Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Въпрос за доплащане за пенсия

Препоръчан отговор

Предстои на майка ми да се пенсионира,но не и достигат няколко години осигуровки.По груби сметки трябва да се доплатят около 4-5000 лв. Тя ги няма и въпроса ми е следният. Чувал съм ,че можело да не се плащат на куп,а да се отдържат от пенсията.Има ли наистина такава възможност и ако да, как трябва да се постъпи за да се направи това?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

НЕ може да се отдържат от пенсията, но могат да се платят части доколкото знам.
Мисля че най добре ще ти отговорят от НОЙ : https://www.nssi.bg/en/aboutbg/contacts/224-sfg/129-sfg

П.П.

Абе само на мен ли от горния линк ми се отваря празна страница?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, gibson58 написа:

И при мен е празна.

Велика е българската държава, един сайт не могат да поддържат като хората, хвала.

От кой град си или кой град е близо до вас?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

От софия

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 52 минути, Bubbles написа:

НЕ може да се отдържат от пенсията, но могат да се платят части доколкото знам.
Мисля че най добре ще ти отговорят от НОЙ : https://www.nssi.bg/en/aboutbg/contacts/224-sfg/129-sfg

П.П.

Той целия сайт не работи, може да правят профилактика?

https://downforeveryoneorjustme.com/nssi.bg?proto=https&www=1

sCmQbZq.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, gibson58 написа:

Предстои на майка ми да се пенсионира,но не и достигат няколко години осигуровки.По груби сметки трябва да се доплатят около 4-5000 лв. Тя ги няма и въпроса ми е следният. Чувал съм ,че можело да не се плащат на куп,а да се отдържат от пенсията.Има ли наистина такава възможност и ако да, как трябва да се постъпи за да се направи това?

Е гледай какви лъскави джанти въртиш, а на майка ти да и отдържат от пенсията.Не те е ли срам мискин с мискин такъв:hit:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 15 минути, gibson58 написа:

От софия

Ами значи ако майка ти не може отиваш ти в подразделението на НОЙ за твоя район и питаш на място, другия вариант е направо в центрралата на Стамболийски, ама там чакането е безкрайно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Eми май така ще стане...

преди 24 минути, Чингис Хан написа:

Е гледай какви лъскави джанти въртиш, а на майка ти да и отдържат от пенсията.Не те е ли срам мискин с мискин такъв:hit:

Де да ги въртях аз :hit:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 минути, цър-вул написа:

Ко туй, ве? Авторът на ковчега?

Ако съдим по тия дето "работят" там май не си далеч от истината.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 минути, Bubbles написа:

В кораба.

В кораба-майка работят само богоизбраните
А в НОИ работят сек'ви бюрократи. Има и грешки

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не може да се удържа после от пенсията. Искат си ги кеш. Там от кораба майка пиявица.

На бившият ми шеф не му достигаха точки и си плати нам си колко си за пенсия 400 пари.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, gibson58 написа:

осигуровки

Какви осигуровки?

От пенсията не може да се прихващат задължения към държавата. 

Явно става въпрос, че не ще получава пълния размер на полагаемата ѝ пенсия, или за, не внесени здравни осигуровки.

След като не можете посредством сайта на НОИ да се ориентирате и по-понятно да изложиш казуса тук, то най-добре на място в районното подразделение на НОИ, някой, да Ви разясни при положение, че не са внасяни виД "осигуровки", то каква пенсия ще получава и каква ще е при положение, че ще се внесат. 

Има и друго: След пенсия ти позволяват също да работиш и в последствие да ти се увеличава пенсията. 

Успех!

п.п. За да се "пенсионира" (получава пенсия от държавата) даден човек си има набор от документи с които се "кандидатства" за получаване на пари от националния пенсионен фонд. Освен държавния пенсионен фонд има и друг. Ако даден работодател не е внасял вноски към НОИ се обърнете към Главната инспекция по труда, която да Ви съдейства по изясняване на случая защо виД осигуровки не са внасяни. 

За повече информация се обърнете към адвокат специализиран по трудово право. 

п.п.2. По отношение на сайта на НОИ = на кои машини е разположен не се знае, но определено явно = на неправилните. Дали грешката е в НОИ или на собственика на машините върху които са разположени сайтовете на НОИ = не зная ... но имам предположение каква е причината ... :) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

чл. 9а на Кодекса за социално осигуряване

Цитат

Зачитане на осигурителен стаж със заплащане на осигурителни вноски от лицата

Чл. 9а. (Нов - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г., доп. - ДВ, бр. 99 от 2019 г., в сила от 01.01.2020 г.) За осигурителен стаж при пенсиониране, ако не е зачетен на друго основание и са внесени осигурителни вноски съгласно ал. 3, се зачита:

1. времето на обучение на лицата, завършили висше или полувисше образование, но за не повече от срока на обучение, предвиден по учебния план за завършената специалност;

2. времето на докторантурата, определено в нормативен акт за лицата, придобили образователна и научна степен "доктор".

(2) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 2019 г., в сила от 01.01.2020 г.) За осигурителен стаж при пенсиониране на лицата, навършили възрастта по чл. 68, ал. 1, се зачита и времето, което не им достига като осигурителен стаж за придобиване право на пенсия по чл. 68, ал. 1 и 2, но не повече от 5 години, ако за това време са внесени осигурителни вноски съгласно ал. 3.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г., доп. - ДВ, бр. 99 от 2019 г., в сила от 01.01.2020 г.) Внасянето на осигурителните вноски по ал. 1 и 2 се извършва по банков път след подадена декларация по ред, определен с наредбата, издадена от министъра на финансите по чл. 5, ал. 6. Вноските са изцяло за сметка на лицата, като се изчисляват към датата на внасянето им в размера, определен за фонд "Пенсии" за лицата, родени преди 1 януари 1960 г., върху минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година.

(4) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) В случаите по ал. 2 недостигащият осигурителен стаж се преценява към датата на заявлението. Пенсията се отпуска от датата на заявлението, след като са внесени дължимите осигурителни вноски.

(5) Когато са внесени осигурителни вноски по ал. 1 за периоди на обучение, по-малки от 5 години, лицето има право да внесе осигурителни вноски по ал. 2 за разликата до 5 години.

(6) (Изм. - ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г., отм. - ДВ, бр. 99 от 2019 г., в сила от 01.01.2020 г.)

Размер на осигурителната вноска за закупуване на един месец осигурителен стаж за завършено висше или полувисше образование, както и за недостигащ стаж при пенсионирането до 5 години (чл.9а от КСО) – 128,70 лв. (19,8 на сто  х  650 лв. – минимален месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица), когато вноската се прави след 01.01.2021 г.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 16 часа, Bubbles написа:

При мен страницата е пълна.

NOI.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 часа, haidukpikaso написа:

Не може да се удържа после от пенсията. Искат си ги кеш. Там от кораба майка пиявица.

На бившият ми шеф не му достигаха точки и си плати нам си колко си за пенсия 400 пари.

Де е Киро на кирия да даваш готови пари, като не знаеш дали ще си ги вземеш обратно!?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 5 часа, dioib написа:

Какви осигуровки?

От пенсията не може да се прихващат задължения към държавата. 

Явно става въпрос, че не ще получава пълния размер на полагаемата ѝ пенсия, или за, не внесени здравни осигуровки.

Да де ,това имах предвид, малко съм зле с материята :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, gibson58 написа:

Да де ,това имах предвид, малко съм зле с материята :)

Пак въпроси:

1. Някой от работодателите не е внасял вноски към пенсионния фонд ли?! - В тоя случай се обърнете към Инспекцията по труда.

2. Има период в който не е работила и не е била регистрирана към бюрото за безработица ли?! - В тоя случай определено ще получава по-малка пенсия. 

Признавам си = Не съм се заглеждал по методиката за образуване на пенсията, но по спомен има две, но трябва да се погледне в закона. 

преди 38 минути, ivan_pop написа:

При мен страницата е пълна.

Вече и при мен ... било е временно нещо ... ;) 

Към автора: Сайта вече работи = там след задаване на въпроса Ви ще Ви разяснят по-подробно. 

Успех!  

п.п. Ето виД документ от НОИ. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 37 минути, ivan_pop написа:

Де е Киро на кирия да даваш готови пари, като не знаеш дали ще си ги вземеш обратно!?

Е факт е - купи си пенсията и си я получаваше.

Дано още дълги години я получава да е жив и здрав!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 46 минути, ivan_pop написа:

Този който иска да взима от държавния пенсионен "спестовен" фонд е така. 

Ти като искаш ... работи до смърт. Никой не ти пречи .... 

п.п. Не е важно каква пенсия ще взимаш, а колко по-дълго ще я взимаш. 

И друго = Няма "готови" пари, а такива които си заработил и на които си се осигурявал. 

Това, че ти си в "сивия" сектор = се личи, но поне не се пъчи, че някой ще те изпече. ;) 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, dioib написа:

И друго = Няма "готови" пари, а такива които си заработил и на които си се осигурявал. 

Това, че ти си в "сивия" сектор = се личи, но поне не се пъчи, че някой ще те изпече. ;) 

Готови пари имах в пред вид тези които съм спестил!

И не съм в сивия сектор.Ама май по-добре да бях!

Мангалите дето нямат и един ден трудов стаж не са в никой сектор ама получават пари от държавата!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване