Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

огънати пинове на процесор

Препоръчан отговор

Здравейте, калдаци 😁, искам съвет, оня ден след известно чудене и маене реших да  сменя боксовия охладител на процесора ryzen 5 3600, че температурите не ми харесваха, спрях се на actic cooler 34 duo, добре ама при инсталацията стана беля... както повечето знаете, сигурен съм, при смяна на термопаста или както при мен в случая, на охладител, много често самия процесор е 'залепен' за охладителя, от това че термопастата е изсъхнала  ( а и ако е била и леко в повече...) и при демонтиране на охладителя, поне при мен забелязвам че винаги процесора е залепен за него вместо да остане в сокета.... Но този път при опит да го издърпам, барабар с това го и отървах и падна буквално с пиновете надолу върху кутията.... И леле викам си край, нема оправия това, оказа се огънати около 20-тина пина, ама си бяха огънати както трябва... с 300 зора, с нож, пинсета и много пулене и зъбене, еля успях от 10-15 тия път да го мушна в сокета, ала да подчертая с умерено натискане, понеже не лягаше напълно... нож с две устриета което в последствие ще  си е греда ако го махна още веднъж, поне така си мисля. Пиша темата, за съвет, ако при някой е ставало така или е чувал за такава случка, при следващото сменяне на паста или абе при следващо махане, въобще да предприема ли демонтаж, защото си мисля че това ще е краят... мога да покажа една снимка, на нея много много не се вижда но и да покажа или не нищо не би се променило. Та просто дайте мнение, мерси.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, The Reaper написа:

Здравейте, калдаци 😁, искам съвет, оня ден след известно чудене и маене реших да  сменя боксовия охладител на процесора ryzen 5 3600, че температурите не ми харесваха, спрях се на actic cooler 34 duo, добре ама при инсталацията стана беля... както повечето знаете, сигурен съм, при смяна на термопаста или както при мен в случая, на охладител, много често самия процесор е 'залепен' за охладителя, от това че термопастата е изсъхнала  ( а и ако е била и леко в повече...) и при демонтиране на охладителя, поне при мен забелязвам че винаги процесора е залепен за него вместо да остане в сокета.... Но този път при опит да го издърпам, барабар с това го и отървах и падна буквално с пиновете надолу върху кутията.... И леле викам си край, нема оправия това, оказа се огънати около 20-тина пина, ама си бяха огънати както трябва... с 300 зора, с нож, пинсета и много пулене и зъбене, еля успях от 10-15 тия път да го мушна в сокета, ала да подчертая с умерено натискане, понеже не лягаше напълно... нож с две устриета което в последствие ще  си е греда ако го махна още веднъж, поне така си мисля. Пиша темата, за съвет, ако при някой е ставало така или е чувал за такава случка, при следващото сменяне на паста или абе при следващо махане, въобще да предприема ли демонтаж, защото си мисля че това ще е краят... мога да покажа една снимка, на нея много много не се вижда но и да покажа или не нищо не би се променило. Та просто дайте мнение, мерси.

При смяна на охладител, ако пастата се е залепила се пуска машината, като изключваш кабела на вентилатора и изчакаш малко да се вдигне температурата. Така ще можеш да махнеш лесно радиатора. Иначе моят познат от сервиза слагаше радиатора на менгеме и с много широка отверка отлепваше процесора ( това последното не ти го препоръчвам, дори мен ме е страх да го правя). Иначе изкривени крачета с пинсета се изправят, но понякога може и да не тръгне процеосрът. Зависи каква беля е станала.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 41 минути, Емил Костов написа:

При смяна на охладител, ако пастата се е залепила се пуска машината, като изключваш кабела на вентилатора и изчакаш малко да се вдигне температурата. Така ще можеш да махнеш лесно радиатора. Иначе моят познат от сервиза слагаше радиатора на менгеме и с много широка отверка отлепваше процесора ( това последното не ти го препоръчвам, дори мен ме е страх да го правя). Иначе изкривени крачета с пинсета се изправят, но понякога може и да не тръгне процеосрът. Зависи каква беля е станала.

хм това е добре да го знам, но, но чуй сега, ти ми казваш като вече съм махнал, отвил охладителя и той е вече в ръката ми, и гледам процесора е на него, залепен, аз така ако тръгна да го пославя барабар с охладителя в сокета... тогава белята е гарантирана, иначе разбрах какво ми казваш, един вид като тия пищови за топъл въздух, но за мен това си е рисковано.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте. През месец май тази година и аз бях изправен пред този проблем с подарени стари процесор и дъно. Само че човекът по невнимание беше изкривил пиновете и беше истинска страхотия с десетки силно изкривени пинове. Отначало и аз пробвах с пинцета, но като видях колко е пипкаво, за да се получи идеално изправяне, се сетих, че имам тънкописец от онези със сменяемите пълнители моливчета за рисуване/чертане. Вадиш моливчетата, за да е празна дръжката и натискаш бутона, за да е отворен държача в основата. Така някак по-лесно се работи за изправяне. Удобно е като гледаш пиновете под ъгъл, докато даваш различен наклон на процесора. Така на светлината се открояват пиновете, които искат още корекция. В моя случай тънкописецът беше повреден от години и не ми се налагаше да държа постоянно натиснат бутона за отваряне на държача. Ако не разполагаш с тънкописец, опитай с тънка тръбичка или импровизирай с нещо подходящо. Аз успях за минути игра. След първото налагане в сокета видях, че ми трябва още съвсем малко до пълния перфекционизъм. Успех!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, The Reaper написа:

хм това е добре да го знам, но, но чуй сега, ти ми казваш като вече съм махнал, отвил охладителя и той е вече в ръката ми, и гледам процесора е на него, залепен, аз така ако тръгна да го пославя барабар с охладителя в сокета... тогава белята е гарантирана, иначе разбрах какво ми казваш, един вид като тия пищови за топъл въздух, но за мен това си е рисковано.

Тогава нагряваш радиатора, не процесора.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, plamen_petrov_80 написа:

Никога не дърпате охладителя нагоре, леко завъртате охладителя.

ако иска съвсем малко за да се отлепи да, съгласен съм, но не е ли по- опасно така ако е залепнал по яката ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това не е лепило, а паста. Движиш леко - както всичко при компютрите ако не влиза лесно, оглежда се дали е правилния начин, никога с много сила и напъване. Сменяш ляво - дясно и така бавно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 минути, plamen_petrov_80 написа:

Това не е лепило, а паста. Движиш леко - както всичко при компютрите ако не влиза лесно, оглежда се дали е правилния начин, никога с много сила и напъване. Сменяш ляво - дясно и така бавно.

Обаче някой път пастата е по-здрава и от лепило. Случвало ми се е процеосрът да се падне сам с радиатора при отварянето на кутията. Отлепянето понякога си е трудно.

Редактирано от Емил Костов (преглед на промените)
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Само AMD могат да направят какъв смотан захват на процесора за сокета. Естествено, че при малко по-залепнал охладител ще се изтръгне и процесора. При Intel захвата е доста по стабилен и няма начин да изтръгнеш процесора без да освободиш "скобата" която го захваща отгоре от всички страни. А дори и да го изтървеш на него няма пинове които да се огънат. За една такава дребна беля не един или двама са си хвърляли хубави мощни процесори AMD. Идеята с ножчето от видеото е хубава. Иначе събирайте стари и огънати - тези пинове са позлатени.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Според мен при такава ситуация няма вече какво да направиш - ако процесорът излезе пак от цокъла, най-вероятно пак ще е с известно усилие (както е влязъл последно), в който случай ще имаш шанс да изправиш пиновете по-добре (или да ги счупиш окончателно).

За отлепването на охладителя - може да си помогнеш със сешоар, понеже просто да включиш компютъра едва ли ще ти направи температурна разлика повече от 15-20 градуса от стайната температура, а сешоарът все пак нагрява малко повече (и не зависи от това компютърът да е включен).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, ice_lion__01 написа:

Само AMD могат да направят какъв смотан захват на процесора за сокета. Естествено, че при малко по-залепнал охладител ще се изтръгне и процесора. При Intel захвата е доста по стабилен и няма начин да изтръгнеш процесора без да освободиш "скобата" която го захваща отгоре от всички страни. А дори и да го изтървеш на него няма пинове които да се огънат. За една такава дребна беля не един или двама са си хвърляли хубави мощни процесори AMD. Идеята с ножчето от видеото е хубава. Иначе събирайте стари и огънати - тези пинове са позлатени.

А на интелския сокет какво му е хубаво? Нещо леко да го бутнеш или изтървеш отгоре и заминават пиновете. Понякога дори не може да се оправят и се налага смяна на дъното...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване