Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Съвет за покупка на SSD за съхранение

Препоръчан отговор

Привет.

Често ми се налага да прехвърлям голямо количество информация /50-100 GB/ и да я връщам обратно. Към момента ползвам един HDD 320GB от лаптоп сложен в кутия с USB 3.0. Но е доста бавен. Реших да го заменя с SSD в същата кутия. Бюджетът е около 100 лв. Място - 500GB. Четох, но реших да не обръщам голямо внимание на технологиите на SSD -SLC, MLC,TLC. Надали е от голямо значение за целта. Пък знам ли... Затова ми трябват насоки за избор на SSD. На първо време си харесах ТОЗИ . Моля за съвети.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, 2249 написа:

Привет.

Често ми се налага да прехвърлям голямо количество информация /50-100 GB/ и да я връщам обратно. Към момента ползвам един HDD 320GB от лаптоп сложен в кутия с USB 3.0. Но е доста бавен. Реших да го заменя с SSD в същата кутия. Бюджетът е около 100 лв. Място - 500GB. Четох, но реших да не обръщам голямо внимание на технологиите на SSD -SLC, MLC,TLC. Надали е от голямо значение за целта. Пък знам ли... Затова ми трябват насоки за избор на SSD. На първо време си харесах ТОЗИ . Моля за съвети.

Напротив, има голямо значение. Вземи си едно обикновено SSD, но винаги си дръж информацията на още един носител.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това е SanDisk X400 просто след като WD ги купиха смениха името. Модела е доста дърт но това е сата и там скоростите са лимитирани а и е за склад така че все едно.

От към надеждност гаранцията е 5 години и моето например я изкара на 87% като беше използвано за основен тоест всекидневен тормоз.

Edit; Моя грешка явно скоростта има значение въпреки че е склад но както казах говорим за сата...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега се замислям и нещо друго: на един мой лаптоп имам ССД Kingston 240 GB. За системен. Мога да го замеря с NVme m.2 с преходник. А този да си го ползвам зацелта.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом, само е за пренос на информация и няма да инсталираш ОС на него, погледни и този модел:

Solid-State Drive (SSD) Seagate Maxtor Z1, 480GB, 2.5", SATA-III

П.П. Използвам го от скоро (по малкият модел) за склад (на Flac) свързан към RPi4, и съм доволен от скоростите, които предлага.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, 2249 написа:

100 лв.

Взех си на Самсунг 500GB и в момента е някъде там около 100 и кусур.

Доволен. Даже за бъдеще ще си взема 1TB. 

Да, знам, че правя реклама, но само гледай да е с 5г. гаранция. 

"Такова" нещо или тръгва или не. след това до 18 месеца не даде ли вид дефект, то е вечно стига да не го "печеш".

Успех! 

п.п. Марката е без значение, но все пак се загледай в скоростите на запис и четене. ;) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 28 минути, 2249 написа:

Сега се замислям и нещо друго: на един мой лаптоп имам ССД Kingston 240 GB. За системен. Мога да го замеря с NVme m.2 с преходник. А този да си го ползвам зацелта.

Имай в предвид, че SSD не е като хард диск. То има определен брой записи върху клетка ( като флашките) след което умира. От него почти не може да се извелече информация. Та зависи какво ще правиш. Ако ще съхраняваш информация по-добре си вземи хард диск. Просто си прехвърляш ценната информация на него и не го тормозиш. Ако ти е нещо динамично и постоянно трябва голям трафик и запис и изтриване си вземи SSD, но с едно наум. Винаги копие на файловете.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Емил Костов написа:

Имай в предвид, че SSD не е като хард диск. То има определен брой записи върху клетка ( като флашките) след което умира. От него почти не може да се извелече информация. Та зависи какво ще правиш. Ако ще съхраняваш информация по-добре си вземи хард диск. Просто си прехвърляш ценната информация на него и не го тормозиш. Ако ти е нещо динамично и постоянно трябва голям трафик и запис и изтриване си вземи SSD, но с едно наум. Винаги копие на файловете.

Мерси, Емо.

Идеята е това устройство да съхрани определено количество данни за ден - два. Обаче вашите отговори ме наведоха на размисли. И реших за основния си работен компютър /в момента е със ССД А-Дата 500 ГБ/ да му взема nVme m.2 /следам, че скоростите на четене и запис за доста по-бързи/. Дъното май няма слот за м.2, затова ще го сложа с преходник. Само не съм запознат дали този преходник ще повлияе на скоростите. А освободеното ССД ще си го ползвам за идеята.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, 2249 написа:

Мерси, Емо.

Идеята е това устройство да съхрани определено количество данни за ден - два. Обаче вашите отговори ме наведоха на размисли. И реших за основния си работен компютър /в момента е със ССД А-Дата 500 ГБ/ да му взема nVme m.2 /следам, че скоростите на четене и запис за доста по-бързи/. Дъното май няма слот за м.2, затова ще го сложа с преходник. Само не съм запознат дали този преходник ще повлияе на скоростите. А освободеното ССД ще си го ползвам за идеята.

Е за какво ще се мъчиш с преходници. Вземи си друго SSD и си го закачи, що трябва да е NVME M2. Това лаптоп ли е или десктоп?

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Моето предложение https://gplay.bg/team-group-ex2-512gb  

То с всеки носител на информация трябва да се има едно на ум.Ама новите модели SSD-та имат доста повече живот от стандартен HDD 

При хардовете имате въртящ механизъм които рано или късно се износва и харда "умира"

При новите модели SSD-та клетките са с високо ниво против износване и за това гаранцията им скочи от 5 на 7 години докато на обикновен хард диск е между 2-3 години максимум.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Основният е настолен компютър /в момента е със ССД А-Дата 500 ГБ/. Идеята за замяната е огромната разлика в скоростите на четене и запис в полза на nVme m.2. 500 срещу 2500, 3000 ...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Основният е настолен компютър /в момента е със ССД А-Дата 500 ГБ/. Идеята за замяната е огромната разлика в скоростите на четене и запис в полза на nVme m.2. 500 срещу 2500, 3000 ...

Е ти няма да изстрелваш совлаки както се казва. Вземи още едно обикновено SSD и си го ползвай. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 13 минути, Емил Костов написа:

Е ти няма да изстрелваш совлаки както се казва. Вземи още едно обикновено SSD и си го ползвай. 

Така е, но ме блазни разликата в скоростите. Така и така ще давам пари за нещо, защо да не е за настолния, а А-Дата си ми върши работа за преноса на данни.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така е, но ме блазни разликата в скоростите. Така и така ще давам пари за нещо, защо да не е за настолния, а А-Дата си ми върши работа за преноса на данни.

То хубаво те блазни, но зависи за какво ще ползваш такава скорост. Все пак ти си решаваш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 22 минути, цър-вул написа:

Ще усетя ли разлика с друг, чийто скорост е 3000 примерно ?

Ще се слага на настолен домашен компютър.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Между 2300 и 3000 (и това са лабораторни скорости) трудно ще усетиш, освен в синтетични тестове.

А какво има в тази машина като хардуер - процесор, чипсет...
И отбележи, че това са дискове за NVMe Gen3.

https://www.deskdecode.com/difference-between-pci-express-gen-1-gen-2-gen-3/

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 минути, 2249 написа:

Ще усетя ли разлика с друг, чийто скорост е 3000 примерно ?

Ще се слага на настолен домашен компютър.

Абе човек спри се малко, това са огромни скорости. Може самата ти конфигурация да не ги приеме или да забие по време на трансфер. Стига гледа тези скорости, а си вземи едно SSD и да се приключва.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От NVMe М.2 към SATA адаптер няма полза - ще бъдеш орязан на скоростите на SATA3 SSD ~= 550/500 MB R/W
От NVMe М.2 към PCIe адаптер също няма особена полза, и там ще бъдеш орязан на PCIe x2 в типичния случай, т.е. наполовина на скоростите на твоето въпросно NVMe M.2. Виж дали поне имаш все по-рядко срещания PCIe x4 свободен слот на дъното, ако се насочиш към този вариант, за да инвестираш в качествен адаптер и се ползваш от пълните скорости на твоето въпросно NVMe.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето един външен ssd, но братята китайци около 11.11 са надигнали цените.
https://www.aliexpress.com/item/4001021733546.html

H8867e193a2a84ae5b58784b875a23ed6S.jpg
H408a360b91d844edb8c08594470ab07co.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ето един външен ssd, но братята китайци около 11.11 са надигнали цените.

Емо го е казал, ще повторя.
Точно от финансова гледна точка и щом е за бекъп - няма смисъл от SSD. За същите пари може да се намери по-голям HDD.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 30.11.2020 г. в 19:02, KoiAzLiWe написа:

Моето предложение https://gplay.bg/team-group-ex2-512gb  

То с всеки носител на информация трябва да се има едно на ум.Ама новите модели SSD-та имат доста повече живот от стандартен HDD 

При хардовете имате въртящ механизъм които рано или късно се износва и харда "умира"

При новите модели SSD-та клетките са с високо ниво против износване и за това гаранцията им скочи от 5 на 7 години докато на обикновен хард диск е между 2-3 години максимум.

- "клетки против износване" ... леле мале :D

- масовите модели ССД дори от висок клас все още са с 5 години гаранция  ...устойчиви са на физически въздействия но от друга страна са зависими от заряда и трябва или да са включени постоянно или да се включват от време на време, което ги прави доста неудачни за дълготраен сторидж или за външен колд сторидж, освен това клетките имат ограничени цикли, та ХДД с магнитното си естество все още носят редица предимства чисто за дълготрайно съхранение на данни или за външно/колд съхранение ..

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, jhoro написа:

Точно от финансова гледна точка

Къде видя да се говори за пари (търсене на по-евтин модел)? Търси се СКОРОСТ!!!! На външен носител.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

... оставете ги тези скорости ... говорим за външен носител, който в крайна сметка ще е ограничен от порта за връзка

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, arestant написа:

- масовите модели ССД дори от висок клас все още са с 5 години гаранция  ...устойчиви са на физически въздействия но от друга страна са зависими от заряда и трябва или да са включени постоянно или да се включват от време на време, което ги прави доста неудачни за дълготраен сторидж или за външен колд сторидж, освен това клетките имат ограничени цикли, та ХДД с магнитното си естество все още носят редица предимства чисто за дълготрайно съхранение на данни или за външно/колд съхранение ..

Как успя да напишеш толкова много небивалици в едно изречение?

преди 1 час, arestant написа:

... оставете ги тези скорости ... говорим за външен носител, който в крайна сметка ще е ограничен от порта за връзка

Щото HDD  ползват връзка по торсиона и са безгранични по скорост, нали?

Да те светна:  140/100 MB/s R/W за HDD срещу 550/500 MB/s R/W на SSD на USB 3.x, а за външно NVMe на USB 3.2 e 850/800 MB/s

Последните ми замервания на личен хардуер в една друга тема:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване