два извода как се свързани и  няма как те да правят две скорости. Пак казвам, м/у другите два извода (освен + и -) има твърдо тример и резистор последователно, няма как да се направят/управляват две скорости...

На твоята схема те са в моторчето, при мен са на друга платка.

Схемата я имам и за това не виждам как става да има две скорости...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване