Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Добър ден  . Дойде ми наказателното поставление но забравих да го плата в 7 дневен срок . Става навъпрос за неносене на лични документи за това ме глобиха. Искам да питам като са минали 10 дена след това  какво става , колко трябва да плащам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чл. 80. Наказва се с глоба от 50 до 300 лв. лице, което:

5. не представи български личен документ при поискване от компетентните длъжностни лица.

Източник:

На наказателното постановление, би трябвало да пише с каква сума си глобен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Човека не пита за глобата, а за горницата.
Един път - загубил си възможността да платиш с отстъпка. Второ - може да има лихва, но ще е нещо дребно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз наскоро получих такова нещо, но от общината. Там също пишеше, че ако се плати в 7 дневен срок имам 20% отстъпка - платих по банков път вместо 50 - 40 лв. На постановлението пишеше, че ако не се плати в този срок, след това ме дават на ЧСИ. Това е, ако искаш. Затова казвам да се чете.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, Raze написа:

Аз наскоро получих такова нещо, но от общината. Там също пишеше, че ако се плати в 7 дневен срок имам 20% отстъпка - платих по банков път вместо 50 - 40 лв. На постановлението пишеше, че ако не се плати в този срок, след това ме дават на ЧСИ. Това е, ако искаш. Затова казвам да се чете.

Съгласен, с някои допълнения.

Независимо за какво задължение става дума (за издаващия орган нещата са различни, за приходния, НАП - са все задължения) винаги има „срок за доброволно изпълнение“. И стимула е отстъпка. При неспазване на този срок се плаща цялата сума, а при голямо просрочие - има и лихва!

Принципно, редът е - издаващ орган -> НАП -> Публичен Изпълнител. Напоследък се ползват и ЧСИ. Причината е проста- ПИ не събира такси, ЧСИ (и ДСИ) събират. Затова ЧСИ и ДСИ са по-експедитивни от ПИ. Обаче „даването“ не става „от днес за утре“! Просто си плащате и когато ви потърсят - вадите разписката и всичко приключва.

Наскоро си взех ПИК на НАП и си направих проверка за задължения. С изненада установих, че имам няколко подобни фиша и НП. Обаче ... са от преди 2012 година. Тоест - с изтекла давност. ПИ, на който са разпределени, не се е „бутнал“ да ги „събере“!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз казвам какво пишеше на моето постановление, затова автора да каже какво пише на неговото и ще стане ясно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За глоби всякакви (актове, фишове и т.н.) няма лихви за забавяне на плащането. И има давност.

на 30.09.2020 г. в 23:36, Raze написа:

ако се плати в 7 дневен срок имам 20% отстъпка

За пръв път чувам такова.. Сигурно не е законно и се надяват на доброволно плащане.

Знам единствено за 30% отстъпка при плащане на електронен фиш за превишена скорост. Т.е. автоматичен без участие на служители.

Цитат

(9) (Нова - ДВ, бр. 10 от 2011 г.) При плащане на глобата, наложена с електронен фиш, в срока по ал. 8 се дължи 70 на сто от нейния размер. Глобата, наложена с електронен фиш, който е бил обжалван и потвърден от съда, се дължи в пълен размер.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Филипов написа:

За глоби всякакви (актове, фишове и т.н.) няма лихви за забавяне на плащането. И има давност.
За пръв път чувам такова.. Сигурно не е законно и се надяват на доброволно плащане.

Знам единствено за 30% отстъпка при плащане на електронен фиш за превишена скорост. Т.е. автоматичен без участие на служители.

За лихвите си прав - според ДОПК

Цитат
Чл. 175. (3) Лихви върху лихви и лихви върху глоби не се дължат.

Но за другото ...
Остава да кажеш, че не си чувал за отстъпки при плащане по ЗМДТ?

Цитат
Чл. 28. (2) На предплатилите до 30 април за цялата година се прави отстъпка 5 на сто.
Чл. 60. (1) Данъкът върху превозните средства се плаща на две равни вноски в следните срокове: до 30 юни и до 31 октомври на годината, за която е дължим. На предплатилите до 30 април за цялата година се прави отстъпка 5 на сто.
Чл. 61н. (1) Лицата, които подлежат на облагане с патентен данък, подават данъчна декларация по образец, в която декларират до 31 януари на текущата година обстоятелствата, свързани с определянето на данъка. В случаите на започване на дейността след тази дата данъчната декларация се подава непосредствено преди започването на дейността.
(2) Лицата, които до 31 януари на текущата година са подали данъчната декларация по ал. 1 и в същия срок са заплатили пълния размер на патентния данък, определен съгласно декларираните обстоятелства, ползват отстъпка 5 на сто.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, jhoro написа:

Остава да кажеш, че не си чувал за отстъпки при плащане по ЗМДТ?

А защо да сравняваме данъци с глоби? Едното е санкция за коригиране на поведение, а данъка произхожда от търсено и поощрявано от закона положение.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, badr написа:

А защо да сравняваме данъци с глоби? Едното е санкция за коригиране на поведение, а данъка произхожда от търсено и поощрявано от закона положение.

Защото говорим за плащания - без значение причината!
Стимула за „коректния платец“ е въпросната отстъпка! Другото е алабализми - приказките за превъзпитанието, за моралните и етични ценности ...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 51 минути, fresh_bones написа:

Ще ида до изипей и ще видя какво става . Благодаря все пак. 

Не е нужно, да не ходиш никъде!

Ако имаш „ПИК на НАП“ - през техния сайт (Е-услуги с ПИК) можеш да си направиш „Справка за задълженията с възможност за извършване на плащане“!

Ама то ... не стига само ядене - трябва и акъл! 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съмнява ме. С ПИК излизат задължения по ДОО, ЗДДФЛ, други по декларации разни, ЗМДТ и по изпълнително дело, ако и когато се образува. Питащият като бърза да плаща може и да се разходи. Лихви няма.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване