Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Разделяне скоростта на интернета

Препоръчан отговор

Не знам дали правилно съм озаглавил темата.

Рутерът ми е TP-LINK модел TL-WR1043ND V1

33-704-267-01.jpg.d19d2bafd06846d3b3dd99afc26c11ba.jpg

Понеже интернетът се ползва от няколко човека, искам по някакъв начин да го разделя, ако може така да се каже. Тоест ако скоростта е 5МБ, то аз да ползвам 4МБ, а другите 1МБ. Ще сложа отделна парола, която да давам на всички други, които искат да ползват моя интернет и така всички ще са доволни. Въпросът е може ли интернетът да бъде "Разделен" и как да го направя, ако може?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Със стоковия firmware - надали може да се направи точно това, но може да си поиграеш с приоритетите, там може би бяха по IP. съответно резервираш твоето IP.

Ако слагаш OpenWRT или DD-WRT там вече трябва да има някакъв шейпър да прави това което искаш.

И не на последно място, казваш пароли, значи говориш за безчина свързаност - реално най-добрата видимост може най-добре да употреби интернета, да не се окаже излишно всичко.

Предполагам ръководството на рутера си го прочел от корица до корица ..

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ръководство нямам, защото купих рутера преди години. Ако намеря ръководство в интернет трябва да е на български език, защото английски не знам.

Относно другите неща, които си написал - абсолютно нищо не разбрах :D.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, ozic написа:

Относно другите неща, които си написал - абсолютно нищо не разбрах :D.

Тук е даден един от отговорите:

преди 22 минути, plamen_petrov_80 написа:

реално най-добрата видимост може най-добре да употреби интернета

Т.Е. Който е най-близо до рутера,с най-добър сигнал има най-голяма интернет скорост.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Интернетът е мой, но аз съм най-далеч от рутера и най-ощетен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като си е твой защо трябва да го раздаваш на всички маймуни наоколо? Ако много държиш по-лесно е да се договориш с тях да не се оливат. Или ти си закачи компютъра на директния кабел, пък за тях колкото остане през Wi-Fi.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Роднини, бате, роднини!
Кабела не мога да го закача, защото стига до рутера, а не ми се вика фирмата да го удължава, да разпробива и т.н. Най-лесният вариант /ако има такъв/ е да разделя интернета.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, ozic написа:

Интернетът е мой, но аз съм най-далеч от рутера и най-ощетен.

Рутерът е стар модел,с по слаби данни и възможности.Смени го с по нов,който има по-бързия стандарт AC на 5G.При такъв връзката 802,11b,g,n e на 2,4 GHz  ,a на 802,11AC e на 5 GHz.Като може да бъде поставена различна парола за 2,4 и за 5 GHz.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Въпроси, ако само ти си свързан с рутера в даден момент имаш ли интернет който да те задоволява?

На каква скорост се свързваш с рутера ти?

Какво е закъснението ти, губиш ли пакети?

С какво устройство точно хващаш интернета?

Пробвал ли си да промениш с малко положението на рутера или на антените му?

Мога да питам още, но ...

преди 3 минути, Димитър 59 написа:

Рутерът е стар модел,с по слаби данни и възможности.Смени го с по нов,който има по-бързия стандарт AC на 5G.При такъв връзката 802,11b,g,n e на 2,4 GHz  ,a на 802,11AC e на 5 GHz.Като може да бъде поставена различна парола за 2,4 и за 5 GHz.

Не подкрепям това мнение!

Може да е стар, но все още е една идея над масовите сапунерки.

5G при препятствия затихва по бързо от 2,4 GHz. Аз лично бих пробвал на 802,11g как се държи, всъщност друг трик е да ограничи Wi-Fi до 802,11b за всички, ако всички устройства го поддържат.

Също така всеки тарифен план за интернет си има параметри - скорост на сваляне/качване, брой едновременни свързвания и т.н. - хубаво е да се знаят тези неща, а не да се работи с теоретични измислени скорости.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

До Пламен_Петров:

Работата ми зависи от интернета, а когато го споделям за мен остават трохите, тоест е слаб и недостатъчен.
Лаптопът ми е HP Spectre и с него "хващам" интернета от рутера.
Променях положението на рутера и антените, но същата работа.
За закъснение, пакети, скорост и т.н. не мога да ти отговоря. Плащам 25 лева на месец за интернета и някъде имам договор. Сега им гледах сайта и пише това "СКОРОСТ ДО 105MBPS-70BG/35INT". Когато сам си ползвах интернета бях много доволен, но вече не съм.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Създаваш мрежа за гости и й ограничаваш скоростта:
https://www.tp-link.com/us/support/faq/557/
И на родата даваш достъп до мрежата за гости.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, plamen_petrov_80 написа:

Не подкрепям това мнение!

Аз пък не съм съгласен с твоето.Сега рутера му работи само на2,4 GHz,където скоростта е ограничена.Ако зададе да работи само на 202.11b ,скоростта ще падне още! При 5G скороста е много по_голяма,а затихването е след 40-50 метра.Ако само той се свързва на 5G ,ще може да получи скорост,близка до тази по договора му.Т.Е паролата на 5G да е друга,само за него.Със сегашния рутер,едва ли използва дори половината договорена скорост.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 25 минути, Димитър 59 написа:

а затихването е след 40-50 метра

Има ли значение от това през какво минава или само ролетката гледаме?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 минути, plamen_petrov_80 написа:

Има ли значение от това през какво минава или само ролетката гледаме?

Моя рутер е през 2 стаи,през 3 стени,на около 20 метра от рутера,като при 802.11AC(5G ) получавам скорост 100 Mbps,на сваляне и качване еднакво.При договорна скорост 300  Mbps.(сваляне и качване еднакво).Aко ида с лаптопа до рутера,показва 280 на 280 Мbps...толкова е затихването.При връзка 802.11 n (2,4G), най-много да стигне 60 Мbps.до рутера,а в другата стая до 40 Mbps.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ала-бала - много шум за нищо!

На питащия ще кажа само ... QoS!

Цитат

Приоритет на устройство:

Приоритетът на устройство позволява да приоритизирате конкретно устройство от списъка с устройства, които имат достъп до интернет за даден период. Например, можете да настроите вшият лаптоп да бъде с най-висок приоритет, така че да не се бави, когато се конкурира за пропускателна способност с другите устройства.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

чета упътването https://static.tp-link.com/resources/document/TL-WR1043ND_V1_User_Guide_1910010639.pdf   страница 87 - мисля че това е което търси питащия.

Връзва към своя MAC определен IP и задава на останалите ограничение на ingress и egress

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • 2 седмици по-късно...

Няколко неща:

1. Виждам, че ми давате различни съвети, но нито ги разбирам, нито мога да ги направя. Видях, че има дупка за кабели на прозореца и ще говоря с интернет доставчика дами удължат кабела и да преместя рутера по-близо до мен. Така няма да се кърти нищо и няма да се налага правя неща, които не мога, а времето ще покаже колко е ефективно.
2. От няколко дни до името на мрежата ми се появява този надпис: This WiFi network uses an older security standart that might not protect you. Какво е това и какво трябва да направя?
3. Има ли смисъл да си купя нов и по-хубав рутер? Така и така ще викам фирмата да ми удължава кабела, то ако се налага ще сменя и рутера.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване