Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Заслужава ли си чакането за Ryzen 4X серията

Препоръчан отговор

Здравейте!
Обмислям upgrade на машината ми и първо ще взема процесор и дъно (x570 rog strix), а след определено време и видео карта като сега съм с 2x8gb (3600mhz) G.Skill TrindentZ и водно на Rog Strix 240mm.
Досега обмислях да взема Ryzen 9 3900xt, но тъй като на 8ми октомври ще обявят 4та серия (подробности) и ще излезе чак към да се надяваме края на ноември.
Въпросът ми е заслужава ли си чакането за 4та серия или да си взема Ryzen 9 3900xt и да го слагам на машинката ми?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дали си заслужава - най-вероятно да, но никой не може да ти каже на 100%, докато не се появи процесора. Ако в момента имаш машина, която да ползваш, по-добре изчакай, най-малкото на другите процесори ще им паднат цените. Без видеокарта с

Ryzen 9 3900xt няма да можеш да си ползваш компютъра, този процесор няма вградено видео.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма смисъл от хврченето на такива пари. Бърза и неотложна работа нямаш. Помисли месец какви цели и задачи преследваш с този упгрейд.

Моето правило - хардуер и софтуер поне година след излизането им. За това време цените са спаднали поне тройно и повечето бъгове са изчистени.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Филипов написа:

Моето правило - хардуер и софтуер поне година след излизането им. За това време цените са спаднали поне тройно и повечето бъгове са изчистени.

По принцип бих се съгласил, но може би с по-кратък срок, примерно 2-3-5 месеца. Една година може да е прекалено дълго време и за софтуер, и за хардуер. 3900X е пуснат юли 2019, 3900XT - точно година по-късно. Ако сега (няма и година и половина по-късно) пуснат 4xxx (или 5xxx, както е по-вероятно да се казват по последни данни), мисля, че два месеца са достатъчни да се видят независими тестове и впечатления от потребители. В някои случаи, особено с видеокарти, евентуални проблеми се оправят в последствие на база драйвери.

@IwanoooWСпоред мен си струва да почакаш поне да видиш какво представлява новата серия. Зависи естествено от кой процесор надграждаш и с каква цел. Вероятно ще се раздвижат цените - за пример 3800X в момента е 740 лева, 2700X - няма и 400 (а драстична разлика в производителност сякаш се проявява основно при игри).

Редактирано от killchain (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, killchain написа:

По принцип бих се съгласил, но може би с по-кратък срок, примерно 2-3-5 месеца. Една година може да е прекалено дълго време и за софтуер, и за хардуер. 3900X е пуснат юли 2019, 3900XT - точно година по-късно. Ако сега (няма и година и половина по-късно) пуснат 4xxx (или 5xxx, както е по-вероятно да се казват по последни данни), мисля, че два месеца са достатъчни да се видят независими тестове и впечатления от потребители. В някои случаи, особено с видеокарти, евентуални проблеми се оправят в последствие на база драйвери.

@IwanoooWСпоред мен си струва да почакаш поне да видиш какво представлява новата серия. Зависи естествено от кой процесор надграждаш и с каква цел. Вероятно ще се раздвижат цените - за пример 3800X в момента е 740 лева, 2700X - няма и 400 (а драстична разлика в производителност сякаш се проявява основно при игри).

Стриймвам в Twitch и искам да направя машина, която да не мисля да я upgrade-вам следващата година поне.
Затова съм се спрял на Ryzen 9 3900xt, а за видео карта все още нямам избрана, но ще гледам да е нещо между 2080 и 3080.
Както казах в горния коментар, рамта ми е 2х8 на 3600mhz и не смятам да я сменям и също за процесора съм взел водно на Rog Strix 240mm 
Въпросът ми е дали да си взема процесора около 20ти октомври или да изчакам евентуално за Ryzen 9 4X серия, понеже се спомена нещо за DDR5, а не съм отделял внимание точно върху това.
Благодаря предварително!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

При всички случаи се очаква да има поне едни 10% IPC прираст с нотото поколение .  В някои лиикове се говори дори за 15-20% , което за мен е по-малко вероятно , но не невъзможно.  При положение , че ще ги обявяват октомври , не мисля че ще е такъв проблем да се изчака . 3900Х/ХТ няма да стане по-скъп до тогава , дори напротив, ще може да се вземе на далеч по-изгодна цена.  Имайте предвид , че цените едва ли ще паднат толкова драстично , както се случи с 2-рото поколение . Просто не виждам алтернатива и конкуренция от интел , че да разпродават от АМД на безценица .  

преди 3 часа, killchain написа:

Вероятно ще се раздвижат цените - за пример 3800X в момента е 740 лева, 2700X - няма и 400 (а драстична разлика в производителност сякаш се проявява основно при игри).

3800Х , ако трябва да съм честен е един от най безсмислените процесори от zen2 серията. Имах възможност да тествам миналата седмица такъв и да го сравня обстойно с 3700Х.  Лично за мен , абсолютно неоправдана покупка. Спрямо 2700Х , има леко предимство , но по-скоро плюса за мен е в това , че не е чак такава печка като 2700Х . За 2700Х , боксовия Wraith Prism едвам се справя . Там си иска топ клас кулер , за да се видят някакви нормални температури при по-сериозно натоварване .  А тези охладители , си струват също пари.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, IwanoooW написа:

Стриймвам в Twitch и искам да направя машина, която да не мисля да я upgrade-вам следващата година поне.
Затова съм се спрял на Ryzen 9 3900xt, а за видео карта все още нямам избрана, но ще гледам да е нещо между 2080 и 3080.
Както казах в горния коментар, рамта ми е 2х8 на 3600mhz и не смятам да я сменям и също за процесора съм взел водно на Rog Strix 240mm 
Въпросът ми е дали да си взема процесора около 20ти октомври или да изчакам евентуално за Ryzen 9 4X серия, понеже се спомена нещо за DDR5, а не съм отделял внимание точно върху това.
Благодаря предварително!

За DDR5 ще трябва да изчакаш AM5, което се очертава да е поне след година, и дори тогава най-вероятно ще ги има първите стъпки като за всеки нов стандарт - високи цени и не задължително много по-добра производителност.

Според мен без значение дали сега ще вземеш 3900X/3900XT или 5900X като излезе, спокойно ще откараш 2-3 години, без процесорът да остарява морално.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване