Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте!
Търся решение на следния проблм:
Обработих си RAW файла във Фотошоп и го експортнах в JPEG, като зададох RGB (нямам вариант в падащото меню sRGB), максимално качество- 24MP, защото се чудих дълго колко беше по вертикала и колко по хоризонтала, за да не го компресира, за пиксели зададох 240- това са по-важните параметри, за които се сещам в момента и дадох save. Излезе съобщение, че файлът има ново име, че е JPEG, обаче за брой експортнати файлове ми даде- 0. В папката, в която съм указала да се експортира, не намерих файла. Пробвах с втори- същото. Този път забелязах, че в съобщението се казва, че няма достатъчно място. 
Фотошопът ми е версия 2018 г. С Уиндоус 7 съм, 32-битова система, ако тези подробности имат значение. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, mariami написа:

Здравейте!
Търся решение на следния проблм:
Обработих си RAW файла във Фотошоп и го експортнах в JPEG, като зададох RGB (нямам вариант в падащото меню sRGB), максимално качество- 24MP, защото се чудих дълго колко беше по вертикала и колко по хоризонтала, за да не го компресира, за пиксели зададох 240- това са по-важните параметри, за които се сещам в момента и дадох save. Излезе съобщение, че файлът има ново име, че е JPEG, обаче за брой експортнати файлове ми даде- 0. В папката, в която съм указала да се експортира, не намерих файла. Пробвах с втори- същото. Този път забелязах, че в съобщението се казва, че няма достатъчно място. 
Фотошопът ми е версия 2018 г. С Уиндоус 7 съм, 32-битова система, ако тези подробности имат значение. 

JPEG e компресия със загуба на качеството. Дай на save as и избери TIFF.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 34 минути, mariami написа:

Здравейте!
Търся решение на следния проблeм:

Една нова USB флашка и ще имаш място на нея, това ти е решението.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 39 минути, цър-вул написа:

Тя на jpeg получава съобщение за недостатъчно място, какво остана за tiff.....

Тя експортва. Аз ѝ предлагам да запише като друг формат. Да е 200 MB един RAW. Нещо не е читаво.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 часа, mariami написа:

Този път забелязах, че в съобщението се казва, че няма достатъчно място. 

Доколкото си спомням, снимате с 24MP-ов Canon, така че размерът на файла е 6000х4000 пиксела (+/- няколко). 240 е dpi-то, оставете го така, или го сложете на максимума - 300. sRGB - трябва да има възможност за избор. За изходен формат JPEG е добре.

Дайте скрийншот на грешката, да видим какъв точно е проблемът.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 21 часа, цър-вул написа:

Колко е свободното дисково пространство и с колко RAM работи машината.

Няколко GB-та, а оперативната памет- RAM, е 3 GB.

преди 13 часа, RudeBoy написа:

Доколкото си спомням, снимате с 24MP-ов Canon, така че размерът на файла е 6000х4000 пиксела (+/- няколко). 240 е dpi-то, оставете го така, или го сложете на максимума - 300. sRGB - трябва да има възможност за избор. За изходен формат JPEG е добре.

Дайте скрийншот на грешката, да видим какъв точно е проблемът.

Опитах пак, намерих някакво sRGB1966, но накрая се получи някакъв XMP-файл, който, доколкото прочетох в нета, е файл с метаданните на кадъра. Трябваше да изключа метаданните ли, не зная какво правя... Следвах стъпките, които ми паказаха, обаче... Ето скрийнове:

Скрийн.jpg

Скрийн2.jpg

Скрийн3.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако не е нещо интимно, прати ми го да го конвертирам.

https://dox.abv.bg/

преди 13 часа, RudeBoy написа:

За изходен формат JPEG е добре.

Правиш хубава снимка със скъпа техника и след това викаш е добре да унищожиш артефактите. На това ли те научи фотографията?

Идеята на RAW формата е че ще правиш нещо повече от това да го качиш във фейсбук. Ако имаш намерение да го печаташ избери CMYK. С тази разширена RGB палитра триеш информация и си мислиш, че си грижовна към файла.

Качество: 8. Това вече ме застреля haha.png

Според мен бог ти дава знак, че не бива така да се гавриш със снимката.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, Myanmar написа:

Ако не е нещо интимно, прати ми го да го конвертирам.

https://dox.abv.bg/

Правиш хубава снимка със скъпа техника и след това викаш е добре да унищожиш артефактите. На това ли те научи фотографията?

Идеята на RAW формата е че ще правиш нещо повече от това да го качиш във фейсбук. Ако имаш намерение да го печаташ избери CMYK. С тази разширена RGB палитра триеш информация и си мислиш, че си грижовна към файла.

Качество: 8. Това вече ме застреля haha.png

Според мен бог ти дава знак, че не бива така да се гавриш със снимката.

Изчервих се. Честно.
Не е номерът някой да го конвертира. Просто търся причината и предполагам дори и възможно глупав отговор. Понякога нещата са мнооого алогични. В интерес на истината, прочетох някъде, че някои премахват метаданните понеже заемат твърде много място и правят файла голям. Е, аз не ги..., просто предположих, гадая по-точно... Защо 8? Така ме посъветваха. Очевидно, некоректно. Но, колкото хора, толкова и мнения- вече многократно се убедих. Ще си потърся материали за работа с програмата, определено. 
Приятна вечер!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, mariami написа:

някои премахват метаданните понеже заемат твърде много място и правят файла голям

Много са малки даже. За JPEG са ограничени до 64 KB.

За JPEG максимумът е 12, но аз ползвам този формат само за сайтове, че по-бързо да се зареждат. Това 8 е било прекрасно в ерата на бавния интернет. Сега е просто доброволно съсипване на качеството.

Моето предположение е, че нещо бъркаш при презаписването или е някакъв бъг. Надали нямаш едни 100 MB свободни на С:-то.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, mariami написа:

Изчервих се. Честно.
Не е номерът някой да го конвертира. Просто търся причината и предполагам дори и възможно глупав отговор. 

Причината е ясна - трябва ви още място на диска. "Няколко GB"-та явно не са достатъчни.

Проблемът е, че Adobe Camera RAW при конвертиране използва голям буфер, от порядъка на (точно :) ) няколко GB:

large.2021-01-19_090414.jpg.1423b2362ab1

Скрийншотът е от Lightroom, но предполагам, че и при ACR е същото. Този буфер е нужен, да си направи изчисленията. Явно при вас свободното място не стига. 

И ще помоля да не обръщате внимание на глупостите, които бълва форумният трол Myanmar . Той просто търси как и с кого да се заяжда - не само в тази тема, но и в целия форум. 

Ако имате някакви проблеми, спокойно можете да се обръщате към мен на ЛС, с удоволствие ще помогна, колкото мога.

Успех :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, RudeBoy написа:

Ако имате някакви проблеми, спокойно можете да се обръщате към мен на ЛС, с удоволствие ще помогна, колкото мога.

:offtopic_s: По това се различават истинските форумни хора от останалите !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 17.01.2021 г. в 23:01, mariami написа:

Оти се бъзикаш с нас ?
Кой е този Фотошоп версия 2018г ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 23 часа, Белгиеца написа:

Оти се бъзикаш с нас ?
Кой е този Фотошоп версия 2018г ?

Не се бъзикам. Някакъв репак е. Фотограф ми го препоръча и действително успях да го инсталирам, след като махнах Лайтрум, тъй като и двете са адобета и конфликтуват. Не знаех за това и дълго се опитвах да сложа Фотошоп, докато си държа Лайтрума, обаче не ставаше. Тук във форума ми подсказаха къде е ключът. Понеже нямам право да споделям линкове, ще споделя само пълното име на програмата: Adobe Photoshop CC 2018 19.1.4.56638 RePack by KpoJIuK.

на 19.01.2021 г. в 8:49, RudeBoy написа:

Причината е ясна - трябва ви още място на диска. "Няколко GB"-та явно не са достатъчни.

Проблемът е, че Adobe Camera RAW при конвертиране използва голям буфер, от порядъка на (точно :) ) няколко GB:

large.2021-01-19_090414.jpg.1423b2362ab1

Скрийншотът е от Lightroom, но предполагам, че и при ACR е същото. Този буфер е нужен, да си направи изчисленията. Явно при вас свободното място не стига. 

И ще помоля да не обръщате внимание на глупостите, които бълва форумният трол Myanmar . Той просто търси как и с кого да се заяжда - не само в тази тема, но и в целия форум. 

С това място на C и D разполагам, като отбелязвам, че основно сейфам на D. На С държа системата си само. Програми и файлове- на D:

Скрийн.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Хм, 12GB не са малко място. Би трябвало да стигат.

Може би е някъде другаде проблемът.

Възможно ли е да не достига RAM? Потърсих с Google, и намерих статия, в която се твърди, че трябва да имате поне 2.5GB свободни, за да работите с Photoshop CC. Вашата е 3, но със сигурност част от нея е заета от системата и други приложения, така че е възможно в един момент да почне да не достига.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 54 минути, mariami написа:

Не се бъзикам. Някакъв репак е. Фотограф ми го препоръча и действително успях да го инсталирам, след като махнах Лайтрум, тъй като и двете са адобета и конфликтуват.

Знам, че има 2018, тука така ти помагат, че не на лични, ами у дома ти ще влязат, пази се haha.png

"Конфликтуването" е като пуснеш програмите едновременно, иначе нямат дерт. Аз ти препоръчвам да си дръпнеш някоя портабъл версия на Фотошоп, имаше едни по 180 MB и с нея да пробваш. За мен проблемът е в програмата, не даваш индикации, че ти е задръстено С:-то.

на 19.01.2021 г. в 8:49, RudeBoy написа:

Причината е ясна - трябва ви още място на диска.

преди 4 минути, RudeBoy написа:

Помагачоо, помагачо haha.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 19 часа, Myanmar написа:

Знам, че има 2018, тука така ти помагат, че не на лични, ами у дома ти ще влязат, пази се haha.png

"Конфликтуването" е като пуснеш програмите едновременно, иначе нямат дерт. Аз ти препоръчвам да си дръпнеш някоя портабъл версия на Фотошоп, имаше едни по 180 MB и с нея да пробваш. За мен проблемът е в програмата, не даваш индикации, че ти е задръстено С:-то.

Помагачоо, помагачо haha.png

За Лайтрум и Фотошоп- нямаше как да ги пусна заедно, при положение че Фотошопът ми беше в процес на инсталация. Но е факт, че, след като махнах Лайтрум, поредният опит за инсталация на Фотошоп завърши успешно. Ще се поинтересувам за тая портейбъл версия, ама не ми се струва вероятно да върши работа. 

преди 19 часа, RudeBoy написа:

Хм, 12GB не са малко място. Би трябвало да стигат.

Възможно ли е да не достига RAM? Потърсих с Google, и намерих статия, в която се твърди, че трябва да имате поне 2.5GB свободни, за да работите с Photoshop CC. Вашата е 3, но със сигурност част от нея е заета от системата и други приложения, така че е възможно в един момент да почне да не достига.

Рамът ми е 3GB. Аз си мисля, че проблемът е във видеокартата. Компът ми е старичък и е твърде вероятно тя да не се справя с обработването на тези по-големи и специфични файлове, каквито са RAW-файловете.
Ще се поровя из интернет за още информация.
Благодаря за отзивчивостта! 
Форумът е полезен въпреки всичко. Често намирам отговорите, които търся.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 6 минути, mariami написа:

Рамът ми е 3GB. Аз си мисля, че проблемът е във видеокартата. Компът ми е старичък и е твърде вероятно тя да не се справя с обработването на тези по-големи и специфични файлове, каквито са RAW-файловете.

Видеокартата не участва в обработката на снимките. Освен ако изрично не се зададе това, в настройките на Photoshop.

Предлагам, следващия път, преди да експортнете кадър в RAW, да отворите Task Manager, и да видите колко свободна памет има. Проверете също така и настройките на виртуалната памет.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, mariami написа:

Ще се поинтересувам за тая портейбъл версия, ама не ми се струва вероятно да върши работа.

Защо имаш съмнения, програма като програма. Фотошоп е непретенциозна програма, върви и на щайги. Работил съм на нея на работна станция с 1,37 GB RAM. Надали работиш на полета 50х50 метра.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване